ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wijksch Oveizicht. mmhhEwm Schuld en Boete. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 'T BRESKENS p1°7s$4ro 30e Jaargang Zaterdag 20 Augustus 1921 Nummer 2650 Een middel tegen Mond- en Klauwzeer. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. lngez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur De Franschen en Engelschen zijn het te Parijs eens geworden en niet eens. Duidelijker gezegd, jij zijn het eens geworden hier over, dat zij het niet eens waren. En om te verhinderen, dat dit gebrek aan eensgezindheid tot een breuk in-, en wellicht tot het uiteenspatten van de Entente leidde, hebben ze in volkomen eensgezindheid besloten de be slissing over Opper-Silezië voor- loopig uit te stellen, door die jan den Volkenbond op te dra gen. Maar het is eeti uitstel, dat tevens een beslissing is. Want deze overdracht aan de Volken bondsraad beteekent, dat de 0pper-Silezi8che kwestie buiten het teriein der actueele politiek naar dat der internationale rechtsspraak wordt geschoven. Niet dat hiermee alle politieke overwegingen worden overboord gezet. De Volkenbond is geen zuiver buiten de politiek staand rechtsprekend college. Daar moet men de Zweden maar eens over hooren. En zij bevestigen alleen wat senator Boral en an dere Amerikaansche senatoren van den beginne aan beweerd hebben, dat namelijk de Volken bond feitelijk een werktuig in handen der Entente en niet veel anders dan een Oppersten Raad in anderen vorm is. Maar juist die andere vorm krijgt hier be- teekenis. Gold het een- kwestie, waar de belangen der Entente in tegenstelling stonden met an dere belangen, de vorm zou er weinig toe doen. Het karakter van Entente-lichaam te zijn, zou beslissen. Maar hier gaat het om een tegenstelling tusschen de leden der Entente zeiven. En waar de Opperste Raad in haar gewonen vorm niet in staat is gebleken deze tegenstelling te overbruggen, moet de Vol kenbond wel naar andere rege len werken en haar beslissing meer trachten vast te stellen overeenkomstig de vormen eener rechtspraak, naar de regelen dus eener rechtsprocedure. En deze 18) Het hoofd met een klein kapothoedje bedekt en een zwar ten, wollen omslagdoek, over de schouders dragend, om zich daarmede later tegen de avond koelte te beschutten liep Therese haastig door de straten en legde keden in korter tijd dan gewoon lijk den vrij verren afstand van de Rue de Rue des Dames tot de Rue de Clery af, waar zich het magazijn van madame Warm- serbevond. Laatstgenoemde viel 'en buitengewone opgewonden heid aan hare jeugdige vriendin °P en zeide Ik wed, dat ge lieden reeds *4t heugelijks vernomen hebt Neen, nog niet, antwoordde Therese blozend, terwijl zij de doos opende en er achtereen noodzakelijkheid maakt van de te Parijs gevallen beslissing een beslissing ten gunste van het Engelsche standpunt, dat onge twijfeld het dichtst stond bij het standpunt van het recht. De Engelschen zijn in het al gemeen zeker niet rechtvaardiger dan de Franschen, of welk ander volk ook. Maar hun belangen verdragen zich ten opzichte van Opper-Silezië beter met de rechtsvaardigheid. En met de Italiaansche belangen was het al evenzoo. Dat maakte dat Frank rijk alleen kwam te staan tegen over Engeland, Italië en Japan en dat Briand, hoe ongaarne ook, zijn standpunt omtrent de ver deeling moest prijsgeven. Maar om hem dit mogelijk te maken, en tevens de gevoeligheid van het Fransche volk te ontzien, stelde Lloyd George ten slotte verwijzing naar den Volkenbond voor, nadat een poging om de moeilijkheid door een nieuw onderzoek van deskundigen op te lossen, mislukt was en een verdeeling naar aanleiding van dit onderzoek in zestien ondeel bare stukken de verdeeling van Opper-Silezië nog geen stap verder had gebracht. Deze ver wijzing naar den Volkenbond i* naar den vorm slechts een ver zoek om advies. Maar waar allen zich bij voorbaat bij de uitspraak hebben neergelegd, wordt zij feitelijk een overdracht aan den Volkenbond, die het Opper-Sile- zische vraagstuk op te lossen krijgt Behalve voor den Oppersten Raad, die er door uit de moeilijk heid geraakt en de Entente, die er door gered is, is deze beslis sing ook een buitenkansje voor den Volkenbond, die er zijn prestigen weer wat meer kan ophalen. Het is alleen jammer, dat de heeren te Parijs niet wat eerder aan den Bond gedacht hebben. Want in het Turksch- Grieksche geschil was een kwestie op te lossen, die geheel tot zijn competente behoorde en die volgens de statuten van den Bond zelf door hem behoorde behandeld te worden. Waar volgens haar werk uithaalde. Madame Warmser bekeel^het doopjurkje zeer opmerkzaam, prees het hoogst smaakvolle maaksel en zeide toen vriende lijk Naar ik vermoed, verlangt ge spoedig naar huis terug te keeren, daarom dan ook wil ik u niet lang ophouden. Laat u het werkloon maar dadelijk aan de kas uitbetalen. Ik zie tl toch spoedig weer. Therese volgde deze aan wijzing en nadat zij het haar toekomende bedrag aan de kas in ontvangst had genomen, ver wijderde zij zich even schielijk als zij gekomen was. Op den hoek van de Rue du Sentier zeide zij tegen Silvia, die met de leege doos naast haar liep. Het is al la.it en je hoeft daarom niet meer naar de Rue des Dames mede te gaan. Ga maar naar huis en breng de doos morgen vroeg mede, wan neer je op het werk komt. sChijnlijk heeft men het te Parijs echter wat gevaarlijk gevonden om ook hier het nieuwe apparaat tot bewaring van den volkeren- vrede in werking te zetten. Een directe oplossing was ook min der noodzakelijk. Wanneer de Turken en Grieken blijven door vechten, hindert dat voorloopig niemand dan hen zeiven. Maar wanneer de belangen der Entente- mogendheden in het gedrang komen, wordt ingrijpen noodig. Al evenmin als bij het Grieksch- Turksche geschil heeft menden Volkenbond gehaald bij het geschil met Duitschland inzake de berechting der oorlogsmis dadigers en de opheffing der anecties. Wat die laatste be treft, de militaire blijven ge handhaafd en de oeconomische worden opgeheven wanneer Duitschland zorgt het verschul digde milliard gouden mark den 31 Augustus betaald te hebben. Over de berechting der oorlogs misdadigers zullen de heeren nog nader beslissen. Nu de Duitsche rechtspraak niet aan hun verlangens heeft voldaan, over wegen ze een hervorming dier rechtspraak, wat misschien de makkelijkste manier is om zijn zin te krijgen en welke manier kan worden aangeraden aan ieder die voor den rechter in het ongelijk wordt gesteld. Er is nog een belangrijke kwestie, waarbij men den Volken bond liever niet haalt. Dat is de lersche. De Engelschen zijn al kwaad, als de Amerikanen er naar kijken. Zij hebben in goe de hoop aan de zaak zelf een eind te maken. Maar zoo heel zeker maakt het jongste lersche antwoord, dat Lloyd George zoo prachtig van pas kwam, om de Franschen tot een beslissing te dwingen, dit nog niet. Het zou ook al te mooi zijn. Eeuwen lang hebben Engeland en Ier land als vijanden tegenover elkaar gestaan. Dat wekt haat niet alleen, maar ook wantrouwen. En in zoo'n atmosfeer valt het oplossen van eeuwen oude ge schillen nog moeilijker dan in die van de Parijsche conferenties. Silva dankte hare meesteres voor dit verlof en verwijderde zich in tegenovergestelde rich ting. Zij kon echter niet nalaten, om nog eens naar Therese om te kijken, en toen zij bemerkte dat deze, in plaats van den hoek der straat om te slaan, haar weg door de Rue du Sentier voort zette, zeide zij lachend bij zich zelve Aha Ze wou me kwijt zijn. Vermoedelijk heeft ze een afspraakje met mijnheer Serge Mor ain. Dit vermoeden was nu wel niet gegrond, maar toch had Therese niet geheel en al zonder bedoeling dezen weg ingeslagen; het was immers mogelijk, dat Serge toevalligerwijze zijn in de Rue du Sentier gelegen zaak terzelfder tijd verliet dat zij daar voorbij kwam, en dan zou zij terstond hooren, of hij zich in zijne verwachtingen niet teleur gesteld zag. Vooi het magazijn van Gauchois, Perrin en Cop. De N. V. Eeiste Nederland- sche Maatschappij tot verzeke- ring tegen Mond- en Klauwzeer „Emka" Rotterdam, Boompjes 65, zend ons ter opname een Afdruk van een Hoofdartikel, voorkomende in het Avondblad van de N. R. Crt. van Zaterdag 13 Aug. 1921, betreffende het middel van hun Directeur J. van den Berg Hzn., tegen het mond- en klauwzeer. Het luidt als volgt Er is weer mond- en klauw zeer uitgebroken onder Over- schie. Verleden week werd een koe ziek van den veehouder W. Willems. Deze veehouder, die in relatie was met den heer van den Berg en bekend met diens middel, waarover wij verleden jaar, gelijk men zich herinneren zal, herhaaldelijk hebben ge schreven, heeft het zieke beest Zaterdag met dit middel behan deld en het beest was Dinsdag genezen. Maar de heer Willems heeft meer gedaan. Bij wijze van proef heeft hij van zeven beesten, die met de zieke koe tegelijk in de wei waren (het zieke beest was naar stal ge bracht), er aan vier het middel van den heer van den Berg als voorbehoedmiddel ingegeven. Resultaat: de vier behandelde dieren zijn gezond gebleven, terwijl de andere ziek gewor den zijn. Er is dus aanleiding voor de meening, dat het middel van den heer van den Berg praeventief werkt. De heer van den Berg, die, naar het schijnt, over het mid del beschikt, om den lande een jaarlijkschen schadepost van mil- lioenen te besparen, blijft alle denkbare tegenwerking onder vinden. Ziehier een nieuw geval. Bij den boer van Loenen te Overschie werden 14 koeien door mond- en klauwzeer aangetast. Het gevaar werd door de auto riteiten onder de oogen gezien. Getuige een veldwachter op post, en voor de wei een matje bleef zij een oogenblik staan en keek naar de vensters op van het gelijk zij wist cp de eerste verdieping gelegen kan toor der principalen. Zij zou wel langer voor het huis ver toefd hebben, had zij niet ge vreesd van de aandacht te zullen trekken. Eenige voorbijgaande heeren keken haar reeds zeer vrijpostig aan. Zij besloot daarom haar ongeduld te beteugelen, en zette haar weg voort. Nadat zij de groote boulevard afgeloopen had, kwam zij de groote opera voorbij en bereikte zoo door de Rue de Auber de schitterende magazijnen van de „Printemps". Daarbij bleef zij staan en overlegde, of het niet raadzaam zou zijn, om zich een paar elegante handschoenen te koopen, daar het toch licht mogelijk was, dat Serge met haar in gezelschap van zijn vader en haar moeder dezen avond een wandeling wilde maken. met ontsmettingsstof, waarop wie uit de wei kwam, zijn voeten moet vegen I Men trachtte dus, verspreiding van de ziekte tegen te gaan De heer van den Berg had zich voorgesteld, de zieke die ren zoo snel mogelijk te genezen. Het gold een demonstratie voor een niet bevooroordeeld des kundige, die overtuigd moest worden van de heilzaamheid van het middel. De boer was aar zelend. Doch de heer van den Berg, zeker van zijne zaak, won hem op deze manier: Hij nam, op de wijze van eene verzeke- ring, het gansche risico voor de reeds zieke dieren op zich, onder voorwaarde dat hij ze zou mogen behandelen. Wanneer de dieren niet binnen drie dagen ten ge- noege van den boer hersteld zouden zijn, zou de boer het recht hebben, ze aan den heer van den Berg over te doen. Voor zulk een, van volkomen vertrouwen in het middel ge tuigend, aanbod bezweek de boer. De heer van den Berg kreeg dus het vee voor zijn risico en zou het Dinsdagocht-nd behandelen. Doch hij had buiten den waard gerekend. De eigenaar had de ziekte dadelijk bij den burgemeester aangegeven, het aanbod van den heer van den Berg was bekend geworden hij had ook voor andere gezonde koeien eene verzekering afge sloten, ondanks de veearts aan wie het maar hooren wilde aan ried, zich met den heer van den Berg niet in te laten dusDe veldwachter stond Dinsdag, toen de heer van den Berg met zijn helpers en getui gen aan de wei kwam, op post hij had strenge instructies en belette den heer van den Berg den toegang tot de wei, ofschoon deze zeer vast besloten was, vóór hij de wei weer verliet met zorg zijn voeten te vegen. Een gesprek ontspon zich. De heer van den Berg had niet het minste bezwaar, een proces ver baal tegen zich te zien opmaken. Integendeel hij wenschte dit, Elegante handschoenen be hoorden tot de kleine zwakheden van het jonge meisje vroeger, toen haar vader nog leefde, in de dagen van rijkdom en pracht, was zij er niet weinig ijdel op geweest, dat handschoenen no. 6 nog te groot voor hare kleine handen waren. Thans moest zij er echter altijd nemen van 61, daar de arbeid, gelijk zij meende, hare handen vervormd had. Een kloek besluit nemende, trad zij den reusachtigen bazar binnen, begaf zich haastig naar de afdeeling voor handschoenen, koos een licht paar met zes knoopen uit en trok de hand schoenen ook tei stond aan, ter wijl zij het magazijn verliet. Langs het station St. Sazere ging zij nu de Rue d' Amster dam langs en kwam zoodoende op de Pont de 1' Europe, van waar zij de vensters van Morain's woning in de Rue de Rome kon zien, (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1