ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK TUo.°2l breskens 30e Jaargang Woensdag 10 Augustus 1921 Nummer 2647 Landbouw- Ongevallenwet. Schuld en Boete. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Ingediend is een wetsontwerp ,1 verzekering van personen, erkzaam in de landbouwbedrij- i tegen geldelijke gevolgen i ongevallen, hun in verband ct hun dienstbetrekking over- omen. Aan de Memorie van 1 oe- thtingis het volgende ontleent De minister van Arbeid heeft tmeend, na bekomen Konink je ke machtiging, het ontwerp alma te moeten intrekken en <Jt vervangen door een nieuw Stsontwerp. Zijn bezwaar tegen tt thans ingetrokken ontwerp •treft in hoofdzaak de daarbij eregelde organisatie der verze- ering, welke organisatie nage- leg gelijk was aan die der bij Ongevallenwet 1901 geregel- t verzekering. De verzekering iu worden uitgevoerd door de ijkaverzekeringsbank, met gele- mheid voor den werkgever om it risico van de verzekering jner arbeiders hetzij zelf te ragen, hetzij over te dragen sn een bijzondere verzekerings- itelling. Sinds de laatste 10 jaren zijn chter verschillende onderlinge rganisaties van landbouwers tot land gekomen, welke de onge- lllenverzekering der land- en «bouwarbeiders hebben ter Ind genomen en welke aan de rbeiders, in dienst der bij haar ingesloten werkgevers, ingeval an bedrijfsongeval geldelijke tkeeringen verleenen, welke i aard en omvang overeenko- oen met die, waarop de Onge vallenwet 1921 den door een ngeval getroffen arbeiders aan- praak geeft. Van de zijde dier organisaties l de wensch naar voren gebracht kt de komende wettelijke rege- ng haar in de gelegenheid zal tellen haar bedrijf te blijven k 15) fat weet ik niet, maai moge- jijt ia het wel. Bijgevolg kon tij den inhoud van het testa- lent aan zijn zuster of aan v«tge Morain medegedeeld heb ben; Ik zweer u, dat ik Claude l[t gezien en ook geen enkele ftdedeeling van hem ontvangen leb, riep Serge verschrikt, door l(t. samenloopen van zoovele imaiandigheden, die geschikt «aren om hem of Therese in ftrdenking te brengen. Natuurlijk zult ge bij uw samen- 'omit met Claude Garancier uwe maatregelen genomen heb- uej1! antwoordde de chef der eiligheidspolitie, of ingeval ge een brief van hem ontving, zult fe dien later vernietigd hebben, werigens verzoek ik u mij niet "■eer in de rede te vallen. En ï'ji mijnheer de notaris, zoudt j una zeer verplichten, wanneer ge j «o vriendelijk wilde zijn, om uitoefenen. In het algemeen ge nomen, hebben deze organisaties, waarvan de Centrale Landbouw- onderlinge, de Tuinbouw-onder- linge, de R.K. Boerenbond, de meest op den voorgrond treden de zijn, het bewijs geleverd met ernst te streven naar een zoo goed mogelijke vervulling van de vrijwillig op zich genomen taak, terwijl de minister heeft kunnen bevinden, dat in het bij zonder over de uitvoering der verzekering door de drie voren genoemde organisaties ook in werknemerskringen waardeering bestaat. Aangezien de minister op het standpunt staat, dat, waar de overheid haar bemoeiing uitstrekt tot een nieuw gebied, bij de organisatie dezer overheidsbe moeiing zooveel mogelijk reke ning moet worden gehouden met hetgeen op dat gebied in het vrije maatschappelijk ver keer zich heeft ontwikkeld en bewijzen van levensvatbaarheid heeft gegeven, heeft hij gemeend aan den vorenbedoelden wensch voldoening te moeten geven. Naast deze meer principieele overwegingen hebben echter ook practische overwegingen geleid tot het voorstel om ook aan bijzondere organisaties, naast openbare organen aandeel te geven in de uitvoeiing der ver zekering. Bij de uitvoering der Invalidi teitswet is gebleken, dat deze op het platteland belangrijk groo teren administratieven last mede brengt dan de uitvoering dier wet in de stedelijke districten. In het algemeen genomen vertoont zich bij de landelijke bevolking tegenzin tegen amb telijke bemoeiing; voor een deel zal deze tegenzin wellicht moe ten worden toegeschreven aan zekeren behoudzucht, maar voor een ander deel toch zeker aan voorliefde voor zelf doen. Het ontwerp laat uitsluitend ons thans den inhoud van het bewuste testament mede te deelen. De notaris nam een tweede pastille en hief aan Deze mededeeling moet ik u zeer uitvoerig doen, gelijk ze mij door mijn collega Soutens te Bayonne gedaan is, die een vriend uit de jeugd van Paul Morain was. De familie Morain is afkomstig uit Bayonne, zij bestond uit den ongelukkige die heden vermoord werd, verder uit diens broeder, Paul Morain, den in Baltimore overleden testamen- teur, en uit een zuster der twee genoemden, die met een zekeren Verdier gehuwd was en evenals diens weduwe reeds voor lang gestorven is. Paul Morain was op zeer jeugdigen leeftijd naar Amerika gegaan, waar hij na verscheiden ongelukkige onder nemingen eindelijk door de op richting van een omvangrijke weverij zich een vermogen ver wierf, dat ten slotte het bedrag van twee millioen francs bereikte. Bij het noemen van deze som konden de aanwezigen een uit roep van verbazing niet onder onderlinge vereenigingen van werkgevers bij de uitvoering der verzekering als bedrijfsvereeni- ging toe en sluit daarvan uit winstbeoogende instellingen. Het ontwerp stelt eenige eischen ten aanzien van den omvang der onderlinge vereeniging, welke tot de uitvoering der verzekering wenscht te worden toegelaten en niet slechts bestaande, doch ook na de invoering der wet nieuw op te richten organisaties als Bedrijfsvereeniging zullen kunnen worden erkend. Het wetsontwerp draagt der halve de uitvoering der verze kering op aan de openbare organen (Rijksverzekeringsbank, Verzekeringsraden en Raden van Arbeid) en aan bijzondere instel lingen (Bedrijfsvereenigingen.) Beide soorten van organen staan als gelijkberechtigde naast elkander, en de werkgever heeft de onbelemmerde keuze of hij zich wil aansluiten bij een Be drijfsvereeniging, dan wel het risico van de verzekering zijner arbeiders wil zien gedragen door het openbaar orgaan. Wat deze laatste wijze van verzekering betreft, is de organisasie aldus ontworpen, dat de Rijksverzeke ringsbank de draagster is van het risico der verzekering, ter wijl de Vei zekeringsraden en de Raden van Arbeid zullen worden belast met de daden van uit voering, welke beter door locale organen dan door een centraal lichaam kunnen worden verricht. Een organisatie der verzeke- ring, gelijk het onderhavige wetsontwerp bevat, vordert dat de belangen van de arbeiders, verzekerd bij een Bedrijfsver eeniging, door wettelijke maat regelen worden gewaarborgd. Het ontwerp bevat dan ook een aantal voorschriften, welke die zekerstelling tot oogmerk hebben. De arbeider in een volgens deze wet verzekeringsplichtig bedrijf is van rechtswege ver drukken en de notaris, wien de uitwerking zijner mededeeling niet ontgaan was, ging met des te meer gewicht voort Paul Morain had in den loop der jaren zijn familie in Frank rijk geheel en al vergeten, toen plotseling een onvoorziene ge beurtenis hem op het spoor van zijn broer en diens zoon terug bracht. Hij had namelijk voor zijn zaak verscheiden stoffen uit Parijs laten komen, waarvan de patronen hem bij zonder bevielen. Hij informeerde naar den naam van den teeke naar en vernam dat deze Morain heette. Tengevolge daarvan schreef hij aan den vriend zijner jeugd Soutens en droeg hem op, om informaties in te winnen omtrent dezen Morain. Mijn collega wendde zich spoedig tot mij, en ik deed hem zeer uit voerige mededeelingen aangaan de de familie Morain. Daar mij echter een onvoorwaardelijk stilzwijgen over de geheele zaak was opgelegd geworden, zoo "deelde ik er niemand, zelfs niet den commandant Morain, iets van mede. Paul Morain kwam zekerd tegen geldelijke gevolgen van hem in verband met zijn dienstbetrekking overkomen on gevallen. De wet geeft aan op welke schadeloosstellingen bij een ongeval aanspraak bestaat. Deze regeling stemt geheel over een met die nopens de aan spraken op schadeloosstelling in de Ongevallenwet 1921. De verzekering geschiedt bij de Rijksverzekeringsbank. De werkgever is echter bevoegd toe te treden tot een door de Koningin erkendè Bedrijfsvereeniging. In dat geval zijn de arbeiders in dienst van den werkgever ver zekerd bij de betrokken Be drijfsvereeniging, welke gehou den is aan de bij haar verzekerde arbeiders bij ongeval ten minste dezelfde schadeloosstellingen te verleenen, als de Rijksverzeke ringsbank volgens de wet ver plicht is aan de bij haar ver zekerde arbeiders te doen. De Staat is aansprakelijk voor alle ingevolge de wet aan de ver zekerden en hun betrekkingen toekomende schadeloosstellingen onverschillig of die schadeloos stellingen moeten worden uit gekeerd door de Rijksverzeke ringsbank of door een Bedrijfs vereeniging. De wet stelt verschillende eischen, waaraan een vereeniging, wil zij als bedrijfsvereeniging worden erkend, moet voldoen. Onder meer wordt de eisch gesteld, dat het bestuur der Bedrijfsvereeniging voor de helft moet bestaan uit arbeiders, werkzaam of werkzaam geweest in een verzekeringsplichtig be drijf. Deze arbeiders-bestuurs leden zullen door den met de uitvoering der wet belasten minis ter moeten worden benoemd uit een voordracht, opgemaakt door de door dien minister aan te wijzen werknemersvereenigingen. Aangezien de beslissing om trent het recht op schadeloos telling door het bestuur der op deze wijze te weten, dat de teekenaar dier patronen, zijn neef Serge, de zoon van zijn broeder was, en dat er behalve dezen nog een dochter zijner overleden zuster, van mevrouw Verdier, in Parijs woonde, na melijk juffrouw Angelina Ver dier. Bij het noemen van den naam van Angelina Verdier keek Serge verwonderd op, en de politiechef, die zulks bemerkte, vroeg hem: Hebt ge nog een nicht Ja, mijnheer. Daarvan was tot dusver niets bekend. Mejuffrouw Angelina Verdier is een hoogst aehtenswaaardige jonge dame, viel de notaris hem in de rede, en zich tot Serge wendende, vervolgde hijlk hoop, dat ge, ofschoon met haar in onmin zijnde, het niet wagen zult uw nicht te belasteren. Serge antwoordde zeer ernstig: Mijnheer, ik heb nog nooit iemand belasterd en zal wel het aller minst mijn nicht belasteren. Destijds betreurde ik het zeer, dat zij ons huis verliet, doch wij konden het haar niet beletten, Bedrijfsvereeniging worden ge nomen, is door vorenbedoelde bepaling het gevaar voor eenzij dige beslissingen afgesneden. Tot zekerheid voor de nakoming harer verplichtingen stort de Bedrijfsvereeniging in handen van het Bankbestuur een alge meen pand. Van deze verplich ting zal echter geheel en gedeel telijk vrijstelling kunnen worden gegeven, indien in de statuten der Bedrijfsvereeniging wordt bepaald, dat de leden onderling voor de schulden der vereeni ging aansprakelijk zijn en nog een jaar na hun uittreden als lid aansprakelijk blijven. Voorst is de Bedrijfsvereeni ging verplicht om bij elke toe kenning van een blijvende rente in handen van het Bankbestuur een pand te storten ter waarde van de contante waarde dier rente. De bij een Bedrijfsvereeniging aangesloten werkgever staat bui ten verhouding tot de Rijksver zekeringsbank. Hij zal echter aan het Bankbestuur aangifte moeten doen van zijn bedrijf en van eventueele staking daarvan, opdat zal kunnen worden uitge maakt, of de betrokkene werke lijk een verzekeringsplichtig be drijf uitoefent of niet meer uit oefent. Mede zal de werkgever, aangesloten bij een Bedrijfsver eeniging, aan de Bank aangifte moeten doen van de in zijn on derneming plaats gevenden heb bende ongevalle. Deze aangifte is noodig voor de controle op de gestie der Bedrijfsvereeni- gingen. Het ontwerp laat overigens de Bedrijfsvereeniging vrij in de wijze, waarop zij haar bedrijf wenscht in te richten. Het onder zoek der voor haar rekening komende ongevallen, de toeken ning en uitbetaling der door haar verschuldigde schadeloosstellin gen, het berekenen der door de aangesloten werkgever verschul- daar zij zelfstandig was en doen en laten kon, wat zij wilde. De politiechef wenschte aan gaande deze zaak nadere in lichting te hebben, waarop Serge zeide Mijn vader werd de voogd van mijn nicht, toen hare ouders stierven. Zij woonde bij ons tot aan hare meerderjarigheid, om streeks welken tijd zij eensklaps rekening en verantwoording van mijn vader verlangde. Deze stelde haar niet alleen het kleine vermogen ter hand, dat zij be zeten had, maar ook het geld, dat hij voor haar bespaard had, en waardoor de oorspronkelijke som bijna verdubbeld was. Daar op verliet zij eensklaps ons huis. De reden van haar heengaan ben ik nooit te weten gekomen en haar zelve zag ik sinds dien tijd niet meer. Is zij nooit meer hier geweestf Neen, nooït meer. De jonge dame leeft zeer teruggetrokken, nam de notaris weder het woord, lk heb de eer haar te kennen, wijl zij mij het beheer van haar klein vermogen heeft toevertrouwd. (Vet volgt).

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1