Plaatseli Nieuws. Het program voor de ver gadering van den Opper sten Raad op 8 Augustus. Binnenland. Burgerlijke Stand. Rechtzaken. (iemenjcd Nieuws medelijden. Men mag niet toe staan, dat millioenen menschen onder ontzettend lijden sterven en dat de wereld rustig toeziet. Er moet worden geholpen, geen aalmoezen, wezenlijke hulp is noodig. Men moet het Russische volk helpen het economische leven te herstellen, het graan geven voor de voeding en voor den toekomenden oogst, het lo comotieven en landbouwmachines leveren. Voorts moet al het mo gelijke worden gedaan om de door den oorlog en den burger oorlog verwoeste fabrieken weer op te bouwen. Volgens de laatste berichten uit Moskou neemt de hongersnood in Oost-Rusland dagelijksch vree- selijker vorm aan. Talrijke dorpen zijn geheel uitgestorven. De we gen, die de vluchtende bevolking heeft genomen, zijn met duizen den lijken bedekt. In het Wolga- gebied is de toestand zoo ver twijfeld, dat zelfs een omvang rijke hulp van den staat zonder uitwerking zou zijn Ongeveer 6 miliioen personen, die het Wolga gebied hebben verlaten zijn op weg naar Mos kou. Op 20 Juli bereikte de me nigte Tamhof. Aldaar werden de winkels en magazijnen ge plunderd. De paarden van de brandweer en de cavalerie wer den geslacht en op de plaats opgegeten. Dat is het noodlot, dat Rus land heeft getroffen en dat de bolsjewistische theoretici in hun verblinding en zelfoverschatting hebben opgeroepen. En de natuur heeft nu gehol pen om het groote ongeluk, dat het bolsjewistisch wan bestuur over het Russische volk bracht, tot een ontzettende ramp te maken. In het anders zoo rijke gebied der zwarte aarde is door droogte de oogst mislukt en een bevolking van millioenen is aan den hongerdood prijs gegeven en aan de epidemifin, die voed selgebrek en het gebruik van walgelijke surrogaten onvermij delijk met zich moeten sleepen. Het bericht over de aanvaar ding van de door Frankrijk voor gestelde oplossing van hetOpper- Silezische vraagstuk door Enge land heeft groote voldoening ge wekt. De openbare meening in Frank rijk zal het zeer op prijs stellen, dat de Engelsche vrienden de verzoeningspoging van de Fran- sche regeering in gunstigen zin beantwoord hebben. Men zal de bereikte overeenstemming over de te volgen gedragswijze op vatten als voorbode van een al- gemeene vriendschappelijke re geling in zake de kern van de zaak. Tot de vergadering van den Oppersten Raad op 8 Augustus zal ook België worden uitge- noodigd. Amerika zal een ge delegeerde als auditor sturen. Men zal eerst de quaestie van de versterkingen en daarna die van de verdeeling van het ple- biscietgebied regelen. Verder zal men het vraagstuk van de schuldigen aan de comedie te Leipzig(l) overwegen. Waarschijnlijk zal het vraag stuk van de schadeloosstellingen niet in zijn geheel aan de orde komen, daar de ministers van financiSn onmiddellijk daarna verschillende quaesties van tech- nischen aard, zooals de betaling van de bezettingskosten, moeten behandelen. De Raad zal beginnen met handhaving van de drie sancties doch tevens rekening houden met de algemeene opine, dat de be slissingen omtrent de sancties Ban de beoordeeling van de commissie van garanties moeten worden overgelaten. Waarschijnlijk zal de raad zich bezighouden met de mid delen om den hongersnood in Rusland tegen te gaan. Aange zien de missie-Hansen mislukt is wegens de onvervulbare voor waarden, welke de sovjet-regee ring stelde, zal deze alleen de voedselvoorziening en hulpver leening moeten controleeren. Wellicht zal de Raad ook de Oostersche quaestie ter hand nemen, hoewel Griekenland geen bemiddeling van de geallieerden werischt. De zitt:ng van den Raad zal waarschijnlijk acht tot tien dagen duren. DE NOORSCHE REIS VAN H. M. DE KONINGIN. Op de reis van H. M. de Koningin naar Noorwegen, waarvan het vertrek is bepaald op den mid dag van 3 Augustus, zullen de torpedobooten Z 2 en Z 7 den tocht medemaken. De sche pen zullen waarschijnlijk 16 of 17 Augustus weder te Vlissingen terug zijn. Z 5 en Z 4 uit Wil lemsoord zullen 13 Aug. te Ber gen 'éanwezig zijn voor de terug reis, die ongeveer 24 Augustus plaats hebben zal. DE STAKING IN DE MIJNEN. Maandagmorgen is de gepro clameerde staking aan de Do- inaniale Mijn te Kerkrade be gonnen Van de ochtend-ploeg, gewoon lijk bijna 1000 man sterk, die om zes uur moest aanvangen, zijn slechts zeer enkele arbeiders afgedaald. Het geheele bedrijf staat vrij wel stop. Slechts de pompma- chinisten zijn, met toestemming der vakbonden, aan het werk gebleven. De stemming onder de stakers is zeer kalm en in de gemeente is alles rustig. Breskens. Heden is de melkprijs alhier weder met 2 cent omhoog gegaan, zoodat thans een Liter melk 22" cent kost. Zuidzande. Bij den onlangs alhier gehouden Schaakwedstrijd om het Kampioenschap van Zeeuwsch-Vlaanderen over het jaar 1921 werd de Kampioens titel behaald door den heer I. Risseeuw alhier. Schoondijke. Niettegen staande de melkprijs te Breskens reeds 22 cent is, kunnen we onze melk alhier nog bekomen a 15 cent per Liter. Niet, dat het zoo weinig is, maar waarom moet men te Breskens nog 7 cent per Liter meer betalen. Nieuwvliet, Wat sedert lang gehoopt werd, nl. een tele foon in bezit te krijgen, is thans verwezenlijkt, zeer ten gerieve van Nieuwvliet's bevolking, waar op het oogenbük 6a 7 aan sluitingen zijn. Als een bewijs hoe gauw er gebruik van werd gemaakt, diene dat een bakker alhier aan de telefoon ontboden werd en hem door een particulier voor een zekere L. 25 bolissen besteld werden. Of deze lekkernij aan genoemde L. bezorgd is, wordt door onze correspondent niet gemeld. Thans droomt men alhier van ernstige tramplannen. Moest ook dit ons nog eens te beurt vallen, dan is ons dorpje uit haar isolement verlost. Gnoede. Ofschoon het zeer mooie strand van Groede nog al ver van de gemeente ver wijderd is, wordt het bezoek er hoe langer hoe drukker. Indien iemand het op zich durfde nemen om daar een badhuis te plaat sen, kon het nog iets worden in de toekomst. School en Kerknieuwe. Oostburg. Te Breda slaag de voor de hoofdakte de heer H. de Smet, af komstig van hier. IJzendijke. Op de voor dracht voor onderwijzer te Bier vliet komt voor de heer F. de Koster uit IJzendijke, thans tijde lijk te Boschkapelle. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 7 Aug 1921. Breskens v 9'/a u v Griethuijsen. Doopbediening. Gelegenheid tot aangifte van den Doop Vrijdagavond van 8- 8.30 ure, in de Consistoriekamer. POSTERIJEN. Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juli in de rijks-postspaarbank ingelegd 1 10039.37en terugbetaald f24214.54. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9768. Breskens. Met ingang van 1 Augustus bedraagt het recht voor iedere storting bij den postcheque- en girodienst 5 cent. Voor overschrijving van eene rekening op eene andere is geen recht meer verschuldigd. De rente berekening gaat sedert 1 Juni in op den dag volgende op dien van storting of over schrijving en bedraagt thans 2 Nieuwvliet. Alhier is ge opend een hulptelegraaf- en hulptelefoonkantoor met zeven rechtstreeksche aansluitingen nl. J. de Hullu, P. C. Luteijn, P. Brakman, 1. en A. van Houte, C. N. Quist, H. Lobel en J. H. de Bliek. Hoogwatergetij Breskens. Vanaf 4 April Zomertijd. DAGEN. vm. nam Woensdag 3 Aug. 1 20 1.44 Donderdag 4 2.04 2.28 Vrijdag 5 2 51 3.15 Nieuwe Maan Woensdag 3 Aug. nam. 9.37. GROEDE. Geboorten. 4 Juli. Edith Marie, d. van C. E. van den Hemel en L. M. Dusarduijn: 6, Jannetje, d. ran Iz. Bouwens en T. Kik. 11, Cornelis Willem, z. van W. J. Risseeuw en S. Luteijn. 17, Sara Elizabeth, d. van Abr. Buijze en E. M. Riemens. 25, Elizabeth Suzanna, d. van A. Bouwens en E Basting. 30, Jacoba Josina, d. van M. C. Manneke en M. J. Leenhouts. Overlijden. 14 Juli. Pieter Ja cobus, 6 j., z. van A. J. Hen driks en C. C. Blomme. 15, W. Oosterling, 73 j., wedn. van M du Bois. CADZAND. Huw.-Voltr, 17 Juni. Pieter de Hullu, 29 j„ jm. en Sara de Bruijne, 28 j., jd. Geboorten. 18 Juni. Jacobus, z van P. J. de Lijser en A. Misilje. 9 Juli. Jozina Jacomien- tje, d. van P. Mabelis en J. Lu teijn. 28, Wilhelmina Magdalena Cornelia, d. van I'. J. van Luijk en J. A. Quaak. Overlijden. 2 Juli. Pieter la Gasse, 78 j, wedn. van Adriana de Veij. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Door C. B., 33 j., landbou- weriknecht te Oostburg, thans gedetineerd te Middelburg is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Recht bank te Middelburg van 26 Juli j.l. waarbij hij wegens ver duistering is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden. SPORT. IJzendijke. Zondag speel de Juliana II eene voetbalwed strijd tegen N.G. I (Turkeije). Uitslag 21 in het voordeel van N.G. I. Juliana I speelde tegen H.O. V. I Breskens met uitslag 20 in het voordeel van Juliana I. Breskens. „Breskens Voor uit" speelde te Middelburg tegen .Sparta IP' Middelburg. Uitslag 2I in het voordeel van Sparta II. Oostburg. Door de tennisclub alhier is het tennisveld feestelijk geopend, waarna langen tijd het tennissen werd beoefend Aardenburg. De korfbalclub „A.K.C." gaf Zondag met twee twaalftallen een goed geslaagde demonstratie op het strand te Heijst aan Zee. De match, die door zeer talrijke badgasten werd bijgewoond, werd opgeluisterd door muziek uit Vilvoorde bij Brussel. DUIVENSPORT. Breskens. Wedvlucht Arnhem 31 Juli. Afstand 175 K.M., 51 duiven. Ie prijs Jac. Besemer, 2e J. de Veij, 3e en 7e A. van den Heuvel, 4e C. Braet, 5e Jac. van de Velde, 6e en 8e P. de Poor ter, 9e van Gijs Co., 10e J. Jacobs. Eerste duif arriveerde 9-56-12, de laatste 10-14-32. Gelost 7 uur. Wind Z.-W. EEN ROMANTISCHE GESCHIEDENIS. Vorig jaar Juni hield in een lo gement te Doetinchem eenige dagen een Duitscher verblijf. On middellijk nadat deze vertrokken was, miste het dochtertje haar zilveren armband-horloge. De Duitscher werd achterhaald en ingesloten in het arrestantenlo kaal te Doetinchem. Bij fouillee ring werd evenwel het vermiste niet op hem bevonden en hij werd wegens gemis der vereisch- te papieren over de grens geleid. Deze week ontving de loge menthouder een schrijven uit Ma rokko van een vriend van den bewusten Duitscher, waarin werd medegedeeld, dat de laatste bij hem op de boerderij weikzaam was, doch bij een aanval van Marokkanen op de farm doode- lijk was getroffen. De laatste wensch van den getroffene was de opdracht aan den hotelier te melden, dat hij inderdaad de dief van het horloge was en dat dit was terug te vinden in een spleet in den muur, van het arrestanten lokaal. De plek werd in een bijgevoegde situatie teekening nauwkeurig aangduid. Hij hoop te, dat het verlorene zou worden teruggevonden en vroeg namens den gestorvene vergeving voor diens daad. Ten gevolge van een in den loop van het jaar ontdekte poging tot ontvluchting door een arres tant was bedoelde spleet echter dichtgesmeerd. Men vond het geval evenwel merkwaardig genoeg om een na der onderzoek te doen en besloot den muur ter plaatse uit te hak ken. Precies op de aangegeven plek kwam het horloge uit de kalkmassa, waarmede het vast verbonden zat, te voorschijn. In het bewuste schrijven werd nog medegedeeld, dat hij een valschen naam had opgegeven, De ware naam werd ook nu ver zwegen. Alleen werd medege deeld, dat de persoon in quaestk iemand was, die behoorde tot den ouden Duitschen adel en af. komstig was uit Oost-Pruisen. DE GELE HAND. Het personeel van een der groote bankinstellingen te Am. sterdam klaagde, naar het Ilbld. meldt, reeds geruimen tijd ov# het feit dat uit mantels, jassen of tasschjes in de kleedkamer bewaard, herhaaldelijk dingeg werden gemist. Speciaal geld bleek een dankbare .vondst"te zijn. Bedragen van zestig, \ai negentig gulden en meer werdee reeds op deze wijze vermist. Een kantoorjuffrouw, die d( zaak nader wenschte te onder zoeken, stelde zich in verbinding met een scheikundige, die haai aanried in de verschillende zak. ken een poeder te strooien dat in aanraking gekomen met di menschelijke huid daarop gele vlekken achterlaat. Het poeder werd gebruikt, met het gevolg dat een der schoonmaaksters van de bani met een gele hand haar bezig, heden verrichtte. De politie werd van het ge. beurde op de hoogte gebracht en hoewel de vrouw ontkent zich aan diefstal van welken aard dan ook schuldig te hebben ge. maakt, is zij voorloopig in ver zekerde bewaring gesteld. POGING TOT OPLICHTING. Zaterdagmiddag vervoegden zich bij den juwelier Frans Brugs ma in de Heerestraat te Gronin gen een dame en heer(Drtitschers) om briljanten te koopen. De keu ze viel op een hanger en een armband van f 3300. Zij ver zochten den bediende, den heer Verhoog 's avonds de voorwer pen met kwitantie te presen teeren in het nabijgelegen hotel Frigge kamers nr. 66 en 67. 's Avonds kwain de heer alleen terug en vroeg ook nog even mee op zicht te geven twee oor knoppen ter waarde van f4025, die zij 's middags hadden gezien. De bediende, die de truc van dt twee kamers zich herinnerde uit een vorige betrekking, nam zijn maatregelen en ging nr. 67 in- specteeren, toen de Duitscher 6t binnenging. Daardoor kon deze niet wat de bedoeling was, den bediende verzoeke de diamanten even te mogen toonen aan zijn dame die op 67 wachtte, want die kamer was leeg. Toen hij dus voorstelde toch even aan zijn dame te mogen laten zien die op een andere plaats in het ho tel zou vertoeven gaf de bedien de toe onder beding, dat hij dan zelf ook mee zou gaan. Nu be greep de Duitscher, dat hij geen kans had. Hij nam de quitantie voor de beide voorloopig gekoch te voorwerpen mee, liet zijnstroo- hoed die op tafel lag, liggen, en verdween om niet weer terugtn komen. Hij wist het hotel, dat de bediende verzocht van achter te sluiten en voor goed te bewa ken, tóch langs de diensttrap tt verlaten. Volgens den portier, die den man ondanks de waarschuwing toch liet passeeren, had hij toen een groenen deukhoed op. Hij zal waarschijnlijk met den trein van 8.27 "aar N. Schans zijn afgetrokken in gezelschap van zijn dame, die hem vermoedelijk op het station heeft opgewacht, wijl deze dieven de gestolen quitantie vermoedelijk bij ande ren zullen gebruiken voor het inboezemen van vertrouwen, zij men gewaarschuwd. ZWARE BRAND IN HENGELO. De handelskamer en een ge deelte van het oude beursgebouw zijn uitgebrand. Groote voorra den gingen verloren. De Brand is waarschijnlijk ontstaan door het in brand geraken van een vrachtauto naast het gebouw der handelskamer. Een drietal chauf feurs kregen brandwonden,

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2