Binnenland. Gemengd Nieuws Hongersnood in Rusland. Met betrekking tot ziekten en beschadiging der gewassen kan worden medegedeeld, dat de ge wone aardappelziekte, (l'hyto- phitora infestans) tot heden niet werd waargenomen, doch dat daarentegen „topbont" bladrol" en Rhizoctonia overal in hevige mate optreden. De veldboonen lijden vooral in Noord-Holland en Zeeland sterk onder de bladluizen in de Haarlemmermeer, Legmeer en den Middenpolder wordt op ver schillende plaatsen het gewas er bijna waardeloos door. Ook de bieten hebben hier en daar van de luis te lijden. De droogte moet voor het gras als beslist zeer nadeelig worden aangemerkt en dit brengt, daar de Nederlandsche bodem voor ruim de helft uit grasland be staat, met zich, dat vele land bouwers er gevoelig door ge troffen worden. Ook moet de stand van so -imige andere ge wassen als boekweit, vlas, klaver zaad en tabak onvoldoende wor den genoemd. Toch kan niet worden gezegd, dat de oogst vooruitzichten over het algemeen bijzonder ongunstig zijn en voor onrustbarende voorspellingen is geen reden. Als men nagaat, dat de gra nen in het algemeen een goeden stand vertoonen, dat de rogge en tarwe, waarvan voor de eerste, de oogst in vollen gang is en voor de tweede reeds hier en daar is aangevangen, boven het normale zijn, dat de winter- gerst, welke reeds is geoogst, een bevredigend gewas gaf, dat de erwten in de streken, waar zij het meest worden verbouwd, een goeden stand laten zien, dat de stand der suikerbieten een bevredigenden oogst beloven en dat ook de stand der consump tieaardappelen in de voornaamste cultuur-centra vrij goed is, dan blijkt de gevolgtrekiting, die naar aanleiding der droogte werd ge maakt, niet alleen voorbarig, maar ongegrond. Laidt men uit de voor de verschillende streken opgegeven cTjftlrs,® onder inachtneming der beteelde oppervlakte, het cijfer af voor het geheele land, dan verkrijgt men het volgende re sultaat, waarbij het tusschen haakjes geplaatste cijfer den stand op 19 Juli 1920 aangeeft tarwe 75,1 (77,3)winterrogge 75.4 (73,9) wintergerst 70,7 (70,1); zomergerst 63 (691boek weit 37,3 (60,1); haver 56,5 (72,5); paardenboonen 53,9 (70,1); erwten 66,8 (68,1) bruine boonen 52,2 (61,2); vlas 45,8 (69); ka nariezaad 65,6 (69,9)koolzaad 62,1 (71,2) blauwmaanzaad 66,4 (70) karwij 64 (70,8) mosterd zaad 65 (65,9)aardappelen 57,1 (76); suikerbieten 64,5(71,7); voederbieten 61,3 (70,2); uien 57.5 (70,4)cichorei 68,8 (73,2) roode klaver 51,6 (73.5); witte klaver (57,0 (76,6); lucerne 64 (71,5_); weiland 38,"5 (77, l) gras- hooi 54 (80,4). Een gemiddelde oogst kan worden aangeduid door het cijfer 67. OPLOSSING DER KABINETS-CR1SIS. Naar thans met zekerheid kan worden medegedeeld, is de Kabinets crisis door minister Ruys de Beerenbrouck opgelost in den zin van reconstructie van het tegenwoordige Kabinet, ten aanzien van twee portefeuilles. Minister l)e Vries zal als minister van Financiën worden vervangen door jhr. mr. D. J. de Geer, lid van de Tweede Kamer en thans burgemeester van Arnhem, terwijl de plaats van luitenant-generaal Pop als minister van Oorlog zal worden ingenomen door den heer J. J. van Dijk, thans directeur van de Topografische Inrichting, die tevens zal optreden als minister van Marine a. i. De heer de Geer is, naar men weet, christelijk-historisch, ter wijl de heer Van Dijk behoort tot de anti-revolutionaire partij. De benoemingen van de beide ministers zijn ingegaan Donder dag 28 dezer. DE TABAKSWET. Art. 81 der Tabakswet treedt 4 Augustus in werking. Binnen één maand na 4 Aug. moet dus. ieder die een bedrijfs- vergunning noodig heeft, deze schriftelijk, aanvragen bij den ontvanger der accijnzen onder wiens kantoor het bedrijf wordt uitgeoefend. OPHEFFING DER PASVISA? Met reden mag men de vraag stellen, of het er ooit nog van komen zal. Indertijd hebben wij bericht, dat de Nederlandsche regeering, naar aanleiding van een dusdanig verzoek der Bel gische, de wederzijdsche ophef fing der pasvisa zou overwegen. Dat was einde Mei van dit jaar. En verblijdend was de mededee- ling, welke wij toen daarbij van zeer bevoegde zijde ontvingen, „dat bij de autoiiteiten (voorna melijk in de grensstreken), wier oordeel over deze quaestie moest worden ingewonnen, op spoedig antwoord was aangedrongen." Maar nu is het al weer twee maanden verder, einde Juli, zon der dat we alevel iets van een beslissing hebben gehoord. Later heeft men ons nog medegedeeld, dat de opheffing der visa zich waarschijnlijk ook uitstrekken zou tot anderelanden, met name Engeland. Werd hierdoor wellicht nieuw oponthoud veroorzaakt? Of bleek het spoedig begeerde antwoord Jer autoriteiten in de grensstre ken uit Hoe dit zij, nu we telkens op nieuw lezen van de opheffing der pasvisa in het buitenland (pas nog tusschen Frankrijk en Engeland), is het toch erg spij tig, dat we hier nog steeds niet van die ellende zijn verlost. In de lente mochten we een stille houp koesteren, dat er in den nazomer wat vrijer verkeer tus schen de voornaamste landen rondom ons zou zijn, maar nu zal de groote stroom van reizi gers heel den zomer den last nog moeten dragen. Weet men eigenlijk waarom Gelden de bezwaren tegen op heffing der pasvisa dan alléén voor ons land Het ware te wen- schen, dat men ons dit althans dan eens recht duidelijk maakte! Hbl. HET ONT WERP-VER DRAG VAN WASHINGTON. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend een zestal wetsont werpen betreffende voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag van Washington, betreffende le. beperking van den arbeids uur in nijverheidsondernemingen tot acht uur per dag en acht-en- veertig uren per week 2e. de werkloosheid? Een extra-trein uit Middel burg bracht hen naar de boot van 4.30 te Vlissingen. Te Breskens aangekomen, vertrok men weer met de extra tram over Sluis naar Oostende. Eindelijk regen Bij het ter perse gaan van ons blad dreigt de lucht. Stormen, welke doen denken aan de najaars stormen, schudden de vrucht- boomen zoodanig, dat de grond bezaaid is met onrijpe appelen en peren. En waarlijk, deze storm brengt ons regen, laat ons hopen, een flinke verkwikkende regen, weke zoovele maanden reeds op zich laat wachten. Biervliet. Bij de Woensdag gehouden besteding van de ver bouwing der Openbare School alhier, werd ingeschreven door A. J. Faas, Biervliet ƒ5840 J. v. 't lloff, Hoek 5994 J. B. Reuling, IJzendijke 6100 J. van Poucke, 6150 W. Hoevenagel, Biervliet 0195 J. Ph. Diericks, Hoofdpl. 6300 Th. Wieleman, 6400 Th. Maes, Sluis 6500 J. B. v. Weijnsbergen Hoofdplaat 6870 W. Crinse, Biervliet 7550 Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Sluis- De metselaar J. B. alhier die aan de nieuwe weeg brug werkte, viel van een balkje op een muur in de kuil, waardoor hij een rib kwam. Aardenburg. Een Weensche jongen die bij een smederij aan het spelen was, trok een zwaar wiel omver, waardoor hij er onder kwam te leggen en hem danig uitwendig bezeerde. Het groote wiel kreeg overwicht eu kwam juist met de scherpe zware band in den nek terecht. Oostburg. D.oor de rijks politie alhier werden groote visch- netten en ander vischtuig in beslag genomen, wegens het onrechtmatig uitoefenen der vis 1 scherij. - School en Kerknieuws. Oostburg, Te Rotterdam is geslaagd voor het examen leider van lichaamsoefeningen de heer L. Versprille. Aardenburg. Voor de hoofd akte slaagde Mej. M. F. Dees. Predikbeurten. van vrouwen Nkd. Hkrv. Kkrk. Zondag 31 Juli 1921. Breskens v 9u Evangelisatie vergadering in het lokaal van den heer Schippers (Dorpstraat) nl.30u Zondagschool n 5'/s u ds Casteleijn. Groede v 9l/2 u ds v Giiethuijsen. Nieuw vl. n3 u ds Krul. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.3Ü u ds van Heest. MARKTBERICHTEN. 3e. den arbeid vóór en na de bevalling; Rotterdam, 26 Juli. 4e. den arbeid van vrouwen Op de heden in het Veilings- gedurende den nachtlokaal Baan 43 gehouden veiling 5e. de vaststelling van den werden de volgende prijzen be- leeftijd, waarop de kinderen mo- steed gen worden toegelaten tot het Kipeieren f 10.75f 13.20 verrichten van arbeid in nijver- id. (klein.) f 9.50f 10.35 heidsondernemingen Aangevoerd 179000 stuks. 6e. den nachtarbeid van jeug dige personen, werkzaam in de nijverheid Middelburg 27 Juli. Boter f 1.75 af 1.85 per 5 nüeren f 13.00 a f 14 per stuks. ons. 100 Breskens. Donderdag ken merkte zich weer als een dag van druk vreemdelingenverkeer in onze plaats. Van 's morgens vroeg kwamen de pleizier-auto's uit België. Om half elf passeerde de extra-tram uit Oostende, bestaande uit zestien rijtuigen, allen bezet met badgasten, welke een uitstapje gingen maken naar Middelburg. Hoogwatergetij Breskens. Vanaf 4 April Zomertijd. DAGEN. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Nieuwe Aug. nam. 30 Juli 31 1 Aug. 2 Maan Woensdag 3 9.37. vm. nam 9.39 10.03 10.55 11.19 11.56 12.20 12.50 1.14 SPORT. IJzendijke, De Korfbalclub „IJ K.C." alhier speelde hare eerste match en wel tegen „S. S.S." van Schoondijke. Bij de rust was de stand 10 voor IJ.K.C., op het eind 22. DUIVENSPORT. Wedvlucht den Bosch. Groede. Ie, 2e, 3e, 4e, 6e en 7ët prijs P. Leenhouts, 5e J. Lauret. Eerste overduif P. van Hijfte. Wedvlucht 's Hertogenbosch Zondag 24 Juli. Breskens. Aantal 70 duiven, le en 7ë prijs Joz. Pleijte, 2e en 13e P. Jacobs, 3e J. de Veij, 4e P. van de Velde, 5e D. Quaars, 6e j. Quaars, 8e E. Modde, 9e P. de Poorter, 10e P. Risseeuw, He C. Braet, 12e Jac. Besemer, 14e Iz. Leenhouts en 15e A. v. d. Heuvel. De eerste duif arriveerde om 12 39-57, de laatste 12-58-4. Wind West. Afstand 125 K.M. HET ONWEDER. Woensdagnacht woedde een hevig onweer boven Zwolle en omgeving, dat van een zwaren regen vergezeld ging. Te Rechteren (geni. Dalfsen) sloeg de bliksem in een boeren huis, bewoond door M. v. d. B. Man en vrouw werden gedood, terwijl twee kinderen in de vlam men omkwamen. Aan den Molenweg te Zwolle ontstond brand in een hooiberg; de daarnaast staande boerenwo ning van G. J. K. gingen mede in de vlammen op. Op twee plaatsen werd vee in de weide doodgeslagen. Te Oosterhout werd de kapi tale boerenerve van A. v. d. K. door den bliksem getroffen. Het huis, drie hooibergen en een groote steenen schuur brandden af; alleen het woonhuis was ver zekerd. REGEN. Woensdag heeft het in Den Haag en omstreken hard gere gend. DE DROOGTE en HAAR GE VOLGEN. De landbouwers in de buurt van Dellt, die door de droogte genoodzaakt zijn veel bijvoer te koopen, veroorzaken daardoor een ongewone drukte in de olie slagerijen, die gewoonlijk 's zo mers stil staan. Dag eu nacht wordt gewerkt om aan de vraag naai veekoek te kunnen voldoen, terwijl aan de Ned. Gist-en Spi ritusfabriek evenals in de winter de spoelingwagens en file staan. Er is een vraag naar spoeling als nimmer te voren om dezen tijd. Er wordt ook per vaartuig veel spoeling afgehaald. MISHANDELING. Te Aalten is in den nacht van Maandag op Dinsdag zekere H. J., terwijl hij op bed lag, door zijn zwager S. met een bijl zoo danig op het hoofd geslagen, dat men voor zijn leven vreest. De dader is te Winterswijk ge arresteerd, VERDRONKEN. Te Nijmegen is de 24-jarige H. J. v. B. bij het zwemmen in de Waal verdronken. Hij laat een vrouw en kind onverzorgd achter. Te Anna Jacobapolder is een 18-jarige jongen bij het zwem men verdronken. ONGEKEND. De landbouwers in de buurt van Delft, die door de droogte genoodzaakt zijn veel bijvoer te koopen, veroorzaken daardoor een ongewone drukte in de olie slagerijen, die gewoonlijk 's zo mers stil staan. Dag en nacht wordt gewerkt om aan de vraag naar veekoek te kunnen voldoen, terwijl aan de Ned. Gist- en Spiritusfabriek evenals in den winter de spoelingwagens en file staan. Er is een vraag naar spoeling als nimmer te voren om dezen tijd. Er wordt ook per vaartuig veel spoeling afgehaald. TYPHUS. Er zijn thans te Delft volgens officieele opgave 34 gevallen van typhus. WEEST VOORZICHTIG. Uit den sneltrein, die Woens dagmiddag te 3.43 uit Zwolle vertrok, is tusschen Dedemsvaart en Staphorst een tienjarige jon gen, die met moeder en zusje reisde, gevallen. Dadelijk werd aan de noodrem getrokken en de ernstig aan hoofd en been verwonde knaap is in den trein door een toevallig aanwezigen dokter verbonden Te Meppel is de jongen uit den trein ge bracht ter verdere verpleging. Het ergste wordt gevreesd. OPLICHTING. Een juwelier aan het Konings plein te Amsterdam is opgelicht voor een groote en een kleine gouden damestasch en gouden poederdoosje, vertegenwoordi gende een waarde van ongeveer t 1500. Het dagblad van Stockholm meldt dat het sovjet-commissari aat van de volksgezondheid tot nu toe 60,000 zieken aan chole ra lijdende heeft geregistreerd. De cholera woedt geweldig in de zuidelijke gebieden van Rus land, in de provincies van As- trachane, Woronege, Saratof en Don. Te Rostof sterven dagelijks honderden menschen. De Tel. verneemt nader over den toestand in Rusland: De be richten welke de laatste dagen uit Rusland hier binnenkomen, geven een ontzettend beeld van de in de Russische provincies heer- schenden hongersnood. De mas sa vlucht der bevolking, welke vooral in het Wolga-gebied plaats vindt, en welke een volksver huizing van millioenen men schen veroorzaakt heeft tot een ontzettende paniek gevoerd. In minstens 18 provincies van Eu- ropeesch Rusland heerscht hon gersnood, waardoor minstens 20 j millioen menschen gekweld wor den. De Sovjetregeering geeft toe, dat de hongersnood in het Wol ga-gebied reeds sedert Maart, gedeeltelijk zelfs van het mid den van den winter dateert. I11 Moskou bevinden zich tahijke communisten uit het Wolga-ge bied, die trachten naar Duitsch- land te komen. Tegelijk met den hongersnood heeft de cholera zich steeds meer en meer uitgebreid, ook doordat de zieken door den honger verzwakt zijn en duizen den menschen van afval leven moeten. In Moskou werden alleen in de maand Juni 24000 cholera gevallen geconstateerd. Reeds in de eerste dagen stierven. 500 personen. De ziekte heerscht vooral in het Wolgagouverne- ment en in het gebied van den Don. Volgens te Berlijn ontvangen berichten is de Russische stad Saratof opgepropt met voor den honger gevluchte Russen. Velt dorpen in den omtrek zijn door hun bewoners verlaten. In het gebied van de Wolga is ongeveer 90 pCt. der bevolking ziek door de gevolgen van on dervoeding terwijl een groot aan tal sterfgevallen dagelijks voor komt. In Zaryzin trekken groote troepen hongerige vrouwen en kinderen door de straten en be delen om voedsel. Dagelijks val len vrouwen en kinderen van den honger stervend ter neder

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2