Provinciale Staten van Zeeland. Rechtzaken. Gemengd Nieuws I Een tweede ramp, de cholera breidt zich snel van uit Tagan rog en Rostof naar het Zuiden uit. Honderden gevallen zijn reeds geconstateerd te Wladi- kawkas en te Riflis. Ook woedt de ziekte aan de kusten van de Zwarte Zee, vooral te Novoros- sisk. Geneesmiddelen zijn er niet, desinfecteerende middelen ont breken eveneens geheel en de treurige sanitaire inrichtingen der steden dragen er het hare toe bij, om de ziekte te verspreiden. Daarbij is er geen personeel en overal heerscht de grootste ar moede en gebrek, zelfs aan de noodigste levensmiddelen. Vol gens de statistieken van 't volks commissariaat voor hygiëne zijn er sinds het voorjaar meer dan 60000 tyhpusgevallen in Sovjet- Rusland geconstateerd. In Koe- ban waren dagen van 700 ge vallen in het Dongebied 997, in Woronesj van meer dan 500. In Orel 265, in het benedenstroom- gebied van de VV'olga 781 en in het district Saratof 1500. In de steden vooral woedt de ziekte hevig. Te Rostof sterven soms 45 menschen per dag, te Astrakan en te Saratof50 a 70, en te Woronesj ongeveer 100. Ook te Moskou is de epidemie thans met buitengewone heftig heid opgetreden. In de voortgezette vergade ring kwam aan de orde Renteloos voorschot aanleg Tramweg Knocke-Breskens. De heer Erasmus begint naar aanleiding hiervan Ged. Staten zijn dank te betuigen voor de vlugge indiening van dit voorstel. In Juni j.l. was eerst opnieuw de aanvraag ingediend en thans komen Ged. Staten reeds met een voorstel om het aangevraagde renteloos voor schot in zijn geheel toe te staan. Echter heeft het spreker ge troffen, dat in de voorwaarden, die Ged. Staten stellen, is op genomen dat niet tot de betaling van den vierden termijn (de betaling geschiedt in acht ter mijnen) zal worden overgegaan, alvorens zekerheid zal bestaan van een verbinding te Retran- chement naar Knocke op Bel gisch grondgebied, die vanwege een Belgische maatschappij zou moeten worden aangelegd. Deze voorwaarde dient te vervallen. Zij had reden van bestaan in het oorspronkelijk plan Huyge- baert, toen de tram liep alleen van Knocke naar Breskens, doch is in 1911 teeds er uit verwij derd, toen het plan werd gewij zigd in een lijn Sluis-Breskens, met verbinding in Sluis met het Belgische tramnet. Dit laatste plan is door Stoomtram Bres- kens-Maldeghem overgenomen en dient zoo dus te worden uit gevoerd. Nu echter maken Ged. Staten den aanleg van de lijn afhankelijk van een dubbele verbinding met België, waarvan de eene Retranchement-Knoc- ke geheel in de macht ligt van de Belgische regeering. Ged. Staten dragen dus aan België over om te beslissen over het al of niet tot stand komen van een tramlijn op Nederlandsch grondgebied. Alhoewel de lijn Retranchement-Knocke er ver moedelijk wel komen zal en misschien de levensvatbaarheid van de Nederlandsche lijn zal verhoogen, is deze voorwaaide toch geheel misplaatst. Spreker dient een amendement in tot schrapping van boven genoemde voorwaarde. Namens Ged. Staten zegt de heer D i e 1 e m a n, dat door den Minister en door den Directeur van Stoomtram Breskens-Malde- ghem op de onhoudbaarheid van deze voorwaarde ook reeds is gewezen. Al deze berichten waren echter te laat ingekomen, om de zaak nog vóór deze zit ting te onderzoeken. Aan den Hoofdingenieur zal worden op gedragen een onderzoek in te stellen en zullen Ged. Staten in de najaarszitting mét nadere voorstellen komen. Hij zelf was momenteel niet overtuigd, dat de gestelde voorwaarde zou kunnen wegvallen. Zij was vroe ger ook reeds in de voorwaar den opgenomen. De heer Erasmus bestrijdt den vorigen spreker. Sinds 1911 stond de voorwaarde er niet meer in. Dit kan blijken uit de notulen. De heer de Veer stelt de vraag, of het niet wenschelijk is, de geheele zaak tot de najaars zitting uit te stellen. De heer van Z u ij e n zegt, dat dit belemmerend zou wer ken op de uitvoering van het plan. De heer van Rompu, lid van Ged. Staten, geeft den voor steller in overweging zijn amen dement in te trekken. Hij heeft hoop, dat na onderzoek Ged. Staten in de najaarszitting met gewijzigde voorstellen zullen komen. De heer E r a s m u s trekt thans zijn amendement in, ver trouwende dat in de najaars zitting de zaak in het reine zal komen en dan den aanleg niet meer zal afhangen van het al of niet tot stand komen van het lijntje Retranchement-Knocke. Het renteloos voorschot ten bedrage van ƒ390.000, wordt daarna zonder hoofdelijke stem ming toegestaan. Ann het verslag op de be grooting 1922 en aan vroeger reeds gedane mededeelingen kan omtrent de Zeeuwsch- Vlaamsche drinkwaterleiding het volgende worden ontleend Op een vraag gedaan door eenige leden hoe het thans staat met de waterleiding voor Z. Vlaanderen, werd van de zijde van Ged. Staten geantwoord, dat door den vroegeren Directeur van het Rijkswaterleidingbureau, de heer van Oldenborch te St. Jansteen voldoende water werd gevonden voor minstens 30 jaar. Zijn opvolger, de heer Hanegrooff, was het met dit plan niet eens en wilde het water van uit Noord-Brabant betrekken. Hij wachtte daarom het rapport van het onderzoek af. Thans is na 2 jaar geble ken, dat er vele bezwaren bestaan tegen dit plan en wil de tegen woordige Directeur ook maar weer het plan van den heer Oldenborch uitvoeren. Door Ged. Staten is er bij de Regeering op aangedrongen om ten spoedigste hiermede een aan vang te nemen. Breskens. Zaterdagmiddag had ten overstaan van Notaris Beuningh de herveiling plaats van het Woonhuis, Schuur, enz. van den heer E. A. Modde al hier. Kooper werd de heer S. M. de Vuijst alhier voor de som van 13100. Hoogwatergetij Breskens. Vanaf 4 April Zomertijd. DAGEN. vm. Woensdag 27 Juli 6 36 7 Donderdag 28 7.24 7-48 Vrijdag 29 8.20 8.44 Nieuwe Maan Woensdag 3 Aug. nam. 9.37. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 26 Juli. Uitspraak Diefstal: E. J., 19 j., vlas bewerker, Eede, 1 j., gev. straf. OntuchtL. J. K., 30 j., werk man, Breskens, 1 maand gev. str. Verduistering: C. B., 32 j., landbouwersknecht, Oostburg, 6 mnd. gev. stral. Mishandeling: R. D., 21 j., en L. F. V., 19 j., landbouwers knecht, beiden Sluis, ieder 10 of 10 d. hecht. MOÖRD EN DIEFSTAL. Toen Donderdagmiddag en Vrijdag den geheelen dag de woning van den 37-jarige Lieuwe Vriezenga te Eestrum gesloten bleef, kwam dit den buren ver dacht voor. Zij waarschuwden den veldwachter Kuperus en de ze verschafte zich toegang tot de woning. Op den vloer lag een groote plas bloed; en de bloed sporen volgende, vond de veld wachter in het achterhuis den bewoner dood op den grond lig gen. Het lijk was blijkbaar uit de woonkamer naar het achter huis gesleept. Een op den grond gevonden knoop van de kiel van den verslagene wees er op, dat een worsteling aan den moord was voorafgegaan. Justitie en poiltie waren spoedig aanwezig. Visser, rijksveldwach- te Leeuwarden, trok er op de fiets met een politiehond op uit en na een tocht van bijna een uur door rogge- en havervelden, groenland en houtgewas, vond de hond een spoor. Het beest begon te graven en bracht zijn meester bij gedeelten een bedrag van f30; verder ging het, tot de hond voor de, achterdeur van een huisje bleef staan blaffen. Visser ging met Kuperus naar binnen en namen den 21-jarigen Pieter Kooistra, pas voorwaar delijk uit de gevangenis ontsla gen, gevangen. Hoewel hij ontkende gelooft men in hem den dader te moeten EEN INDRINGER GEARRESTEERD. Het stadscentrum van Roosen daal werd Vrijdagavond in rep en roer gebracht door een aller- brutaalst indringen van een vreemd sujet in het klooster van de Zusters in de Molenstraat aldaar, schrijft de „Msb." De man een Zuiderling van type met iets over zich als 'n zigeuner, gekleed in grijs cos- tuum en een grooten grijzen deukhoed op had aangescheld en vroeg aan het belmeisje om Moeder-Overste te spreken. Op haar mededeeling, dat hij dan aan de kloosterdeur moest aan schellen, wijl hij thans zich aan het Maria-pensionaat aanbood, liep hij het meisje omver en stapte met groote passen de gangen in, waar hij werd aange sproken door een eerw. zuster, die hem terecht wilde wijzen. Doch plotseling dreigde hij nu met een revolver, waarop het meisje en de zuster de vlucht namen. Een aantal geestelijken en par ticulieren, die in de aangrenzende schoollokalen bezig waren met de inrichting van een Missie tentoonstelling, werden gewaar schuwd en begonnen, tezamen met de te hulp geroepen politie, een onderzoek, dat meer dan een uur duurde. Toen de indrin ger aan den achterkant van het gebouw trachtte te ontkomen, viel hij in handen van de poli tie, die het terrein geheel had afgezet en den arrestant nu over bracht naar het politiebureau omstuwd door een groote me nigte, die dreigend opdrong. Onder de duizenden en duizen den, die langen tijd in spanning hadden gewacht op de aan houding, ging een gejuich op, schrijft het blad, toen de indrin ger onschadelijk was gemaakt. DROEVIG ONGELUK. Zondagavond viel te Ierseke een mosselschipper van boord. Op zijn hulpgeroep sprong een andere schipper, goed zwemmer, hem na, doch beiden dreven door den sterken stroom af. De pogingen welke in het werk werden gesteld om de twee schip pers hulp te bieden, bleken vruchteloos, en de ongelukkigen verdronken jammerlijk. Beide schippers waren oppas sende huisvaders. ONGELUK BIJ HET BADEN De jeugdige bader P. Prins, wonende te Amsterdam, werd Zondagmiddag te Bergen-aan- Zee door een golf omver ge gooid hij dreef af en verdween in de diepte. Nadat hij in be- wusteloozen toestand aan het strand was gebracht, trachtten twee doktoren tevergeefs de levensgeesten op te wekken. MISDAAD f In den polder onder Leur is de 30-jarige Jac. Rovers uit Breda verdronken. Het lijk had verscheidene wonden aan hals, handen en in de zijde. De politie ste't een onderzoek in. DE HEIDEBRAND BIJ AMERSFOORT. Omtrent de groote heidebrand meldt men aan het U.D. het volgende Het eerst werd de brand be speurd tusschen Reebosch en Oude Kamp door een groep van 60 man kaderlandstorm onder aanvoering van den kapitein Buis. In den aanvang zou - het deze groep wellicht zijn mogelijk ge weest het vuur te blusschen, had een veertigtal „belangstellenden" gehoor gegeven aan de uitnoo- diging van den kapitein Buis, om mee te helpen, hetgeen werd geweigerd. Thans was beperking uitgesloten. De brand is opzet geweest. De vermoedelijke daders zijn gevat. Op aanwijzingen van het publiek hebben de luitenants De Marees van Swinderen en Gevers, bijgestaan door een viertal onderofficieren van de rijschool, allen te paard, vier boeren achtervolgd, die zich op de fiets uit de voeten maakten. Het is gelukt de daders te ar resteeren en zij zijn aan de marechaussee te Leusden en aan de veldwachter te Woudenberg overgegeven. Uitgerukt tot blusschen zijn, behalve het Rijksopvoedingsge sticht, twee compagnies infante rie, de geheele kaderlandstorm (pl.m. 990 man)de cavalerie uit de kazerne te Amersfoort, vestingtroepen en politietroepen uit het kamp bij Zeist. Aanvankelijk werd gevreesd voor de bossclien rondom St. Louis en men prepareerde zich om de boomen langs laan 1914 te vellen, om een brandsingel te krijgen, maar daar de wind naar het Westen draaide, is dit on- noodig geworden. Thans vatte het vuur de schiet banen aan en toog men aan het werk om den brand te stuiten bij den weg naar Doorn. Hier nam de leiding de kolonel-com mandant van het le regiment huzaren, ridder Nedermeijer van Rosenthal, die last gaf het ver keer op dezen weg te stremmen, waarop het gelukte het vuur op 1000 Meter van dezen weg te stuiten. De schietbanen zijn door het vuur zeer aangetast. Eenige vliegtuigen hebben goede diensten bewezen bij de verkenning.; Het blusschingswerk heeft zich uit den aard der zaak moeten bepalen tot het omhakken van boomen en 't maken van rooi lijnen, wat herhaalde malen mislukte, hoe hardnekkig en energiek de soldaten ook hebben gewerkt. Het vuur op de schiet banen is gebluscht door den kaderlandstorm uit Groningen. OVERREDEN. Maandagmorgen is te Apel doorn de machinist A Kip, die familieleden naar den trein bracht bij het oversteken van dt rails aan het station door det trein die 8.21 naar Hattem ver trekt aangereden en gedood De ongelukkige die ruim 40 ja1; oud is laat een weduwe met twtt kinderen na. DREIGBRIEVEN. Eenige dagen geleden is Etten de groote boerderij van M. afgebrand. Een dag daarin ontvingen drie lanbouwers in buurt van M. een brief, waari; gezegd werd, dat zij, wilden hun huis niet zien afbranden, iede! f 500 op een aangewezen plaat moesten deponeeren. De politi,. werd gewaarschuwd en is than in verband hiermee aangehoude en naar Breda getransporteei, M. v. d. S., die de vorige weei uit de gevangenis te Rotterdan waar hij 14 maanden wegen diefstal van vee had doorg» bracht, ontslagen was. STIJGENDE BOTERPRIJS, In Friesland stijgt de prij van de boter geducht. Te Het renveen verleden week met ct. per Kilo, tot 3.40. De ooi zaak moet de droogte zijn. WAARDELOOS. Een winkelier in de gemeen: Opsterland had nog 4000 poi, koffisurrogaat uit den oorlogatiji Hij heeft het nu waardelooi goedje op de mestvaalt geworpt SCHIP VERBRAND. Te Emmer Erfscheidenveen terwijl de bewooners alwez waren, het woonschip van I poeder geheel uitgebrand. Nit werd gered. BIGAMIE. Te Maastricht is naar huis van bewaring overgebracl. de 60-jarige M. K. en diens 2: jarige echtgenoote J. G., beidt te Bocholz aangehouden. Uitht gehouden onderzoek bleek, de eerste vrouw van K. a leefde, te Sippenaker woonde niet van hem gescheiden w_ toen hij met de jeugdige Duitse! opnieuw in het huwelijk tra De man zal zich weldra ter zat van bigamie voor den rechts hebben te verantwoorden. LASTIGE DRONKAARD. Zaterdagavond is door eeni; politieagenten in de Keizersstrn iu te Scheveningen een man geï resteerd wegens openbare dro kenschap en het verstoren v: de orde. Hij verzette zichht tig tegen de arrestatie en bit de agenten in de handen. Een der agenten sloeg dt arrestant eenige malen met tij sabel op het hoofd. Ook tegt. over het publiek, dat met steent wierp, is van de sabel gebrii gemaakt. D., die ernstig aank hoofd verwond werd, is do den Eerste-Hulpdienst verbondt en naar den Centralen Po| f overgebracht. OVERREDEN. In de Badhuisstraat te Scbr veningen is Zondagavond vierjarig knaapje door een au: overreden. Opgenomen in b ziekenhuis is het kort daar: overleden. EEN TRAP VAN EEN PAARD. Een heer, wonende te s'-Gff venhage, kreeg Zaterdag vantt paard, dat aan de Thomsonlai in een weide liep te grazen,n hevigen trap tegen den rechtf kaak, zoodat dit lichaamsdtt geheel uit elkaar geslagen wtf Hij is door den Hulpdienst nf het ziekenhuis aan den Zuidw aldaar gebracht. AUTO-BOTSING. Vrijdag is nabij Muiden, ti auto, waarin mevrouw Schut' voigt"de echtgenoote vanpr®: Schneevoigt die naar men w<*; i

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2