ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 30e Jaargang Woensdag 26 Juli 1921 Nummer 2643 chuld en Boete. De plaimeii der coiniiiuiiisteii. Ellende en Nood. COURANT f 1.25 Abonnementsprijs per drie maanden met 10 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever ™o.'°2T BRESKENS p°7s$4r° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterljjk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur De Washingtonsche correspon- t van de „Times" schiijft r de „unieke positie" van ipan ten opzichte der confe- ptie Informeele" besprekingen heb- n plaats gehad tusschen staats- cretaris Hughes en baron lidehara, den Japanschen ge- Deze heeft vollediger in- litingen gevraagd omtrent het iel der conferentie over het erre Oosten, en wij mogen k oogen niet sluiten voor wat arachter ligt. Japan is niet reid om te erkennen, dat zijn litie in Oost-Azië te vergelij- n is met die van Amerika, igeland of een andere mogend- id, of dat zijn politiek ten op [te van China geheel met die r andere landen kan of moet sreenstemmen. Hughes van zijn nt zou dan, met hoffelijke er- nning van Japan's bijzondere sitie, hebben volgehouden dat niet wenschelijk was, de sprekingen van te voren scherp omlijnen. In officieele kringen ontveinst in zich niet, dat daardoor de inferentie slechts een zeer be- ikt succes zou kunnen hebben, men vertrouwt dat Japan i bij deze zienswijze zal aan- iten. )e correspondent van de ioming Post" te Washington het vraagstuk van de ilippijnen in verband met Ja- u's aarzeling. Dequaestie is zoo ingewikkeld, irijft hij, dat Japan als een t voornaamste mogendheden er Stille Zuidzee van zelf wel Orzichtig moet zijn. Japan wil Ischien de vraagstukken der lengeüjkherd en immigratie de agenda brengen, die den S. en den Britschen dominions f welkom zijn toch zou het We zullen ons later wel met handschoen bezighouden de eerste plaats willen wij I thans overtuigen, wat dit »r een brief is. Hij nam het couvert in de "d; het poststempel luidde 31 Maart, met het be- Ingsuur 3.305, op het adres M aan de boven linkerzijde fama van den afzender ge- •jht: Stanislas Fourmont, no- 'is, Rue d' Antin 22, verder opschriftAan den heer Wain, gepensionneerd officier, j" de Rome No. 66 Parijs, "dtlijk stond er nog de be- -hing op „Persoonlijk". 'oh tot Serge wendende, zeide Politiechef: gjieb zeker wel niet eerst te vragen, ot ge dezen Oei; gelezen hebtdaar hij met 0td bevlekt is, zoo blijft er J eer' twijfel over, dat ge hem handen gehad hebt. •"een, ffep Serge heftig, ik Japan's recht zijn, hierop aan te dringen, wanneer men over de i problemen der Stille Zuidzee gaat spreken. Japan wil het misschien ook wel over de Phi- lippijnen hebben. Deze verlangen onafhankelijkheid, en de V. S. hebben stilzwijgend toegegeven dat zij er recht op hebben, maar zekere politieke en militaire re denen verzetten zich er op het j oogenblik tegen. De moeilijkhe den van de vaststelling zijn groot, maar niet onoverkomelijk. Het publiek begreep eerst niet, dat de conferentie een van de allerbelangrijkste van die van onze tijden zal zijn. De correspondent van de „Philadelphia Ledger" te Tokio verneemt uit gezaghebbende bron dat het Japansche program op de a.s. conferentie te Was hington waarschijnlijk een voor stel zal bevatten om het beginsel der „open deur" en gelijke rech ten en kansen voor allen over de geheele wereld toe te passen. Als een deel dezer politiek zal Japan voorstellen het „open stellen" van China, de afschaffing van alle invloedsfeeren, het te rugtrekken der buitenlandsche ambtenaren, met inbegrip van de Britsche douane-controleurs en de Fransche ambtenaren bij de Chineesche posterijen. Met de volgende woorden vat de correspondent het standpunt der invloedrijke Japansche regee- ringskringen samen Amerika en Groot-Britannië hebben veel te zeggen gehad over de „open deur" in China. Laten wij hun duidelijk maken, dat zij niet voortdurend om de open deur en gelijke kansen in het Verre Oosten kunnen vragen, en de deuren naar Amerika, Canada en Australië voor de Japansche immigranten kunnen dichthouden heb hem niet gelezen, wel heb. ik hem in mijn handen gehad, maar mijn opwinding en de tra nen in mijn oogen beletten mij den inhoud te lezen. Waartoe die voortdurende leugens Kent ge mijnheer Sa- nislas Fourmont niet Ik ken hem niet persoonlijk, maar ik weet, dat hij notaris is. Hoe weet ge dat Ik weet het van mijn besten vriend, Claüde Garancier, die op het kantoor van mijnheer Fourmont werkt. En ge beweert, den inhoud van dezen britf niet te kennen Ik zweer het u. Nu, ik ben niettemin overtuigd dat ge niet alleen den inhoud kent, maar dat ge er zelfs eer der kennis van droeg, dan uw vader, aan wien toch de brief gericht is. Ten overvloede zal ik u hem voorlezen en ik ben verzekerd, dat wij op deze wijze de ware reden tot het vermoor den van den commandant ont dekken zullen. De ambtenaar las met luider stem Mijnheer! Van een mijner collega's, den notaris Jean Soup- De West-Duitsche correspon dent van de N. Crt. schrijft De communistische partij-or ganisaties van het Ruhr-industrie- district hebben het wachtwoord „Gereed voor Augustus", uit gegeven. De eventueele „actie", voor 't geval vau een openlijk Duitsch-Fransch conflict, dat door den verwachten nieuwen opstand in Opper-Silezië ver wekt zou worden, wordt voor eerst als een algemeene stakings beweging tegen de „op nieuwe militaire verwikkelingen zinnende reactie" gedacht. Na botsingen met de „Sipo" (veiligheidspolitie) zou de actie worden ingezet als „«elf bescher ming van het proletaViaat". Het voorloopige doel der be- weging is voorwendsels te ver schaffen voor Franscheinterven tie, dus bezetting van het Ruhrgebied. Vlugschriften en ander pro pagandamateriaal is in groote hoeveelheid voorradig, eveneens staan belangrijke middelen in baargeld ter beschikking. Omtrent da stemming bij de communistische arbeiders kan men zich op het oogenblik nog geen definitief oordeel vormen. Voorloopig schijnt de stemming verdeeld te zijn. Het grootste deel der communistische arbei ders is tegen een Putsch en wenscht het tijdstip voor een veelbelovende actie af te wach ten en onderwijl een arbeiders eenheidsfront te vormen (hetgeen op het oogenblik nauwelijks te bereiken zou zijn, zelfs indien zich een duidelijke Putsch van rechts a la Kapp voordeed, ge zien de ervaringen met het roode leger opgedaan en de tengevolge van de verdeeldheid bij de ar beiders zeer moeilijke toestanden van Maart 1920). tens te Bayonne, ontving ik een zeer gewichtige mededeeling, u betreffende. Het betreft hier namelijk het testament van uw broeder, Paul Morain, die in Baltimore een groote tabriek bezat en daar voor eenigen tijd stierf onder omstandigheden, welke ik u later zal mededeelen. Het testament, waarin van zeer aanzienlijke sommen sprake is, is geheel te uwer gunste op gemaakt, en ik ben door uw broeder belast geworden met de uitvoering van zijn laatsten wil. Indien ge heden mij nog zoudt willen komen bezoeken, dan vindt ge me tot van avond zes uur op het kantoor. Zoo niet, dan sta ik morgen op welken tijd ge verkiezen moogt, te uwer be schikking. Aanvaard de verzekering mijner hoogachting, Stanislas Fourmont". Serge was zeer verbaasd. Wel wist hij, dat een broeder zijns vaders voor vele jaren naar Amerika gegaan was, hij had echter nooit iets meer van dezen oom gehoord, en wel het aller De gespannen toestand in de buitenlandsche politiek kan na tuurlijk op een of andere manier den leiders der vereenigde com munistische partijen in Duitsch- land ten allen tijde een doel treffende leuze leveren voor de actie. De rampspoedige econo mische gevolgen van het even tueele verlies van het Ruhrgebied en Opper-Silezie zullen, volgens de opvatting van bedoelde lei ders, het Duitsche volk eerst rijp maken voor de communistische revolutie. Zooals men weet is de Rijks dagafgevaardigde Brass (Rem- scheid) de drager van deze ge dachte. Zijn redevoeringen te Coblenz en Mainz hadden immers ten doel de Fransche interventie, onder het voorwendsel van be scherming der arbeiders, tegen de witte terreur. In kringen der groot-industrie wordt de toestand geenszins als verontrustend beschouwd. Volgens betrouwbare inlich tingen moeten circa drie weken geleden aan de communistische partijen van het Ruhrgebied on geveer 3 al millioen goud-mar ken uit Rusland over Dantzig zijn toegezonden. Dit bedrag zou echter bijna geheel zijn uit gegeven voor oude schulden (achterstallige beta'ingen aan organisatoren en andere leden van het roode leger.) Volgens de opvatting der groot-industrie is de stemming der arbeiders op het oogenblik tegen elke Putsch-poging. Van de verhooging der brood prijzen behoeft voorloopig geen radicale loonactie worden ge vreesd, daar bij besprekingen te Berlijn, thans drie-kwart jaar geleden, door de werkgevers, hoewel vrij-blijvend, is beloofd, dat, ingeval de broodprijs werd verhoogd, de loonen daarmede in overeenstemming zouden wor den gebracht. minst zou hij zulk een bericht verwacht hebben. Nadat de politiechef den brief voorgelezen had, zeide hij tegen den commissaris: Voor wij hier verdere gevolgtrekkingen uit maken kunnen, zouden wij den woordelijken inhoud van het tes tament moeten kennen Vervol- gensbeval hij aan een der agenten: Ga naar den notaris Fouimont in de Rue d' Anton 22, deel hem kortelings de zaak mede en zeg hem, dat het voor ons van het grootste belang is, om on verwijld den inhoud van het bewuste testament te kennen. Ik zou er hem dus zeer dankbaar voor zijn, wanneer hij de goed heid wilde hebben, om terstond hier te komen wel weet ik, zeg er dat vooral bij, dat hij niet verplicht is daartoe, doch ik hoop, dat hij in zijn qualiteit van openbaar ambtenaar aan de poli tie zijn steun niet weigeren zal. Ga nu enkom zoo spoedig moge lijk terug. Terwijl de naar den notaris afgezonden agent zich ijlings verwijderde, kwam zijn collega die afgezonden was om de ge Uit den heilstaat van het Com munisme komen bedroevende berichten. Honger en Cholera heerscht allerwege. De „Temps" deelt de volgende droevige bijzonderheden mede over de beide plagen, waardoor op het oogenblik een groot ge deelte van Rusland geteisterd wordt. De dreigende honger snood vervult de sovjets op het oogenblik met groote ongerust heid. De pers tracht de ge moederen rustig te houden, maar kan niettemin den ernst van den toestand niet verhelen. Zoo constateerde de „Bjed- nota", dat in het zoozeer be proefde Wolga-gebied een tekort van 2 mill, ton graan is. 't Totale tekort aan graan in Rusland bedraagt minstens 3.840.000 ton. Hierbij moet opgemerkt worden, dat dit ongeveer dezelfde hoe veelheid is, welke de sovjetre- geering dacht te kunnen verza melen, door de belasting in na- tura, welke onlangs door Lenin is ingesteld. De „Bjednota" schrijft verder De boeren vluch ten als bezetenen. Het vee sterft. Het is de volkomen ineenstor ting. Indien er niet onmiddellijk hulp komt, zal er in het voorjaar niemand zijn, om te werken en de zwarte aarde te bezaaien. De Sovjets dringen er in den laatsten tijd op aan, dat in de steden (die, zooals men weet in Rusland zeer ruim gebouwd zijn) moestuinen, worden aangelegd als middel om den hongersnood te bestrijden. Te Novgorod heeft de menigte de regeeringsmagazijnen open gebroken. Er was echter geen korrel eten in te vinden. Daarop heeft men de particuliere huizen der commissarissen geplunderd. De eigenaars konden ternauwer nood aan het gevaar van ge lyncht te worden, ontkomen. vluchte op te sporen, terug. Wel? riep zijn chef hem te gemoet, hebt ge wat gevonden De vrouw wel niet, antwoordde de agentmaar hier dezen handschoen, dien ik ongeveer op dezelfde plaats, waar ik de vluchtelinge uit het oog verloor, in de straatgoot vond. Met deze woorden overhandigde hij zijn chef een dameshandschoen, en ging toen met zijn bericht voort: Nog moet ik doen opmerken, dat deze handschoen eigenaar dige vlekken hqeft, die van bloed afkomstig schijnen te zijn. De chef bekeek den handschoen en zeide toen Zoo schijnt het werkelijk. En daardoor wordt de veronderstel ling bevestigd, dat deze hand schoen inderdaad toebehoorde aan de ontvluchte, die hier aan deze misdaad deelnam, en dat zij zich daarvan eerst op straat ontdeed, toen zij bemerkte, dat hij met bloed bevlekt was. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1