Plaats»! luws. Zeeuwsche Polder- en Waterscliapsbond. Binnenland. Raadsvergadering der gemeente Groede en Afscheid van den Burgemeester. Gemengd Nieuws beter is dan die oude gravin. Dat hij er ook twee woningen op nahoudt Alle bladen hebben het bericht van de inbraak bij Adolf Hoff mann gepubliceerd. Alleen de communistische „Rote Fahne" niet. Men acht het klaarblijkelijk niet gewenscht den .Genossen" te vertellen, dat het er bij den ouden Hoffmann zoo dik aanzit. Ze mochten anders eens gaan denken, dat hij niet de eerlijke communist, de fanatieke bestrij der van het kapitalisme is, waar voor ze hem thans in hun naïvi teit nog houden 1 Ze mochten eens in de gaten krijgen, dat bij hun leiders theorie en prac- tijk elkaar niet altijd volkomen dekken 1 in de Maandag in de Sociteit St. Joris te Middelburg gehouden Algemeeue Vergadering waren 68 leden tegenwoordig. De af tredende bestuursleden I. J. Ris- seeuw te Oostburg en Pr. Kerck- aert te Westdorpe werden her kozen. Uit het jaarverslag van den Secretaris bleek dat het leden aantal 129 bedroeg waaronder 34 buitengewone. Het gewone maandblad zal ko men te vervallen, en de leden zullen voortaan ontvangen het maandblad Waterschapsbelan- gen", waarin een afzonderlijke rubriek voor Zeeland is opge nomen. De rekening, door een Com missie nagezien, werd goedge keurd met een goed slot van 172.50. Omtrent de inzending op de Tentoonstelling der Z. L. M. zal door den Bond worden ingezon den eenige kaarten, o.a. van Reiswegen. Hoe deze in de toe komst worden moeten. Bedij kingen, enz. Een proefstel modellen voor Polders en Waterschapsbesturen was ter vergadering aanwezig. Hierna hield de heef Jhr. R. de Muralt een voordracht Over Oevervallen en Oeverafschui- vingen. Plaatsgebrek noopt ons deze lezing in een volgend nummer weer te geven, evenals de daarna gehouden Excursie ter bezich tiging van den Westkappelschen zeedijk. DE .GRONINGEN" Onder presidium van den Heer Jhr. Mr. Alberda van Ekenstien werd Zaterdag 16 Juli j.l. in het Hotel Des Pays Bas te Utrecht de jaarlijksche Algemeene Ver gadering gehouden van .Gro ningen", Alg. Onderlinge Maat schappij tot Verzekering van Paarden eu Rundvee, vanaf 1 Mei 1921 gevestigd te Utrecht (in 1903 opgericht te Groningen). Uit het jaai verslag van den directeur, den Heer F. F. Leo pold, bleek, dat .Groningen" zich in 1920 krachtig heeft ont wikkeld. De reserve der Maatschappij bedroeg per 31 Dec. f208.214.32. Uit het rapport van de Com missie tot nazien der rekening en van den Accountant, den Heer A. Versteege, bleek, dat de administratie in orde werd bevonden. De aftredende Commissarissen werden herkozen. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad onzer gemeente. Alle leden waren tegenwoordig. De Voorzitter, de heer J. M. van Oostrom Soede, welke deze vergadering voor het laatst presideerde, verzoekt den Secre taris voorlezing der notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd worden vastgesteld. Van Ged. Staten was ingeko men goedkeuring verordening regelende keuring op de waren, zoomede de regeling betreffende ontvangsten Electr. bedrijf, en de rekening dienst 1920. Een bericht van Ged. Staten, meldende, dat de krankzinnige A. J. de Seijn vanaf 1 Febr. 1920 voor rekening van de ge meente verpleegd wordt, zoodat de kosten vanaf dien datum door de gemeente zullen moeten wor den betaald Wegens ongesteldheid van den Secretaris is tot tijdelijk Secre taris aangesteld de heer R. van Quekelberghe. B. en W. stellen - voor, hem gedurende het tijdperk, zijnde een maand, dat hij dien functie waarnam, het bedrag uit te be talen, gelijk staande met het minimum-salaris van den Secre taris. De heer J. B. Becu was de meening toegedaan, dat hij voor zoo'n kleinigheid niet moet be loond worden. De Voorzitter was evenwel van meening dat hij die functie zeer goed heeft waargenomen, en was van oordeel, dat hij voor die verantwoordelijkheid en ex tra werkzaamheden wel mag beloond worden. Tot stemming overgaande wordt met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren J. B. Becu en lz. Risseeuw, besloten hem die vergoeding toe te kennen, en bij voorkomende gevallen, alzoo te handelen. Op een schrijven van Ged Staten, omtrent verzorging van kinderen door het Alg. Arm bestuur wordt besloten, een wij- ziging in het reglement te bren gen. De rekening van het Electr. bedrijf over 1920 sluit met een tekort van f 4072, terwijl de Gem.-rekening een voordeelig slot aanwijst van 5339.38®. Een commissie, bestaande uit de heeren J. F. de Milliano, Iz. Becu en J. H. de Bliek, wordt benoemd om de rekening na te zien en in een volgende verga dering rapport uit te brengen Vastgesteld wordt de ont- werp-begrooting Burg. Arm bestuur met een bedrag in ont vangst en uitgaaf van 354.735. Voor de reclames Hoofdei. Omslag is weder een commissie noodig voor het nazien der re clames. De Voorzitter stelt voor dezelf de commissie van het vorig jaar te benoemen, n.l. de heeren Iz. Becu en J. F. de Milliano. Bij stemming worden deze weder benoemd. Voorts was van Ged. Staten een schrijven ingekomen, behel zende, dat bezwaar bestaat om het tractement van den Gem.- Ontvanger met 150 te ver- hoogen. B. en W. zijn het hiermede niet eens. De Ontvanger staat in de 4e klas, welke een gemeente lijke ontvangst aangeeft van 15- 25000 gulden. Onze gemeente heeft over de jaren 1917-1920 een gemiddelde ontvangst van ruim 35000. Op dien grond wenschen zij Ged. Staten nogmaals te ver zoeken de gevraagde verhoo ging toe te staan. Met 6 tegen 1 stem, die van den heer J. B. Becu, wordt hiertoe besloten. Bij den rondvraag vraagt de heer Iz. Becu hoe het staat met de put der Electr. Centrale, of deze n et dieper gemaakt kan worden, teneinde water te krijgen De Voorzitter deelt mede, dat wegens gebrek aan water voor onbepaalden tijd geen licht zal verstrekt kunnen worden. Met goedvinden van den grondeige-- naar zal getracht worden de put dieper te maken. Voorts deelt de Voorzitter nog mede, dat met ingang van 6 Aug. de wethouder Lombaard is benoemd tot waarnemend Bur gemeester. De eelste wethou der de Vlieger kon dit ambt niet aanvaarden, met het oog op zijn bedrijf. Wegens zijne benoeming in Indië, deelt de Voorzitter mede, dat dit wel de laatste vergade ring zal zijn, die hij presideert. Heeft mijn benoeming mij vreug de gebracht, aldus spreker, thans, nu het oogenblik van scheiden is aangebroken, voelt men pas wat men gaat verlaten. Het zal 6 Augustus juist 12l/a jaar geleden zijn dat ik als Hoofd der Gemeente werd benoemd. Dit is een stuk van ons leven, in welk tijdperk ban den zijn gelegd, welke niet makkelijk verbroken kunnen wor den. Ik heb in dien tijd veel lief en leed mede gemaakt. Ook voor de gemeente. Groote wer ken heb ik niet kunnen tot stand brengen, daar was onze gemeente niet financieel krachtig voor. Als lid van het Tram comité, waaraan ik als zoodanig mijn beste krachten heb gegeven, kan ik met voldoening terugzien, dat spoedig dit ideaal zal verwezen lijkt zijn en Groede uit haar isolement zal zijn verlost. Voorts hebben wij hier een kleine Centrale gekregen en overigens is Groede Groede gebleven. Ik heb niet altijd samenwer king mogen ondervinden in den Raad. Ook ik zal daaraan schuld hebben. Maar ook heb ik dikwijls genoegelijke samenwerking ge had, vooral de laatste jaren. Ook mijn beide kinderen zijn hier geboren, wat natuurlijk vaste banden legt. Het moment van scheiden is moeilijk. Mijn wenschen zijn: dat Groede vooruit moge gaan, ook met het oog op den tram. Alle leden persoonlijk en hun gezin ga het goed ik hoop na acht jaar allen in gezondheid weer te mogen ontmoeten, en hoop dat Groede van een geïso leerde gemeente een krachtige vooruitgaande gemeente is ge worden. Tracht steeds door samen werking vooruit te komen. -En hiermede neem ik als hoofd der gemeente afscheid van U allen. Ook den Secretaris, Ambte naar ter Secretarie en Veld wachter, welke steeds met mij samenwerkten, mijn dank, ook Remon van Quekelberghe en het overig personeel. Het ga U allen wel. Als mijn opvolger komt, kan ik zeggen: de gemeente staat er financieel goed voor en er kan nog veel van Groede verwacht worden, vooral met het oog op haar mooi strand. De heer Lombaard dankte namens den Raad den scheiden de Voorzitter voor zijn gespro ken woorden en hoopte, dat het hem in zijn nieuwe werkkring wél moge gaan. Hierna werd de vergadering gesloten. Groede. Dat ook in onze gemeente gebrek aan regen water is, bewijst wel het feit dat de vorige week bij ingezetenen des nachts water uit de putten gestolen is. Sohoondijke. Het alhier gehouden Festival is in alle op zichten goed geslaagd. Om twee uur werd de stoet opgesteld. Niet minder dan 18 zuster af- deelingen hadden gevolg gege ven aan den oproep om het 30- jarig jubileum van Schoondijke's muziekvereeniging mede te vie ren. Het was een grootsch ge zicht dien langen stoet met de vele Vaandels. Na ontbinding van den «toef, vyerd fen Stad- huize den eerewijn aangeboden. De Burgemeester sprak als hoofd der gemeente de jubilee- rende vereeniging op zeer har telijke wijze toe. Hij wenschte haar geluk met dit zoo goed geslaagde feest, dat, door tegen werking dreigde verhinderd te worden. Hij schetste de vereen, als een voor de plaats onmisbare vereeniging, welxe steeds bereid gevonden wordt haar welwillende medewerking te geven, waarvoor zij dan ook sympathie en mede werking van ieder behoort te ontvangen. Dat dit geen ijdele woorden waren getuige dat de vereeniging van den Burgemeester een lau- wer-krans had ontvangen, zoo mede een medaille van Jhr. R. de Muralt en een medaille van een onbekende ingezetene van Schoondijke. Na deze rede werd een har telijke dronk gewijd op het wel zijn van de jubileerende vt reeni- ging- De Voorzitter bracht een woord van dank aan de Vereenigingen voor hun bereidwilligheid om met hun jubileerende vereeni ging dit feest te vieren, tevens een woord van dank en lof brengende aan den Kapelmeester welke vanaf de oprichting, wer kend lid der vereeniging is. Ook wetd een warm woord van dank gebracht aan den Burgemeester en den Raad, voor hunne verleende medewerking. Onderwijl werden door de verschillende vereenigingen de gebiuikelijke stukjes op de ver sierde Kiosken ten beste gegeven De avonds had een schitterend vuurwerk plaats, wat heel wat volk in de plaats hield Maandag werden eenige volks spelen gehouden. Oostburg. Zaterdag 16 Julie hield de Afdeling Oostburg en Omstreken van de Bond van Ned. Onderwijzers, een teest- vergadering voor leden en ge nodigden. Het feit werd her dacht, dat op 12 Julie 1896 de afdeling, mede door de ijverige bemoeiingen van de heer K. ter Laan, toenmaals hoofd der school te Sluis, werd opgericht. De vergaderzaal bij de heer C. de Vuijst was keurig versierd. De Voorzitter van de feest- kommistie opende de vergade ring en wees op de slechte toe standen. waaronder onderwijs en onderwijzers in die tijd verkeer de. Na een vergelijking tussen toen en tans, toonde hij aan, wat door het werken der vak vereniging is verkregen, maar ook hoeveel er op onderwijs gebied nog verbeterd moet wor den. De Voorzitter van de afdeling, de heer De Bruijne van Aarden burg, die gedurende die 25 jaar in verschillende bestuursfunkties de afdeling heeft gediend, werd onder applaus der vergadering, dankbare hulde gebracht voor zijn ijverig en onvermoeid op treden voor de zaak van het onderwijs en de onderwijzers. De heer De Bruijne, deze rede beantwoordende dankte voor de woorden, tot hem gericht, en toonde door tal van voorbeelden aan, wat in die jaren door het werken van de Bond is verkregen, Hij wekte allen op, ijverig stand te houden. De aanwezigen verenigde zich hierna aan een diner, waarbij het gezellig toeging. Na afloop hiervan hield de heer J. de Wit van Rotterdam een rede, waarin hij het Bondsprogram nog wat nader beschouwde. De keurige, geestige rede verwierf een dank baar applaus. Nadat de voorzitter de heer De Wit bedankt had voor zijn heldere, overtuigende uiteenzet ting en de leden had aangespoord ieder voor zich te doen, wat er gedaan dient te worden om de positie van het onderwijs en de onderwijzers te versterken, bleef men nog enige uren gezellig bijeen onder genot van zang, muziek en voordrachten. De zon begon reeds aan de kimmen te gloren, tqen ieder zich weer naar zijn woonplaats spoedde. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 19 Juli. Uitspraak Verduistering: C. B., 33 j., landbouwer, Oostburg, gedeti neerd, tot 6 maanden gev. str., met altrek van het voorarrest. Beleediging ambtenaar: J. W. v. d. H., 28 j., visscher^ Bres- kens, 15 ol 15 d. h. Tegen L. J. K., werkman te Breskens, gedetineerd, werd ter zake van ontucht 2 mud. gev. straf geëischt, met aftrek prev. hechtenis. E. J., 19 j., vlasbewerker te Eede, thans gedetineerd, werd beklaagd, dat hij op 9 Juni j.l. te ljzendijke heeft weggenomen een rijwiel, toebehoorende aan J. de Groote. Eisch 2 jaar en 6 maanden gev. straf. C. B., 32 j., landbouwers knecht te Oostburg, werd be klaagd dat hij in Mei of April te Eede opzettelijk een rijwiel dat hij gehuurd had van J. de Smit, heeft verduisterd. Eisch 3 maanden. R. D., 20 j., en L. F. V., 19 landbouwersknechts te Sluis, werden ten laste gelegd dat zij op 14 Mei jl. aldaar E. Loete hebben mishandeld. Eisch ieder 10 of 10 d. hecht. Bij het gieten vond Vrijdag middag een ernstig ongeval plaats in de ijzergieterij der Kon. Maatschappij „de Schelde", te Vlissingen waarbij één werk man levensgevaarlijke, drie werk lieden ernstige en 14 werklieden minder ernstige brandwonden op liepen. Terstond na het ongeval wer den ter plaatse door den fabrieks- dokter en den verbandmeester maatregelen genomen voor trans port. Vier ernstig verwonden werden vervoerd naar het St. Josephziekenhuis, terwijl de overigen in de verbandkamer geholpen werden. De toestand van één der vier ernstig gewonden, den kraandrij ver M., wonende te Middelburg, was gisterenavond hoogst ernstig, die der 3 overigen bevredigend- Des avond 11 uur is de kraan drijver M., die vreeselijke brand wonden over het geheele lichaam had bekomen, overleden. Dat de ramp groote conster natie heeft verwekt spreekt van zelf. De oorzaak van de ramp is ontstaan door een ontploffing in een gietvorm. Het gesmolten ijzer spatte hoog op en de gloeiende massa kwam op de in de nabijheid zijnde werklieden terecht. Tengevolge van de ontploffing is nog een begin van brand ont staan dat door de vrijwillige brand weer, onder leiding van den com mandant, met behulp van een motorspuit werd gebluscht. VI. Crt. ERNSTIG VLIEGONGELUK. Op het vliegterrein te Vlissin gen alhier hadden Zaterdag proe ven plaats met een op de Fokker fabriek te Veere gemonteerden eendekker, welke des morgens van Veere naar het vliegterrein was overgebracht. De Duitsche ingenieur en vliegenier Otto Schützemeister had des middags in de machine plaats genomen en koerste daarmede over de stad. Plotseling brak een der vleu gels, die van het nieuwe systeem Triplex waren, waardoor de ma chine in enkele seconden lood recht naar beneden stortte en op de kruin van den dijk terecht kwam. De beide vleugels waren geheel verbrijzeld, de motor en andere deelen geheel verwron- ten. Het geheel was een chaos. In daartusschen lag de vliege nier met hevige wonden aan hoofd en lichaam, en met gebro ken armen en beenen. Toen de eerste hulp toeschoot was de on gelukkige reeds overleden.

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2