ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De aanhoudende droogte, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 30e Jaargang Woensdag 20 Juli 1921 Nummer 2641 Schuld en Boete. Communistische theorie en praktijk. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. lngez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever BRESKENS p°7s$4r0 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Men schrijft van deskundige zijde aan de Tel. Dat het buitengewoon droog geweest is gedi,rende de laatste maanden en helaas nog is, daar over zijn wij het allen roerend eens, maar hoe droog het nu eigenlijk wel »vas, m. a w. hoe de in den laatsten tijd gevallen leerdag zich verhoudt tot de als irmaal te beschouwen hoeveel heid, daarvan zullen de meeste lezers zich waarschijnlijk een verkeerde voorstelling maken. Het antwoord op al dergelijke ragen wordt gegeven door eene lublicatie „K. N. M. I. No. 94a Maandoverzicht der weergesteld heid in Nederland", waarin zeer ecomprimeerden vorm veel te inden is omtrent temperatuur, volking, zonneschijn, vochtig- eid, neerslag, onweer, windrich- ng en windkracht voor Den Helder, Leeuwarden, Groningen, oorn, Avereest, Katwijk a. d. ijn, de Bilt, Winterswijk, Vlis- ingen, Oudenbosch, Gemert en laastricht en voor een uit die laatsen berekend landgemid- lelde. Het blijkt, dat van de laatste 12 aanden slechts in drie maanden de regenval boven normaal was, in negen er onder en dat over het geheele jaar een tekort werd [eboekt van 174 m.m. of wel pCt. van de normale hoeveel- leid. Intusschen zal op het eind van maand als de toestand inhoudt, dit percentage aan- erkelijk stijgen, want de -|- 28 m. van Juli 1920 maakt dan ilaats voor een negatieve groot- leid van Juli 1921. Of het wel eens meer gedu rende zoo langen tijd zoo droog ii geweest Deze vraag is slechts gedeel- eüjk. onderzocht, maar het blijkt, dat het voorjaar van 1858, 1862 en 1893 het waarschijnlijk even lecht of slechter maakten. Over iet geheele land was er toen een tekort aan regen. Van Fe uur. uur. l'e chef der veiligheidspolitie teide barsch tegen hem, terwijl hij aanstalten maakte, om naar d< eetkamer te gaan. Kom mede. Wij willen zien, d ge blijft ontkennen tegenover let lijk van uw slachtoffer. II. fusschen Serge's kamer en ^'gemeenschappelijk eetvertrek 'ag een klein salon, welke wan- len evenals die van de eet- tamer met tropeeën versierd "aren. De politiechel, wien een 'eambte met een lamp voor «tae, bleef, oen hij dit salon door. 'ging, voor die tropee staan, grs. ;'an welke Serge de bijl had Fgarukt. [GIlSi j Men ziet, zeide hij tot den bruari t.m. Mei in 1858 en 1862 te de Bilt 94 en 97 m.m. in 1893 van Maart t.m. Juni slechts 60 m.m., in April van dat jaar slechts 0.5 m.m., Van Februari t.m. Mei vinden we als landge- middelde voor 1921 81 en van Maart t.m Juni 118 m.m; deze getallen zijn wel niet onderling direct vergelijkbaar, maar zij laten ons toch wel zien, dat als „de ouden van dagen het zich herinneren konden, dat het dan waarschijnlijk al wel eens meer zóó droog was geweest". De o.ngeschreven statistiek is nog gevaarlijker raadsman dan de geschrevene. Het buitengewone zit hem thans meer in den langen duur van het verschijnsel, dan wel in de hevigheid. Het spreekt haast van zelf, dat de groote deelen van Europa van de droogte te lijden hebben, want dergelijke verschijnselen worden in het groote laboratorium van de na tuur voorbereid en uitgewerkt en kunnen uit den aard der zaak geen plaatselijk karakter dragen. Als eerste waarneembaar bege leidend verschijnsel van die felle droogte en gedeeltelijk ook die droogte veroorzakend, zien wij het feit, dat de barometer voort durend te hoog staat, omdat 't permanente Azorische hooge druk gebied zich voortdurend tot in onze omgeving uitstrekt of uitloopers daarheen uitzendt. De luchtdrukverdeeling van April en Mei houdt te lang aan. De depressies, welke ons den regen brengen, moeten langs dien hoogen druk trekken, dringen dus niet in onze omgeving door en de regen valt in andere, ver van ons verwijderde streken. En waarom doet die hooge druk nu zoo abnormaal Ziedaar de vraag, maar ook een vraag, waarop de meteorologie het antwoord schuldig moet blijven. Wij kunnen elkaar nog wel wat vertellen van water temperatuur, van verlegging van Golfstroom, van Noordoostpassaat in den At- lantischen Oceaan, maar, draaien dan om de zaak heen. Wij ko men toch in laatste instantie begeleidenden commissaris, dat het ontbrekende wapen er met geweld afgerukt is. Nu beschouwde hij de deur van de eetkamer, wier eene vleugel onbeschadigd was geble ven,''terwijl de andere in splinters op den vloer lag. Dat moet een forsche slag zijn geweest, zeide hij, terwijl hij den drempel overschreed. Voor Serge de eetkamer be trad, dreigden zijne krachten hem te begeven, doch niettemin vond hij zóóveel zelfbeheer- sching, om binnen te treden zoodra hij echter het verstijfde lichaam zijns vaders weder ont waarde, deinsde hij, bleek van schrik, terug en zocht een steun tegen den wand om niet neer te zinken. De ambtenaren wisselden onder elkander blikken, die beteeken- den Hij verliest de tot dusver aan den dag gelegde zekerheid. De commissaris droeg een van terecht bij de zon, het is zeker, dat vandaar alle kracht en ener gie uitgaat, maar de Sphynx blijft zwijgen, toont hoogstens een grootere of kleinere vlek, maar stelt daarmede de mete orologie voor nieuwe problemen. Want in.tijden van maxima der zonnevlekken, dus van verhoog de zonsactiviteit is de tempera tuur op aarde het laagst. Een Belgische correspondent van het Alg. Hbld. deelt een paar citaten hierover mede Toen verleden jaar een depu tatie van de hongerende bevol king van Moskou bij Lenin ver scheen en hem vroeg om ver hooging der rantsoenen, moest de ongekroonde keizer aller Rus sen antwoorden, dat dit onmoge lijk was. De graanvoorraden waren bijna uitgeput, de vleesch- aanvoer stokte Maar hij wist raad. „Gaat naar de boeren", riep hij het wanhopige volk toe, „en steelt het gestolene 1" Dat was, in nieuwen vorm, een herhaling en bevestiging van jiet oude, gevleugelde woord „Ei gendom is diefstal". En toen, eerst eenige weken geleden, Max Hölz terechtstond en zich o.m. te verantwoorden had wegens het openbreken van brandkasten, het berooven van banken, het plunderen van vil la's en het brandschatten van „kapitalisten", riep de roover- hoofdman van het Voigtland en van Midden-Duitschland zijn rechters toe„Gij noemt dit stelen wij communisten noe men het requireeren 1" Zondagnacht hebben inbrekers ten huize van dtn communis- tischen Rijksdagafgevaardigde Adolf Hoffmann tijdens diens af wezigheid de communistische theorie in de practijk toegepast en er een groote hoeveelheid linnengoed, gouden en zilveren ringen, kettingen, broches, dia manten en andere sieraden, als zijn ondergeschikten op, er voor te zorgen, dat de keukenmeid alle voorhanden zijnde lampen en lichten aanstak, opdat de geheele woning voldoende ver licht werd. In de eetkamer brandde nog steeds de eenige lamp, die op dezelfde plaats op het buffet stond, en daarnaast lag nog de door Serge afgenomen lampen kap, Is er dan nog geen dokter hier geweest? vroeg de chef aan den commissaris, waarop deze antwoordde Ik zond reeds naar verschei dene dokters, maar tot dusver vond men er geen enkelen thuis inmiddels wacht ik elk oogen- blik de komst van den een of anderen arts. Julie gaf den beambte de verlangde verlichtingstoestellen, om deze zelve in de eetkamer te brengen hiertoe zou zij voor geen geld ter wereld te bewe mede een stapeltje bankpapier „gerequireerd". De buit vertegenwoordigde een waarde van een goede 100.000 Mark. Menigeen, die het bericht las, kon zijn oogen haast nietgeloo- ven. Wat? Honderdduizend Mark gestolen bij Adolf Hoffmann, den verwoeden bestrijder van den particulieren eigendom En menig „bourgeois" keek met een diepen zucht zijn scha mel huisraadje eens aan en dacht bij zichzelven„Dat zouden ze bij mij tevergeefs zoeken. Hon derdduizend Mark 1" Och, 't bedrag is niet zoo hèèl groot, maar toch grooter dan men bij een propagandist van het „Eigendom is diefstal" zou hebben verwacht. En het is duidelijk waar honderdduizend Mark valt te stelen, daar zit méér Om alle misverstand te voor komen ik gun Adolf Hoffmann zijn geld van harte. Maar om eerlijk te zijnik gun hem de „requisitie" van Zondagnacht nog meer Het heeft me waarlijk oprecht genoegen gedaan, dat de inbre kers juist bij hem die honderd duizend Mark hebben wegge haald. Want over het verlies van dit handjevol aardsch slijk zal hij zich ongetwijfeld weten heen te zetten. En hij is er een mooie ervaring rijker door geworden. De ervaring namelijk, dat zijn communistische propaganda niet vruchteloos is geweest. Dat het kwistig uitgestrooide zaad welig is opgeschoten. Het bewijs hier voor is dat een paar brave ke rels zijn eigendom tot diefstal hebben gestolen Of, om in de communistische terminologie te blijven hebben „gerequieerd." Maar Adolf Hoffman was boos! En liep naai de politie. Dat was niet communis tisch Want de dieven hadden toch niets anders gedaan dan wat Max Hölz en zijn roode troepen in Midden-Duitschland deden. En dat noemden de gen zijn geweest. Serge stond nog op den achter grond van de kamer en staarde huiverend op het lijk zijns va ders, wiens gelaat in zijn spook achtige bleekheid, de uitdruk king van vreeselijke strengheid had aangenomen. Nadat de chef der politie een onderzoekenden blik had gewor pen op de inrichting der kamer zeide hij, wijzende op een in den hoek staande eettafel Gewoonlijk stond deze tafel toch zeker midden in de kamer? Zeker stond zij daar, stamelde Serge. Maar gedurende de worsteling is zij verschoven geworden. Daar Serge niet antwoordde, hernam de ambtenaar op bar- schen toon Ik vraag u, of de tafel gedurende de worsteling verschoven werd Vermoedelijk, maar ik weet er verder niets van. Ja, juist. Ge beweert immers communisten „requisitie". DAt mocht I En nu zou dit Zondag- sche inbraakje opeens diefstal zijn Waarom is stelen gèèn stelen als je er met duizend man op uittrekt, en wèl stelen als je het zaakje met z'n beidjes op knapt Waarom mochten de bewoners van Moskou met sanctie van niemand minder dan het communistische opperhoofd Le nin wèl het gestolene bij de boeren, maar de Berlijnsche in brekers niet het gestolene bij Adolf Hoffmann stelen Men weet, dat de inbraak plaats had, terwijl Adolf Hoff man met zijn ega in zijn buiten verblijf vertoefde, een aardige villa, waarvoor geen „kapitalist" zich zou behoeven te schamen. Midden in 't bosch. Iedere week trekt Adolf Hoff mann er een paar dagen heen om uit te rusten van den ver- moeienden strijd tegen het kapi talisme. Ik zal de laatste zijn, om het den wakkeren voorvechter van de revolutie euvel te duiden, dat hij er, behalve zijn Berlijnsche woning, nog een landhuis op nahoudt. Maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het Ber lijnsche „Wohnungsamt" het hem kwalijk neemt Nog maar heel kort geleden kwam in den Rijksdag het geval ter sprake van een oude gravin of barones, die des zomers op haar landgoed woont en des winters in haar Berlijnsche wo ning. Adolf Hoffmann wond zich daar hevig over op. Noemde het een schandaal, dat hier het „Wohnungsamt" niet ingreep en de leegstaande Berlijsische wo ning niet in beslag nam. „Dui zenden proletariërs snakken naar woongelegenheid", riep hij in edele verontwaardiging uit„wat doet dat mensch met twee wo ningen In haar ongebruikte huis zouden vijf proletariërsge zinnen ondergebracht kunnen worden 1" De woning wérd in beslag ge nomen. Maar nu blijkt, dat de commu nist Adolf Hoffmann geen haar er niets van gezien te hebben Nu, aangenomen dat ge werke lijk eerst later hier binnengeko men zijt, dat deedt ge dan toen ge zag, dat door die deur een dame ontvluchtte Gelijk ik u reeds zeide ik wilde de vluchtende achtervol gen toen ik over het lichaam mijns vaders, dat ik tot dusverre niet gezien had, op den grond viel. Goed, zeide de ambtenaar spottend, maar uw vader was nog niet dood, sprak hij niet meer met u Hij bracht slechts met moeite de woorden uitO, die ramp zalige die ellendige En toen ik hem smeekte mij te zeggen, wat hij daarmede bedoelde, toen begaven hem de krachten, hij lispelde nog slechtsMijn zoon, mijn lieve zoon, vaarw'el I en blies toen den laatsten adem uit (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1