Binnenland. Gemengd Nieuws Gemeente GROEDE. Gemeente BRESKENS. journalist ot hij het manuscript, van hetgeen zij had willen zeg gen, wilde hebben. Volgens dat manuscript had zij het volgende kenbaar willen maken „Mijnheer de Voorzitter en gij allen die hier aanwezig zijn, nu weet ik zoo goed hoe het Esther, die wonder-liefelijke bloem uit het Oude Testament-verhaal, te moede was, toen zij ongenood zich voor Ahasveras wierp, met de bede op de lippen om het Joodsche volk te sparen. Nooit zou ik den moed gehad hebben om hier te komen en de ver tolkster te zijn van die duizenden moeders, vrouwen en meisjes, als ik niet bezield was geworden door dien vrouwenmoed, de moederliefde. Mijnheer de Voorzitter, die duizenden moeders en jonge vrouwen, zij vragen U de invrij heidstelling van Groenendaal en de andere dienstweigeraars. En als deze voorloopige Regeering dit niet kan geven, laat zij dan Groenendaal en dezulken voor- loopig in vrijheid stellen, totdat er een Regeering is. die dan definitief een wet zal uitvaar digen. Bedenk toch, dat gij Uws broeders hoeders zijt. Bedenk toch, dat hier een jonge man zelfmoord wil plegen. En waar moet het naar toe, als gij dat niet voorkomt 1 Ali een niet te stuiten besmettelijke ziekte* zal deze malaise, deze drang naar zelfvernietiging rondwaren. Onze jongens en mannen en zij niet alleen, ook de vrouwen en meis jes zullen des te begeeriger luisteren naar de bedwelmende woorden om liever dood te gaan dan door te blijven leven in zoo'n al geordenden staat. .Daarom, mijnheer de Voor zitter, en gij leden van de Twee de Kamer laat de zon niet on dergaan voor ge de clementie hebt gevraagd en verkregen voor de invrijheidstelling of voorloopige invrijheidstelling van deze dienstweigeraars. Weestgij de groote loyale Ahasverus en laat deze bede van die duizenden moeders en jonge vrouwen zijn de wonder-liefelijke stem van Esther, die zachte vrouw uit het schoone Oud-T estamentische ver haal." Nadat zij dit manuscript ons had overhandigd, verdween me vrouw Stoop daar zij geen ver dere uiteeenzettingen te geven had, alleen nogmaals verzekeren de, dat zij een toegangsbewijs had. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat het incident onder de Ka merleden niet weinig sensatie maakte. Mevrouw Stoop is, naar men ons mededeelt, de echtgenoote van dr. Stoop, onlangs gekozen als socialistisch wethouder van Dordrecht. Van haar is ook bekend, dat zij te vorigen jare op den één Meidag een poging heeft gedaan om de roode vlag te bevestigen aan de Groote Kerk te Dor drecht. Alg. Hbl. DE NOORDZEE VRIJ VAN MIJNEN. Na een mededeeling uit Berlijn bevestigt thans de Filiaal-In richting van het Kon. Ned. Me teorologisch Instituut te Amster dam dat volgens bericht aan zeevarenden No. 139 d.d. 12 Juli 1921 de Noordzee vrij van mijnenvelden is. DE EX-KEIZER EN DE BELASTING Maandag is door den gemeente raad van Doorn aan den ex- keizer het antwoord gezonden op diens protest tegen den aan slag in de gemeentebelasting, meldt de .Tel.". In dit antwoord wordt gewezen op het feit, dat de gemeente Doorn den ex-kei zer geenszins heeft uitgenoodigd zich hier te vestigen, dat hij volkomen vrijheid heeft weer uit de gemeente te vertrekken, dat hij zich zelfs vrij mag bewegen in een groot gedeelte der pro vincie Utrecht. Om deze redenen kan het protest niet aanvaard worden. Daarom wordt hem ver zocht zoo spoedig mogelijk aan zijn verplichtingen te voldoen omdat hij vóór 1 Juli had moeten betalen en dus reeds in gebreke is gebleven. Zooals men zich zal herinneren, gaat het heir om een bedrag van 1'5000 voor de laatste 8 maanden van 1920. UIT DEN OORLOGSTIJD. Uit Brussel wordt aan de „N. R. Crt." gemeld, dat blijkens mededeeling van den minister van buitenlandsche zaken het gedenk- teeken op het grat van de Bel gische, Fransche en Engelsche soldaten te Vlissingen 28 Augus tus a.s. onthuld zal worden. Schoondijke. Woensdag kwam alhier een met biggen geladen kar in botsing met een binnenkomende tram. De lan taarns der tram werden ingedrukt, terwijl het lemoen van de wagen brak Het paard dat kwam te vallen, liep eenige schrammen op. Noch ter elfder ure is een commissie gevormd voor feestelijkheden op Maandag 18 Juli Er werd door de jeugd verlangd naar zoo iets en meer dan 70 deelnemers-(sters) heb ben zich aangemeld om in ver schillende deelen der kom te trachten de prijzen weg te halen. Het muziek zal de feestelijkhe den openen door vanaf Huijgh naar den Dam de stoet te be geleiden. Oostburg, De heer dr C. Preij, lid der Gezondheids commissie, zetel Oostburg, is door den Commissaris der Koningin aangewezen als Voorzitter dier Commissie. IJzendijke. De heer A. I. de Bert alhier is te Arnhem geslaagd voor het examen kom mies, terwijl de heer J. op den Brouw te Öostburg met ingang van 15 Juli benoemd is als kom mies te Amsterdam. Zondag was het de dag der R. K. Voetbalclub uit deze streek, die zich vereenigd heb ben tot West. Z.-Vlaam8che R. K. Sportbond, en hunne verga dering hielden bij Lozanne. Een definitief bestuur werd gekozen met geestelijke adviseur. Na afloop had een match plaats. Draaibrug. Bij de herberg De Liter" tusschen Draaibrug en Oostburg wordt voor het la den en lossen van landbouwpro ducten door de tram een wissel gelegd. Aardenburg. Het is zeker genoeg bekend, dat een ieder nu wegens de langdurige droogte bang is voor brand, behalve de koewachters, die op hun gemak de slootkanten in den brand steken en daardoor geheele vel den kostbaar graan verloren kun nen laten gaan. Sluis Mej. V. alhier, die water uit de vaart wilde schep pen, viel daarbij in het kanaal. Op haar hulpgeroep kwam de kommies S. toegeloopen, die di rect in 't water sprong en de dame aan wal bracht, waardoor zij met den schrik en een nat pak vrij kwam. Hoogwatergetij Breskens. Vanaf 4 April Zomertijd. DAGEN. vm. nam Zaterdag 16 Juli 11.56 12.20 Zondag 17 12.48 1.12 Maandag 18 1.10 1.34 Dinsdag 19 1.53 2.17 Volle Maan Woensdag 20 Juli voorm. 12.27. School en Kerknieuws. Aan de met 1 Sept. te openen R. K. School te Sluis is benoemd tot onderwijzer de heer J. Ge- vaert, thans onderwijzer aan de Openbare School aldaar, en tot onderwijzeres Mej. Verschore, thans in gelijke betrekking aan de Zusterschool te IJzendijke. Doopsgezinde Gern. Zondag 24 Juli a.s. hoopt ds J. Frerichs van Stavoren zijne intrede te doen bij de Doops gezinde gemeente te Aarden burg. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 17 Juli 1921. Breskens v 9'/8 u Geen dienst. nl.30u Zondagschool. n 51/, u ds Krul. Groede v 9'/2 u ds v Giiethuijsen. Voorbereiding H. Avondmaal. Nieuw vl. n3 u ds v. Griethuijsen. Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 8 u ds Beukenhorst, van Sluis. Ingezonden. 1891 - <921. Mijnheer de Redacteur 1 De gemeente Schoondijke staat aan den vooravond en maakt zich gereed om mede te vieren het 50-jarig jubileum van onze Muziek-vereeniging „Oefening kweekt Kunst". iedereen die eenigszins mede leeft en daardoor wat gevoelt wat het dorpsleven noodig heeft, weet dat eene Muziek-vereeni- ging voor zulk eene plaats onmis baar is. Steeds bereid, om daar waar het noodig is de medewerking te verleenen een feest van wel ken aard ook, op te luisteren, viert de Vereeniging op haar beurt thans een feest. Een woord van welgemeenden gelukwensch aan U Directeur, Bestuursleden, Kapelmeester en Werkende leden. Het zal U allen wel weldadig aandoen, dat alhoewel gij te kampen hebt met tegenwerking, het overgroote deel der bevol king toch hare belangstelling toont door allerwege ter Uwer eere, de gemeente te versieren en te verfraaien. Ik hoop, belang in U stellen de, dat Uw festival schitterend moge slagen, ik hoop dat de ingezetenen van hunne belang stelling uiting zullen geven, door Zondag de driekleur uit te steken, ik hoop, dat gij in bloei en voorspoed moge toenemen, en ook eens in gelukkige om standigheden Uw gouden jubi leum zult mogen herdenken. Moge en voor U allen, en voor de gemeente dezen wensch vervuld worden. „Zoo zij het". KUNSTLIEVEND LID. Schoondijke, 16 Juli 1921. DROOGTE. Door de droogte, waardoor ge brek aan gras komt, stijgt in Friesland de prijs van het hooi met eiken dag. Het is nu al twee maal zoo duur als in Mei j.i. men betaalt nu 150f 175 per 1000 K.G. ZWEMONGELUKKEN. Bij het zwemmen in een veen- plas, genaamd „De Feel", in de buurt van Roermond, verdronk een jongen van dertien jaar. VERDRONKEN. Woensdagmiddag is het acht jarig zoontje van M. Atts aan de Lage markt te Nijmegen na bij de Zandplaat met het baden 111 de Maas verdronken. Te Venlo verdronk Maandag een man bij het zwemmen in de Maas. Hij laat een jonge wedu we met twee kinderen achter. DE GROOTE HITTE. De buitengewone hitte van Zondagmiddag heeft de tram rails in de Vliestraat te Utrecht zoo doen uitzetten, dat zij zich in bochten ging krommen' *n de trams niet konden passeeren. De motorsproeiwagen moest het waim geworden tramspoor nat sproeien en door het in brengen van houten balken werd verder doorbuigen van de rails voorkomen, wat niet wegnam, dat het tramverkeer slechts lang zaam kon worden voortgezet. DE MAAS DOORWAADBAAR. Sedert menschenheugenis is de Maas te Maastricht niet zoo laag geweest als t ïans. Eigenaardig is, dat de laagste waterstand dagteekent van een paar jaar geleden, n.l. 14 September 1919 toen de peilschaal aan de Maas brug 40.49 N.A.P. aanwees. Thans staat ze reeds op 40.20 en nog altijd daalt het water. Drie van de negen bogen der Maasbrug liggen geheel droog en door twee andeien sijpelt nog slechts een dun straaltje water. ONGELUKKIGE VAL. Een landbouwer te Nieuw- Leusen ging per fiets met de zeis naar het land. Ui] kwam te vallen en de zeis drong hem in den buik en kwam er aan den rugkant van het fchaam uit. De man trok zelf de zeis uit het lichaam en werd per auto naar het ziekenhuis te Zwolle ver voerd, waar hij spoedig na aan komst is overleden. VAN EEN SLIMME OPLICH TER EN NIET-SLIMME WINKELIERS. Dinsdag kwam er in een para pluiezaak aan de Oude Gracht te Utrecht een als heer gekleed persoon hij koos zich een dames- parapluie en een wandelstok, gaf als adres waar deze bezorgd moesten worden een willekeuri- gen naam en willekeurige straat op en vroeg aan den winkelier bovendien nog 50 ter leen, die als cadeautje moesten worden afgegeven bij de damesparapluie. De winkelier had de goedheid aan dat verzoek te voldoen, stelde den heer eenige bankbil jetten ter hand, deze zouden in een enveloppe worden gedaan, de enveloppe werd dicht gelakt in den winkel en zou mèt de parapluie worden bezorgd. Mijn heer dankte zéér, en verliet den winkel, na de afspraak te heb ben gemaakt dat de winkelier des avonds aan een ander adres, op de Biltstraat, over het geld zou laten beschikken, over de 50 en over de 56, die para pluie en wandelstok samen kost ten. Toen de kooper weg was, be gon de winkelier toch verstandig te worden en scheurde hij de dicht gelakte enveloppe open om te zien of de 50 er wel in zaten. En wat bleek Dat de enveloppe niets inhield dan een blanco velletje papier mijnheer had in den winkel kans gezien, de f 50 stiekum in z'n zak te steken. Het opgegeven adres aan de Biltstraat bleek heelemaal niet te bestaan. De oplichter stapte onmiddel lijk naar een anderen winkelier, een banketbakker, deed daar hetzelfde verzoek en kreeg ook voorgeschoten, dat als cadeautje bij een doos met taart moest worden afgeven. Ook in dezen winkel werd een enveloppe dicht- gelakt, enz. enz. Maar er ging geen f50 in, doch alweer een blanco velletje papier. Ook de banketbakker is f 50 kwijt. ONGELUK. De wachtmeester v. d. Jagt der brigade marechaussés te VV'oi- vega, üie voor eenigen tijd met zijn paard op hol sloeg, viel en zich bezeerde, is gisteren aan de gevolgen overleden. DE VERGIFTIGING TE MEPPEL. Naar aanleiding van het feit, dat te Deventer een onderzoek is ingesteld naar de ingrediënten die van daaruit naar Meppel zijn verzonden fer vervaardiging van het schadelijk gebleken roomijs, wordt gemeld, dat dit onderzoek, geleid door den directeurschei- kundige van den districts-keu- ringsdienst, dr. Stutterheim, niet de ontdekking van ondeugdelij ke bestanddeelen tot gevolg heeft gehad. De Koningin heeft telegrafisch aan den burgemeester doen we ten dat zij ten zeerste getroffen is door de berichten omtrent het noodlottige geval te Meppel. Zij heeft verzocht hare deelneming aan de getroffen families te be tuigen. Ut Commissaris der Koningin verzocht den burgemeester, ouder betuiging van leedwezen en me deleven in de ramp welke de stad getrotfen heeft, voortdurend op de hoogte te worden gehouden van den toestand. OVERREDEN. Op de Amstei damsche vaart onder de gemeente Haarlemmer- liede had Woensdag een ernstig ongeluk plaats. De auto G 8148 reed tusschen de Kotterinolen en de Licbrug, toen een onbekende fietser door het spaJbord der auto gegrepen geneel overre den weid. De man was terstond dood. 111 het gasthuis te Haarlem werd gecousteerd, dat de onge lukkige een schedelfractuur, been- en armbreuk had bekomen. Het motorrijtuig is door de politie in Haarlemmerliede in beslag genomen. BOSCHBRAND. Omtrent de groote boschbrand bij de Groote Meren onder Putten meldt men ons nog het volgende: Nadat de brand reeds een paar dagen geleden was uitge broken, is hij Zaterdagavond in hevigheid zoodanig toegenomen dat Zondag de burgemeester van Putten de hulp inriep van het garnizoen te Bergen op Zoom. Dadelijk trok een Afdeeling Ar tillerie te paard ter hulpverlee ning naar de plaats die, dank zij het taktiesch optreden, de brand meester werd. Omstreeks 9 uur des avonds konden zij weder vertrekken en de bewak ng over laten aan de inmiddels aange komen Infanterie, die 's Maan dags, nadat alle gevaar geweken was, weder vertrokken. ZEVENTIEN DAGEN IN EEN BERGKLOOF. Een kantoorbediende uit Lolfc den, die sedert 17 dagen in het Lake District in het N. W. van Engeland, vermist werd, is met een gebroken enkel in een kloof teruggevonden. Hij ijlde eenigs zins tengevolge van de ontbering die hij had doorstaan. Op een dag, dat het regende en mistte, was hij in de kloof gevallen. Dat hij levend werd terugge vonden, wordt toegeschreven aan het mooie weer. Hij slaagde erin water op te vangen dat door spleten in de rots sijpelde. Burgemeester en Wethouders van Groede, herinneten belang- hebbended, die met premie van Rijkswege woningen bouwen aan de verplichting om onverwijld schriftelijk aan hun colluge mede te deelen, wanneer die woningen glas- en waterdicht zijn. BOU WPREMIE. Zij die bouwen met Rijkspre mie moeten er om denken Ie dat binnen 3 maanden na de toezegging der premie, met den bouw moet worden aange vangen. 2e dat van den aanvang der bouw terstond kennis moet

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2