ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Ovetzicht. 9S&£££S?ett. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK TSio,02? BRESKENS p,°7s$4r0 30e Jaargang Zaterdag 16 Juli 1921 Nummer 2640 Schuld en Boete. Het incident in de Tweede Kamer, BRESKE Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Wanneer men op iets heel lang wachten moet, gaat de aardigheid er wel eens af. Men heeft zijn verlangen, zijn ver wachting al naar iets anders, haar meer soms gekeerd en waardeert niet meer wat men eens zoo vurig begeerde. De Ieren hebben ook lang moeten wachten. Eeuwen heb ben ze moeten wachten. En die eeuwen waren eeuwen van ellen de en onderdrukking tn armoe, eeuwen van bittere haat en wraakzucht. Men moest vreezen, dat nu eindelijk de Engelsche ;egemoetkommg kwam, de aar digheid er voor de Ieren ook id zou zijn en ze de hand der ■erzoening terug zouden wijzen, lat hebben ze niet gedaan. Wel l hun verlangen, zijn hun be- 'eerteu al hooger gaan reiken. JlVaarmee Engeland hen eens, aren, eeuwen geleden, had kuri- len verzoenen, dat zal hun nu iet meer voldoen. Ze vragen fceel, waaischijnlijk wel meer dan Engeland geven kan. Maar ze hebben daaiom de toegesto- jktn hand niet geweigerd. De Valera komt 'te Londen met Lloyd George praten. Dat beteekent zeker nog niet, it de Ieren van hun wenschen, e in der eeuwen langen strijd hot eisclieai werden, afstand heb- Iben gedaan, maar waarschijn lijk wel, dat ze die eischen niet beer in hun volstrektheid hand haven. Engeland zal de leren tooit volledig onafhankelijkheid ^e»en. Dat weet De Valera. En fanneer hij dus daaraan onver- biddellijk wilde vasthouden, zou ij 'zeer waarschijnlijk niet naar .onden gekomen zijn. Zeer waar- jchijnlijk. 1 Het is ook mogelijk lat de Valera, ais president van Be lerland's bereidwilligheid tot BS veizoening heeft willen too- Wie was de dame, die zich Ihier ui de woning bevond Dat weet ik niet. ik heb nie- jSaud gezien het is onmogelijk, dat ge haar bet gezien zoudt hebben, daar li) bepaald reeds hier was, toen S1) naar huis kwaamt. 1 la waar, toen ik hier kwam, 'buide ik. een viouwenslem in ^•piek met mijn vader. hu ge wilt nog loochenen, de dame gezien te nebben? i ik bleef eerst eenige oogen- tolikken voor de ingangsdeur Wachten, i Waaiom j. Wijl ik uie vrouwenstem meen- P" te herken en, IIJt item van juffrouw Garan- U neen o neen. "kt? Nu, en wat geschiedde er bU veruer j 'k besluot de buitenste deur bpeaen, wijl ik in de kamer nen, dat hij op zijn land niet het odium heeft willen leggen van door weigering van een conferentie al bij voorbaat ver zoening en oplossing der bran dende kwestie onmogelijk te maken. Hij heeft uiterst voor zichtig geantwoord. Hij komt niet om over een overeenstem ming te overleggen, niet voor de conferentie, die de oplossing zal zoeken, maar om met Lloyd George te spieken over de basis, waarop een conferentie kan wor den gehouden. Dat zegt nog niet veei. Wanneer De Valera als eenige basis de volledige iersche onathankelijkheid erken nen wil, wat zal Lloyd George dan doen Zal hij deze onaf hankelijkheid als basis willen aannemen, maar beperking dier onafhankelijkheid bij wederzijd- sche overeenstemming eischen Het is nauwelijks te denken. En De Valera moet dat voorzien hebben. Hij weet, dat Engeland oogenbiikkelijk feitelijk alies wil, alleen de erkenning van die onaf hankelijkheid uitgezonderd. Van deze stemming kan hij gebiuik maken om ierlapd zoo dicht mogelijk aan de onafhankelijk heid te brengen. Eu in dat geval kan zijn overkomst het einde van den eeuwetilangen strijd be- teekenen. Het zou voor Ierland, maar ook voor Engeland een geluk en een uitkomst wezen. Want de oplossing van de ier sche kwestie beteckent voor het Britsche Kijk een winst, grooter wellicht dan de winst van den grooten oorlog. Het is trouwens nog altijd de vraag of die winst van den oor log werkelijk zoo groot is, niet alleen voor Engeland, maar ook voor de anderen. Amerika heelt er bij geprofiteerd en Japan. Maar de iest? Het is overal even ellendig, waar men ook kijkt. En het komt alleen door dat allerlei verwarrende omstan digheden het kijken belemmeren, een hevige woordenwisseling ver nam. En toen herkendet ge toch de vrouwelijke stem Neen, ik hoorde alleen de stem mijns vaders, die om hulp riep. ik wilde de eetkamer binnentreden, daar echter de deur daarvan, die aan de binnen zijde gesloten was geworden, ondanks mijne herhaalde pogin gen niet open te krijgen was, zoo liep ik door de andere ka mers tot aan den tegenover- gestelden ingang van het eet vertrek, en toen ik ook deze deur gesloten vond, sloeg ik haar met behulp van een bijl in en trad binnen. Üp dat oogenbiik moet ge locb de dame gezien hebben, die zich daar met uw vader bevond Ook dat niet, want zij vlucht te juist door Oe tegenovergestelde deur de coriidor op. fk wilde haar achtervolgen, doch viel Over het op den grond liggende lichaam mijns vaders. Zoo, zoo I zeide de chef der veiligheidspolitie spottendDat alies is heei handig verzonnen. dat men het nog niet onmmid- dellijker ziet. In Rusland staart men zich blind op het bolsje wisme en merkt niet, dat een gebied van 25 millioen menschen uithongert. In Polen, dat aldoor oorlog voert, of het geld te veel had, is de mark nog lager ge daald dan de üostenrijksche kroon. Het is, of het daarom alleen op avonturen uitgaat, om dat het bang is, dat het bij ge breke van die avonturen in elkaar zal rollen. Dat is alleen uitstel van executie. En als die executie eindelijk plaats heeft, wat dan Zal Frankrijk, dat zelf doodarm is en alleen van de Duitsche milliarden nog redding kan ver wachten, Polen op de beeirkun nen houden ot helpen Polen is een belangrijke faotor in zijn politiek. Het moest tegen Duitsch- land en Rusland b ide dienst doen en het samengaan dier twee verhinderden. Maar daartoe zal het zelf krachtig moeten worden, niet door Upper-Sile- zische en andere expedities, maar door ai beid en organisatie. Daarvoor heelt hetNederland noodig, evenals Rusland Duitach- land noodig heeft. En degroote ramp voor Oost- ep Midden- Europa is dan ook, dat men Duitschland en de Duitsche kracht verlamd heeft. Dat wil Frankrijk niet inzien, of beter nog dat mag het niet inzien, omdat her stel van Duitschland's kracht zijo huidig overwicht en in de toekomst zijn veiligheid bedreigt. En daarom verzet het zich tegen een toekenning van Opper-Bile- zië aan Duitschland en werkt het voor een dergelijke toekenning aan Polen, ofschoon dit laatste het herstel van Midden-Europa ernstig schaden zou. Gebeurte nissen, als de vermoording van den Franschen majoor te Bent- hein, die de Franschen natuur lijk aan de Duitschers toeschrij ven, maar die de Duitschers der Polen wijten, werkt daarbij mee Wellicht wilt ge ons ook wel wijs maken dat de bloedvlekken aan uwe kleedingstukken het gevolg zijn van uw val op het lichaam uws vaders Nu, dat is ook de waarheid. Werkelijk En ondanks dit alles, liet gij degeen ontkomen, die uw vader vermoordde, ter wijl ge toch voldoende hadt kunnen schreeuwen om de vluch tende tegen te houden Serge antwoordde terneer geslagen Wanneer ge nog een vader hebt, mijnheer, en ge vindt hem in een dergelijken toestand, gelijk ik den mijne vond, dan zoudt ge zekerlijk, begrijpen, dat men in zulk een oogenbiik het eerst denkt om de zorg voor den stervende Bij deze woor den sprongen er dikke tranen uit de oogen van den ongeluk- kigen jongen man. De chef der veiligheidspolitie dacht bij zich zeiven, wanneer deze snaak niet onschuldig is, dan speelt hij tenminste een gned bestudeerde comedie. Ver volgens riep hij, een kort besluit nemende ik raad u aan, deze sprook- om de Franschen nog haistar- riger te maken. Ook de loop der processen te Leipzig werkt deze Fransche onverzoenlijkheid in de hand. Na de vrijspraak van generaal Stenger, beschul digd van vermorzeling van Fransche gewonden en gevan genen, heeft de Fransche regee ring haar juridische commissie uit Leipzig teruggetrokken en aan Engeland, Italië en België gevraagd dat ook te doen. België heeft daarin toegestemd. Maar de anderen? De Duitschers, zeggen, dat het Frankrijk te doen is om een voorwendsel tot handhaving der sancties. Die handhaving is niet geheel naar Engeland's zin en het is dan ook waarschijnlijk, dat het in zake de Leipzigsche processen wel niet met Frankrijk mee zal gaan. Dat wordt een nieuwe oorzaak van verwijdering der bondgenooten en een nieuwe stoot tegen üe Entente. Zal die tegen zooveel stooten bestand blijken? Maar uit Amerika komt een nieuwe boodschap, die een nieuw en geheel ander uitzicht opent. De conferentie, die president Harding voorstelt, om te komen tot beperking der bewapeningen is de eerste stap naar vervulling van den droom, die zijn voor ganger Wilson te vervullen dacht. Dp die vervulling heeft de menschheid al zoolang gewacht, fs de aardigheid er daardoor ook misschien af geraakt Maar het is de droom van eeuwen. En in de eeuwen teit het wachten nauwelijks. In de bijeenkomst van de Tweede Kamer is Dinsdagmid dag 's lauds vergaderzaal ge bezigd voor een manifestatie tegen de gevangenhouding van jes na te laten en ons de zuivere waarheid te zeggen, het gerecht zal later niet in gebreke blijven om met uw openhartige beken tenissen rekening te üoen. „Niet", hernam de chef der politie en ge wilt dus hardnek kig blijven loochenen. Goed, dan zal ik u zeggen, wat hier voorgevallen is. Er bevond zich hier in deze woning inderdaaU een dame. Ge wilt ons zeggen, wie dat geweest is, doch ik ben. er zeker van, dat we haar nog dezen avond uit zullen vinden. Toen gij tehuis kwaamt, was er reeds een twist uitgebroken tus- schen uw vader en deze dame. Gij trokt partij voor laatst ge noemde tegen.uw vader, en deze, om zich aan de gemeenschap pelijke bedreigingen te onttrek ken, trok zich ui de eetkamer terug en sloot de deuren daar van. Nu gieept ge een bijl en sloegt daarmede een der deuren in, drong op uw vader en ver moordde hem. Om welke reden zou ik mijn vader vermoord hebben wierp Berge tegen, die slechts met moeite zijne tot dusver kalme denprincipieelen dienstweigeraar Groenendaal. Nog geen twee tellen, nadat de president, mr Kooien, de zitting had geopend, zag men een keurig gekleede dame de vergaderzaal binnentreden en voortschrijden naar den voorzit ters-zetel. Velen, vooral de jour nalisten, dachten aanvankelijk heel even, dat die dame het nieuwe vrouwelijke lid van den Vrijheidsbond, mej. Westerman, was, hoewel de toelating van een nieuw lid op eenigszins andere wijze pleegt te geschie den. Al spoedig bleek, dat men hier met een manifestatie te doen had, want de ongenoode gast begon, zich tot den voor zitter wendende met Mijnheer de Voorzitter", blijkbaar te trachten een speech af te ste ken, en weldra hoorde men enkele klanken, waaronder de naam Groenendaal enkel hoorbaar was. Voor de rest was er niets te verstaan, en buitendien kreeg de manifestante geen gelegenheid meer voort te gaan daar zij, eerst met zachten drang, later, toen zij op een der banken der rechterzijde was gaan zitten op iets dringender wijze, op last van den voorzitter door den kamerbewaarder en eenige bo den uit de vergaderzaal werd verwijderd en daarna buiten het gebouw gebracht. Bij het verlaten van het Kamer gebouw werd zij opgewacht door een medewerker van het Corres pondentie-bureau die haar naam vroeg. Zeer kalm en zonder de minste terughouding gaf zij op te zijn mevr. Stoop geb. Snouck Hurgronje, wonende te Dor drecht. Zij beweerde in het bezit te zijn van een toegangs kaart tot de gereserveerde tri bune. Of zij van die tribune af had willen spreken dan wel op zettelijk zich tot de vergaderzaal zelf toegang had verschaft, bleek niet duidelijk. Zij vroeg den houding behouden kon. Verzette uw vader zich niet tegen de vervulling van uw in nigste wenschen ik bracht hem juist de tijding van een zeer aanmerkelijke ver betering van mijne positie, en deze omstandigheid zou zeer zeker alle bezwaren van mijn vader opgeheven hebben. Dan hadt "gïj wellicht nog een andere reden om zijn dood te wenschen. Serge huiverde. Men klaagde hem dus werkelijk aan. Men geloofde werkelijk, dat hij in staat was geweest om den man te dooden, dien hij zoo innig lief had, zoo zeer vereerde. En alles wat hij tot zijn verdediging aan voerde, wees hem als ongeloof- waai dig af. Men noemde hem den moor denaar zijns vadershem, dis steeds alles gedaan had, om zijn vader een zorgeloozen ouden dag te bezorgen die gaarne zijn eigen leven had opgeofferd, om dat van zijn vader te redden. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1