Binnenland. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws sche bevolking voor te bereiden, die zou worden verstrekt door communistische troepen, gevormd uit de uitgewekenen. Dit plan was uitgewerkt tot in de kleinste bijzonderheden, welke alle bekend waren aan den Britschen militairen inlich tingendienst. De moord op ge neraal Harington zou het sein zijn voor den opstand, en het voornemen bestond, mijnen in de zee-engte aan te brengen, ten einde de bewegingen der Britsche vloot te verlammen. Op 27 Juni kwam het Griek- sche stoomschip Corcyr uit Odes- sa aan met een aantal zooals ge woonlijk verdachte passagiers, die voorzien waren van certifi caten van verschillende instel lingen der Sovjetregeering. De politie onderzocht de bagage van deze reizigers en vond een groo- te hoeveelheid propagandistische strooibiljetten, die gedrukt wa ren in het Turksch, Russisch en Grieksch. De Grieksche waren bijzonder ophitsend; zij bevatten een beroep op de Grieksche troe pen om tegen hun officieren en tegen koning Constantijn in op stand te komen. In den loop van den nacht hielden afdeeliugen der Britsche militaire politie, vergezeld door Turksche en Fransche overheids personen, een razzia onder alle verdachten, met inbegiip van de leden der Boljeswistische han delsdelegatie; de gearresteerden werden aan boord van een Britsch stoomschip gebracht. De ver blijfplaats van de bolsjewistische missie werd doorzocht en het onderzoek heeft belangwekkende resultaten opgeleverd. DE KONINGIN OP REIS. Naar gemeld wordt, zal H. M. de Koningin zich 3 Augus tus a.s. op reis naar Noorwegen begeven. DE ZAAK-GROENENDAAL. Vrijdag a.s., 's morgens 10 uur, zal voor den Krijgsraad te's-Gra- venhage de behandeling plaats vinden van den principieelen dienstweigeraai Groenendaal. De zitting zal uitsluitend aan dit geval gewijd zijn en de behan deling zal, volgens beslissing van den president van den Krijgs raad, mr. Van Slooten, die dezer dagen uit het buitenland is te ruggekeerd, evenals met alle dienstweigeringszaken het geval is in het openbaar plaats hebben. UITVOER VAN AARDAPPELEN. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft met ingang van 14 Juli tot nadere aan kondiging dispensatie verleend van het verbod tot uitvoer van aardappelen, van het verbod tot uitvoer van aardappelen in stuk ken gesneden, of fijn gemaakt, alsmede afval van aardappelen. Breskens. Zondagmiddag ontstond een begin van brand in het R. K. Kerkgebouw al hier. Door direct ingrijpen werd het brandje spoedig gebluscht. Vermoedelijk is de oorzaak het omvallen van een kaars op het altaar. Maandagmiddag had alhier nabij de kom een duinbrand plaats welke zich ernstig liet aanzien. Spoedig werden de vlammen gedoofd door opwer pen van zand, zoodat erger is voorkomen. Waarschijnlijk zijn hier weder om jongens aan het spelen ge weest met lucifers. Oostburg, Voor het examen kommies bij de belastingen is geslaagd de hulpkommies J. J. Op den Brouw en voor 't nota rieel examen J. Mijs, beiden alhier. Van de Modevakschool alhier zijn geslaagd als costumi- ère de leerlingen D. Wage, M. Ketele, S. Verplanke en C. de le Lijs. Aardenburg. Het verza melen van graszaad, dat tijdens den oorlog heeft stil gestaan, is nu weer in vollen gang. Vele handen zijn druk bezig met het uitsnijden der toppen van de grashalmen, terwijl het 's avonds eene gezellige drukte is bij het inleveren. Reiranchement. Maandag morgen ontdekte de heer J. van Hee alhier, dat ongewenschte gasten een bezoek aan het kip penhok hadden gebracht, en acht-en-twintig kuikens waren ontvreemd. School en Kerknieuws. Oostburg, Tot leerares aan de R. H. B. S. alhier is benoemd voor het tijdvak van 1 Sept. 1921 tot en met 31 Aug. 1922 Mej. W. Eekhoff te Delft. Voor de 6e klas van het Gymnasium te Middelburg slaag de o.m. de heer A. Mijs alhier. SPORT. Oostburg, Zondag speelde alhier de Korfbalclub uit Schoon- dijke met het 1 e twaalftal tegen eene combinatie van het le en 2e twaalftal van O.K.C., welke laatste won met 10. Hoogwatergetij Breskens. Vanaf 4 April Zomertijd. DAGEN. Woensdag 13 Juli 8 26 8.50 Donderdag 14 9.38 10.02 Vrijdag 15 10.51 11.15 Volle Maan Woensdag 20 Juli /oorm. 12.27- BRESKENS. Huw.-Voltr. 2 Juni. Abraham de Marée, 23 j., jm. en Maria Magdalena Faas, 23 j, jd. Abra ham Nicolaas Buijsert, 28 j., jm. en Saia Janneke Bruijnooge, 22 j., jd. 23, Jan Fonk, 27 j-, jm. en Kommerina Jacobs, 26 j., jd. Edmondus de Poorter, 21 j., jm. en Elizabeth Maria Datthijn, 18 j., jd. Barthlomeus Jacobus Keij- mel, 23 j., jm. en Elizabeth Maria Coüemeijer, 18 j., jd. Geboorten. 7 Juni. Jacob Izaak, z. van J. 1. Burjck en C. van de VValle. Helena Sara, d. van H W. Brand en N van den Heu vel. 6, Franfois, z. van F. de Glerck en L. R. de Vleeschou- wer. 22, Johannes Baltus, z. v. J. Jacobs en A. van Kamer. 26, Johanna, d. van I. Verdouw en H. Schrier. SCHOONDIJKE. Geboorten. 4 Juni. Adriana Cornelia, d. van B. J. Perduijn en J. Vermeulen. 8, Suzanna Magdalena, d. van I. A. de Hulster en A. E. de Russcher. 13, Petrus Jacobus, z. van P. J. Ocké en S. M. Schram 28, Wilhelmina Janneke, d. van A. de Hullu en J. van Hoeve. Overlijden. 1 Juni. Adriana Jozina Vermeulen, 37 j., echtg. van A. J. le Grand. 29, Wil helmina Janneke, d. van A. de Hullu en J. van Hoeve. WATERLANDKERKJE. Geboorten. 5 Juni. Petrus Jo- sephus Edmundus, z. van A. H. de Milliano en M. M. Doens. I iigezondtïii. Mijnheer de Redacteur Aan het adres van enkele „gissers-missers" zij medege deeld, dat ik niet de auteur ben van 't ingezonden stuk, betref fende .ontevredenheid Dam- bewoners tengevolge plaatsing Kiosk". Als ik grieven heb te open baren, vaar ik niet onder bedekte vlag, en laat ik het lezend pu bliek zich niet verdiepen in meestal verkeerde gissingen. Met dank voor de plaatsing, Uw Dw. T. H. ODINK. Schoondijke, Juli '21. Schoondijke, Juli 1921. Mijnheer de Redacteur Zoude het niet mogelijk zijn, dat voor het a.s. Muziek-festival op 17 Juli de jongelui zich eens verdienstelijk wilden maken. Wij hebben de laatste jaren hier en op andere plaatsen bij Koninklijk bezoek en bij Festi vals gezien hoe goed en aardig eenvoudige .kroningen" eene gemeente kunnen versieren. We hebben nu veel groen en bloemen, de dagen zijn lang, dus geen extra licht noodig. Zouden daaro 1 de jongelui de taak van de Muziek niet eens kunnen verlichten de geldmid delen zijn uitgeput, dus nu eens aan het werk, in een paar dagen kan nog veel gedaan worden. Het geeft zoo'n lief aanzien aan eene gemeente en maakt op vreemdeling en inwoner zulk een prettigen indruk. Als de jongelui, de Schoon- dijksche schoonen, bij het „kro nen" nu eens willen helpen, zal de belooning Zondagavond wel niet uitblijvenWie begint er mede Dankend voor de opname. SCHOONDIJKENAAR. VERGIFTIGING DOOR HET GEBRUIK VAN IJS. Zaterdag en Zondag deden zich te Meppel ziekteverschijn selen voor bij kinderen, die ijs hadden gegeten van den ijsver- kooper Kleerman. Er waren on geveer 40U kinderen, bij wie zich vergiftigingsverschijnselen voordeden. Zondag waren al de apotheken geopend, terwijl alle dokters uit de gemeente en ook velen van buiten de stad geneeskundige hulp verleenden. Tot nog toe zijn reeds 8 kin deren overleden. De oorzaak van den vergifti ging wordt toegeschreven aan bedorven melk, terwijl het ook niet onmogelijk is dat de blikken bussen, waarin het ijs zich be vindt, hebben geoxydeerd. De ziekteverschijnselen gingen gepaard met zware diarrhee en hevige koortsen. Alle zieken worden thuis ver pleegd. De consternatie in de gemeente is zeer groot. De burgemeester heeft aan den ijsverkooper gevraagd of hij kon verklaren hoe de ver giftiging is ontstaan, doch de man kon geen verklaring geven. Vijf van zijn kinderen zijn even eens ziek. OPLICHTING VAN 500.000 KRONEN. Een inspecteur en 3 recher cheurs te Amsterdam hebben op 't stoomschip .Koningin der Nederlanden" aangehouden een 31 jarigen vreemdeling, diens vrouw en kind, wier aanhouding door de poiitie te Weenen was verzocht, terzake van oplichting van 500.000 kronen. TYPHUS. Te Maarssen doen zich vele gevallen van typhus voor, op een buurt bestaande uit 10 huizen zelfs in 5 gezinnen. BOSCHBRANDEN. Te Tilburg is Zondagmiddag eene oppervlakte van plus minus 70 hectaren bosch en heide af gebrand. Oorzaak onbekend. Zaterdagmiddag heeft te Oister- wijk een heidebrand gewoed. Eenige hectaren werden vernield Zaterdagmorgen is een groote brand uitgebroken in de bosschen van de Zwarte of Groote Mee- ren niet ver van het militaire kamp op de Woensdrechtsche heide bij Bergen op Zoom. Men is vandaar dadelijk naar genoemd terein vertrokken 0111 het vuur te blusschen. Te Bakel (N.-Br.) zijn 50 h.a. dennenbosschen en heide afge brand. DE GOEDE SCHOOLWET. De openbare school te Over- berg, gem. Amerongen is te klein, waarom de Hervormden verzochten, nu er toch een nieuwe school moest komen, een bijz. school voor Chr. Nat. Onderwijs te stichten. De Gereformeerden waren het hier niet mee eens en gaan nu ook bouwen. Eenige voorstanders van neu traal onderwijs eischen nu het voortbestaan der gemeenteschool zoodat dit gehuchtje nu spoedig 3 scholen rijk zal zijn. GROOTE HEIDEBRAND IN LIMBURG. Maandagavond is op de heide bij Brunssum een zeer groote boschbrand uitgebroken. Van alle kanten komt hulp om den brand te beperken. BRUTALE INBRAAK. Te Arnhem is Vrijdag een brutale inbraak ontdekt in het kantoor van het theemagazijn der firma D. R. Wijchgel aan den Velperweg. Een houten penantkastje op het kantoor der firma stond openaanvankelijk werd hier geen acht op geslagen, maar toen men een breekijzer naast het kastje zag liggen en de magazijuknecht gereedschap ver miste, werd de zaak anders. Bij onderzoek bleek, dat uit het kastje een ijzeren geldkistje, inhoudende ongeveer 700, was verdwenen. De boekhouder con stateerde daarop, dat uit zijn lessenaar een geldkistje met on- 17 weg was. De Amhemsche recherche met de inbraak in kennis gesteld, stelde terstond een onderzoek in. Daarbij zou men beginnen met nasporingen te Bennekom. Men wist immers dat daar ter plaatse de 17-jarige V. sedert 25 Juni verdwenen was. Dit jongmensch was een tijdlang ten kantore van de firma Wygchel weikzaam geweest, doch had zijn betrek king opgezegd en was gaan zwerven. Aan zijn vader te Bennekom, die wilde dat hij zou studeeren, had hij, die niets voor voetballen gevoelde, ge schreven, dat hij de wijde we reld inging. Nauwelijks waren de Am hemsche rechercheurs op weg naar Bennekom of op het hoofd bureau te Arnhem werd bericht ontvangen, dat de verdwenen jongeling te Heteren was aan gehouden door den veldwachter Leeuwen aldaar, wien hij de inbraak bekende. Zie hier wat was geschied. De 17-jarige zwer ver was, nadat hij ontslag had ge nomen bij de Amhemsche thee firma, naar Heusden gegaan om er bij zijn tante te logeeren. Hij vertelde dat hij vacantie liad. Na een paar dagen had hij daar genoeg van, zijn verlof was om naar hij zeide, en van Heusden wandelde hij naar Den Bosch. Toen is het plan van de inbraak bij hem opgekomen. Hij ging te voet van Den Bosch naar Arnhem waar hij Donderdagavond aan kwam. In den vroegen morgen van Vrijdag, omstreeks halfvijf, heeft hij zich toegang verschaft tot het kantoor der firma Wyg chel door een valraam kwam hij naar binnen en met ee, gereedschap heeft hij, ÏOn| veel moeite, de geldkistjes 1 machtigd. Daarmede is hij het Amhemsche Broek 8egai heeft er het geld uitgenomen, is vervolgens per trein Di Nijmegen gereisd. Daar is inkoopen gaan doen; behalvet, nieuw pak kleeren en eeniijjj kocht hij ook een valschen baa; De nieuwe kleeren verwis#; hij op den Berg en Daalsci weg tegen zijn oude plunje verstopte die in het struikge> langs den weg. Vervolgens ging hij naar Het ren en vermomde zich onder*, met den valschen baard. het Wageningsche veer gekou trok het de aandacht van J veldwachter Leeuwis, dat 1 jongmensch het niet met j baard scheen te kunnen vindt De veldwachter ging naar k( toe en wilde er meer van wett maar de jeugdige zwerver giL terstond aan de haal. Toen veldwachter evenwel een revo verschot in de lucht loste bit de jongeman staan. Hij verb de terstond wie hij was en hij had uitgehaald. In midds is hij naar Arnhem overgebrac! en ter beschikking van de justili gesteld. Hij heeft de plaats, wai hij zijn kleeren heeft verstop aangegeven en deze zijn terug gevonden. Het ontvreemde gel was grootendeels nog in zijn b zit. MISDAAD Van een ellendige misdaad,! Parijs gepleegd, maken de Pi rijsche bladen melding. Dinsdagmiddag om half zag de concierge van een huil aan de Avenue du Maine eet man met allerlei stukken bagi ge de trap afkomen. Op ee: vraag van den concierge ant woordde de man, dat hij vat de familie Gagnepain kwam, die uit de stad ging. De dienstmeit van de familie kwam ook me bagage beneden, alles werd op een taxi geladen en de man et de meid reden er mee weg. Toet de heer Gagnepain 's avond 00 half acht met zijn zoon uil 't kantoor thuis kwam vondet ze mevr. Gagnepain, een zeet ziekelijke vrouw van 59 jaar, dood op haar bed liggen mei gebonden armen en beenen, eet prop in den mond. Het onmid dellijk ingesteld onderzoek Heeft aan het licht gebracht, dat dt meid met haar vrijer, een jonget van 20 jaar, de misdaad gepleegd hebben. Zij zijn gepakt en heb ben alles bekend. Er wordt aan genomen, dat mevrouw Gagne pain door verstikking tengevol ge van den prop in den mond gestorven is. De moordenaars hebben bij hun verhoor het grootste cynisme aan den dag gelegd. Tegen den com- missasi8 van politie, die hem een verhoor afnam zeide de jongen ik bof nou ook nooit eens; ieder jaar word ik vóór den 14en Juli ingepikt. HET SPOORWEGONGELUK MET DEN TREIN AMS FERD AM—PARIJS. Uit Brussel wordt gemeld In verband met de spoorweg ramp te Hennyères heeft het parket bevolen huiszoeking te doen bij de bekende bolsjewisten uit de streek. Zondagavond is een zevende slachtoffer, eveneens een Fransche postbeambte, in het gasthuis te Brussel overle den. HITTE IN ENGELAND EN AMERIKA. Zondag is het een van de j warmste dagen geweest van de I hittegolf, die over Engeland f gaat. Ook in Amerika heeft men vree8elijk van de warmte geleden. I Berichten uit New-York melden dat in de Vereenigde Saten verscheidene personen gestorven zijn of waanzinnig geworden door zonnesteken.

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2