ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN 2ruuf t éi 21 Juli 1921 d VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 30e Jaargang Zaterdag 2 Juli 1921 Nummer 2636 Tweede Blad. De toekomst van liet Bolsjewisme, IMIJMHARDT's tabletten. Inboedel, Orde der Verkoopiiig: BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. lngez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever TNO,02T BRESKENS F°iïllZ0 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur De bijzondere correspondent van de .Times" stelt zich de vraag wat er terecht zal ko men van de Jiolsjewiki Hoewel de toestand in Rus land zijn sensationeel karakter voor de buitenlanders heeft ver loren, hoewel ér thans geen groote oorlogen op Russisch gebied worden uitgevochten, verkeert Rusland toch in een eigenaardige, kritieke positie. De Sovjet-regeering is er in geslaagd, de „Witte" legers te vernietigen, de Kaukasische re publieken te annexeeren, vrede te sluiten met de Oostzee-staten en met Polen, een handelsover eenkomst te sluiten met Groot- Brittannië, en zij staat op het punt, een dergelijke overeen komst ook met Duitschland te sluiten. Doch al laten de bolsjewiki de roode vlag ook nog zoo trotsch wapperen, toch hebben zij een einde gemaakt aan hun bedrei gingen tegen Europa. Wel in trigeeren zij nog met de Turk- sche regeering te Angora en 'eggen z*j in Perzië nog eenige activiteit aan den dag, maar hun vijandige en uitdagende houding jegens Europa hebben zij laten varen. Men krijgt den indruk, dat de bolsjewiki langzamerhand zachter en redelijker gestemd worden, en dat zij, nu de aan vallen van buiten zijn opgehou den, meer geneigd zijn tot een normaal verkeer met de overiae staten. Als handige politici hebben zij er niets tegen, dat deze meening veld wint. Zij gevoe len, dat hun rechtstreeksche aanval op het imperialisme en net kapitali me is mislukt, en nu willen zij tijd winnen om een meer subtiele en geleidelijke taktiek tot ontwikkeling te kun nen brengen. Hunne plannen, °m de wereld voor het commu nisme te veroveren, hebben zij met opgegeven, doch zij besef fen, dat hiervoor veel meer tijd noodig zal zijn dan zij aanvan- kelijk geloofden. Maar in dien tusschentijd moeten zij, al plan nen makend en samenzwerend, toch ook leven, en om te kunnen 'even hebben zij de hulpbron nen van het vijandelijke kapita- «sme noodig, opdat hun régime jn Rusland voor een algeheele ineenstorting worde behoed. Om deze redenen achten de bolsjewiki het op het oogenblik ?eraden, een bescheiden houding nan te nemen, en hun bedrijvig, neid en plannen niet al te 0;,ten- atief aan de beoordeeling van ttest-Europa bloot te stellen. et komt hun heel goed van Pas> niet als buitengewoon, 011- menschelijk en onmogelijk te orden beschouwd, doch als tel gewone menschen, die met- wtijd zéér mogelijk zullen zijn. it 'a hun eenige kans om 'nog te slagen. Want juist thans a cn zij in Rusland een gevaar lijken crisis door, en uit de op lossing van deze crisis zal moe- ten blijken, of het hun mogelijk zal zijn om, in het geheim of openlijk hun plannen voor een wereldrevolutie uit te werken. Behoudens de randstaten en Po len, hebben zij thans vrijwel het geheele grondgebied van het voormalige Russische tsaremijk onder hun bewind. Doch op het oogenblik van hun zegepraal staat het vrijwel onomstootelijk vast, dat zij hun communisme hebben prijsgegeven. Zij zijn gesteld voor een wanhopig dilemma. Wanneer zij vasthouden aan het communisme, dan vernielen zij de grondslagen van hun gezag in Rusland en wanneer zij Rusland verliezen, verliezen zij het strategische centrum van de wereldrevolutie. Wenschen zij de macht in Rusland te behou den, dan moeten zij het com munisme prijsgeven, en gewone „bourgeois" politici worden. Maar zij zijn overtuigde com munisten. Het is hun niet moge lijk, hun communistische begin selen, hun ideaal van een wereld revolutie te laten varen. Zij le veren thans het merkwaardige schouwspel op van fanantieke theoretici, die met den ondergang worden bedreigd door de treu rige resultaten van de toepassing hunner economische beginselen in Rusland, en die door wan hopige manoeuvres de daaruit voortgesproten rampen trachten te voorkomen, ten einde een basis te behouden, van waaruit zij kunnen voortgaan met hun strijd voor de toepassing van deze zelfde beginselen in de geheele wereld. Omtrent het wanhopig karak ter van de crisis in Rusland be staat niet de minste twijfel. Het blijkt uit ieder bolsjewistisch artikel, uit elke bolsjewistische rede. In de geheele communis tische partij doen zich syptonen van een paniek voor. Er wordt gefluisterd over een naderende catastrophe, in weerwil van de inspanning der leiders om door handige manoeuvres het kapita lisme te laten bijdragen tot de eindoverwinning van het com munisme; doch het communisme in Rusland heeft zijn eigen graf gegraven, en het zou ook heel wel mogelijke de ondergang der communisten kunnen zijn. Die handige manoeuvres der leiders zijn het begin van het herstel van het kapitalisme in Rusland. Dit herstel kan niet worden tegen gehouden. Al zullen de bolsje wiki trachten het te beperken en te controleeren, het lot van het communisme in Rusland is er door bezegeld. De nationalisatie der nijver heid is uitgeloopen op de alge heele verlamming der nijverheid. De groote staatsmachine, welke produceert en verdeelt heeft thans de yoorraden, die nog van het oude régime in het land waren achtergebleven, opgebruikt, en is thans nauwelijks in staat, zijn eigen ambtenaren te voeden. De steden brengen geen fabrieks- producten meer voort, doen niet meer dienst als marktplaatsen, en zijn nog slechts de parasieten van het platte land, de woon plaatsen van nuttelooze ambte naren, die er voornamelijk op uit zijn, levensmiddelen van de landbouwers af te troggelen. De landbouwers echter hebben reeds lang genoeg van de voort durende requisities; voor hun producten kunnen zij geen goede ren in rui' krijgen, welke zij noodig hebben, en daarom be bouwen zij niet meer dan zij voor eigen behoefte noodig heb ben. De werklieden in de steden vroeger de steunpilaren der sovjets weigeren te werken, omdat zij geen voedsel krijgen en vergrooten dus zoodoende de' moeilijkheden der levensmidde lenvoorziening. Het resultaat van het communistische stelsel is een enorme economische reactie. Slechts met de grootste krachts inspanning kan een uiterst ge brekkig verkeer in stand worden gehouden. De productie van kolen, olie, hout (als brandstof) en alle soorten grondstoffen gaat met noodlottige snelheid achter uit. In hun wanhoop zagen de com munisten zich gedwongen wij- ziging te brengen in de starre toepassing van hun beginselen, en zij hebben hun pogingen, om de boeren tot het communisme te bekeeren, als hopeloos opge- É>eX?,n-r werklieden kunnen, Ze8t' geen succes hebben met de sociale revolutie wanneer zij niet op goeden voet staan met de kleine boeren, die zulk een groot deel van de Rus sische bevolking uitmaken. Daar- om heeft men de politiek der gedwongen requisities van al het niet voor eigen gebruik be- noodigde koren formeel, afge schaft; in de plaats van deze requisities is een korenbelasting gekomen, en de boeren kregen vergunning, hun overtollige pro ductie te verkoopen na af trek van de korenbelasting zooals zij dat zelf verkozen Dit heelt echter geen verbe tering in den toestand gebracht. Het bedrijvige gedoe der com munistische bureaucraten met hun eeuwige besprekingen en prachtige plannen op papier kan het spook van den honger niet verdrijven. „Onze commissies", zeide Ka lium, de voorzitter van den Al- Russischen raad, „kunnen eerst aan het werk gaan, wanneer wil den huldigen buitengewonen hongersnood te boven zijn ge komen". En even later spFak hi] nogmaals van den „Honger snood, die geheel Sovjet-Rus land omvat. Moskou, Petrogad en de andere werkliedencentra maken thans een verschrikkelii- ken hongersnood door, welke met minder erg is dan die, wel ke andere deelen van Rusland e erg«te hongersnoodjaren hebben gekend". In de te Moskou verschijnende Izvestia wordt eveneens bitter geklaagd over den hongersnood, welke wordt toegeschreven aan de transportmoeilijkheden en aan het mislukken van verleden jaar doch voor een deel ook aan dé roversbenden, die de ambtena ren van de levensmiddelencon trole vermoorden en de koren- voorraden vernielen. In zes van de noordelijke provincies lijden de boeren zelf honger, en er '13 een steuncomité gevormd om hun nood te verlichten. Een bij zondere delegatie van de univer siteit te Ilelsingfors bracht on langs een treinlading levensmid delen naar de hongerlijdende professoren te Petrograd Geheel Rusland wordt thans beheerscht door den honger de Sovjetregeering tracht er tegen te strijden, doch zij gevoelt den vasten grond onder baar voeten wegglippen. Georganiseerde op positie is er niet, alleen een diepe en algemeene ontevredenheid, die in de steden tot uiting komt in stakingen en betoogingen der werklieden, en op het platteland door de activiteit van benden opstandelingen, welke de alge meene anarchie slechts verergen. I11 de Oekraine heerscht een chaos; in Siberië eveneens, en in beide gebieden oefenen de Sovjet autoriteiten nog slechts in naam het gezag uit. Doch tegenover de buiten wereld zijn de bolsjewiki nog steeds oppermachtig in Rus'and. Tegenover de ongeorganiseerde ontevredenheid stellen zij hun scherpzinnig georganiseerd sy steem van onderdrukking. Het lijdende volk zoekt troost in den godsdienst, en de vervolgde Kerk wint in deze dagen van tegen slag nieuwe geestelijke kracht. Zoowel te Petrograd als te Mos kou hebben dezer dagen indruk wekkende religieuze processies plaatsgehad, waaraan een enorm aantal personen deelnam, en welke door de Sovjet-autoritei- ten niet konden worden verhin derd. Het machteloos woeden der bolsjewistische pers tegen deze processies doet dit slechts nog duidelijker gevoelen. Het is een eigenaardige toe stand. De bolsjewiki hebben de macht in handen genomenzij hebben al hun zichtbare vijanden verslagen om thans op hun beurt overwonnen te worden door een ontzichtbaren tegenstander. Het is niet onmogelijk, dat deze crisis tot een nieuwe uitbarsting leidt, en er zijn aanwijzingen, dat sommigen der communisten leiders niets liever zouden willen dan nieuwe militaire avonturen, hetzij in het Oosten, hetzij tegen de randstaten. Doch, al is Europa nog te zwak om het verlamde Rusland nieuw leven te kunnen inblazen, het is sterk genoeg om even- tueele militaire operaties der bolsjewiki te verijdelen. De notaris H. VAN MAZIJK te Sluis is voornemens op Slechte spijsvertering Oprisping,Gebrek aar eetlust. Gebruik I Per kokerpsct. bij apoth mdrvgii/ên I I FABR A M IJ MHARDT. ZEIST I I des voormiddags ten lü ure, ten verzoeke en ten huize van -den EdelAchtb. Heer J. M. VAN OOSTROM SOEDE, Burge meester te Groede, om contant geld publiek te verkoopen een zeer netten en in goeden staat zijnden Salon-ameublement. bestaande uit salontafel met mar meren blad, glazen salorkastje met mar meren bovenblad en inwendig bekleed, met wit velours, tafel, 2 crapauds, canapé, 4 stoelen, verguld damesstoeltje, siertafel- tje, verguld, 2 groote en 3 kleine schilderijen Eetkamer-ameublement bestaande uit buffetkast, tafel met los blad, divan met kleed, 4 rieten stoe len, 2 gewone stoelen, kinder stoelen, spiegel (geslepen glas), kachel, koperen doofpot, 2 stee- nen vazen, (Faience de Purme- rendj, electrische hanglamp, 4 schilderijtjes, tafelschuier met blik Woonkamer-ameublement. eikenhouten uittrektafel met ge beeldhouwde hoeken en 3 losse bladen, buffet, piano, theetafel, speeltafel, klein tafeltje, 2 cra pauds, schilderijen, ets naar Mes- dagh, (Het Strand,) koperen hanglamp, pianokruk Kantoor-ameublement, cylinder-bureau, leunstoel, tafel, Remington schrijfmachine, groote rieten vloermat, ovaal, schilde rijen 3 Slaapkamer-ameublementen twee-persoons eikenh. ledikant met staaldraad- en kapokmatras, lits-jumeaux met springveeren en kapokmatrassen, eikenh. wasch- kasten met marmeren blad, opstand en spiegel, eikenh. spie gelkasten, eikenh. nachtkastjes met marmeren blad, waschtafel, waschstellen, groote dubbele (leg en hang-)kast, stoelen, handdoe kenrekjes, schilderijen, ijzeren ledikant met toebehooren, wol len dekens glas-overgordijnen, 2 barome ters, fonteintje, kachels, aan- rechtbank, tafel, stoelen, filter, mangel, wieg, kinderwagens, complete weckinmaakinstallatie, glas-, geleierd- en aardewerk, petroleumkachel, lampen, petro leumstellen dienbak, enz. des voormiddags 10 uur (zo mertijd) huishoudelijk en klein gerief, des nam. half twee (zo mertijd) meubelen, enz. De goederen zijn te bezich tigen tegen een entree van 10 ct. op Woensdag 20 Juli 1921, van 9 tot 4 uur.

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1