ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZE U n VLAA E EN zeeroovefs. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEU N 30e Jaargang Woensdag 29 Juni 1921 Nummer 2635 Ontwapening. Schuld en Boete. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. Ad ve r t e n t i e p r ij s v an 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.,020in BRESKENS Abonnements-Advertentie» zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur De New-Yorksche correspon- ent van de Telegraaf heeft ze er menigeen naai liet hart ge sproken toen hij de goedkeuring er credieten voor de marine in en Amerikaanschen Senaat jt een bedrag van 500 millioen pilar aangreep om in hartige ioorden zijp ergernis te luchten ver ,het gebalk der oorlogs- tels", dat steeds uit dezelfde eerzimvekkende klanken be aat. In ons kleine landje heb- en we waarlijk dezer dagen etzelfde geluid weer in de Tweede K-amer vernomen en et weinigen heeft het hier ge- gerd, ook onder de rechtzin- igen, dat Calvinistische domi- ees hethardst meeschreeuwden m een sterk beroepsleger, met et gewone repertoire van oor- igspsalmen ter eere des vader- nds. Zal het reusachtige Ameri- aansche programma van oor- igshavens, dokken en schepen oit worden uitgevoerd Er zijn elukkig teekenen die mogen I oen hopen, dat het gezond ver- lapd van het Amerikaansche «Ik de overhand zal behouden Bp de propaganda der chauvi- listen en der leveranciers van »rlog8materiaal. Telkens doken i de laatste maanden geruchten -Wp, dat president Harding de Toote mogendheden (een ander II ual heette het I alle staten der I irercld), wilde uitnOuUigen tot 4 tenoiilwapet.i gsconlciei.tie. Eu 3 Inlai gs Oroug de Correspondent ^lian ue „Times" te .\ew Yoik - er sterk op aan,' dat de Hrilsche "ijk8Conferentie, die thans te onden bijeen is, daartoe het nitiatief zou nemen, door aan te Ituren op een overeenkomst met Amerika en Japan tot vloolbe- jeiking. De redactie van de „1 imes" laakte naar aameidiug van dit 3) Meestal klopte hij, daar hij - geen sleutel bij zich droeg, zach tjes aau de ingangsdeur, waarop zijn vader, die steeds vóór hem lehuis kwam, placht open te doen, Opdat Julie, de keukenmeid, niet bij de toebereiding van het mid dagmaal gestoord zou worden. Ook ditmaal klopte Serge op de - gewone wijze en wachtte toen eenige seconden. Er deed ech ter niemand open en toch moest zijn vader tehuis zijn, hij meen de zelfs van uit de kamer een gesprek te vernemen. Reeds wilde hij aan de bel trekken, toen hij door het keuken venster, dat op het portaal uit kwam, bemerkte, dat er in de keuken geen licht was, bijgevolg Was ook Julie er niet om hem Open te doen. Hij legde het oor tegen de deur, want het 'oheen hem toe, alsof hij daar "innen eene vrouwelijke stem vernam. plan een paar verstandige op merkingen. Allereerst deze dat Engeland ongetwijfeld niet tot zulke besprekingen zou over gaan zonder dat Frankrijk in staat werd gesteld daaraan deel te nemen. En in de tweede plaats, dat het openen van on derhandelingen over internatio nale regelingen tusschen enkele mogendheden 't gevaar mee-, bracht van het vormen van groe pen, waardoor, zooals de geschie denis nu genoeg geleerd heeft, ook anderen gaan neigen tot groepsvorming, tengevolge waar van de Volkenbondsgedachte op den achtergrond zou kunnen raken. In deze gedachtengang is het gewenscht het amendement te bezien op art. 21 van het Vol kenbondsverdrag, dat door den eminenten Tsjechischen staats man Benes, de schepper van de „kleine Entente" is voorgesteld in de commissie voor de amen deering van het verdrag, die in Mei te Londen heeft vergaderd. Art. 21 luidt: „Internationale overeenkomst, zooals de verdra gen van arbitrage, en regionale afspraken, zooals de Monroe-leer, die het behoud van den vrede verzekeren, worden niet be schouwd als onvereenigbaar met eenige bepaling van dit verdrag. Benes wenscht den negatieven vorm van dit artikel te vervan gen door een positieven en stelt voor het aldus te lezen „Alle vei dragen tusschen twee of meer leden van en Volken bond, die strekken tot Vtisle king ut ver voileUlging van de t ege iliigeii tol hel benoud van den Vi ede ol van de inte nationale samciivvei king, zooals zij zijn vastgelegd in het vei drag, kun nen niet alleen worden goedge keurd (appiouvées) door den Raad ul üe vergadering van den Bond, maai dooi dezen worden aangemoedigd en daarover kan onder hun leiding worden ou- Wie weet, sprak hij tot zich zeiven, wellicht is Therese met hare moeder hierheen gekomen, om mijne tehuiskomst af te wachten en glimlachend liet hij er op volgen, maar wacht eens, dan zal ik haar toch verrassen. Hij wist uit ervaring, dat de corridordeur over dag niet ge sloten, maar alleen op het slot gedrukt was en reeds meer dan eens had hij dit laatste met de punt van zijn zakmes geopend. Toen hij weder op het punt 3tond, dat hulpmiddel toe te passen, hoorde hij plotseling zijn vader met een luide, toornige stem roepen Neen, nimmer, nimmer! En terzelfdertijd vernam men een geweldig rumoer, eveneens wer den er meerdere stoelen omver geworpen, Toen volgde er een angstwekkende stilte, die door een vrouwelijke stem onder broken werd, welke echter on mogelijk die van Therese kon wezen. Hoe zou zijn vader er toe komen, om op zulk een hef- tigen toon met het jonge meisje te spreken, dat hij steeds met de grootste vriendelijkheid be derhandeld, op voorwaarde, dat zij met letter en geest van het verdrag in overeenstemming zijn." Met eenige redactiewijziging is dit amendement door de com missie aanvaard. Het „Journal de Genève" be veelt dit voorstel sterk aan, met het argument dat er nu eenmaal allerlei economische en politieke kwesties bestaan waarvan men niet mag aannemen, dat zij de gansche wereld interesseeren, maar die voor een bepaalde groep van staten van groot belang zijn. Voor economische punten moet men dit stellig toegeven. Dat het niet noodig of gewenscht is over de regeling der bevaar baarheid van den Donau de ver tegenwoordigers der Zuid-Ame- rikaansche republieken mee te doen beslissen, is niet wel tegen te spreken. Maar in politieke zaken is het zoo gesteld, dat de gansche wereld belang heeft bij alle internat:onale afspraken, om dat kleine oorzaken reeds hon derdmaal getoond hebben, groote gevolgen na zich te kunnen sleepen. Wij zouden ons hiermede ech ter volstrekt niet tegen het amendement van Benes willen verklaren. Integendeel. Wij zien in dat voorstel geen verzwak king, maar een versterking van de macht van den Volkenbond. Het spreekt uit, dat alle parti- eele af»prakeu door den Bond kunnen worden geapprouveerd dat deze kan aanmoedigen en dat zij 1 iding kan geven aan de onderhandelingen. Het brengt daaidoor ook de afzonderlijke politieke verdragen, die voor- loopig wel onvermijdelijk zullen blijken, onder het toezicht van den ganschen Bond. Dit schijnt ons een hoogst gewenschte maat regel. Wij willen daarmee volstrekt niet zeggen, voor die partieëele verdragen onverdeelde bewon handelde, vaak verzekerende, dat hij zich tegen haar huwelijk met zijn zóón voorloopig alleen uit huishoudelijke gronden ver zette. Naar het hem toescheen, verlangde de sprekende iets met groote beslistheid, want Serge hoorde zijn vader nogmaals hef tig uitroepen: Nimmer, verstaat ge mij goed, nimmer. Ik heb het recht, om mijn wil te doen gelden, en ik zweer u, dat ik mijn wil zal dóen eerbiedigen. Wanneer ge echter dien eerbied weigert, dan zult ge genoodzaakt zijn om mijn .dood af te wachten. Een kreet van woede, door een vrouwenstem geuit, was het antwoord op deze woorden. Ver- volgings ging de commandant voort Ga thans, mejuffrouw, en kom nimmer meer terug, zonder daar toe vooraf mijn vi rlof bekomen te hebben. Serge stond verstomd van schrik nog nooit had hij zijn vader zulke toornige woorden hooren spreken. Thans waagde hij het zelfs niet om binnen te treden. Herhaaldelijk zeide hij bij zich dering te hebben. Arbitrage verdragen tusschen enkele staten zijn schoon, maar nog veel schoo ner zou een algemeen arbitrage verdrag tusschen alle bondsstaten zijn. En nóg hooger zal de wereld stijgen als ook dat laatste overbodig wordt. De „kleine Entente" is niet eens schoon, maar kan tijdelijk nuttig wezen. Datzelfde geldt van het Fransch-Belgische mili taire verdrag, van de Engelsch- Japansche overeenkomst, enz. Wanneer het gelukt al deze verdragen onder invloed van de organen van den Volkenbond vooral van haar vergadering te brengen, zal een groot en goed werk zijn tot stand gebracht. Datzelfde geldt van alle ont- wapemdjjsplannen. Als het Brit- sche rijk, Amerika, Japan, Frank rijk en Italië overeenkomen de uitbreiding hunner oorlogsvloten te beperken, zal dat een gewel dige daad zijn. Maar nog van veel meer beteekenis zal het zijn als zulk een plan zuiver inter nationaal wordt gemaakt en ook tot de legers uitgebreid. Komt die partieële vlootregeling tot stand en mocht men, in de lijn van Benes' amendement, er toe overgaan daarop de sanctie van de Volkenbondsvergadering te vragen, dan zou men daardoor de internationale beperking der wapenen stellig een groote schre de nader zijn gekomen. De „balkende ezels'' zullen dan eindelijk worden gemuilband. Tel. Sind de algemeene belang stelling zich met het raadsel van de vermiste Amerikaansche sche pen heeft ingelaten, is het aantal dezer schepen toegenomen. Het was de zoekgeraakte schoener „Caroll Deering", die, liaar men weet, door haar weer zeiven, dat het onmogelijk The rese kon zijn, met wie zijn vader sprak en dit nog te minder, wijl hij deze nooit met mejuffrouw, maar steeds bij haar voornaam aansprak. Wanneer zij het echter toch eens ware. Wanneer een gesprek tusschen haar en zijn vader om de een of andere reden eens een ongelukkige wending genomen had Ik wil wachten tot zij heengaat, en wanneer het wer kelijk Therese is, dan zai ik vader ongetwijfeld eerder tot bedaren krijgen, zoodra ik met hem alleen ben. Hij trok het mes uit het slot terug en maakte zich zelfs gereed de trap af te gaan, ten einde voor het oogenblik iedere pijn lijke uiteenzetting te vermijden, toen hij plotseling in de kamer een gedruisch vernam, dat hij voor een worsteling moest hou den. Ademloos luist rde hij nog een oogenblik en toen, een schie lijk besluit nemende, opende tij door een krachtig druk deur en trad ck Recht tegenover hem deur der eetkani r, \v i opduiken aan de Diamantenkust de kwestie onder de algemeene aandacht bracht, en waardoor tevens het raadsel werd uitge breid over drie andere Ameri kaansche schepen, die eveneens spoorloos zijn verdwenen, zonder zich evenwel, gelijk de schoener, weer te hebben doen terugvinden. In twee dagen tijds was daarop het aantal schepen, dat vermist werd, reeds gestegen tot een tiental en thans bemerkt men, dat dit aantal nog maar de helft is van het eigenhjk aantal sche pen, dat sedert het begin van dit jaar op geheimzinnige ma nier is verdwenen. Het zijn niet alle Amerikaan sche schepen, die bij het myste rie betrokken zijn. Er bevinden zich ook eenige van Engelschen oorsprong bij n.l. het stoom schip „Esperanza de Larrinaga" uit Liverpool, metende 4.981 ton en het tankschip „Ottaw" van Londen, groot 2.742 ton, op 2 Februari van Norfolk naar Vir ginia vertrokken. Van het eerste schip is sedert de afvaart niets meer vernomen; het laatste zond vier dagen voor zijn vertrek een radiogram „al les wel aan boord". Daarna bleef ook dit schip zwijgen als het graf. Doch ook bij deze twee nati onaliteiten blijft het niet. Onder de vermiste schepen bevinden zich een Spaansche boot, de „Yute" van 4.880 ton een Noor- weegsche viermaster „Svartskog" van 2.307 tonde Zweedsche bark „Aibyn", metende 2.092 tonhet Braziliaansche stoom schip „Cabedello'' van 3.557 ton. De grootste schepen zijn ech ter van Amerikaansche nationa liteit en er zijn er daaronder van 5000 en 6000 ton, alzoo geen notedoppen. Thans wordt uit New-York bericht, dat daar de politie ver leden jaar in het bezit kwam vader zich bevond met degeen, die hij huiverde te zullen her kennen. Nog bleef hij weifelend staan, toen hij zijn vader met een half gesmoorde stem hoorde zeggen HaOngelukkige! Ongelukkige. Serge vloog naar de deur, doch deze werd op hetzelfde oogenblik van de binnenzijde gesloten, met zijn volle gewicht wierp hij zich meermalen tegen een der vleugels van de deur, in de hoop haar open te doen springen, doch tevergeefs. En daarbij vernam hij van uit de kamer een voortdurend geworstel en daar tusschen de toornige woorden zijns vaders Ellendige I Nietswaardige! Eindelijk riep Serge 1 Vader, hier ben ik, doe. open! En de commandannt ant woordde Serge, help, help, ze wil me vermoorden. Nog eenmaal beproefde Serge de deur open te ioopen, en toen hem dit niet gelukte, sue de hij naar de gang die naar zijn eigen er voerde en van daar naar de tegenovergestelden gang van het ver .rek. Worc't vervolgd.)

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1