E Plaalml laws. Binnenland. Gemengd Nieuws worden gaarne gegeven door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de op verschillende plaatsen gevestigde technische ambtenaren en con troleurs bij dien Dienst. De Zeeuwsche Landbouw tentoonstelling van 12—17 September a.s. Naar men on9 mededeelt, zal de Zeeuwsche Landbouwtentoon stelling, welke van 12 tot en met 17 September a.s. op het prach tige Marinevliegkamp bij Vlis- singen gehouden wordt, wel de belangrijkste en meest interres- sante zijn van alle landbouwten toonstellingen, welke dit jaar ge organiseerd worden. Deze tentoonstelling, welke een beeld zal geven van het ontwikkelingsstadium van den Zeeuwschen Land- en Tuinbouw, de Paardenfokkerij en Veeteelt, in hun ganschen omvang, omvat niet minder dan 15 aldeelingen. Van officiëele zijde geniet deze tentoonstelling groote belangstel ling Het behaagde H. M. de Koningin als haar bescherm vrouwe te willen optreden, ter wijl Z.E. de Minister van Land bouw zich bereid verklaarde de tentoonstelling officiéél te openen. Vertegenwoordigers van ver schillende buitenlandsche orga nisaties en officiëele personen zullen deze tentoonstelling be zoeken. Middelburg en Vlissingen zul len al het mogelijke doen 0111 het den bezoekers zoo aange naam mogelijk te maken. Een commissie van Logies is reeds in het leven geroepen. Voorts stelt de Maatschappij .Zeeland" de tentoonstellings bezoekers irt de gelegenheid te gen verminderde tarieven een uitstapje naar de mooie bad plaats Folkestone te maken. Waar het eiland Walcheren zoo rijk aan natuurschoon ook te over de gelegenheid biedt tot het maken van schitterende uitstapjes, is voor hen, die het nuttige met het aangename willen vereenigen een bezoek aan de Zeeuwsche Landbouwtentoon stelling ten zeerste aan te be vélen. Inlichtingen over de tentoon stelling verstrekt gaarne het Algem. tentoonstellingssecreta riaat, Landbouwhuis Goes en over Logies en uitstapjes het Bureau Vreemdelingenverkeer, Groote Markt, Middelburg. HET KABINET ONTSLAG GEVRAAGD. Het kabinet-Ruys de Beeren- brouck heeft ontslag gevraagd. Het is aan het bewind geweest van 9 September 1918 af, dus 2 jaar en 9'/a maand. Het was het 26e kabinet, sinds het begin van onze parlementaire geschiedenis. Het eerste minis terie met een katholieken pre mier. Het eerste ook met 11 portefeuilles (in den laatsten tijd, door het ontbreken van een Marine-minister, met 10), aange zien bij het optreden van dit ministerie afzonderlijke departe menten werden ingesteld voor Onderwijs Kunsten en Weten schappen, en voor Arbeid. Door de instelling van deze departe menten werd de premier van het kabinet, de Minister van Binnenlandsche Zaken, zeer aan zienlijk ontlast, hetgeen ook de bedoeling was. Hij wenschte een zoo licht-mogelijke portefeuille te hebben, ten einde zichzelt ge heel aan de leiding van het kabinet te kunnen wijden. Daarom werd ook voor het eerst het ambt van secretaris generaal in algemeenen dienst ingesteld (tnr. J. B. Kan Eigenlijk heeft het kabinet het nog langer uitgehouden, dan velen dachten, immers: een meerderheid had het, streng- beschouwd, niet. De kerkelijken telden 52 zetels, maar daarbij waren de twee wilden, Staalman en Van de Laar, gerekend. En dat het kabinet .op deze beide mannen niet bouwen kon, heeft de historie genoegzaam bewezen. Het kabinet verloor reeds na een jaar één zijner beste en meest-geziene leden de heer A. W. F. Idenburg, minister van koloniën, die om gezondheids redenen aftrad (13 Nov. 1919). Maar nog vroeger had het zich zijn Minister van Marine, vicer admiraal W. Naudin ten Cate, zien omvallen (20 Febr. 1919), die het, na een lijdensperiode van eenige maanden, beter vond zonder bepaald afkeurend votum, heen te gaan. Hij kon het niet bolwerken met de Kamer. En in de eerste maand van het vol gend jaar (Jan. '20) zag het in luttel dagen tijds twee militaire ministers ontnemen, de heeren Jnr. G. A. A. Alting von Geusau van Oorlog, door mr. Marchant weggekegeld, en H. Bijleveld, van Marine onder algemeene deernis bezweken op een post, dien hij nooit had moeten aan vaarden. Feitelijk is ook de minister van Financiën, mr. S. de Vries Czn., eenige malen geduikeld, maar deze bewindsman toonde de eigenschap van het bekende duikelaars-poppetje men mag er hard tegen slaan, het staat altijd weer rechtop. De minister van Landbouw, H A. van IJssel- stein, was ook een enkele maal op sterven na dood, wanthij schorste de behandeling zijner begrooting, maar kwam weer terug. Genoeg om te doen zien, dat het kabinet niet fortuinlijk is geweest met zijn leden. De val van minister W. A. Pop heeft Jiet thans den genadeslag gegeven. Cour. DE NIEUWE BURGEMEES TER VAN AMSTERDAM In de Maandagmiddag gehou den buitengewone zitting van den Gemeenteraad is de nieuw benoemde burgemeester van Am sterdam, de heer W. de Vlugt, als zoodanig geïnstalleerd. Hoogwatergetij Breskens. Vauaf 4 April Zomertijd. DAGEN. vm. nam Woensdag 22 Juni 3 24 3.48 Donderdag 23 3.57 4.21 Vrijdag 24 4.33 4.57 Breskens. Zondagavond had de V. alhier het ongeluk nabij het Spuiplein uit de tram te vallen. Deerlijk gewond werd hij een naastbijzijnde winkel binnen gedragen. Na dooc den inmiddels ont boden geneesheer verbonden te zijn werd hij naar zijne woning gebracht. Bij het te Middelburg ge houden examen voor Boekhouder slaagden o.m. de heeren J. van Male, H. van de Sande en A. van Male, allen alhier. School en Kerknieuws. Aardenburg. Zondagmor gen werd alhier de nieuwe pre dikant der Herv. Kerk ds H. J. Barnouw ingeleid door den heer J. N. Pattist, inspecteur van het Lager Onderwijs te Vlissingen, vroeger predikant alhier. Hij had tot tekst Joh. 21 15. Des namiddags deed de nieuwe leeraar zijn intrede met een rede naar aanleiding van Cor. 4 20. SPORT. VOETBAL. Schoondijke. Alhier speelde S.S.S. 11 (Schoondijke) om een verguld zilveren medaille tegen O.S.V. II (Oostburg). Bij de rust was de stand 00, welke bij het einde 40 was in het voor deel van S.S.S. II. Daarna speel de H.O.V. I. (Breskens; om een dito medaille tegen Trap Door I (Sluis). Bij het einde was de stand 22 Na verloting werd de medaille het eigendom van Trap Door I. Laatste Kwartier Dinsdag 28 Juni nam. 2.37. Op den 18 dezer gehouden vergadering van alle categoriën van Provinciaal personeel, werd de volgende Motie tot de Staten onzer Provincie gericht De ambtenaren en overig per soneel in dienst van de provincie Zeeland, in vergadering bijeen of vertegenwoordigd te Middel burg, op 18 Juni 1921; kennis genomen hebbende van het voorstel van Ged. Staten van 22 April 1921, strekkende om geen wijziging te brengen in de salarisverordening van 20 December 1919; overtuigd, dat de bestaande salarisregeling zeer*onvoldoende was over 1920, doch ook thans nog niet aan billijke verlangens beantwoordt, daar immers vol gens de laatst bekend geworden statische gegevens de prijzen der levensmiddelen nog gemiddeld i 100 pCt. boven die van vóór den oorlog zijn en die van klee ding, schoeisel en andere arti kelen nog belangrijk meer ver schillen, terwijl de salarissen wegens gebrek aan middelen slechts in beperkte mate konden worden verhoogd en in vele opzichten ongunstig afsteken bij hetgeen in andere provinciën wordt betaald van oordeel, dat de opvatting van Gedeputeerde Staten, dat de wedden thans geene wijzi ging meer behoeven, in strijd is met de feiten, met de duidelijk gebleken intentie van de Staten en met de herhaaldelijk afgeleg de verklaring, dat alleen wegens gebrek aan middelen van eene behoorlijke salarisverhooging moest worden afgezien onaangenaam verrast door den vorm, waarin die opvatting thans wornt kenbaar gemaakt, n.l. dat de wedden in verhouding staan tot de „geleverde werkzaam heden", eene uitdrukking, die in hare algemeenheid van minder waardeering getuigt en het oordeel van de Staten over de salarissen moet bemoeilijken betreurende voorts het feit, dat de uitsluitend door gebrek aan middelen teruggehouden duurtebijslag over 1920, tóen de toestand het ergst was, thans, nu er wèl middelen schijnen te zijn, door Gedeputeerde Staten in 't geheel niet wordt aange roerd, het geleden tekort latende ten laste van de ambtenaren BESLUITEN het vorenstaande ter kennis te brengen van de Prov. Staten, daarbij met verwijzing overigens naar de vroeger ingediende adressen de verwachting uit sprekende, dat dit college zal kunnen besluiten lo. tot eene zoodanige rege ling van de salarissen als in verband met de thans nog heer- schende duurte noodzakelijk en in verhouding tot"hetgeen elders wordt betaald billijk is te ach ten 2o. tot het toekennen van schadeloosstelling in het over 1920 geleden tekort, waartoe het met geringe meerderheid ver worpen voorstel van Mr De Veer alsnog tot leidraad kan dienen. EEN EIGENAARDIG RECORD. De heer De Vlugt is de vierde burgemeester, welke Amsterdam in vijf dagen tijds gehad heeft. Donderdag was de heer Den Hertog als waarnemend burge meester in functie, Vrijdag was de heer Nolting de burgemees ter. Zaterdag >-n Zondag de heer Wibaut. Amsterdam -mag dus wel op een eigenaardig record bogen! OVERREDEN. Een anderhalfjarig meisje uit Oud-Schoten bij Haarlem is door de stoomtram overreden en te Haarlem in het Diaconessenhuis aan de bekomen verwondingen bezweken. EEN OPLICHT1 R. Op last der justitie heeft de Groningsche politie aangehouden een 30 jatigrn man, die verdacht werd van het plaatsen van aan- deelen in een maatschappij onder valsche voorspiegelingen. Het be treft hier een jongen man uit Uithuizermeeden, die voor eenige weken, na een twaalfjarig ver blijf in Amerka, zoogenaamd rijk als multi-millionair, terugkwam. Hij gaf voor vertegenwoordiger te zijn van de Virginia Produc tie Co. en trachtte daarvoor aan- deelen te plaatsen. Zijn eigen broer, die door den vermeenden rijkdom van den Amerikaan groot vertrouwen in de zaak stelde, betaalde hem meer dan f .220,000 vooi zulke aandeelen, die nog uit Amerika moesten komen. Een andere broer, die een goede rijks betrekking had, vroeg eervol ontslag, omdat de Amerikaan voor hem een beter bron van inkomsten zou hebben. Zaterdag is de Amerikaan ge arresteerd op zijn kantoor, dat hij zeer luxueus had ingelicht. Bij onderzoek is al vast geble ken, dat de man niet schatrijk, maar straatarm in Nederland is gekomen dat hij zijn eigen fa milie er leelijk in heeft laten loopen en dat van de door hem ontvangen gelden (ook een land bouwer in de provincie Gronin gen zit er voor f 10,000 in) niet heel veel meer over is. Het on derzoek wordt voortgezet. Nog niet is uitgemaakt, of de Virgi nia Productie Co. een bestaande maatschappij is. Hbld. LIEFDESDRAMA. Vrijdagavond huurden twee jongelieden een kamer in een hotel der Grondwetplaats te Brussel en verzochten den hotel houder hen niet te wekken. Zij schreven in het register de na men in van Emiel Pouille, 22 jaar oud, student, Korte Meïre, Gent, en Marie Van O., 20 jaar. wonende te Lodelinsart, en be gaven zich vervolgens naar hun ne kamer. Zaterdagmiddag, omstreeks 5 uur werd de aandacht van het personeel gevestigd op twee vuurschoten, welke in bedoelde kamer weerklonken. De deur werd opengemaakt en men vond er het meisje met doorboorde hersenpan dood op het bed lig gen, dat vol bloemen was ge strooid. De jonge man leefde nog. Een kogel had hij zich in 't hoofd geschoten en deze was langs den mond uitgekomen. Hij werd in allerijl naar het hospitaal der Mo lièrelaan gevoerd, terwijl men het lijk naar het doodenhuis van St. Gilles bracht. Zondagmorgen was de toe stand van den student P. aan zienlijk beter; een oog is zeker verloren, maar men hoopt hem het leven te redden. De oorzaak van het drama is, dat de ouders van het meisje zich tegen hun huwelijk verzet ten. Daarom hadden zij besloten samen te sterven DE REGENMAKER. Hatfield, de regenmaker in den Staat Alberta, werkt nog steeds met succes. In het ge- heele gebied, waarvoor hij met de plaatselijke vereeniging van landbouwers een contract heeft afgesloten, valt nog steeds ruim voldoende regen Onlangs ontving hij 1100 dol lar voor zijn „jrrestaties" gedu rende één dag. Zou Hatfield niet eens naar Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen overkomen BRUTALE DIEFSTAL. Zondagmorgen om kwart ove J acht hield een auto waarin vijftal individuen, stil voor et juweelenwinkel aan de bouleva: Saint Martin te Parijs Drie tur ner stegen uit, verbrijzelden hamerslagen de vooruit, maakte zich meester van een aantal weelen, sprongen weer in de de auto, welke zich daarop m, groote snelheid vei wijderde, f bandieten vuui den op de menii te, die zich tegen hun vluck wilde verzetten en spoedig wa de auto uit 't gezicht verdwent: en De automobiel werd later terug gevonden in de rue Albouy. Ms herkende haar als de wagen, 01 dienzelfden moi gen was gestolc op de boulevard Clichy. M, schat de waarde van de gestol Ju juweelen op 65O.000 francs, EEN AUTO-ONGELUK. Te Caxton in Engeland wei Zaterdag een oorlogsgedenktei ken in een tehuis voor herstt lenden ingewijd. Vele persons uit den omtrek begaven zichpi motor-vrachtwagen naar de plee! tigheid. Op den Titsey-heuvi bij Oxted, had een ongele! plaats, waarbij 15 personen gj kwetst werden Twee vracht-auto's reden acl ter elkaar den heuvel af. D bestuurder van den achtersts bemerkte dat zijn rem niet werl te. Om niet op den eerst: auto te rijden, trachtte hij de file te komen, maar geraakt in een hoop zand en viel om. De gewonden werden nat Limpsfield gebracht, waar ht eerste hulp werd geboden PRINS HIRO HITO. Uit Brussel wordt gemeld, Prins Iliro Hito, vergezeld vi cardinaal Mercier, een bezos heeft gebracht aan de ruïnesvz Leuven en daarna de bezieni waardigheden van Luik bezoch waarna hij zich inscheepte m Parijs. ERNSTIG MIJNONGELUK Op de mijn Mont Cenis Heme in Westfalen heeft Maai dagmiddag een hevige mijnga ontploffing plaatsgehad. Opdi oogenblik bevonden zich ca. 3f mijnwerkers in de schacht, waa van er tot dusver slechts II naar boven gebracht kondt worden. De redding der overigi geschiedt ten gevolge van groote moeilijkheden slechts zei langzaam. Het aantal slachtoffers wori geschat op 25 dooden en groot aantal gewonden. AARDSCHOKKEN. Zeer zware aardschokken zf Maandag waargenomen in Ital: te Messina en te Reggio Callabra. Tot nogtoe wordt get melding gemaakt van aangericl te schade. EEN GIFT. De Japansche kroonprins hei aan het einde van zijn bezot aan België een gift van 20.W francs geschonken ten bate vi de verwoeste gebieden. EEN TREINBOTSING IN AfylERIKA. Bij een botsing tusschen dt Wurtko-Detroit en den JackiG Interurban-trein te Chelsea Maandag vijf personen gedoo en dertien gewond. PEST IN OOSTELIJK RUSLAND. De Russ-Press Agentuur deel mede, dat de berichten aat gaande het heerschen van p<* in de gouvernementen Ufa Samara worden bevestigd, f bevolking verlaat overijld besmette gebieden. Ge M tei de: ke: we ee SI: za ve Be Kr Ge ied gel en gei me na teg eig we nis bri sol de 'hu toe Re De K< Al op Zv op vo 7J m< bri P be spi de 1

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2