ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De vrouwen en de vrede. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEf VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 30e Jaargang Woensdag 22 Juni 1921 Nummer 2633 Schuld en lioete. ESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever T^oon BRESKENS p,07s$4r0 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Vermeerdering van productie en veredeling van vee en gewas. Het wordt ook den hardnek- kigsten optimist met den dag duidelijker, dat we nog heel wat werk zullen hebben, alvorens we ons oeconomisch leven weer in orde en op het peil van vooi den oorlog gebracht hebben. De oorlog heeft een te radicale verwoesting teweeg gebracht, I dan dat we ze zoo spoedig als i voor ons allen noodig is, weer I zouden kunnen herstellen. Boven dien is er een tekort aan vrijwel alles, welk tekort door de be staande ontreddering slechts langzaam kan worden aange vuld. Maar de nadeelen, uit dit tekort voortvloeiende, worden niet gedeeltelijk vergoed door prijsstijging. Integendeel, de ont redderde toestand van Europa en de verminderde koopkracht, die er een gevolg van is, veroor zaken op velerlei gebied een prijsdaling, die velen producen ten noodlottig moet woi den. Het eenige, dat ons tegenover deze onloochenbare feiten te doen slaat, is vermeedering van in spanning. We moeten trachten den oeconomischen wagen zoo snel mogelijk weer in het goede spoor te brengen en tevens het tekort aan te vullen, waaronder de wereld lijdt, door sterke op voering der productie. Dat laat ste kunnen we doen door ver meerdering, maar ook door ver-, betering, die dan indirect ver meerdering wordt. Het zal niet alleen de menschenmaatschappij, maar ook rechtstreeks ons zei ven ten goede komen. Want deze vermeerderde productie tengevolge van vermeerderde inspanning of van verbetering der hoedanigheid zal ons ten slotte in de concurrentie, die juist in tijden als deze zoo bi zonder fel kan zijn, een besliste voorsprong geven en ons zoo doende de moeilijkheden helpen overwinnen, die ons en ons be drijfsleven bedreigen. Dit geldt eigenlijk voor elk bedrijf, maar niet het minst ze- -/ Het gezamenlijke personeel van het Parijsche groothandels- buis in fluweelen modestoffer., Dauchois, Perrin en Co., wachtte met raadselachtig ongeduld het "ogenblik af, waarop de een na den ander op het kantoor hunner thefs geroepen zou worden; het Ras namelijk de avond van 31 blaart, op welken dag de eige naars der zaak sinds onheuge lijke tijden jaarlijks gratificaties uitdeelden, alsmede bevorderin gen en 8alarisverhoogingen be kend plachten te maken. Tegen uur hoorde men mijnheer bauchois roepen Laat mijnheer "erge Morain hier komen. Op dezen roep opende zich °P den achtergrond van het m*gazijn een deur; een jonge ker ook voor het landbouwbe drijf. Het schijnt wel zoo goed als zeker, dat niet alleen in tuin en landbouw, maar ook in het veebedrijf, waarin nog het langst de hooge prijzen zich handhaven, dooi scherpere buitenlandsche concurrentie en wellicht snelle daling van prijzen, ook ons volk moeilijke tijden tegemoet gaat. En men dient dus ook hier de middelen te zoeken, die onze tegenweer tegen deze bedreiging succesvoller maken. Het zijn fei telijk dezelfde middelen, die over het algemeen dienst kunnen doen. Vermeerderde inspanning en doelmatiger exploitatie. Voor de eerste zullen zeker onze boe ren uit eigen aandrift wel zorgen. Voor de laatste kunnen ze bij wetenschap en theoretische ken nis ter leering gaan. Het is al lang geleden, dat onze boeren van de wetenschap pelijke bemoeiingen met hun bedrijf niet wilden hooren. Zelfs in de meest achterlijke streken begint de tegenzin daartegen steeds meer te verdwijnen. De landbouwscholen trekken van overal leerlingen, de cursussen worden druk bezocht en de boerenstand leest over zijn be drijf meer dan vroeger. 'Het is dus wel zeker, dat hij geneigd zal zijn te luisteren, door weten schap en landbouworganisaties in verband met de tijdsomstan digheden, wier uitwerking im mers aan den lijve gaat voelen, meer dan ooit op veredeling van vee en gewas, waarop reeds zoo herhaaldelijk de aandacht werd gevestigd, wordt aangedrongen. Merkwaardige resultaten zijn hier door kruising en keuze reeds gekregen en de wetenschappe lijke uitkomsten geven daarbij dadelijk praktisch nut. Inzake veredeling van het paard en het rund en ook op het gebied der zaadteelt heeft ons land al een goeden naam. Maar er kan nog veel meer ge beuren en er zijn nog belang rijke vondsten te boeken. Zij kunnen nog meer uit onzen bo dem halen. Dat is te doen door vermeerderde inspanning, maar man van hooge gestalte trad binnen en steeg de trap op, die naar de bureaux van zijn prin cipalen voerde. Gij hebt mij laten roepen, zeide hij, naar binnen tredend en be leefd buigende. Ja, mijn waatöev 'Keer, anti woordde Gauchois vriendelijk; Daar ge onze vertrouwdste en nuttigste medewerker geworden zijt, zoo vangen wij de uitdee- ling onzer belooningen ook met u aan. Mijnheer Perrin voegde er scheitsend bij: En we hebben u iets toegedacht, dat u wellicht aangenamer zal zijn dan een orde-teeken. Serge Morain boogglimlachend, terwijl Gauchois voortging Zes jaar geleden tradt gij hier in dienst als assistent van onzen destijds reeds vrij bejaarden teekenaardestijds hadt ge een jaarlijksch salaris van 1200 francs. Sinds twee jaar heeft de oude ook door verbetering injkwaliteit. De menschheid heeft deze vermeerderde opbrengst noodig, maar ook de boer, nu de tijd, dat hij gemakkelijk veel geld verdienen Kon, voorbij is. Hij heelt dus alle middelen aan te pakken, die de opbrengst van zijn bedrijf kunnen vermeerde ren. En juist door veredeling zijn in dit opzicht al verrassende resultaten bereikt Een treffend voorbeeld levert wel de ervaring, met een onlangs in Amerika gevonden nieuwe tarwe-variêteit opgedaan. Zij is gewonnen uit een enkel jaar in 1006, uit een veld met Turksche tarwe geko zen. Itr 1914 werd zij eerst in de praktijk verbouwd en het vorig jaar reeds op groote schaal. De naam is Kanred tarwe. Ze is sterker dan de gebruikelijke soorten en geeft dus mindi-r gevaar voor mislukte Oogst. En men berekent, dat door invoe ring van deze tarwe de tarwe oogst over geheel Amerika met 25 tot 40 millioen bushels zal kunnen stijgen. Dat is zeker wel de moeite waard en toont, wat men met veredeling - en doel- matig gebruik van den grond nog zal kunnen- vtjinnen. De wetenschap heeft hierbij haar voorlichting te geven. Daarvoor is onderzoek noodig en voort durende studie, wat geld kost. Maar met het oog op het belang van de zaak mag onze regee ring, wanneer het noodig is, daarin met'raar hulp niet achter blijven. Het is het belang van onzen boerenstand, van onzen landbouw en dus ook van ons land. Maar het is in wijdere strekking ook het belang der wereld, wanneer hier en elders, ook langs dezen weg getracht wordt in haar algemeen tekort te voorzien. Gedurende den oorlog hebben de vrouwen, die georganiseerd waren in de „Womens Inter national League for Peace and teekenaar zijn ontslag genomen, en gij vervangt hem zóó voor treffelijk, dat we uw salaris var. lieverlede op 4000 francs konden br.engen, doordien wij u elk jaar een verhooging van 600 francs toekenden. Heden willen wij nog meer voor u doen. Onze balans luidt zeer gunstigvan alle zij den zwaaide men ons lof toe voor de smaakvolle patronen orizef .nieuwe stoffen en daarom hebben wij besloten, om u op een nog inniger wijze en voort durend aan ons te verbinden. Over een paar dagen zullen wij u een contract ter teekening aanbieden, waarbij wij u een aandeel in de winst toekennen. Bovendien ontvangt ge van dit oogenblik af vijfduizend francs salaris. Maar, mijnheer riep Serge, buiten zich-zelven van blijdschap. Zijt ge er mede tevreden vroeg de heer Perrin goedig. Alleen tevreden Ik ben er Freedom", waartoe ook de Ned. Vereeniging voor Vrouwen van Duurzamen Vrede behoort zoo veel zij konden naar haar beste weten gearbeid in het belang van den vrede, terwijl zij tevens al haar krachten ingespan nen hebben om tijdens den oorlog de betrekkingen tusschen de vrouwen van verschillende landen, ook van de oorlogvoeren de te doen blijven voortbestaan of te herstellen. Kort na het beëindigen van den oorlog kwam de „Internatio nale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid" in congres te 's Gravenhage bijeen en thans zal in de eerste helft van Juli ander maal een congres van dezen Vrouwenbond plaats hebben, ditmaal van 10 tot 16 Juli te Weenen. Nederland zal op dit congres door een aantal leden der Ver eeniging van Vrouwen voor Duurzamen Vrede vertegen woordigd zijn. De president van de Oosten- rijksche republiek zal de congres sisten, bestaande uit afgevaar digden van vele en verscheidene landen, op het ministerie van Buitenlandsche Zaken officieel ontvangen, terwijl de burgemees ter van Weenen bij de receptie ten stadhuize, haar zal begroeten. Het congres zal gepresideerd worden door de bekende paci- fiste Jane Addams. Zij zal bij den aanvang der bijeenkomsten een openingsrede uitspreken. De agenda van het congi es vermeldt de bespreking van tal van onderwerpen, die met de vredesbeweging der Womens International League for Peace and Freedom verband houden. Een commissie uit den Inter nationalen Vrouwenbond zal een rapport uitbrengen over „Interna tionale Betrekkingen"; een ander over „Pacifisme in de praktijk"; een derde over de „Opvoeding in verband met de vredesbewe ging". Bij de discussie over dit laatste onderwerp zal o. m. de Inter nationale beteekenis van de uit wisseling van kinderen van overgelukkig door en ik weet waarlijk niet, hoe ik u mijn vreugde in woorden zal uitdruk ken. Ontvang mijnhartelijksten dank en tevens dien van mijn vader. Het doet ons genoegen, beste Morain, zeide Gauchois, dat we op zulk een wijze tot de ver wezenlijking van uw vurigste wenschen kunnen bijdragen, want ik denk, dat thans aan de uit voering van uw toekomstplan nen er wel niets meer in den weg zal staan. „Inderdaad" vulde Perrin op schertsenden toon aan, ge wildet ons zeker wel niet alleen danken uit uw naam en dien uws vaders? Ik geloof veeleer, dat ook een jonge dame dit nieuws in hooge mate zal verblijden. Serge kreeg een kleur, terwijl hij als tot zich zeiven sprekend, mompelde O ja mijn dierbare Therese. Zeg aan uw vader, nam Gau- verschillende landen besproken worden, terwijl de stichting van een Internationalen Opvoedings- raad besproken zal worden. Het congres zal niet aarzelen, bij het bespreken van de Inter nationale betrekkingen, zich op het terrein der hooge politiek te begeven. De Volkenbond, het zelf bestemming8recht der Volken, de bescherming der minderhe den, de afschaffing van de munitiefabricage door particulie ren, enz. zal aan de orde komen. Het onderwerp pacifisme in de praktijk zal o.a. aanleiding geven tot de bespreking der vraag „hoe kan den bevolking, die on derdrukt wordt, trachten zijn rechtmatige wenschen vervuld te krijgen zonder geweld te gebrui ken rapporteurs uit Ierland en Britsch-Indië zullen deze kwestie belichten, terwijl verder dr. He- lene Stocker de vraag zal be handelen of een gelofte nimmer aan den oorlog te deelnemen, wenschelijk is". Vermoedelijk zal het Ween- sche congres in een aantal moties de meening der meerderheid omtrent de behandelde onder werpen neerleggen. Landbouw. Voorkoming en bestrijding van de Aardappelziekte. Belanghebbenden worden er hierbij aan herinnerd, dat het tijd wordt de aardappelen met Bordeauxsche of Bourgondische pap te bespuiten ter voorkoming van de aardappelziekte, veroor zaakt door de zwam Phytoph- thora infestands. Landbouwers, die zich nog niet van de benoo- digde hoeveelheid kopervitriool en kalk voor de bereiding van Bordeauxsche pap, of van pap poeder (kopervitriool en sodex) voor die van Bourgondische pap hebben voorzien, wordt dan ook aangeraden, zoo spoedig moge lijk hunne bestelling te doen, opdat de eerste bespuiting nog voor het einde dezer maand kan plaats hebben. Inlichtingen en aanwijzingen chois weder het woord, dat we gaarne getuigen zouden willen zijn bij uw huwelijk met juffrouw Garancier. Serge drukte met warmte de hem toegestoken handen zijner chefs en herhaalde met een bewogen stem „Dank, duizend maal dank". Serge verliet het kantoor en begaf zich weder naar beneden naar het magazijn, waar zijn collega's hem omringden, om te vernemen wat er gebeurd was. Allen verheugden zich oprecht in zijn bevordering en wensch- ten hem geluk want hij was al gemeen bemind en geacht. Schielijk begaf hij zich naar zijn werkkamer, ruimde de op tafel verspreid liggende papieren op en verliet daarop het maga zijn in zulk een opgeruimde stemming, als alleen een onge stoorde vreugde die vermag op te wekken. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1