ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDËREN efcelijkscli Omzicht, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM-BLIEK Zaterdag 18 Juni 1921 Nummer 2632 bericht Ontmaskerd. 5) Be positie van Japan. SN. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever ™oe,02°1n BRESKENS P,0^0 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot u i t e r I ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 30e Jaargang u ons feuilleton ten einde is, ien we onze lezeressen en >rs mededeelen, dat in het ,end nommer het nieuw teuil- 'n getiteld „Schuld en Boete" worden opgenomen. Hebben lezeressen „Ontmaskerd" belangstelling gevolgd, niet der boeiend f.al men „Schuld Boete" vinden. en kan geen ijzer met handen en. Economische wetten zijn ijzer, waaraan zelfs de han- van een millioen mijnwer- niets verwikke of verwegen nen. De wereld bevindt zich en malaisetijd. Dat is eigen ild. Maar de waarheid is liet minder hard om. En de olgen krijgen voor een groot I zij te dragen, die waarschijn- de minste schuld hebben, ar allemaal krijgen we er van te dragen. De belofte, Duitschland alles betalen zou, it nergens inlosbaar. Want milliarden, die het te dokken ft, vergoeden niet eens de htstreeksche schade en laten indirecte, dien zich in de aise en haar gevolgen uit- kt, onverminderd voortbe- an. Dat moge onaangenaam m voor de overwinnaars en ncaré moge nog zoo vaak halen, dat de overwonnenen betalen hebben, aan de ge- dige oeconomische crisis ver ier! dit niets. De gevolgen irvan, die ook de schrikwek- idste gevolgen van den oor zijn, komen voor aller reke- g en het meest misschien nog voor die der overwinnaars. Engeland bedraagt thans het ntal ingeschreven werkloozen 470.000 en het aantal inge (Slot.) Hij deelde hem mede, hoe hij de fabriek Weller te Berlijn ch van het eerste oogenblik lelde aangetrokken, hoe hij de rmeende erfgenaam van die nachtige fabriek was, doch t zijne teleurstelling door een 'der had zien ingenomen, dien ij voor een onrechtmatig bezit- ir van zijn eigendom hield. [Ten laatste haalde hij eene "de, versleten portefeuille te jlorschijn, haalde er eene oude kte uit en gaf deze aan den 3ngen directeur over, die ze let Ontroering inzag Eene eyige aandoening maakte zich aar mate hij verder las van em meester, het papier ontviel ■Joe handen, en in het volgend ogenblik wierp hij zich aan en bals van den ouden man ™er den uitroep „Vader, mijn ehef!le vader 1" Veder en zoon hadden elkaar P dit oogenblik wedergevonden. e akte die den ouden man schreven werklieden voor wie de arbeidstijden zijn ingekrompen 1 117-660. De uitvoerhandel is in Mei met niet minder dan 300 millioen gedaald tegen de vorige maand met meer dan 1000 mil lioen in vergelijking met Mei 1020. Als men de eerste vijf maanden van dit jaar vergelijk met overeenkomstige periode van 1920 ziet men, dat de Engelsche invoer verminderd is met onge veer f4.600.000.000 (579.517.554 pond) en de uitvoer met zoowat 3.200.000.000 (265.535.940. pond). Dat zijn geen kliengheden. En men krijgt er eenigszins een idee door van den zorgelijken toe stand, waarin het Engelsche oeconomische leven verkeert. In dezen toestand van alge- meene malaise kunnen ook de mijnwerkers niet ontsnappen aan de gevolgen. En hun poging om door staking de loonen van voor dezen tijd, die trouwens door regeeringshulp reeds kunstmatig omhoog gedreven waren, op deze hoogte te handhaven, moest dan ook mislukken. Want een misluk king beteekent toch de aanname van het voorstel der mijneige naars, die wel zoo goed als zeker is. De conferentie van gedele geerden, die tot het houden van een referendum onder de mijn werkers besloot, heeft noch voor verwerping advies uitgebracht. Maar het was duidelijk, dat zij in groote meerderheid voor aan neming gestemd was. En de stemming, die reeds heeft plaats gehad, zal dan ook wel tot uit komst blijken te hebben, dat de mijnwerkers zich bij de aange boden voorwaarden neerleggen. Daarmee erkennen ze feitelijk hun nederlaag, want van wat ze wilde is maar weinig bereikt, al zijn ze dan wel verder gekomen dan het oorspronkelijk door de mijn eigenaars voorgestelde. Een groot deel der mijnwerkers zal echter toch den arbeid niet kunnen bezat was het onbetwistbaar bewijs, dat hij de eigenaar was van de uitgebreide Wellersche fabriek te Berlijn. Denzelfden dag waren vader en zoon in den ouden molen met Steffen en Gerda te zamen, waar men het ongehoord op treden van den onrechtmatigen bezitter der fabriek te Berlijn besprak en de plannen beraam de om den onrechtmatigen be zitter aan het gerecht over te leveren. Nog dienzelfden dag ging een telegram naar Bern hardt te Berlijn waarin hij ver zocht werd spoedig naar den Rothbachmolen te komen. Den volgenden dag verscheen deze dan ook reeds in den molen. Na zich van de echtheid der akte overtuigd te hebben en eene volmacht ontvangen te hebben van den ouden Walter, die Weller moest heeten, begaf hij zich naar Berlijn terug, waar hij terstond na aankomst de politie waarschuwde, die de villa en de fabriek omsingelde. De rechter vergezeld van den politie commissaris, ging de fabriek binnen en klopte aan het kantoor van den fabrikant aan. Deze hervatten, omdat tal van mijnen ondergeloopen of onbruikbaar geworden zijn. Op de Engelsche industrie in de eerste plaats, maar ook op de industrie van andere landen moet dit op den duur zijn invloed doen gelden, omdat de kolenproductie er lager door wordt. En dit zal te eer merkbaar worden waar de Sile- zische kolenopbrengst tengevol ge van den strijd in Opper-Sile- zië belangrijk daalt en voorloo- pig wel zal blijven dalen, nu de vrede nog niet in 't zicht lijkt. Het is mogelijk, dat de Entente troepen, «nu ze met Engelsche regimenten versterkt zijn en ook de Franschen hun tijdelijke hou ding wel zullen moeten laten varen, den Poolschen opstand dempen. Maar daarmee is de rust in dit gebied niet terugge keerd. De Polen willen zich met de hun toegedachte districten niet tevreden stellen en zullen dus de onrust doen voortduren. Mocht, wat niet waarschijnlijk lijkt, aan hun wenschen tegemoet gekomen worden, dan zullen de Duitschers wel in verzet blijven, en is dus al evenmin de vrede verzekerd. Het zal al mooi zijn, wanneer onder de Entente- mogendheden tenminste de vrede bewaard blijft. Eenstemmigheid heerscht er nog niet, zoo min ten opzichte van Opper-Silezië als van het nabije Oosten en het Turksch-Grieksche geschil. De vredige stemming tegen- over Duitschland, gevolg van de aanvaarding van het ultimatum, de eerste betalingen en de maat- tegelen tot ontwapening, kon ook wel weer eens gevaar gaan loo- pen, nu de Leipzigsche processen niet geheel naar den smaak der Entente uitvallen. Pas is weer een door Belgie aangeklaagde oorlogsmisdadiger vrijgesproken. En België voelt zich, sinds het nu en dan in den raad der mo gendheden een plaatsje krijgt, opende de deur en op het zien van den rechter Bernhardt kwam eene lijkkleur op zijn gelaat. De rechter deelde het doel hunner komst mede en legde hem het bewijs voor van den rechtmatigen eigenaar der fabriek De fabrikant staarde rechter Bernhardt sprakeloos aan. Na eenige oogenblikken zei hijGij hebt uw woord gebroken, de gestelde termijn is nog niet voorbijik hoop dat gij mij tijd zult laten alles te tegelen, om u dan de fabriek te kunnen over geven. De twee maanden die mij nog resten, zullen mij in staat stellen de fabriek in haar vorigen bloei terug te brengen. De rechter gaf voor antwoord, dat zulks thans te laat en on mogelijk was. Het gepleegde bedrog is door de rechtmatige eigenaars zelf bij de politie aan gegeven en er kan geen uitstel meer gegeven worden. Defabriek moet met de overige eigendom men terstond worden overgege ven en uwe arrestatie is reeds bevolen. Bij deze woorden stiet de fabrikant een rauwen gil uit en staarde de beide heeren met wijdgeopende oogen aan. On groot. Dat hebben ook wij on dervonden, Ongetwijfeld is ook zijn internationaal aanzien en prestige sinds den oorlog belang rijk gestegen. Zelfs Japansche prinsen gaan het niet meer voor bij. Maar wat dat betreft leven we in denzelfden stand. Ook wij hebben den Japanschen kroon prins, die West-Europa, bezoekt tot gast, Onze rang als boleni- ale mogendheid, als mogendheid van den Stillen Oceaan, waar Japan hoofdzakelijk zijn belan gen heeft, ons ongetwijelfd de eer van dit bezoek verschaft. Maar vorstelijke zijn ten onzent zoo zeldzaam, dat ze onwillekeu rig opvallen. Over de positie van Japan, ontleenen wij aan de „Tel." het volgende Het meest belangrijke ver schijnsel op wereldpolitiek ge bied is de steeds krachtiger aan den dag tredende beteekenis der internationale betrekkingen en der wereldsolidariteit. De onder linge onaf hankelijkheid van wel vaart, vrede en vooruitgang in de verschillende landen en con tinenten is een feit, dat in het bijzonder sedert de beëindiging van den oorlog, naar voren treedt. Behalve de bijzondere Europee- sche; Aziatische en Amerikaan- sche kwesties doen zich tal van internationale vraagstukken voor, waarvan de oplossing voor alle beschaafde volken van gelijk belang is. De hoogere beschaving vor dert den vrijen ruil van goede ren en gedachten over de geheele wereld. Japan heeft zich in een zeer kort tijdvak van ongeveer 50 jaren van een onbekend en geïsoleerd land tot een moder nen en vooruitstrevenden staat mogelijk 1 schreeuwde hij. Nie mand zal in staat zijn mij van hier levend weg te voeren Met een sprong was hij bij zijn lessenaar, dien hij in allerijl opende. Hij nam er een revol ver uit, dien hij voor het hoofd zette en afdrukte. Alhoewel de beide heeren terstond op hem toesprongen, was dit echter te |aat, levenloos stortte hij aan hunne voeten neder. De taak van den rechter was voorloopig volbracht, toch had hij niet ge dacht, dat zij zulk een droevig einde zou gehad hebben. De fabriek met de villa werden ver zegeld en korten tijd nadien aan de rechtmatige bezitters over gegeven, die ze spoedig in hoo- gen bloei wisten te brengen. Dat dit tragisch voorval groote opspraak teweeg bracht, behoeft niet aangehaald. Lucie Enders was aan de hand der gerechtigheid ontsnapt, na een lang en hevig lijden had zij het tijdelijke met het eeuwi ge verwisseld. De oude molenaar was in het bezit gekomen van het slot Rheinsburg, en was zijn laatste wensch vervuld. Gerda, die met ontwikkeld. De bijzondere be teekenis -van Japan voor den wereldhandel en de wereld productie behoeft geen nader betoog. Toen in Japan meer dan een jaar geleden, als een reactie op de plotselinge econo mische uitbreiding tijdens en na den oorlog, het tijdvak van de economische depressie en der thans reeds ten deele op geheven financieele moeilijk heden is begonnen, was dit het signaal voor een wereldciisis, die eenige maanden later ook Ame rika en Europa bereikte. Deze crisis wees in nagenoeg alle lan den dezelfde symptomen van depressie aan. Zij leverde een gevaar op voor de stabiliteit van den wereldhandel en vormde een ernstige hinderpaal voor het her stel van normale toestanden. Alle volken moeten hard wer ken en alle mogelijke pogingen aanwenden om de tegenwoordige moeilijkheden te boven te komen. Waaraan wij behoefte hebben, is meer internationale verstand houding, meer vertrouwen en meer samenw irking. De hedendaagsche vraagstukken zijn wereldproblemen. De voor- uitgang van alle landen is het belang van alle volkeren. En deze kan slechts door een duur- zamen wereldvrede, die geba seerd wordt op goeden wil en samenwerking, worden bereikt. De Japanners koesteren op rechte sympathie voor deze nieu we wereldtendenz. Ze zullen zooals ze steeds hebben gedaan ailes in het werk stellen, om den wereldvrede te handha ven en te bevorderen. Japan is een overtuigd voorstander van de groote organisatie voor den wereldvrede, van den Volken bond. Tegelijk zal Japan de voornaamste factor van orde, vooruitgang en consolidatie in het Verre Oosten blijven, omdat zijne belangen het bestaan van Fred Weller was gehuwd, leefde gelukkig op het slot, en zij was een ware weldoenster der armen uit den omtrek. Fred Weller was dat niet min der voor de honderden arbei ders, die hij op zijne groote fabrieken aan het werk had. De oude Steden verbleef nog altijd in den molen, waar hij besloten had zijn laatste dagen in rust door te brengen, toch kwam hij dagelijks op Rheins burg eenige uren bij zijn klein kinderen doorbrengen, en deze uren noemde hij als de rustigste en gelukkigste van zijn leven. De jonge graaf, wiens hande lingen allen aan 't licht werden gebracht, zag een groot proces tegen zich ingespannen, waar tal van getuigen werden ingeroepen en werd veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Dat de onrechtmatige bezitter der Wel lersche fabriek eveneens een graaf van Rheinsburg was, werd aan het licht gebracht. Zoo verdween die adellijke familie, waarvan de laatste voor altijd zijne verfoeilijke daden in de gevangenis zou betreuren, van het tooneel.

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1