Plaatselijk Klams. Binnenland. Gemengd Nieuws s'ws- stad zoowel als op het lard, dat is hem hetzelfde Doet uw oogen toch open voor wat er geschied menschel) van de geheele wereld, komt toch ter hulpe Helaas, de christelr|ke wereld zwijgt. Komt ter hulpe, gij die in God gelooft! O, dat ik niet meer zien zal wat er overal gebeurt," dat ik niet meer de jammerklachten hoore Mijn hart zal nog breken ik kan het niet meer dragen Ik sterf, de bolsjewistische draak vermoordt mij, die toch enkel maar zeven desjatinen heelt Alle vrucht van mijn arbeid is gestolen, men heeft mijn paard laten sterven, men heeft mij alles ontnomen. Ik sluit niets meer, noch de schuur, noch de stal, noch het huis; honderdmaal is men huiszoekingen komen doen. Ik heb niets meer noodig tk laat wat groenten groeien in den tuin, maar graan zal ik niet zaaien. Waarom zou ik het doen, voor wien Een „kame raad" zou toch komen en alles meenemen tenzij hij mij eenige restjes liet voor de commune. Ik heb genoeg van al die be driegerijen en bespottingen. Het is veel erger dan tijdens de heeren. Toen sloeg men de menschen (en vaak met recht) maar men kon tenminste leven, leven Thans is dat onmogelijk, onmogelijk zelfs adem te halen. Het eenige is nog te trachten ergens een heenkomen te vinden, maar waar en hoe 'Ach menschen, menschen, Orthodoxen en Christenen der geheele wereld, bidden wij niet allen tot denzelfden God r lk smeek u op de knieën komt ons ter hulpe in onze ongeëven aarde ellende 1 Wij hebben geen tranen meer om te weenen, geen stem meer om te roepen, wij hebben geen kracht meer om ons uit te drukken Laat in de geheele wereld de klokken luiden, roept alle Christenen ter kerke, meldt hun dat wij, hun broeders in Christus, onze zus ters en moeders, geslagen, ge marteld, vermoord en verkracht worden op klaarlichten dag, dat men ons uit onze woningen ver laagt, dat de wet is omverge- worpen en dat de Zonde tot Waarheid geworden is. Roovers vermoorden en plunderen ons, met een lach op de lippen O, waarom is mijn stem niet machtig als de donder. Ik zou het uit schreeuwen zoodat de geheele wereld het moest hooren „Chris tenen, tot wanneer zult gij slechts zijn klinkend metaal, klinkende bekkens. Het bloed van uw broeders en zusters wordt bp ons vergoten". En de wereld doet niets anders dan toekijken naar het onschul dige bloed der christenen. Ons bloed heeft u bespat. Is het mogelijk dat gij u slechts zult afwisschenzult gij ons laten kruisigen Dan zult gt] voor de geheele wereld bewijzen, dat gij Seen christenen zijt, dat gij niets doet zonder „klinkend metaal. Priesters en prelaten, uw tem- nel» zijn met bloed bedekt, luidt de klokken, verdedigt tenminste de waarheid, indien gij ons niet wenscht te verdedigen 1 Want ons bloed heeft u reeds bereikt en die roode nevel drukt reeds zwaarder op de geheele wereld. Het is onmogelijk dit alles te dulden Kiest tusschen het Licht en de Duisternis Men marteld ons opdat wij een soort machine worden zu en en zonder wederstreven zullen buigen voor de nieuwe heeren, de bolsjewiki. Indien wp ons onderwerpen zullen wij geen bourgeoisie, geen centra-revolu- tionnairen meer zijn Het uitschot der menschheid maakt deel uit van het bolsje wisme dieven, roovers en alle verdachte lieden. In ieder huis is vuil; behoorlijke menschen die van orde en eenheid houden ruimen het op en veSe?, weg. Vroeger waren er heidenen die menschelijke wezens offer den. Hoe verzetten de Christe nen zich daar tegen Lieve menschen, thans, nu het Cristen- dom bijna 2000 jaar oud is en nooit opgehouden heeft het ge weten der beste menschen te verlichten thans worden mil- lioenen levens geofTerd en zoo lang zij sterven zal men niet ophouden hen te plunderen tot den laatsten draad, hen te laten lijden van honger, hen alle smarten der wanhoop, voort spruitende uit persitlage en boos heid, te doen verduren. Waar is de gerechtigheid? Waar is zij? Bij ons is het ver bond van Judassen en schooiers, van plunderaars en losgelaten in brekers, werkelijkheid geworden. Zij leiden alles. Hun geweten want zij hebben er ook een maakt hen angstig voor straf, zij sidderen reeds in afwachting. Niet dat zij God vreezen; het is angst dat de dag komen zal waarop men hen zal grijpen. Het is de laffe vrees van den dief en den moordenaar voor menschelij ke gerechtigheid. Dat ons leger toch terugkome, dan zal al dat gespuis vluchten, want vergelding wacht het, want de lijdenskelk loopt over, want het geduld is uitgeput, want de woede van het volk zal uitslaan als een felle brand. Ik zeg: iedereen zal ten strijde trekken, zelfs grijsaards, vrouwen en kinderen. Geef ons slechts geweren en patronen, geef ons munitie! Verleden jaar nog had men de bolsjewiki kunnen verjagen. Zij vluchtten reeds in de richting van Kiejef, de terugtocht van het Oekrajiensche leger is voor ons een slag geweest, want het volk bereidde zich reeds voor om in opstand te komen en wachtte zijn leger; overal stak het de handen uit de mouw, kreeg het weer moed. Nu heb ben onze moreele krachten hun laatste spanning bereikt. De haat en woede zijn ondenkbaar, ledereen ziet duidelijk: het bolsje wisme brengt geen heil; integen deel het verlies van menchen en vee, ondergang van het gezin en het geheele leven. Hoe langer het zich handhaaft hoe meer menschen wegkwijnen en hoe dichter zij tot hun ondergang komen. Er blijft u slechts over, uitgeput door vermoeienis en af keer, te sterven tien maal vroe- dan het lot het voorbeschikt had, of wel zelfmoord te plegen; op een goeden dag zal men u toch dooden! Onmogelijk te leven, geheel en al onmogelijk. men heeft zelfs de kracht niet om adem te halen DE VRIJHEIDSBOND IN ZEELAND. Zaterdagmiddag hadden zich in de groote zaal van 't Schut tershof te Middelburg vereenigd afgevaardigden van de kiesver- eenigingen der partijen, die zich hebben vereenigd in den Vrij heidsbond en andere belangstel lenden in de oprichtingsverga dering van de afdeeling van dien Bond in Zeeland. Uit alle deelen van Zeeland waren be langstellenden naar Middelburg gekomen onder wie meerdere vrouwen. Eenige leden van het Goesche Symphonie-orkest hadden op het tooneel plaats genomen en open den de samenkomst met het door de vergadering medegezongen „Zeeuwsch Volxslied" en het „Kloek Zeeuwenland." Hierna heette de voorzitter der verga dering, de heer T. H. Siemelink, allen welkom op deze eerste vergadering, welke een nieuwe bladzijde opende in de staat kundige geschiedenis van Ne derland en Zeeland, wat maat schappelijk en politiek van groot belang zal blijken te zijn. Als redenaar trad op de voor zitter van den Bond, mr. H. C. Dresselhuys, die in den breede schetste hoe het liberale denken en voelen al de verdeelde partij tjes weer bijeenbracht, die nu te samen den goeden weg zullen opgaan. Spr. wees er op, dat op de meeting tegen de reactie, Zon dag j.l. te Amsterdam gehouden mr. Troelstra zelf heeft erkend dat de achturenwet niet geheel te handhaven zal zijn en Sten huis, dat het tehenwoordig ge slacht gedoemd zal zijn het zon der socialisatie te stellen. Dit zegt volgens spr. heel veel. Betredende de Vrijz. Dem. zeide mr. Dresselhuys, dat hij niet begrijpt waarom deze zoo tegen den bond sputteren, zij zul len toch tot den Bond komen, al zal dan een deel van hen naar de S.D.A.P gaan. Verder behandelde spr. enkele punten van het programma,zoo- als hij dit ook reeds elders deed De voorzitter van de afdeeling Zeeland, de heer T. H. Sieme link, hield een rede, waarin hij verzekerde dat de geest van den Bond in Zeeland altijd bestaan heeft en men op de volle mede werking van de Zeeuwen kan rekenen. De heer M. Laernoes, vroeger voorzitter van den Ec. Bond in Zeeland, schetste het belang van Zeeland bij den vrijheidsbond, die zal waken voor de Zeeuw- sche belangen, die is tegen iedere annexatie, voor het behoud der I Zeeland te Vlissingen en voor een uitbreiding van de haven aldaar, die ook voor geheel Zee land van belang is. Breskens. In de Maandag middag gehouden Raadsverga dering waren alle leden aan wezig, behalve de heer de Hullu, die wegens ziekte de vergadering nog niet kon bijwonen. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, inhoudende dat de jaai wedden van den Burgemees ter en den Secretaris zijn vast gesteld op f2850 elk, en voor de Wethouders op f 160 elk, terwijl dat voor den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand voor het voltrekken van huwelijken op f 60 is vastgesteld. Afgewezen worden aanvraag subsidie Politieschool, en cadeau tjes voor schietwedstrijden, Vrij willige Landstorm en Burger wachten. De rekeningen van Muziek vereniging en Burgerwacht wor- ;t den in orde bevonden en subsidie over 1921 elk a f50 verleend. Over het vaststellen van de maximum-snelheid van 15 op 25 K.M. staakten de stemmen. De heeren van Overbeeke, Luteijn en Cappon vonden 20 K.M. al hard genoeg. De neer J. H. de Vlieger werd in de plaats van den heer J. P. W. Besemer benoemd tot lid van de Commissie tot wering van Schoolverzuim. Aangezien nog 53 gezinnen inwonen ~t>ij anderen zal aan den Minister van Arbeid geadresseerd worden, om voor Breskens de premie voor den particulieren arbeiderswoningbouw nog voort te zetten. Veel werd gepraat over vuil ophalen, vuilnisbelt, hoeklan- taarns, verbod van het houden van varkens in de kom, en der gelijke van ouds bekende zaken, welke zonder hooge kosten niet tot een oplossing zijn te brengen. Er zal nog worden overwogen. De rekening en begrooting Visscherijschool werden goed gekeurd en de hoogere subsidies noodig door de hoogere onder- wijzerswedden toegestaan. Vastgesteld werd de keurings verordening ingevolge de Waren wet. Zeer uitvoerig werd gediscus sieerd over een renteloos voorschot aan de tram Groede-Cadzand- Retranchement (zijlijn Knocke) Sluit. Ten slotte waren er 3 voor stellen een van den Voorzitter om de gevraagde f 10.000 te geven een van de Wethouders om maar f 4000 te geven en een van den heer Cappon om f7000 te geven. Het voorstel van den Voor zitter vond geen genade met het oog op de Gemeente-financiën; dat van de Wethouders vond men al te schriel voor zoo'11 groot plaatselijk en algemeen belang het bemiddelingsvoorstel van den heer Cappon om f7000 renteloos voorschot te geven ging er ten slotte door met 4 tegen 2 stemmen, die der beide Wethouders. Hierna werd de vergadering gesloten. Zondagavond omstreeks halt tien wandelde Mej. C. M. alhier, langs het strand, toen zij door zekere L. K. alhier, werd aangegi epen met minder gunstige bedoelingen. Op haar geroep kwam spoedig hulp opdagen, teneinde haar te ontzetten. Haar kleeren waren deerlijk gehavend, terwijl eenige voor werpen die zij droeg, waren be schadigd. Gisterenmorgen is de dader door de politie van zijn werk gehaald, teneinde het geval ver der te onderzoeken. Hedenmor gen heeft men hem naar Middel burg overgebracht. Oostburg, De Turnvereeni- ging „Vroom en Vrij" uit Eecloo gaf Zondag alhier een turnuit- voering, opgeluisterd door mu ziek. Opgevoerd werden vrije oefeningen op en van de plaats, stokoefeningen, knotszwaaien, pyramides, oefeningen aan brug en rek, zoowel in behendigheid als in kracht, benevens tot slot het succesnummer „Russisch Bal let". De oefeningen werden schit terend uitgevoerd en overtroffen de verwachtingen. De netto opbrengst der entrée's komt ten bate der Zeeuwsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Het is een gelukkig tee- ken te noemen, dat de kermis hier de laatste jaren zoo rustig verloopt. I och zijn er, evenals op andere kermissen, altijd belhamels, die niet vechten, doch bij den één een ruit ingooien met een pe perkoek en bij den ander met een stok. In de hoepla leert men immers goed mikken Eede. Thans zijn de werk zaamheden aan de brug over de le vaart te Stroobrugge zoo ver gevorderd, dat men begon nen is de tramlijn tot het z.g. „fort" in orde te brengen. SPORT. Aardenburg. Alhier speelde de voetbalclub uit IJzendijke tegen de A.V.V. met 60 voor A.V.V. Oostburg. Op het terrein van de H.B.S te Ooslburg speel de O.S.V (Oostburg) met 00 tegen S.S.S. (Schoondijke). Groede. Alhier speelde V. V.J. I (Kruisdijk) een match te gen V.V.T. II (Nommer Eén). Bij de rust was de stand 2 0 welke bij het einde 30 was in het voordeel van V.V.T. II Hoogwatergetij Breskens. Vauaf 4 April Zomertijd. DAGEN. vm. nam Woensdag 15 Juni 10.16 10.40 Donderdag 16 11.23 11.47 Vrijdag 17 12.19 12.43 Volle Maan Maandag 20 Juni, vm. 10.01 NATIONALE BANK- VEREENIGING. Aan het jaai verslag dezer Vereeniging ontleenen wij het volgende De veelzijdigheid onzer rela. tiën over het geheele land, waar. door ons bedrijf nóch bij eert bepaalde streek, noch bij een specialen tak van handel, land bouw of industrie overwegend u betrokken, heeft in dit jaar op. nieuw wel zeer duidelijk bewezen een voorname factor te zijn in het bereiken onzer winstresultaten. Met voldoening mogen wij dan ook constateeren, dat het af. geloopen jaar wederom voor onze instelling zeer gunstig ii geweest. WoVden onze voorstellen aan genomen, dan zal toch na de toevoeging aan de reserve van 1.050.000.(het vorige jaar ƒ600.000.en na afschrijving van ƒ400.000.(het vorig jaar 400.000.op de gebouwen, een dividend van 8 pCt. (vorig jaar 6 pCt.) worden uitgekeerd, een en ander in overeenstem ming met hetgeen door ons in het prospectus van 10 December 1920 in uitzicht werd gesteld. De voortdurende perfectionee- ring onzer organisatie, de uit breiding onzer belangensfeer, als gevolg van het samengaan met de Zuid-Nederlandsche 1 landels- bank, het steeds stijgende aantal relatiën, doen ons ook in deze moeilijke tijden met vertrouwen de toekomst tegemoet gaan. Het winstcijfer der rente rekening is ƒ3.671.416.901/! (vorig jaar 2.511 561 52l'2J, dat der provisie rek. ƒ4.039.408.52, (vorig jaar ƒ2.312.385147), zoo- dat de totale bruto winst, het saldo van het vorige boekjaar inbegrepen, 7.738.022.23 (vorig jaar ƒ4.831.989.78) bedraagt. De onkosten-rekening wijst aan, gesplitst over de twee hoofden: honoraria 3.124.340 84 (vorig jaar 1.563.473.75), bedrijfs- onkosten 1.698.905.03 (vorig jaar ƒ831.944.11). De, netto bedrijfswinst is ƒ2.9 1 4.776.36, (vorig jaar ƒ2.436.571.92). VERVALSCHING. Een 28-jarige, te Zandvoort woonachtige boekhouder is aan gehouden, verdacht van het zich toeëigenen van pl m. f6000 door middel van vervalsching van loonlijsten, ten nadeele van een naamlooze vennootschap te Am sterdam. ZEER VERDACHT. In Charitas te Roosendaal ii overleden een 17-jarig meisje, ten gevolge van bloedvergifti- In bijzijn van het parket uit Breda is een sectieonderzoek verricht, daar men vermoedde het gebruik van vergiftige kwak zalverstniddelen. Dit onderzoek wees als vermoedelijke oorzaak aan kwikvergiftiging door het gebruik van kwikhoudende zalf. In verband hiermede zijn potten zalf enz. in beslag genomen bij het oude vrouwtje, bekend al) „tantje Pietje" van de Wouwsche baan,-dat de zalf heeft geleverd, GEVAARLIJK INDIVIDU. Nabij het rijwielpad Bikber- gerweg te Huizen is Vrijdag avond een 9-jarig meisje door een individu per fiets aangerand, De aanvaller steeg af, greep het meisje aan en trok het onder bedreiging mede. Op het gille van het kind en bemerkende dal hij in dt nabijheid van een woning was, liet hij het meisje los en verdween per rijwiel langi den Bikbergeiweg De beschrij ving van den man komt overeen met die van een persoon die reeds vroeger in deze omgeving is gesignaleerd en steeds van 'n rijwiel is voorzien. Het meisje had aan den hals eenige schram men.

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2