Mei Nins. Binnenland. Burgerl. stand Gemengd Nieuws aantal samenwoningen vermin derd moet worden om te komen tot het aantal, dat gevolg is van den woningnood. Voor 1914 waren er reeds vrij veel samen woningen, die een normaal ver schijnsel waren, dat met woning nood niets had uit te staan. Die zoogenaamde toelaatbare samen woningen zullen vermeerderd zijn door de duurte van het zgn. onderhoud, dienstbodenloonen, aanschaffing van meubilair, hooge huren, tengevolge van de ge stegen productiekosten van de woningen. Een nauwkeurige be cijfering hiervan is niet te ma ken, maar daar aan den eenen kant het beeld ongunstig wordt doordat de samenwoningen ten volle zijn medegerekend, valt aan den anderen kant er op te wijzen, dat de onbewoonbaar- verklaarde woningen bij den voorraad zijn geteld en dat de onbewoonbaarverk'aringen in de laatste jaren zijn gestaakt door den woningnood. Ten eirde een beeld te krij gen van den toestand op 1 Janu ari 1921 is als volgt te werk gegaan. De gezinssterkte in elke ge meente is uit de uitkomsten der woningstelling afgeleid door 't benoodigde aantal der woningen als berekend te deelen door het bevolkingscijfer op 1 Jan. 1919 en dan het verschil te berekenen tU89chen de bevolking op 1 Jan. 1919 en 1 Januari 1921. Het benoodigd aantal wonin gen om in den aanwas der be volking te voorzien werd dan verkregen door het verschil te deelen door het gevonden cijfer der gemiddelde gezinssterkte. Zoo wordt een totaal woning tekort verkregen van 52.516. Voegt men daarbij dan het accres van de behoefte tijdens den duur van den bouw van bovenbedoelde 90.000 woningen, dan blijkt, dat de te verwachten productie van woningen sterk opweegt tegen de nijpende be hoefte. Zal het gelukken aldus den eersten woningnood te boven te komen, dan kan het viaagstuk van de volkshuisvesting wederom bezien worden als een van wo ningproductie en woningverbe tering. Het zal zaak zijn toe te zien, dat de woningproductie op gang blijft. Het is waarschijnlijk dat de regeering in beginsel haar steun voor de toekomst weer zal kunnen bepalen tot den bouw van arbeiderswoningen. In den laatsten tijd is mij op zeer stellige wijze gebleken van de bepaalde bedoeling van het particulier bouwbedrijf om zich ook bij de productie van arbei derswoningen te gaan toeleggen, wanneer de plannen voor den middenstandsbouw zullen zijn voltooid. Het voorafgaande leid de de regeering tot de volgende conclusies 1. Voorshands zullen verzoeken om premies of om voorschotten en bijdragen krachtens de wo ningwet, die niet bij het dep. van arbeid zijn ingekomen, niet in aanmerking komen voor be handeling. Tot 1 Juni reeds bij den hoofdinspecteur ingekomen verzoeken om premies, zullen aUnog op den voet van de gel dende regelen worden afgehan deld. Bij het departement reeds ingekomen verzoeken om voor schotten en bijdragen krachtens de woningwet, waarop niet is beschikt, zullen geleidelijk wor den afgehandeld met inachtne ming van het bepaald onder 2. 2. Moet worden aangenomen, dat er in eenige gemeenten nog woningnood zal bestaan, ook wanneer de plannen, waarvoor premie of steun krachtens de woningwet reeds is toegezegd, zullen zijn uitgevoerd, dan zal steun voor nieuwe plannen voor den bouw van arbeiderswoningen in overweging worden genomen, indien kan worden aangetoond, dat er voldoende arbeidskrachten zijn om de nieuwe plannen vlot uit te voeren. Voordat er steun krachtens de woningwet wordt toegezegd, moet aannemelijk zijn gemaakt, dat het particuliere bouwbedrijf niet in de behoefte kan voorzien. Bij de indiening van verzoeken om premie of steun krachtens de woningwet zullen de gemeen tebesturen gegevens moeten overleggen, zoowel betreffende de woningbehoefte, als omtrent de beschikbare arbeidskrachten voor het bouwbedrijf. 3. De termijn van drie maan den, binnen welke tot dusverMe plannen, waarvoor premie werd toegekend, tot een begin van uitvoering moeten zijn gebracht, wordt verlengd tot 6 maanden. 4. Tot welk bedrag per vier kante Meter bebouwd opper vlak voor latere plannen premie zal worden toegekend, zal nader worden bekend gemaakt. 5. De bijdragen krachtens de woningwet te verleenen, zullen in de toekomst in een zekere verhouding worden gebracht tot de premies Binnenkort zal ik hierover nadere mededeelingen aan de gemeentebesturen doen toekomen. Ten slotte vestig ik Uw aan dacht er op, dat een verzoek om hypotheek, dat niet tegelijk met het verzoek om premie is ingediend, bij de hoofdinspecteur buiten behandeling blijft. Bouw van woningen met voor schot kfachtens de woningwet mag alleen krachtens openbare aanbesteding geschieden. Een aanbesteding mag in geen geval meer dan 100 woningen doen omvatten. HAD-JE-ME-MAAR AF. C. de Gelder heeft bedankt voor zijn verkiezing tot lid van den gemeenteraad en daarmee heeft deze onaangename episode het beste einde genomen. Voor de gemeente, die nu niet opge scheept zit met een ongewensch- ten vertegenwoordiger in haar raadszaal. Voor de regeering die nu minder behoeft te treuren wanneer haar zoo slecht ontvan gen Had-je-me-maar-ontwerpje mocht worden verworpen. En ook voor den betrokkene zelf. Deze ongelukkige, die, naar het schijnt, betrekkelijk te vreden was met zijn ellendig be staan, in elk geval niets anders scheen te begeeren; die eigenlijk weinig kwaad deed en ook der politie nauwelijks aanleiding gaf om tegen hem op te treden, is door hen, die hem overgehaald hebben een candidatuur te aan vaarden' op droevige manier mis bruikt. Hij is op den voorgrond geschoven op een wijze, die deze stuurlooze natuurlijk niet kon ver dragen, men heeft hem laten op treden bij voorstellingen en 't ge peupel heeft hem veel meer dan vroeger tot een speelpop ge maakt. Dat is een vertooning ge worden, waarover zij, die haar op touw hebben gezet, zich diep te schamen hebben. De man, die, in de hechtenis ontnuchterd, blijkbaar heeft inge zien welk spel men met hem heeft gespeeld, kan nu tot zijn betrekkelijke vergetelheid, in zoover een straatfiguur, wat hij wel blijven zal, vergeten kan wor den, terugkeeren. Het is te hopen, dat men derge lijke sinistere grappen niet meer zal uithalen. Een protest tegen den stemdwang was deze candi datuur, zooals men weet, nauwe lijks meer: zij die daartegen wilden protesteeren hadden zich van dit nare relletje teruggetrok ken. Het is een echt rapaille-ge- doe geworden, van menschen, die niet eens ernstig tegen iets als stemdwang weten te protes teeren. Zij mogen hun wreed spel niet herhalen. Hbld. Nieuwwliet. W oensdagavond had alhier in het schoollokaal onder leiding van den Burge meester Van Oostrom Soede een vergadering plaats tot het be noemen van een Oudercommissie. Tot leden werden benoemd de heereir P. Brakman Pz., M. Tazelaar, Iz. du Bois, P. Kense en A. Brakman, die allen hunne benoeming aannamen. De opkomst was bevredigend. Oostburg, Naar men ons mededeelt, hebben zich voor den nieuwen cursus aan de Rijks H. B. School een 50-tal leerlingen opgegeven, zoodat deze cursus zal moeten worden begonnen met drie le klassen. Het schijnt wel of den laat sten tijd een of ander sujet geen hart meer heeft voor honden. Verscheidene mooie honden in deze gemeente sterven in een kort oogenblikhet is aan geen twijfel onderhevig, dat het door giftige worst gebeurd, wat we zeker een ergerlijk vergrijp noe men. Wie helpt ons aan de(n) dader(s)? Waterlandkerkje. In een alhier gehouden vergadering is een Oudercommissie benoemd, bestaande uit de heeren M. L. Verbrugge, Iz. Contant en W. Meesen. Ter vergadering waren 23 ouders aanwezig. Groede. Hedenmiddag ver gaderde de Raad onzer Gemeen te, ter behandeling van een uitgebreide agenda, waaronder vaststelling kohier Hoofdelijken Omslag Wij hopen in ons volgend nommer het verslag op te nemen. IJzendijke, Aan de Leidsche Universiteit werd met gunstigen uitslag afgelegd het voorberei dend kerkelijk examen door den heer J. W. van Nieuwenhuijzen alhier. Op de Woensdag alhier gehouden aanbesteding van het maken van een keibestrating en het leggen van rioleeringsbuizen, enz. ten behoeve der gemeente, is ingeschreven door J. Wolfert, Hoek met f6700. zonder onderhoud 6200. Verschelling, Neuzen, „6700. zonder onderh 6000. J. P. Vos, Neuzen, met 6600. zonder onderh. 5760. J Elfrink IJzendijke met 5400. zonder onderh. „5200. Wandel, Oostburg met „5430.- zonder onderh. 5130. J. Weijnsbergen, Hoofdplaat, met 5250. zonder onderh. 5070.50 P v d Sande Breskens m„ 5359. zonder onderh. 4959. A Cambier Breskens m. 5190. zonder onderh. 4800. met beteekent 9 maanden onder houd. Retranchement. Naar aan leiding van het indertijd gedaan verzoek door neringdoenden en eenige belanghebbenden om zoo veel mogelijk te gemoet te komen voor bevordering van het verkeer, is door den heer Inspecteur der Kon. Marechaussée bepaald dat de kunstweg Retranchement- Hazegras van de verboden strook zal zijn uitgezonderd vanaf 1 Juni tot en met 30 September. Er zal alhier een doorlaatpost worden gevestigd om van 2—6 uur namiddag voor toeristen uit België gelegenheid te geven deze en omliggende gemeenten te kunnen bezoeken. -S POR T."~" Aardenburg, Aan de serie wedstrijden op 19 Juni a.s. wordt deelgenomen door de volgende kortbalclube: Aardenburg 1 en 2, Oostburg, Neuzen, Axel, Vlis singen, Middelburg en Goe*. School en Kerknieuws. Breskens, Bedankt voor de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier door ds J. J. Homburg van Goes. POSTERIJEN. Breskens, Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Mei in de rijks-postspaarbank ingelegd t 14978.18; en terugbetaald f 17799.78. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9737. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 31 Mei. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 7.65f 11.00 id. (klein.) f 6.85f 7-35 extra zw. f 9.85f 10.20 Eendeieren f 16.00f23. Ganseieren f00.00f 00. Aangevoerd 335000 stuks. Oostburg, 1 Juni. Ter graanmarkt van heden was Tarwe 1 25.-f 26,00 Haver f 15. Gerst f 19. Middelburg 2 Juni. Boter f 1.25 af 1.35 per 5 ons. Eieren f8.00 a f9 per 100 stuks. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 5 Juni 1921. Breskens v 9^2 udsj. A. Raams n 1.30 Zondagschool. n 51/-2 u ds J. A. Raams av. 7-15 Werkmansbond. Groede v 9t/2 u ds v. Griethuijsen Nieuw vl. n 3 u ds Meloen. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. P. van Heest. BRESKENS. Huw.-Voltr. 12 Mei. M. J. de Winde, 24 j., jm. en S. de Visser, 20 j., jd. W. J. L. Boone, 24 j., jm. en F. C. van Houte, 27 j., jd. 17, C. C. J. de Pree, 26 j., jm. en M. S. Leenhouts, 23 j., jd. 19, M. M. Leenhouts, 28 j., jm. en M. E. Colijn, 29 j., jd. Geboorten. 3 Mei. Catharina Elizabeth, d. van A. Wagenaar en S. J. Droog. 9, Alexander Jacobus, z. van A. P. Lauret en A. E. Wisse. 28, Cornelia Fran- cina, d. van J. van Meenen en C. Heijboer. Overlijden. 12 Mei. F. Wadde van Roon, 81 j., echtg. van A. H. C. Teunisse. 25, L. A. Brug ge, 13 j,, d. van Abraham en S. C. Reijnaars. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Woensdagavond omstreeks 7 uur is uit een van Den Haag ko menden trein even voor Hillegom een meisje uit een der kompar- timenten gevallen. Een heer die in dezelfde coupé zat trok ter stond aan de noodrem, zoodat de trein tot stilstand gebracht werd. Men vond het kind vrij spoedig, dat met verwondingen aan het hoofd en aan een der handen, werd opgenomen. INBRAAK. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn te De Lutte bij Oldenzaal twee motorrijwielen bij een inbraak in de reparatie inrichting van een smid gestolen. De miltaire grenspolitie te Ol denzaal, aldaar op surveillance, kon de in brekers op heeterdaad betrappen. Toen dezen trachtten te ont vluchten, werd een hunner, ie mand uit Enschede, een kogel door den voet geschoten, zootj. arrestatie volgde. De andere; breker ontsnapte; doch meent zijn spoor outdekt te h< ben. De beide motoren zijn beslag genomen. DE MOORDENAAR GEVaj Zooals onze lezers zich zi herinneren werd op 31 Augui- 1919 in de Scheidestraat Vlissingen een jong meisje da een man met een mes ai gevallen en zoo gewond, dati aan de gevolgen overleed. Nog meer andere jonge vra wen werden dien avond da. een man lastig gevallen en au gerand de dader van een ander werd niet gevonden. Een der meisjes is thans betrekking te Rotterdam en oi moette daar op straat een m» in wien zij pertinent den dadi van de aanranding erkende. C, man, die een Vlissinger vi geboorte is, werd op hare at wijzingen door een agent vi politie aangehouden en is nu Vlissingen overgebracht. De aangehoudene ontkent i misdaad gepleegd te hebbt en den bewusten dag te Vlii singen te zijn geweest. Bi onderzoek wordt voortgezet. HET AVONTUUR VAN TWEE KLEUTERS. Een jongetje van zeven jat en een meisje van vijf zijn Watterson in New-Jersey op he kantje af aan een afschuwelijk dood ontkomen. De twee kleine: Harry en Bella waren in leeg huis gaan spelen en hadde: na deze groote speelplaats vu boven tot beneden onderzoek te hebben, een bezoek gebracli aan een keukenkast, welke ee: diepte had van slechts 40 cM, twee Meter hoog en ruim ee: Meter breed. De kinderen kropet er in en Harry sloot de deur/ die aan de buitenzijde een auto matisch slot had. Harry vertelde later, dat hi heelemaal niet bang was gewoi den toen hij de deur niet mee: kon open krijgen ofschoon hj wel een beetje gehuild had toen Bella bewusteloos raaktt of, zooals hij het zelf noemde, „ging slapen". Wanneer de kin deren goed wakker waren sloe gen zij tegen de deur o: schreeuwden om hulp, doch it het leegstaande huis, dat dooi niemand bezocht werd, bleef het hulpgeroep van de twee kleutert onbeantwoord. Om den tijd door te brengei en om het kleine meisje op tr beuren, dat steeds om haar moe der bleef roepen, zong de jongen kinderliedjes en vertelde sprook jes, doch de honger begon hem te pijnigen en hij voelde zich flauw worden en dan sliep hij lange periodes. De ouders en de buren hadden inmiddels links en rechts gezocht, zelfs was de rivier reeds afge- dregd toen de broer van Bella op het idee kwam om het leeg: huis te doorzoeken. Hij hoorde zuchten indekeu ken-kast en vond daarin de kinderen in bewusteloozen toe stand. Vier dagen hadden de kleinen in de kast doorgebracht. De kinderen werden naar een ziekenhuis gebracht waar de dokters verklaarden, dat beiden zullen opknappen en geen na- deelige gevolgen van dit ver schrikkelijk avontuur zullen on dervinden. EEN BOM ONTPLOFT IN EEN VLIEGMACHINE De „Times" verneemt uit New York: In het Amerikaanshe vlieg kamp te Aberdeen in den staat Maryland zijn vijf personen ge dood en tien ernstig gewond door het ontploffen van een bom. Een vliegtuig zou een proefneming doen met drie bommen. Even voor het opstijgen besloot men, het toestel een andere richting te geven en bij het zwenken viel een bom uit het toestel en kwam met den schroef in aanrakingi waardoor zij ontplofte.

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2