ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN IMelijltsch Omzicht eeri '6ïl VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 30e Jaargang Zaterdag 4 Juni 1921 Nummer 2628 Ontmaskerd. De voorziening in den Woningnood. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. Ad v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM-BLIEK TNo°2\ BRESKENS p°78$4r0 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Voordat generaal Smuts naar Europa vertrok om daar deel te nemen aan de vergaderingen van het vredeskabinet van het Britsche rijk, heeft hij in het Huis van Afgevaardigden, waar een atem er aan herinnerde, dat ook het Romelnsche rijk was ineengestort, zijn vertrouwen uitgesproken, dat het Britsche rijk, zoo het voor den oorlog al met het Romeinsche rijk te ver gelijken was en mogelijk gefaald zou hebben, thans op een vrijen, I! raadplegenden grondslag met de zelfbesturende gewesten als on afhankelijke naties er heel wat beter voor stond, en zijn hoop tevens, dat het met dezen nieu wen proef slagen zou. Het kan verkeeren. Smuts, eens de heftige bestrijder van dit Britsche rijk, roept nu aller hulp in voor zijn instandhouding, die hij in het belang der wereld acht. Of hij op die hulp, speci aal van zijn land- en volksge- nooten zal kunnen rekenen De Franschen hebben onlangs harde woorden over het Britsche im perialisme gesproken en geschre ven en gezegd, dat het idealis me a la Wilson hun enkel tot dekmantel daarvoor diende. En het staat te vreezen, dat men het daarmee in Zuid-Afrika over 't algemeen meer eens zijn zal dan met Smuts voorstelling, als iou de wereldvrede van het voortbestaan van het Britsche rijk afhankelijk zijn. Dat voortbestaan lijkt zeker voorloopig wel gewaarborgd. Het Britsche rijk heeft al heel wat stootjes doorstaan. Of het er nu nog beter tegen kan dan voor den oorlog Smuts zegt het. Maar de moeilijkheden zijn zeker niet geringer. Zeker, Ier land is altijd een wonde plek in het lichaam van het rijk geweest Maar die wonde ettert de laatste jaren wel bedenkelijk. En het schijnt hier van kwaad tot erger te gaan. De wraakoefeningen van de Engelsche soldaten lokken op haar beurt wraakoefeningen ii') De firma stond in zoo hoog aanzien, en de groote zaakkennis van den chef of fabrikant Wel- lerwas alom geroemd. Men zeide dat hij millioenen verdiende en dit was genoeg om alle geld mannen te bewegen hunne kapi falen in zijn geprojecteerde ondernemingen te steken, die weder aan honderden werklieden werk zouden verschaffen en brood zouden verzekeren in de slechte tijden die men doorstond Niemand veronderstelde den waren toestand der dingen, geen mensch wist, dat het forsche fabrieksgebouw op zulken zwak ken bodem rustte, dat den onder gang zoo nabij was. Zelfs de bezitter, de eigenaar teller, had zich niet kunnen Voorstellen dat het gevaar zoo van de opstandelingen uit, die nu ook als .reprisals" huizen van Engelschen en aanhangers der regeering in brand beginnen te steken. Ook het regeerings- gebouw te Dublin, waar de bureaux gevestigd war en, is door de opstandelingen aan de vlam men geofferd. Hoe moet dat nu worden wanneer nog eens 50.000 soldaten naar Ierland worden gezonden, als Lloyd George heeft aangekonding De strijd wordt er slechts verwoeder en heftiger door. En daarbij is de verhouding tusschen de Pro- testantsche Unianisten en de Katholieke Sinn-Feiners en Na tionalisten er tengevolge van de verkiezingen in Noordelijk Ier land, waarbij de Unianisten een waar schrikbewind uitoefenen, er niet beter op geworden. Maar Ierland is het niet alleen. De mijnwerkersstaking bedreigt Engeland's oeconomisch leven en kweekt nieuwe klassenhaat. En in Egypte toonên de natio nalisten zich al verbetenen en vaster besloten. Het is hier een kwestie als de lersche. Zoowel daar als hier houden de onderworpen volken nu den regeeringen den wissel voor, dien ze zoo lichtvaardig geaccepteerd hebben. En deze drang naar zelfbeschikkingsrecht laat zich niet terugdringen. Een Engelsch blad schreef, dat alleen de tegenwoordigheid van het Britsche leger de Europeanen in Egypte gered had. Men zou beter kunnen zeggen, dat die Europeanen nooit gevaar zou den geloopen hebben, wanneer dat Britsche leger er niet ge weest was. Want de uitspat tingen tegen Europeanen waren enkel het gevolg van hei verzet der Egyptenaren tegen de En gelsche overheersching. Het zal, voorloopig althans, een vruchte loos verzet zijn. De Franschen in hun boosheid over den Opper- Silezischen twist, hebben het zoo openlijk uitgesproken, dat de wereldomvattende omvang van het Britsche rijk het noodzake lijk maakte, dat Engeland op de groote knooppunten van het omvangrijk en zoo nabij was, en zijn geheel bestaan dreigde, hij wist dat twee vrouwenhanden gestadig bezig waren den grond van het gebouw, waarop de groote zaak der firma Weller gevestigd was, te ondermijnen. De fabrikant kende de onge hoorde verkwisting zijner vrouw, doch hij wilde ze niet inzien, niet er aan denken. Alle zijne vijf zinnen moest hij bij elkan der houden, om zijne zaak voor uit te zetten, of beter haar van den nabijzijnden ondergang te redden. Des morgens was hij de eerste in de fabriek en des nachts zag men nog licht op zijn kantoor, als hij in zijne boeken aan het rekenen was. Het tijdpunt kwam steeds na der, waarop hij een besluit moest nemen, en alles verlaten, of later de fabriek aan de rechtmatige erfgenamen móest overgeven, dus als een bedelaar op straat wereldverkeer beslag legde. Zoo'n knooppunt is ook Egypte geworden. En de Engelschen mogen het wat meerdere vrij heid gunnen, loslaten zullen zij het nooit, tenzij gedwongen. Maar zoover is het volgens Smuts nog lange niet. Toch verzwakken al die moei lijkheden Engeland's positie tegenover Frankrijk, nu de En tente niet meer zoo heel harte lijk is. Er is alle kans, dat de scheur, die Opper-Silezie erin haakte, weer bijgepleisterd zal worden Maar dat neemt de tegenstelling niet weg, waaruit die twist is voortgekomen. Voor al Italië schijnt zich voor dat bijpleisteren nog al moeite te geven. De twee districten Ry binsk en Pless zouden aan Po- len gegeven worden en het zuiver Duitsche aan Duitschland, terwijl het daarfusschen gelegen betwiste gebied, waar wel de Duitschers in de meerderheid zijn, maar dat de Polen als deel van het nijverheidsgebied opeischen, door geallieerde troepen bezet en onder het voorloopig bestuur der Entente komen zou. Het is een verschuiven der moeilijkheid. Maar wie weet. Komt tijd, komt raad, denken de Italianen onge twijfeld. Misschien helpt het ook om de hartstochten wat tot be daren te brengen om' dan later ia een rustiger atmosfeer de zaak op te lossen. Dat is ook het voordeel van het betrekkelijk lange uitstel van de vervolging tegen de Duitsche oorlogsmisdadigers, die de Entente bij vredesverdrag geêischt had. Nu de processen te Leipzig gevoerd worden, is de internationale haat al een beetje geluwd, zoodat Franschen en Engelschen en Belgen er ge makkelijker vrede mee zullen hebben, wanneer niet alle Duit sche beklaagden ter dood ver oordeeld worden. Misschien komt er zelfs nog wel eens een tijd, dat ze hun eigen oorlogsmisda digers, die er toch ook wel zullen zijn, vrijwilllig ter verantwoor ding roepen. zou staan. Hij zou dan de be zitting, waarvan hij zich onrecht matig had meester gemaakt, moeten afstaan aan Fred Weller of als hij weigerde zou hij zich moeten schuldig maken aan een moord op hem, wien zijn geheim bekend was, en dit was de rechter Bernhardt. Deze gedachte folterde hem. Dag en nacht zag hij het beeld van den rechter in dreigende houding voor zich, en hoorde nog steeds de woorden in zijne ooren klin ken Ik kan mij niet langer medeplichtig aan uwe misdaad maken. De schuld der dankbaarheid bindt wel is waar nog mijne tong, doch ik kan niet langer leven met het bewustzijn van het ongehoorde bedrog dat gij sedert jaren gepleegd hebt, en het nadeel, dat gij de rechte erfgenamen aangedaan hebt. Wilt gij niet terstond besluiten de rechte erfgenamen in het De Minister van Arbeid heeft de volgende circulaire betreffen de steun voor woningbouw ge richt aan de gemeentebesturen. Het groote aantal vragen om voorschotten en bijdragen, krach tens de woningwet en de ont wikkeling van den particulieren bouw voor woningen, die de gunstige verwachtingen verre overtreft, leiden er toe, dat de Regeering haar standpunt met betrekking tot de voorziening in den woningnood nader bepaalt. Onderstaande cijfers geveneen beeld van den toestand. Aantal woningen in uitvoering op 31 Januari 27704; bouwvergunning- aanvragen, nog niet in uitvoe ring dus voor den bouw, 6470; woningbouw krachtens de woning wet toegestaan op van I Januari tot 1 Mei 1921 18497 woningen; idem in behandeling 1000 mid denstandswoningen toegestaan in 1921 volgens Kon. Besluit van 6 Nov. 1919, geschat 1200. Aanvragen voor pr imiebouw (zoowel arbeiderswoningen als voor het grootste deel middenstandswoningen) 31000; geschat aantal woningen voor beter gesitueerden 2200. Dat is te zamen 88071. Hierbij dient nog gevoegd te worden een groot aantal woningen voor 1 Jan. toegestaan, doch nog niet tot uitvoering gekomen. Hieruit blijkt, dat thans reeds een productie van ten minste 90.000 woningen in gang is of weldra mag worden verwacht. Zijn, afgezien nog van de matei ieele en geldelijke midde len de noodige arbeidskrachten aanwezig om aan die productie binnenkort te voldoen Volgens de beschikbare gege vens waren er op 31 Januari 1921 in ons land 28920 bouw vakarbeiders werkzaam bij den woningbouw. Ook al zouden, nu de industriebouw sterk inge krompen is, wellicht meer arbei ders bij den woningbouw betrok ken kunnen worden, dan nog zal er een periode van vermoe- bezit van hun eigendom te stel len, dan zie ik mij verplicht dit aan de justitie bekend te maken. De fabrikant sprong verschrikt op. Had hij gedroomd Of waren het spookgestalten, die hem voortdurend aan zijne schuld herinnerden Neen De heldere zon was zoo kalm als ooit. En de zwartgerokte gestalte, die den met een rouwfloers omzetten hoed in de gehandschoende hand hield, was niemand anders dan de oude heer Bernhardt, wiens eerbiedwekkend uiterlijk van grooten angst, kommer en ver driet, door slapelooze nachten uitgemergeld was. Doch gij zult mij den tijd la ten, die gesteld is, zei de fabri kant in zijne verbeelding. Kwel en martel mij toch niet langer door uwe bedreigingen Gij weet niet welken zwaren last thans op mij drukt. Ik kan in één slag het noodlot te boven komejn! Het verlorene weder terugwinnen I delijk twee jaar noodig zij om deze woningen te produceeren. Deze opmerking betreft natuur lijk het geheele land en slujt niet uit, dat er plaatselijk, eenige invloed van arbeidskrachten is. De productie van bouwplan nen houdt nog steeds aan, ge tuige de nog dagelijks komende verzoeken om premies of steun krachtens de woningwet. Ging de regeering door op den tot dusver gevolgden weg en werden al die verzoeken, voor zoover er geen termen tot afwijzing zijn, toegestaan, dan zouden er een onschromelijke productie van bouwplannen ontstaan, die bij de schaarschte aan arbeidskrachten, welke nu reeds plaatselijk be staat, niet dan desorganiseerend en vertragend bij de woning productie zal kunnen werken. Worden de circa 90.000 wo ningen werkelijk gebouwd, bin nen niet al te lange periode, dan mag, over het algemeen en afgezien van bijzondere plaatse lijke toestanden, worden aange nomen, dat de nijpende woning nood zal zijn gelenigd. Ik heb de volgende bereke ning laten maken op grond van de uitkomsten der woningtelling. Om na te gaan hoeveel wo ningen in gebruik zijn, is het algemeen totaal der woningen verminderd met het totaal der leegstaande woningen. Daarbij is gevoegd het cijfer der gezinnen, die bij andere gezinnen inwonen. Aldus is verkregen het benoo- digde aantal woningen in den engsten zin noodig. Geen rekening is er mede gehouden, dat onbewoonbaar ver klaarde woningen op den duur niet bij den voorraad mogen worden gesteld en zoo spoedig mogelijk dienen te worden ver vangen. Het op de boven geschatte wijze verkregen getal dan is verminderd met het algemeen totaal der woningen vervolgens is het percentage bereikt dat het aldus verkregen tekort uit maakt van het benoodigde getal der woningen. Hierbij dient bedacht, dat het Of alles, ook het laatste, wat de erfgenamen toekomtverliezen, viel de rechter met waarschu wende stem den fabrikant in de rede. Ik kom hier om u te waarschuwen voor gewaagde speculation, die niet alleen den ondergang dezer oude firma verhaasten, doch ook zeer moge lijk als de onderneming mislukt, den naam Weller met het brand merk der schande zullen bedek ken. In naam van mijn client, den ingenieur Fred Weller, voor wiens rechten ik op moet treden, ook als ik thans door mijne be noeming verhinderd wordt, zijne rechten te verdedigen, zal ik mijne aanspraak tegen de uit voering der nieuwe onderneming laten gelden. De rechter Bernhardt was van zijn stoel opgestaan en stond tegenover den fabrikant Weller. (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1