ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Overzicht. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN tno,02T breskens p,°7s$4ro Üftü 30e Jaargang Woensdag ei 1921 Nummer 262 Ontmaskerd. Goed vertrouwen. CHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot u i t e r 1 ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Eenstemmigheid is altijd be trekkelijk. Als alles op de wereld zou men kunnen zeggen. „We kennen ten deele", staat er in Jen Bijbel. En dit is ten slotte wel de oorzaaK van deze alge- meene betrekkelijkheid. Maar ten opzichte "van eenstemmigheid krijgt zij nog bijzondere beteeke- nis. Eenstemmigheid immers be staat altijd alleen maar ten aan zien van bepaalde dingen, be paalde vraagstukken. Het „zoo veel hoofden, zooveel zinnen", waarvoor men ook zou kunnen zeggen „zooveel belangen, zoo veel zinnen", staat de algemeene en absolute eenstemmigheid be slissend in den weg. De Fransch-Engelsche een stemmigheid is ook betrekkelijk. Zij bestaat feitelijk alleen ten opzichte van deze ééne zaak, dat men Duitschland eronder wil hou den en zelf bovenop wil blijven. Hoe men dat wil doen, daar over is men het al niet meer eens. En Lloyd George's open hartigheid hadden we niet eens jnoodig gehad om te begrijpen, dat reeds deze oneenigheid den toestand vaak tragisch gemaakt had. Maar de gevaarlijkste on eenigheid is die omtrent de vraag, .hoe men er zelf boven op wil olijven. Frankrijk en Engeland |hebben verschillende belangen. Dit eene belang hebben ze ge meen, dat ze Duitschland, nu dat tengevolge van den oorlog mach teloos is geworden, in dien -toe stand willen houden. Maar wan- heer moet vastgesteld worden, hoever die machteloosheid moet gaan, dan komen de tegenstrij- e belangen om den hoek kij- |ken, omdat daarmee samenhangt die andere vraag: hoe kunnen bij ieder voor ons van die mach teloosheid profïteeren. En aan die vraag zijn we nu langzamer hand toegeraakt. Dat maakt de nog bestaande eenstemmigheid foo uiterst labiel, dat zij tel kens onderstboven dreigt te suk kelen tot schrik en ontsteltenis ran de rest der wereld- p>) In alles onderscheidde hij zich 'an de overige bedienden. Hij lekleedde de plaats van den chrijver Enders, die ook reeds "trokken was. Hij zeide, dat hij vroeger flopman geweest was, doch 'genspoed in de zaken had hem i nood gebracht en hij was aardoor verplicht geworden een 'trekking te aanvaarden, die nm wel niet paste, doch in zijn flod voorzag. Naar hij zeide 'as hij ook in Amerika geweest I1 verstond hij eveneens de "gelsche taal. Hij was blond ii droeg een langen blonden 'ard. Tevergeefs zou men in 'zen bediende, die zich Paul 'nden noemde, eenige overeen- imstmet den onderzoeksrechter >n Hellern, of het vroegere lid Er is een tijd geweest, dat men dit angstvallig trachite te verbergen en het gebrek aan eenstemmigheid alleen binnen kamers tot uiting liet komen. Maar die tijd is lang voorbij. Lloyd George laat op zijn anti- Fransche redevoering als ant woord op de commentaren der Fransche pers een verklaring volgen, die nog duidelijker taal spreekt. En Briland slaat het verzoek om een samenkomst botweg af. Als we dat weten, dan verwonderen we er ons niet meer over, dat het groote en gematigde Fransche blad de „Temps" van Lloyd George zegt, dat hij er in uitmunt alle vol ken van het vasteland het eene tegen het andere op te zetten, waarbij het met Lloyd George natuurlijk Engeland bedoelt. Een Parijsch avondblad spreekt dan ook al van het afscheid, dat Lloyd George van F"rankrijk neemt. Dat klinkt inderdaad tragisch voor de Entente Cor diale. Toch moeten we het niet al te tragisch opvatten. Frankrijk en Engeland willen beide hun zin hebben ten opzichte van Opper-Silezië en grommen nu maar wat tegen mekaar, als honden doen om een been. Dat wil heelemaal nog niet zeggen, dat ze elkaar te lijf zullen gaan. Het is maar een probeeren of ze mekaar niet bang kunnen maken. Zeker hun belangen ten opzichte van Opper-Silezië als over 't algemeen ten opzichte van Duitschland's politieken, maar vooral oeconomischen toe stand en van de internationale verhoudingen zijn lang niet con gruent. Maar dit eene belang hebben ze gemeen, dat Duitsch land niet weer tot zijn vroegere macht moet kunnen geraken. De vraag is dus maar welk belang momenteel het zwaarst zal we gen. Welke vraag te vervan gen is door die andere, of ieder voor zich zich sterk genoeg gevoelt om Duitschland er al leen, dat wil zeggen zonder hulp van deu ander, er onder te houden, wat natuurlijk van eigen der club waartoe de graaf van Rheinsburg ook behoorde, en onder den naam van Baron van Eckhardthoff was ingeschreven, gezocht hebben en toch was het een en dezelfde. Hij was het ook, die het tele gram uit Amerka, dat de jonge graaf ontvangen had en terstond in duizende stukjes had ge scheurd en in het park weg geworpen, nadat hij het gelezen had, en het door den wind ver strooid was, met de grootste moeite had bijeenverzameld en op kunstige wijze had bij elkaar gezet, hetwelk een tijdroovend werk was, dat hij alleen des nachts kon uitvoeren. Toch was dit zoo goed gelukt, dat alles wat het inhield, te lezen was. De datum van dit telegram kwam geenszins overeen met de aankomst der gravin in Duitsch land. Het was eene onmoge lijkheid dat zij den dag van hare ontvluchting ook reeds in den kracht als van de mate van Duitschland's machteloosheid af hangt. De beantwoording van deze vraag hangt dan weer ten nauwste samen met die andere, wie van beiden het zekerst op de andere bondgenooten zal kunnen rekenen en in hoever ze dat kunnen. Van die andere bondgenooten komt wel in de eerste plaats Amerika in aanmerking. Ameri ka zal zijn plaats in den Opper sten Raad hernemen, zij^het bij behandeling van zuiver Euro- peesche zaken maar als advi- seerend lid. En dit beteekent, ondanks de beperking, dat het weer zijn woordje mee zal spre ken in het bestuur der wereld. Dat dit een woordje van betee- kenis zal zijn, daardoor staat Amerika's macht borg. En zoo wel Frankrijk als Engeland be weren dan ook al, dat Amerika aan hun zijde staat, waarbij, zou men zeggen, Engeland de meeste kans heeft gelijk te krijgen Een tweede factor van be- teekenis is Italië's houding. De Italiaansche verkiezingen hehben Gioliti een groote meerderheid gegeven. En dit geeft hem natuurlijk een prachtigen steun in den rug en aan zijn woord ook meer gewicht in internatio nale beraadslagingen. Maar aan Amerika's invloed kan hij na tuurlijk niet tippen. Alleen Ita lië's deelname aan de bezetting van Opper-Silezië en het sneu velen van zooveel Italiaansche soldaten bij de poging om de orde tegenover de Poolsche op standelingen te handhaven, geeft aan Italië in deze een bijzonder gezag. België, dat ook meespreekt in den raad der mogendheden, heeft deze bijzondere positie niet en heeft ook overigens niet den invloed van Italië. Het staat natuurlijk aan Franschen kant. Maar waar het bij de eens gezindheid der gioote bond genooten een bijzonder belang heeft, zal het eerder trachten te bemiddelen, dan Engeland voor het hoofd te stooten. Het zit zelf altijd nog met de Schelde- molen zou kunnen aangekomen zijn. Ook was de vlucht uit het krankzinnigengesticht te Buffalo eerst geschied, nadat deze jonge gravin van Rheinsburg reeds op het slot was aangekomen. De onderzoeksrechter meende den draad van het gepleegde bedrog reeds in de hand te heb ben, alleen kon hij aan eene zaak geene oplossing geven. Wie was de eigenlijke gravin van Rheinsburg en wie was hare dubbelgangster Wie was in het krankzinnigengesticht op gesloten geweest en wie was degene, die thans op het slot verbleef? Tot heden was hij niet in de gelegenheid geweest haar te zien, zij hield zich steeds in hare vertrekken en aan de blikken der bedienden onttrokken, en alleen haar kamermeisje kwam bij haar. De beschrijving, die men hem van haar gaf was on duidelijk en hij kon daaruit niets en Wielingen-kwestie, waarover juist Nederlandsche en Belgische socialisten geprobeerd hebben 't eens te worden. Japan heeft te weinig belang bij Opper-Silezië om er zich druk over te maken. Het heeft niet de eerzucht de wereld te willen besturen en laat de andere heeren graag kibbelen om des te ongestoorder zijn eigen zaak jes in Oost-Azië en Siberië te kunnen behartigen. Nou, en de overige geallieer den en den Volkenbond... We weten er alles van. Die hebben over 't algemeen maar te prijzen wat de heeren wijzen. En wan neer die heeren het niet eens zijn De toestand is opnieuw tragisch geworden, nietwaar Lloyd George De rede, welke Briand Dins dag in de Fransche Kamer heeft gehouden, wordt in de Britsche pers welwillend besproken. Men ziet in, dat de rede onder moei lijke omstandigheden werd uit gesproken De „Daily Chronicle" zegt bijv.Briand moest eenerzijds rekening houden met de extre mistische elementen in Frankrijk, die zich er over ergerden, dat de bezetting van het Roergebied niet was doorgegaan, en ander zijds met de geprikkelde stem ming in Engeland, over den schijn van samenwerking tus- schen de Fransche autoriteiten en de opstandelingen van Kor- fanty in Opper-Silezië. De „Daily Chronicle" brengt hulde aan het staatsmanschap, dat door Briand is betoond Het blad dringt er op aan, dat de conferentie der eerste ministers zoo spoedig mogelijk wordt bij eengeroepen, ten einde tot over eenstemming te komen met be trekking tot de afbakening der Opper-Silezische grenzen. Het probleem, aldus het blad, is zoo gevaarlijk geworden, omdat het zoolang onopgelost is gebleven. Wanneer men het wil oplossen. opmaken. Vooral kwam die niet overeen met het beeld van Lucie die hij eens te paard be geleidde en dat hem nog levendig voor den geest stond. Was het nu de ware klein dochter van den molenaar, die hier als gravin van Rheinsburg op het slot verbleef. Hierover brak hij zich dag en nacht het hoofd en zag in, dat hij nog geen zeker bewijs had, tenminste geen, dat voor de rechtbank als bewijs zou kunnen dienen. Hij zou dus geduld moeten hebben. De eenige, die met zekerheid dit raadsel kon op lossen, als hij in tegenwooidig- heid der jonge gravin gebracht werd, dat was de molenaar Steffen. Die alleen zou kunnen zeggen„ja, dat is mijne klein dochter I of„neen, dat is zij niet 1" Doch hij was op weg of reeds in Amerika. Zijn terugkeer moest von Hellern afwachten, eer hij eenigen stap doen kon. In- moet men het behandelen zooals het recht en het verdrag van Versailles dit voorschrijven. De „Daily Telegraph" zegt: Over de algemeene lijnen der politiek bestaat er geen verschil van meening tusschen Downing- street en de Quai d' Orsay. De hoofden der beide Westersche regeeringen zijn beiden gebon den door het verdrag van Ver sailles, dat de eenige basis vormt voor de regeling der Europee- sche kwesties, en beiden moeten vasthouden aan een stipte ver vulling der bepalingen van dat verdrag, zoowel door hun tegen woordige bondgenooten als door hun vroegere tegenstanders. In de eerste plaats moet vast gesteld iVorden, wat de volks stemming feitelijk beteekent, en hoe zij kan worden toegepast in overeenstemming met de bedoe lingen dergenen, die haar hebben voorgeschreven. Dit moet wor den overgelaten aan het oordeel van deskundigen en bevoegde rechters. Wanneer de inter- geallieerde commissie niet geheel berekend is voor deze taak, kan er een ander lichaam worden ingesteld. Men is het er over eens, dat Opper-Silezië verdeeld moet worden, en het is al te dwaas om te veronderstellen, dat er oneenigheid zou moeten ontstaan, omdat er geen rechtvaardige verdeeling zou kunnen geschie den, welke rekening houdt met de economische en ethnologische omstandigheden. Voorts moet er opheldering worden verstrekt omtrent de huidige leiding der aangelegen heden ift en betreffende Silezië. De onderneming van Korfanty is ongetwijfeld onwettig en heeft geen onverdeelde verdedigers gevonden. Er had echter meer kracht betoond kunnen worden bij het onderdrukkeu dezer be- weging onmiddelijk na het ont staan. Dit is de vraag, welke door lord Curzon met den grootsten tact en in meest zorgvuldig ge kozen bewoordingen aan het Fransche departement van Bui- tenlansche Zaken werd gesteld. tusschen verrichtte hij in het slot alle aangelegenheden, die hij als bediende en schrijver te vervullen had. Zijn uiterlijk had hij op meesterlijke wijze door middel van eene pruik en een valschen baard, onkenbaar ge maakt. Nooit zou de jonge graaf hebben kunnen vermoeden, wien hij de gewichtige betrek king had toevertrouwd. Nog minder kon hij denken, dat die zelfde persoon hem eenmaal zou ontmaskeren. Na het ongehoorde voorval in den molen, was Gerda in een staat van vertwijfeling geraakt. Zij was gebroken naar ziel en lichaam en liet alles willoos met haar geschieden. Nooit zou zij zich gewennen in dit nieuwe huis, want als zoodanig moest zij het slot Rheinsburg thans beschouwen. (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1