Binnenland. Gemengd Nieuws Daar de waarde van de kroon in het buitenland het 1/70 tot 1/80 van die van vroeger be loopt, volgt uit deze gegevens dat de prijzen der levensmiddelen en kleeren in Oostenrijk meer gestegen zijn dan op grond van de waardevermindering van de kroon gerechtvaardigd is. Tot nog toe is het evenwel niet voorgekomen dat een familie alle levensmiddelen in den vrijen handel moest koopen, dat zal nu eerst geschieden op bevel van de financieele gedelegeerden van den Volkenbond. In werke lijkheid waren bij inkoop op kaarten de uitgaven voor levens middelen 5000 kr. per maand of '2300. kr. minder dan nu in de toekomst het geval zal zijn. DE VRIJHEIDSBOND. Volgens „de Tel." is er onder de unie-liberalen in den Vrij heidsbond een groeiende onte vredenheid over verschillende dingen, die zich vóór en tijdens de fusie voordeden. Mr. Treub is het booze beest en heeft tegen den wil der unie liberalen mr. Rink als voorzitter van den Vrijheidsbond terrugge- schoven en mr. Dresselhuys op den voorgrond geplaatst. Mr. Treub moet gedreigd hebben alles in de war te sturen als hij zijn zin niet kreeg. In een ver gadering zou hij kwaad zijn weggeloopen. De liberale unie heeft toen maar toegegeven, doch in den Haagschen kieskring moet het hommeles zijn en loopt het gerucht, dat de heer Otto er den brui aan gegeven heeft en jhr. De Muralt bedankt heeft voor den Vrijheidsbond. Teeke nend is ook, dat mr. Rink niet is gekozen in het dagelijksch bestujr van den Vrijheidsbond, terwijl zelfs in het Noorden een afscheidsbeweging op til is om de liberale unie weer in het aanzijn te roepen. In verband hiermee werd Zaterdag te Oostburg een zeer druk bezochte vergadering ge houden van alle besturen der Vrijzinnige (Unie) kiesvereni gingen in Zeeuwsch-Vlaanderen W.D. In deze vergaderng werd de volgende motie aangenomen De vergadering van de be sturen der Lib. Uniekiesvereeni- gingen in Westelijk Zeewsch- Vlaanderen, vertegenwoordigen de 14 kiesvereenigingen gehoord en gelezen, wat er betreffende de kiezing van het dagelijksch bestuur in de hoofd besturen der aangesloten par tijen, vormende het voorloopig hoofdbestuur van den Vrijheids bond, is geschied, spreekt hare bevreemding uit, dat de aan vankelijk door de Lib. Unie voorgestelde candidaten niet zijn opgenomen in het dagelijksch bestuuren stelt voor, indien in dezen mocht blijken, dat onge paste persoonlijke invloeden daarvan de oorzaak zijn, de toetreding tot den Vrijheids bond op te schorten. N edkrlandsch-Belgische Pasvisa. Naar de „Maasbode" uit Brus sel verneemt, zijn er onderhan delingen loopende tusschen de Belgische en Nederlandsche re geeringen tot afschaffing der wederzijdsche pasvisa, zooals dat reeds tusschen Belgis en Fran krijk bestaat. MINISTER DE VRIES. De Minister van Financiën, mr. De Vries, Zaterdag van verlof uit België teruggekeerd, heeft Maandag zijn ambtswerk zaamheden aan zijn Departement hervat. dorpsgenoote Mej. C. M. Aal- bregtse, kantoorbediende bij de Posterijen en Telegrafie, over geplaatst van Steenbergen (N.-B.) naar Oostburg. IJzendijke- Men bericht ons: In de vorige week alhier ge houden vergadering van den Gemeenteraad werd met alg. stemmen besloten tot den aan koop van een terrein van onge veer 930 M2, gelegen langs de trambaan nabij Tivoli alhier. Hierop zal eene nieuwe open bare school worden gebouwd, waarvan bestek en te;kening zoo spoedig mogelijk aan den Raad zullen worden overgelegd, opdat de school uiterlijk op I Januari 1922 voor het openbaar of, wat reeds in het vooi uitzicht is ge steld, voor het bijzonder onder wijs in gebruik zal kunnen wor den genomen. Retranchement. Onze cor respondent meldt Pinkstervreugd en kermispret. Deze dagen zijn alhier goed afgeloopen. De Zondagavond hadden we een goed geslaagd Muziek-concert van onze Muziek- vereeniging „Ons Genoegen". De Maandagvoormiddag weer een optocht door de gemeente met „Ons Genoegen" en daar mee begon de kermispret. De orgels lieten hun toonen hooren en al spoedig werd een dansje gedaan. Des namiddags had er een voetbalmatch plaats tusschen de kleinen moleneinders van Sluis en de kleinen van Retran- chement. De moleneinders won nen met 2- 0. Des Maandags waren veel vreedzame Bolsjewieken de ker mis alhier komen bezoeken en was de verbroedering als voor den oorlog. Geen enkele wan klank werd gehoord. De Bel gische jongens en meisjes waren hier weer in volle jool. Toch was er nog een maar, en dat was bij het terugkeeren naar hunne woon- of verblijfplaats. De zon was reeds onder en enkelen hadden geen grenskaart. Onze ijverige grenspolitie was daar nog aan de basis alhier en met een zaklampje kon het ver baal wel opgemaakt worden. Later vernemen wij, dat even wel geen processenverbaal zijn opgemaakt. Schoondijke. In het Raads- verslag van verleden week is door wegvalling van een woord een verkeerd eindje gekomen. De heer Quist stemde tegen het verzoek om aan het Muziek gezelschap geld te geven. School en Kerknieuws. Hoofdplaat. Mej. E. Ver- straete, onderwijzeres aan de Openbare School te Slikplaat, is in gelijke betrekking benoemd te Heikant, gem. St: Jansteen. Oostburg- Tot onderwijzeres aan de R. K. school alhier is benoemd Mejutfr. E. Modde te Breskens. POSTERIJEN. Met ingang van 1 Juni a.s. wordt Breskens opgenomen in het Nederlandsch-Duitsche tele foon-verkeer. Inlichtingen betreffende de toe gelaten plaatsen ten kantore. "sTp"-—— Breskens. Met ingang van 1 Juni a.s. is onze vroegere Wedvlucht Creil 22 Mei. 38 duiven. Alstand 252 K.M. BRESKENS. Ie prijs Jac. Besemer, 2e Jac. Moelker, 3e A. van Gijs, 4e D. Quaars, 5e en 7e Jan Pleijte Pz., 6e W. du Bois, Se Jozias Pleijte, 9e P. Jacobs. De eerste duif arriveer de 12-50-30, de laatste 1-13-30. Los 7 uur. Wind W.O. Aardenburg. In verband met de alhier te houden korfbal- seriewedstrijden heeft Zondag A.K.C. I. een oefenwedstrijd ge speeld tegen A.K.C. II met als uitslag 60 voor A.K.C. Ibij de rust was de stand 10. Schoondijke. Zondag j 1. won .Breskens Vooruit" van „S.S.S. II" (Schoondijke) met 6-1 Bij de trust was de stand 1 1. Alhier werd Zondag om een medaille gespeeld tusschen „O.V.V. I" Oostburg en „S.S.S. I" Schoondijke. Met 32 werd door S.S.S. gewonnen. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur 1 Mag ik s. v. p. voor onder staande een plaatsje in uw blad. Met eenige verwondering las ik ditmaal het verslag van de Raadszitting van 19 Mei 1.1. Het is geregeld niet veel bij zonders, het verslag, maar nu was het in een woord ellendig. Maar zoolang men nog de waar heid schrijft al is het dan maar juist hetgeen men kwijt wilt zijn, of liever dat in de verslaggever zijn kraam-te pas komt, dan kan het er nog mee door. Maar nu staat daarin vermeld: (Een verzoek van het Muziek gezelschap om van de Raadzaal te mogen gebruik maken en om de kosten van de aanbieding van den eerewijn voor rekening der gemeente te nemen, werd met de stem van het lid Quist toegestaan in dier voege dat 150 zal worden gegeven en van de Raadzaal gebruik kan worden gemaakt.) Wat moet nu een buitenstaander daaruit lezen: dat het lid Quist misschien te gen de eerewijn was en voor stelde liever 150 gulden te geven, of dat het lid Quist, Antirev. zijnde, toch er voor was om 150 te geven voor festiviteiten en dat wel op Zondag dus als een uniecum als partijman. Of dat er misschien 3 voor en 3 tegenstemmers waren en dus de stem van het lid Quist beslistte met vóór, zoodat het voorstel aangenomen was Mij dunkt alle drie die veronder stellingen zijn er uit al te leiden, liet lust mij niet, Mijnheer de Redacteur, om het geheele ver loop van die historie over eere wijn en Raadzaal te herhalen. Maar toch kan ik de lezers gerust stellen dat geen der drie veronderstellingen die er uit zijn af te leiden op waarheid berus ten, Het lid Quist was er tegen dat er 150 gemeentegeld be schikbaar werd gesteld voor het Muziekgezelschap om eerewijn aan te bieden. Het lid Quist vond als men feest wilt vieren dat de voor standers van die feestviering zelf in de zak moeten tasten en niet aankomen bij de gemeente om de belastingpenningen daarvoor te gebruiken. Mij dunkt het zal nu voor ieder verstaanbaar zijn hoe het lid Quist zijn stem in deze zaak heeft uitgebracht. Met dank voor de plaatsing. Uw dw. dn., J. C. QUIST, Lid van den Raad van Schoondijke Wij hebben hetRaadsverslag, hetwelk door onzen Correspon dent was toegezonden, woorde lijk opgenomen. Red. LIJK IN HET VEEN. Te Erica werd Vrijdag bij het turfgraven door den arbei der H. Bijlsma op ongeveer 35 cM in het naaste veen gevonden een geheel gaaf menschenlijk, waarschijnlijk van een man. De beenderen er in waren vergaan, terwijl het vel door het lang durig verblijf in het veen gelooid was. EEN PRETTIGE PARTIJ. Uit de afdeeling Rotterdam der Communistische Partij zijn onlangs eenige leden zonder vorm van proces geroyeerd. Op een goeden dag kregen ze van dén secretaris een vriend schappelijk briefje thuis, waarin ze nog als W(aarde K'ameraad worden aangesproken, doch dat hun tegelijkertijd mededeeling doet, dat ze van de ledenlijst zijn afgevoerd en in Amsterdam in hooger beroep kunnen gaan. Redenen, voor het uitreiken van het roode paspoort worden niet gegeven, doch in voorconferen ties met vertrouwde partij-ge- nooten, in vergaderingen van de afdeeling en van den Revolutio nair en Socialistischen Vrouwen bond is over de gronden voor de ex-communisatie ampel en niet altijd even bedaard gedis cussieerd. Daar bleek, dat er een communist de woestijn was ingestuurd, wijl hij 's nacbts met een rechercheur zou gewandeld hebben, een ander wreef men als doodzonde aan, dat hij een politie-agent in zijn familie had, een derde had men met een bur gerlijk journalist gezien, terwijl wijl hij bovendien op een bank had zitten lachen met een reeds vroeger geroveerden „kame raad". De kroon spande echter het geva( van een juffrouw, die er uit was gezet, wijl een vrouwelijk be stuurslid, bij haar op visite, het „gevoel had gekregen" in een spionnage-nest te zijn verzeild Dit idee was bij haar gewekt door een mijnheer, een mede gast, die vóór zich keek als het vrouwelijk bestuurslid het oog op hem richtte en die steelsge- wijze het bestuurslid aangluurde als haar oogen in een andere richting gingeri. Dat dergelijke dwaasheden bij een deel der leden ontstemming hebben gewekt tegen de be stuurders, waarvan er trouwens ook 'f3eds e'en paar in ongenade moeten zijn gevallen, is begrij pelijk. In bovengenoemde ver gadering is die ontstemming niet zuinig tot uiting gekomen. NACHTVORSTEN. Men meldt uit Hoogezand, dat in de beide jongste nachten, vooral Zondagnacht, de aardappels door de vorst zoodaning zijn aange tast, dat het veld zwart is. EEN GEVECHT MET DE POLITIE Zondagavond omstreeks 10 uur is in de Tweede Lombardstraat te Rotterdam een hevige twist ontstaan tusschen verschillende bewoners, waaraan weldra de geheele straat te pas kwam. Toen de politie een eind aan het ge vecht wilde maken, deed zich het eigenaardige geval voor dat de ruziemakers onderlingen vre de sloten en zich op de agenten stortten. Van beide zijden werd geschoten, waarbij de 36-jarige J. W. aan het hoofd werd ver wond en in het ziekenhuis aan den Coolsingel verbonden moest worden Later is de straat aan beide zijden met touw afgezet. Er kon niemand gearresteerd worden. EEN VOORSTANDER VAN HET HUWELIJK. Harold Hammond, een twin- tigjarig Amerikaansch matroos, kan er zich op beroemen, elf vrouwen te bezitten, en zelfs elf maal gehuwd te zijn. Hij heelt vrouwen in bijna elke havenstad, in Phiadelphia, Hoboken, New York, Midland Beach, Newport News en Bath Beach. In New York heeft hij, ongetwijfeld we gens de uitgestrektheid van de stad, liefst drie echtgenooten. Een van zijn vrouwen heeft deze week, om niet ver te zoe ken redenen, zich van hem laten scheiden, een ander heeft hun huwelijk ongeldig laten verkla ren, Hammond zit thans in de ge vangenis, onder beschuldiging van veelwijverij. Zijn advocaat voerde dezer dagen voor den rechter aan, dat Ham mond van goede familie is, en geen enkele andere verontschul. uil diging heeft aan te voeren danntf' dat hij „vreeselijk veel pleiziej gra heeft gehad OTe( I HEIL HET COMMUNISMEi ize Op den Römerberg te Frank- t°' fort a/M, kwam het den 1 Sen B>r Mei, ter gelegenheid van eeo door de meerderheidssocialisten WK' georganiseerde meeting ten be. hoeve van de aansluiting van ^at Opper-Silezië bij Duitschland, !>el tot een bloedige botsing tusschen ver communisten en manschappen van de veiligheidspolitie. Reeds voor den aanvang van de bijeen komst deelden de communisten brochures rond, waarin zij dt aangekondigde meeting een de monstratie voor een nieuwen oor log noemden. De Duitsche bloed zuigers, zoo heette het verder, willen alleen het recht hebber om den Opper-Silezischen mijn werkers het vel over de ooren te trekken. Nauwelijks was de eerste rede naar, de meerderheidssocialist Kayser, op het spreekgestoelte verschenen, of een menigte com munisten kwam met vliegende roode vaandels uit een zijstraat aanzetten. Een van hen begon ,n rede te houden, zoodat er op een oogenblik twee redenaais aan het woord waren. De communis ten trachtten intusschen door ge schreeuw en het zingen van de internationale de betooging in de war te brengen. Toen dit niet gelukte, drongen zij op de menig te in en begonnen met vaandel- stokken en reclameborden te slaan. Het werd weldra een al- gemeene vechtpartij, waarbij ver scheidene personen ernstig ge kwetst werden. Eenige minuten later verscheen een groot nantal manschappen van de veiligheids politie, die de communisten met de blanke sabel uiteendreven. Hun vaandels en reclameborden werden door de heftig bewogen menigte in stukken gescheurd en vertrapt. Vele personen werden gearresteerd. Onder bescherming van de politie kon de openlucht vergadering verder voortgang nemen. DE PEST IN RUSLAND. Voortdurend, en in steeds grooter getale, komen er be richten over de pest in Sovjet- Rusland binnen, schrijft de „Daily Telegraph". Eenigen tijd geleden werd reeds gemeld, dat de ziekte in' Siberië was uitgebroken, en thans wordt bevestigd, dat de pest het Oeral-gebergte is overgekomen en zich in de provincie Oefa gevallen hebben voorgedaan. Nu ongeveer 120 jaar geleden, onder de regeering van Catha- rina II, werd Rusland geteisterd door een hevige pest-epidemie, waarbij meer dan 1/3 van de inwoners van Moskou het leven verloor, en die talllooze slacht offers maakte onder de lande lijke bevolking in het -gebied tusschen die stad en de Wolga. Sindsdien zijn dergelijke groote epidemiën in Rusland niet meer voorgekomen. In de tachtiger jaren van de 19dé eeuw werd Vetlianka geteisterd, cfooh uit breiding van de ziekte kon toen voorkomen worden. Sinds dien tijd kwam de ziekte voortdurend sporadisch voor. In haar huidigen uitgehonger- den en onreinen staat is de Rus sische bevolking buitengewoon vatbaar voor alle besmettelijke ziektes. Dit is gebleken bij de verwoestingen, die de typhus en de pokken er nog onlangs heb ben aangericht. Daarbij komt in dezen tijd nog een andere om standigheden, welke de vreese- lijkste gevolgen kan hebben. De Russische steden, grooten zoowel als kleine, worden thans letter lijk overloopen door mil'ioenen ratten. Deze dieren houden zich in normale tijden op in de buurt van graanpakhuizen en meelfa brieken. De vroegere Russische regeering was te nonchalant, om ook maar te trachten de dieren

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2