Plaatselijk: Nieuws. Mortï Bericlti. Dammen Burger!, stand Rechtzaken. Gemengd Nieuws welkoming aanwezig de heeren Blum, de Casembroot en Spren- ger, leden van Ged. Staten, de heer Hartman, griffier der Sta ten en de heeren Dumon Tak en Van Woelderen, resp. burge meester van Middelburg en Vlissingen. Na een kort oponthoud in de witchtkamer 1ste klasse begaf de heer Quarles van Ufford zich naar het Grand Hotel in de Lange Delft, waar hij voor- loopig zijn intrek neemt. ,DE HYDRA" GELICHT. De mijnenlegger „Hydra", eenigen tijd geleden gezonken bij boei acht in de Wielingen, is door de Nieuwe Bergingmaat schappij gelicht en op een vei lige plaats in het Sloe aan den grond gezet. INWISSELING VAN ZILVERBONS. De minister van financiën brengt ter algemeene kennis, dat ingevolge het Kon. besluit van 15 April 1921, de bij Kon. besluit van 28 Januari 1921 in getrokken zilverbons van f 1, aangeduid in artikel 1 van het Kon. besluit van 22 April 1916 zooals dat laatselijk gewijzigd is bij besluit van 9 Februari 1920, als zilverbons van de eerste soort, alsnog tot en met 31 De cember 1921 tet inwisseling kun nen worden aangeboden aan de kantoren der betaalmeesters en van de ontvangers der directe belastingen, alsmede ten kantore van het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Am sterdam. ling. Vijftien deelnemers, waar onder een zestal van de beste uit ons district, namen voor de borden plaats. Na een strijd van 23/4 uur had hij er 7 gewonnen, 4 remise gespeeld en 4 verloren. Een mooi resultaat, waar de gemid delde duur der partij slechts 11 minuten bedroeg. Moge zijn doel bereikt worden en te Nieuw- vliet een bloeiende Vereeniging ontstaan. School en Kerknieuws. Breskens. Bij de inge zetenen alhier circuleert een verzoekschrift aan dsRaamsom af te zien van zijn beroep naar Rijswijk en onze gemeente niet te verlaten. Rundveekeuringen in Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De keuringen van rundvee zullen gehouden worden op 11 Mei te Oostburg, op 12 Mei 's morgens te Nieuwvliet en 's middags te Draaibrug, op 13 Mei 's morgens te Waterland- kei kje en 's middags te IJzen- dijke. Op deze keuringen, welke uitgaan van de Provinciale Com missie voor de Rundveefokkerij in Zeeland en het Nederlandsch Rundveestamboek kan ieder vee houder dekstieren boven de 9 maanden en koeien, die minstens éénmaal gekalfd hebben ter keu ring en mededinging naar de prijzen inzenden. Het Nederlandsch Rundvee- Stamboek keurt alleen dieren van leden waarvoor tijdig in spectie aangevraagd is in Den Haag. Te Nieuwvliet, Draaibrug en Waterlandkerkje worden alleen koeien gekeurd. Op de keuring wordt door de keurmeesters verslag gedaan, hetwelk zeer leerzaam is voor de veefokkers. Daarom is het van groot belang dat deze keu ringen door hen worden bijge woond. Tijdens de keuringen bestaat de gelegenheid het oordeel der keurings-Commissie in te winnen omtrent naar de Provinciale Tentoonstelling te Middelburg - Vlissingen in te zenden dieren. Ten zeerste wordt aangeraden hiervan een ruim gebruik te maken opdat alleen het beste wat Zeeland aan rundvee bezit, zal worden ingezonden en geen dieren, die eigenlijk niet op een tentoonstelling behooren. Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Monnikendam ds J. P. van Heest te Groede. Ger. Kerk. Bedankt voor het beroep te Soerabaya door ds G. R. Kuij- per te Haarlem (vroeger te Schoondijke.) Predikbeurten. Nbd. Herv. Kerk. Donderdag 5 Mei. (Hemelvaartsdag). Breskens v 9!/2 u ds J. A. Raams Groede v 9l/2 u ds v. Griethuijsen Nieuwvl. n 3 uds J. A. Raams. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. P. van Heest. GROEDE. Huw.-Voltr. 7 April. A. Koens, 24 j., jm. en L. M. van Acker, 19 j., jd. 28, J. Verduijn, 23 j., jm. en A. Schaap, 20 j., jd. C. W. Cijsouw, 28 j., jm. en M. C. Basting, 26 j., jd. Geboorten. 4 April. Daniël Pieter, z. van D. van Cadsand en J. Dieleman. 10, Camiel Florimondus, z. van P. B. van Dierendonck en M. P. Ocké. 15, Levinus Adriaan, z. van L. Bas ting en K. M. de Bruijne. 23, David Abraham, z. van P. Lu- teijn en S. Risseeuw. 30, Pieter Jacob, z. van J. de Rooij en A. Goossen. Overlijden. 11 April. Neeltje Pleijte, 68 j wed. van J. Frelier. 15, I. Boone, 64 j., echtg. van E. Scheele. 19, J. C. Babijn, 59 j., echtg. van J. C. de Seijn. 29, Erina, 1 mnd., d. van Jac. Versprille en J. van de Meere. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 29 April. Heden werden de volgende zaken behandeld E. v. V., huisvr te IJzendijke, werd beklaagd dat hij op 1 Maart 1921 te Biervliet M. L. Valcks heeft mishandeld door haar opzettelijk gewelddadig aan haar haren te trekken en haar eenige slagen toe te bren gen. Eisch 10 of 10 d. hecht. E. H. d. W., 47 j., wagen maker te IJzendijke, werd ten laste gelegd dat hij op 14 Maart 1921 te IJzendijke P. Causement heeft mishandeld door hem op zettelijk gewelddadig met een bierglas tegen zijn hoofd te slaan, waardoor hij bloedend werd verwond. Eisch 15 of 15 d. hecht. Veroordeeld wegens spoorwegdiefstalJ. S., 26 j., remmer Staatsspoor Vlissingen, 6 maanden gev. straf, voorw. proeftijd 3 jaar. SPORT. Hoogwatergetij Breskens. Vauaf 4 April Zomertijd. DAGEN. vm. nam Woensdag Donderdag Vrijdag 4 Mei 5 6 12 07 12.52 3.01 Nieuwvliet. Zondag 1 Mei gaf de heer J. C. Ie Bleu uit'Nieuwe Maan Zaterdag 7 Breskens een Simultaanvoorstel-i nam. 9.21, 12.31 1.16 3.25 Mei VOETBALLEN. Breskens. Zondag j.l. speelde de Voetbalclub .Breskens Voor uit" haar eerste wedstrijd tegen een gecombineerd elftal der IJzendijksche Voetbalclub. De wedstrijd eindigde met 21 in het voordeel van .Breskens Vooruit". Een goed begin. Zondag j 1. klopte H.O.V. (Breskens) de A.V.V. II (Aar denburg) met 10. Groede, Alhier werd een wedstrijd gespeeld tusschen O. V. V. I uit Oostburg en G. V. C. I uit Groede. De eindstand was 00. DUIVENSPORT. Ze komen 1 Ze komen 1 Daar valt er een neer Eens kijken 1 Eens kijken Bij wie is 't nu weer Och, stil nu, daar zit zij, Zij wil er niet in. Ze kijkt en ze rust wat Och, wat slecht begin Toe, geef eens het bakje, Dan strooi ik wat zaad, Licht, dat zij wat gauwer, Het hok dan in gaat. Zie zoo, die is binnen Gauw Hier is de ring 1 Och, wat zou ik geven, Als ik d' eersten eens ving. Wat loopen I Wat loopen Een hert sukkelt maar 1 Het zweet loopt bij straaltjes; Een drop aan elk haar En zie, op het Spuiplein, Wat menschen daar zijn, Die lachen en gieren, Zoowel groot als klein 1 Die zijn daar gekomen, Om twintig voor tien, En op slag van twaalven Je kunt ze nog zien. En ieder, die aankomt, Blijft eventjes staan. Hij kan het niet laten, Daar kun je op aan! Maar och, 't is bedroevend En toch is het waar, Die allen, ze brengen Geen cent bij elkaar. Wanneer ze wat gaven, Als enkelen doen, Dan deden ze niets meer, Dan past voor 't fatsoen. Een kleinigheid ieder, Wordt groot bij elkaar. Al was 't voor één enkel, Eén prijsje extra maar. Dan toonden ze daardoor Belangstelling mee, Genoten ook voortaan Zeer zeker voor twee. J- BEDRIEGER. Te Zevenaar zijn tal van ingezetenen de dupe geworden van de praktijken van den ar beider K., die met een ver- valschten bedelbrief geld inza melde. K. is gearresteerd. SLAAPZIEKTE. Te Nijholtpa (Fr.) doet zich een geval van slaapziekte voor bij een 22-jarige boerendochter reeds vijf dagen verkeert zij in slapenden toestand. INBRAAK. Door uitsnijding van een glas ruit is ingebroken in het hulp postkantoor te Lippenbuizen. Een klein bedrag aan geld wordt vermist. De politie heeft nog geen spoor. AUTO-ONGEVAL. Zaterdagmiddag, ongeveer half 5 reed een auto, toebehoo- rende aan en bestuurd door den heer A, S. B, te Rotterdam in het water aan de Prinsessegracht te 's Gravenhage. Omdat in volle vaart rijdende, een tram en een automobiel tegelijk in tegenge stelde richting kwamen, zag de heer B. geen anderen uitweg, aldus een botsing vermijdend. Een voorbijganger sprong direct in 't water en redde de drenke lingen, twee heeren en twee dames. De auto is uit het water gehaald door een kraanwagen van de Brandweer. KINDERLIJKJE GEVONDEN. Zaterdagmiddag is door kinderen die in den tuin van een woning aan de Jansstraat te Velp bezig waren naar wormen te zoeken een kinderlijkje gevonden. De buren waarschuwden de politie die onmiddellijk een on derzoek ter plaatse instelde. De moeder der kinderen had het lijkje inmiddels wederom begra ven Zij bekende voor drie dagen van het kindje te zijn bevallen. Het lijkje zal gerechtelijk be schouwd worden om uit te maken of hier een misdaad is gepleegd. EEN MISDADIGE DOKTER. In het opzienbarende rechts geding tegen den Deenschen dokter Nordentoft, te Kopenha gen, wegens vermeenden moord op zijne echtgenoote, moord op zijn zoontje van 2 '/2 jaar, brand stichting, vervalsching van do cumenten, bedreiging, chantage, en 28 gevallen van behandeling van vrouwen als bedoeld bij art. 251 bis W. vS, waarvan 2 met doodelijken afloop, is heden vonnis geveld. Wegens de twee eertsgenoemde misdrijven volgde vrijspraak wegens gebrek aan bewijzen, voor de anderen ver oordeeling tot 12 jaren tuchthuis straf. MOORDENAAR AANGEHOUDEN. Betreflende de te Brunssum aangehouden J. M., verdacht van moord, deelt men mede, dat J. M., gehuwd en vader van meerdere kinderen, een onge huwde vrouw, waarmede hij vroeger gesmokkeld had, in een hotel te keulen, vermoordde. Hij schreef aan zijne echtgenoote te Heerlen een brief, waarin hij zeide moordenaar te zijn en daarom haar onwaardig. Hij zou zelfmoord plegen. Zijne kleeren en nog wat zou ze vinden in bedoeld hotel. De vrouw, die meende, dat hij het op haar eigen leven gemunt had en haar naar dat hotel wilde lokken, hield den brief 10 dagen onder zich en gaf daarna de politie kennis van een en ander. Deze begaf zich toen naar het hotel en vond het lijk met afgesneden hals en polsen en met twee steken in de borst. De moordenaar begaf zich naar Holland en vond werk bij een boer in Brunssum waar de Heerlen8che politie hem vond. Maandag wordt hij in afwachting van zijn uitlevering naar de strafgevangenis te Maastricht vervoerd. Op zijn hoofd was door de Duitsche politie 10,000 Mark gesteld, welk bedrag de Heerlen- sche politie zal ontvangen. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN. Zaterdagmiddag brak in de heide onder Hilvarenbeek langs de tramlijn, kort nadat de stoom tram gepasseerd was, een hevige brand uit, met het gevolg dat de brand den geheelen nacht en gisteren in alle hevigheid heeft gewoed, en pl.m 2000 hectare heide en bosch onder Hilvaren beek en Goirle tot over de Bel gische grens onder Poppel zijn vernield geworden. Bosschen van groote denneboomen gingen ver loren. De perceelen behoorden grootendeels aan de heeren Van Bennecom en Ed. van Puijen- broek. BOUWMEESTER TE WEENEN. „Geschokt en ontdaan staan wij onder den indruk van een karak ter-beeld in grootsch formaat", zegt de beoordeelaar der Neue Freie Presse van Louis Bouw- meester's Shylock. Meer dan een Venetiaanschen Jood lijkt hij een tvpe uit het Amsterdamsche Ghetto, een figuur van Rem brandt's bijbelsche schilderijen. De elke minuut wisselende gelaatsuitdrukking schijnt telkens uit Rembrandt's etsen gesneden. Nimmer is het wezen van den woekeraar met scherper trekken geteekend. Novelli gaf hem zoo, maar Bouwmeester heeft zijn eigen op\ atting pracht van een vondst, deze vale, van kilte huiverige figuur in het zomersche Venetië in een pels te kleeden. „Zoo sterk zijn de mimische uitdrukkingsmiddelen van dezen grooten kunstenaar, dat men zijn Hollandsch als de schakeering van een Ouitsch idioom meent te kunnen verstaan. Het publiek, een publiek van maatschappe lijke en artistieke distinctie, be groette den gevierden gast en dankte hem aan het slot met blijken van geestdrift, als in dezen schouwburg nog maar zel den is gehoord". De correspondent te Weenen van het Ilbld. schrijft d.d. 30 April Het Weener Burgtheater had Vrijdag een van zijn bijzonder groote dagen. Tegen sterk ver hoogden prijs werd als feestvoor- stelling „De Koopman van Ve netië" gegeven, met Bouwmeester als Shylock. In de kronieken van het the ater zal deze avond in de eerste plaats aangeteekend woiden om den buitengewoon groote geest drift waarmede het Weener pu bliek den gast ontving. De eerste galerij-bezoekers schaarden zich reeds tegen het middaguur in de rij en bleven geduldig wachten tot om half zeven de deuren van de schouw- burg opengingen. Bouwmeester heeft de opbrengst van deze voorstelling en van die op 2 Mei, in haar geheel ter beschikking gesteld van hel „Kinderhilfswerk" der stad Wee nen. Het Nederlandsche steun comité heeft hem daarvoor ge huldigd met een prachtig bloem stuk, dat het den beroemden landgenoot aan het einde van het vierde bedrijf liet overhan digen. ZEELIEDENSTAKING IN AMERIKA. Een groot gedeelte van het Amerikaansch scheepspersoneet heeft aan den stakingsorder ge- volg gegeven. Verwacht wordt, dat te New-York 20.000 zee lieden en 10.000 man machine- kamerpersoneel het werk zullen neerleggen. DE VREDE TUSSCHEN DUITSCHLAND EN DE V. S. De Senaat heeft met 49 tegen 23 stemmen de motie-Knox, be treffende den vrede met Duitsch- land, aangenomen. HET ULTIMATUM AAN DUITSCHLAND. De Opperste Raad te Londen besprak Maandagmiddag van vijf tot negen uur aan één stuk door het aan Duitschland te stel len ultimatum. Bij het uiteen gaan van de conferentie des avonds was zoo goed als over eenstemming bereikt. De conferentie is tot Dins dagochtend half twaalf verdaagd, en den geallieerden experts van leger en vloot is verzocht deze conferentie bij te wonen, het geen bewijst, dat morgen de laatste hand zal worden gelegd aan het nieuwe bezettingsplan. Dit zal worden ten uitvoer gebracht voor het geval, dat Duitschland niet binnen den vast- gestelden termijn de geallieerde voorwaarden aanvaardt, en de verlangde waarborgen geeft. Het is nog niet met zekerheid' te zeggen, wat precies de draag-

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2