ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. B O O M—B L I E K f 30e Jaargang Woensdag 4 Mei 1921 Nummer 2620 De pers als weerspiege ling van den volksaard. jgBgïfcLBYOK. Ontmaskerd. Een Engelseh oordeel. Binnenland. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever TNo,02°in BRESKENS p,°7s$4ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden - aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur publieke leven gestemd is, in dien vorm vrij duidelijk uit. De waarheid van deze bewe ring, dii bij het overwegen van wat de pers ten slotte is dade lijk in het oog springt, kan men ook gemakkelijk controleeren door het bekijken van de groote bladen der verschillende landen, die allen hun eigen cachet heb ben, waarin zij de geaardheid van hun volk openbaren. Ver gelijk maar Hollandsche, met Fransche, Duitsche en Engelsche kranten. Maar zie daarnaast dan de Ainerikaansche kranten. Zij wijken weer geheel af van de Europeesche, van welke ze met de Engelsche nog de meeste overeenkomst vertoonen. En in deze afwijking verloochenen ze niet de wat druk doenerige, schreeuwerige, oppervlakkige, maar ook practische aard der Amerikanen en het zakelijke en drukke en lawaaierige van hun openbaar leven. Wat aan een Amerikaansche krant opvalt is het kolossale. De Amerikanen houden immers van het reusachtige, het groote meer dan het grootsche. Zij zoeken het in de kwantiteit niet in de Kwaliteit. En hun hoofdbladen vertegenwoordigen dan ook in één nummer ten naasten bij een boekdeel. Een nummer van 125 bladzijden in het formaat onzer groote bladen is geen zeldzaam heid. Meer dan de helft dier ruimte wordt veelal ingenomen door advertenties, een bewijs wel van het drukke zakenleven, maar ook van de zucht naar reclame en van een sterk begrip van de beteekenis dier reclame. Die re- clamezucht openbaart zich ook in de talrijke vetgedrukte letters, de schreeuwerige opschriften en de vele hoofden. Ook in het re dactioneel gedeelte zijn de Ame rikaansche bladen erg gul met vetgedrukte opschriften en druk ke, schreeuwerige hoQfdjes. 't Is, of ze je alles töe willen schreeu wen, uit vrees, dat je 't anders niet verstaan zult. Het drukke, jachtige en oorverdoovende van hun leven maakt dat misschien veelal noodig, maar ons doet het vaak onaangenaam aan. Dat drukke, jachtige, onevenwichtige komt ook tot uitdrukking in de enorme vei scheidenheid, doordat men er alleen heel korte arti keltjes in vindt. Degelijke be schouwingen, al was het maar een enkel, wat dieper gaande beoordeelingen over kunst en wetenschap en dergelijke vindt men er niet in. Het redactioneel gedeelte bestaat uit nieuwe en korte artikeltjes, over een moord- drama, een echtscheidingsproces en dergelijke. De omvang maakt dus, dat er een enorme verschei denheid is en dit geeft aan de bladen iets kaleidoskoopachtigs, dat vermoeit. In zijn gedachten ziet men een drukke, Ameri kaansche straat, waar alles door elkaar heen jacht en toetert en raast En de hoeveelheid der plotselinge indrukken verwart en doet onwillekeurig de oogen sluiten. In de advertentie-rubriek treft de overstelpende massa aan prijzingen van kwakzalversmid delen, een bewijs van de bizon- dere zorg, die de Amerikaan aan zijn gezondheid besteedt, maar ook van den eigenaardigen stand der Amerikaansche medische wetenschap en van het gebrek aan bekwame artsen. Ook in het redactioneel gedeelte is vaak een rubriek voor allerlei vragen de gezondheid betreffende, die echter allerminst medisch be handeld worden. Zoo geeft de geheele Ameri kaansche krant een ander beeld dan de Europeesche en vooral dan de Hollandsche, die in veel opzichten van de Amerikaansche als het ware het tegengestelde is. Vergelijking met andere, met Duitsche en Fransche kranten, zou minder groote verschillen doen zien, maar toch even goed het verschil in volksgeaardheid uitdrukken. Maar aan de Ame rikaansche laat zich de tegen stelling en daardoor ook de waarheid, dat in de pers de volksaard tot uitdrukking komt, wel het duidelijkst demonstreeren. Het dag- en weekblad, de krant, is in onzen tijd meer dan ooit de uitdrukking geworden van wat er in elk volk omgaat, wat het bezighoudt en wat er leeft in zijn geest en gemoed, lil kunst en litteratuur en weten schap en b'oeken van allerlei geaardheid moge zijn dieper wezen zich uitspreken en zijn ziel zelve tot openbaring komen, de krant, de pers is als 't ware de directe weerspiegeling van wat zich meer aan de opper vlakte beweegt en onder den onmiddellijken invloed staat van de omstandigheden en dage- lijksche gebeurtenissen. Het is de weerpiegeling van het meer tijdelijke, dat daarom telkens andere vormen aanneemt. Maar onder deze veranderde vormen is een vaster ondergrond, waar in het meer wezenlijke zich uit spreekt. En dat komt meer nog dan in den inhoud in den vorm der dag- en weekbladen tot ui- ting. Met vorm is hier niet bedoeld, althans niet in de eerste plaats, het formaat der couranten. Zeker ook dat heeft beteekenis, zoo men tenminste daaronder het formaat in het algemeen, niet van ieder blad afzonderlijk, be grijpt en formaat in den zin van uitgebreidheid, aantal bladen. Maar hoofdzakelijk wordt hier met vorm bedoeld de bepaalde rubrieken, in tegenstelling met wat er in iedere rubriek dage lijks gezegd wordt, de verhou ding der advertenties tot het redactioneel gedeelte, de inhoud der advertenties enz. Voor vorm zou men wellicht ookftoon kunnen zeggen ofschoon hiermee het begrip ook niet ge heel juist zou worden aangeduid. Het best is de bedoeling dus uit te drukken door van vorm en toon en ook inhoud gezamenlijk te spreken als van den vorm der pers. En in dezen zin ge nomen spreekt zich in het alge meen de geaardheid van een volk en de toon, waarop zijn 103) Jaren en jaren, totdat de dood haar uit al deze veischtikkelijk- heden kwam verlossen. Met ijling kwelt zij zich over haar lijden in deze gevangenis, dat tij dag op dag, jaar op jaar zal Boeten verdragen in dezen ker- ker, waar zij niet het minste van dt buitenwereld meer verneemt of tot haar doordringt. Zij is vergeten, levend begraven 1 Zij ziet hare dagen voorbijsnellen. Zij vervalt meer en meer, wordt grijs door het lijden. De marte- lingen, die zij te verduren heeft, overschrijden de maat der men- schelijkheid. Zoo gaat de dag voorbij, zoo komt de lange, ban ge nacht 1 Hare oogen worden steeds matter van de overvloe dige tranen, die zij stort 1 Doch wat helpt haar klagen 1 De geneesheeren gaan eenvou dig hoofdschuddend verder, als zij op hun rondgang door het gesticht, een kort bezoek ge bracht hebben. Zij is eene patiente als iedere andere, waarvoor geene uitzondering gemaakt wordt. Zij lijdt aan inbeeldige gedachte. Wat zij ook zegt, men gelooft haar niet, en zelfs de eenvoudig ste levensbenoodigdheden wor den haar ontzegt. Als zij over dorst klaagt, wordt haar zelfs een dronk water geweigerd, om dat zij zich, zooals men zegt, maar inbeeldt dat zij dorst heeft en men niet van den vastgestel- den regel der bediening afwijkt of buiten de bepaalde uren iets verstrekt. Ook in de felste koude nachten, krijgen zij geen meerdere of betere verwarming. Ook in dezen koelen nacht, klapperden Lucie's tanden op elkander, omdat zij zich in een koortsachtiger) toestand bevindt. Zij meende toch weder dicht bij de deur van haar vertrek lichte voetstappen te vernemen. Inderdaad was het zoo, zij naderden hare deur. Nu was misleiding onmogelijk. In het volgend oogenblik werd de deur geopend en eene donkere, met een doek over het hoofd gesla gen gestalte, trad binnen. Lucie verschrikte en verkeer de in doodsangst, zij had de gedachte gekregen, dat men haar wilde vermoorden, en een gil kwam over hare lippen. Stil, om Godswil stil, indien gij uit uwen kerker verlost wilt worden, riep eene onduidelijke stem tot haar. Hier, neem dezen mantel, sla hem om en volg mij, doch spoedig, laten wij geene minuut verliezen, want ieder oogenblik kan de wacht weder in dezen gang komen 1 Lucie waagde het niet te den ken, welk geluk haar overkwam, haar verstand stond als het ware stil, zij volgde in haren mantel In een artikel, gewijd aan de mededeeling dat Frankrijk de nieuwe Duitsche voorstellen on aannemelijk acht, zegt de Westm. Gazet ,Wij behoeven niet te zeggen dat wij den huidigen toestand als rampspoedig beschouwen. Bovenal heeft Europa behoefte aan vrede en het tot een einde brengen van al dit getwist, maar de bondgenooten beamen een onderneming, die de vijandige verhouding over een uitgestrekt gebied zal hernieuwen. Als mid del om geld van Duitschland los te krijgen, zal de bezetting der Ruhr-vallei falen, zooals alle andere sancties hebben gefaald. Zij zal Duitschland's mogelijkheid om te betalen vei minderen en den bondgenooten zekerlijk niet verrijken. Of de bondgenooten hun kosten zullen goed maken, is zéér twijfelachtig, of beter gezegd niet twijfelachtig, wan neer wij in aanmerking nemen dat de kosten gedekt moeten worden van de schade, die overal aan handel en nijverheid zal worden berokkend. Immers, het denkbeeld om de minerale rijk dommen van de Ruhr te kunnen exploiteeren door dwang of ge dwongen arbeid, druischt in tegen alle ondervinding op dit gebied en bijaldien men daaraan blijft vasthouden, zal zulks den bondgenooten een nóg ernstiger en schandelijker mislukking be rokkenen. Wij betreuren het ten sterkste dat het gezond verstand en de gematigheid, die in ern stige omstandigheden als deze, steeds de groote traditie van het Engelsche volk geweest zijn, zich niet bij deze aangelegen heid hebben doen gelden. Duitschland kan en moet groo te schadeloosstellingen betalen, doch het zal nooit gedwongen kunnen worden langs den weg, dien de bondgenooten willen inslaan. Twee jaar lang hebben wij nu gezien dat de geallieerde regeeringen eischen hebben ge steld, die door ieder, die onder vinding heeft, onmogelijk worden geheeten, en dat Duitschland onder dergelijke eischen aan het geen voor dat land mogelijk was te doen, wist te ontsnappen. Nimmer hebben wij nog een onpartijdig wetenschappelijk oor deel gehad omtrent hetgeen Duitschland kan betalen en hoe het moet betalen. Gelijktijdig met een geweldigen eisch heb ben wij aanschouwd een bijkans eenstemmige weigering om be taling te aanvaarden in den eenigen vorm, waarin die gedaan kan worden, en mede gezien hoe de regeeringen elkander de loef trachtten af te steken om middelen te beramen, die zullen voorkomen dat hen geleverd wordt, datgene waarom zij vra gen. Het is dwaasheid te meenen dat het moeilijke en 'ingewik kelde vraagstuk der schadeloos stelling op die wijze kan worden behandeld, en als de bondge nooten thans hun legers nog verder in Duitschland doen trek ken, zullen wij moeten aannemen dat zij het opgegeven hebben een oplossing te zoeken en dat zij iets anders op het oog heb ben iets dat onberekenbare gevolgen zal hebben voor Euro pa en de gansche wereld." HET NOODWETJE. De centrale sectie van de Tweede Kamer heeft besloten, het wetsontwerp tot aanvulling van de Provinciale wet en Ge meente-wet met een bepaling om te verhoeden dat in de Provin ciale Staten en Gemeenteraden personen zitting nemen, die uit hoofde van hun gedrag van het actieve kiesrecht zijn uitgesloten, heden Dinsdag 3 Mei in de afdeelingen te onderzoeken. DE NIEUWE COMMISSARIS DER KONINGIN. Maandagmorgen is met den trein van 11 uur te Middelburg aangekomen de nieuwe Commis saris der Koningin, de heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Op het station waren ter ver- gehuld, hare redster, met eene vlugheid, die zij in gewone om standigheden niet zou gehad hebben. Haar hart klopte tot springens toe. Zij wist niet eens, wie zij volgde, want de gestalte, die haar voorging, droeg insge lijks een dichten mantel en had het aangezicht met een sluier bedekt. Gelijk twee geesten, zetten de beide nachtwandelaars Kunnen weg voort, liepen langs de breede trappen naar beneden en ston den in het volgende oogenblik op het terras, dat naar het park voerde. De maan schesn helder en verlichtte het geheele landschap. Lucie was genoodzaakt een oogenblik te blijven staan, om lucht te scheppen, zij was door het haastige loopen en de op gewondenheid geheel buiten adem. Met volle teugen ademde zij de lucht der vrijheid, die zij thans genoot, in. De vreugde deed bijna haar hart springen. Spoedig verder 1 wij hebben geen tijd te verliezen I zeide haar begeleidster, waarin zij thans Betsy herkende, toen de mantel, dien zij over de klee deren van het gesticht droeg, zich eenig8zins opende. Maar wat zal ik om Godswil beginnen, daar ik geen cent geld bezit, zei Lucie, plotseling den toestand, waarin zij zich bevond inziende. En ook zal men mij in de kleederen van het gesticht, die ik onder den mantel draag, spoedig herkennen Ik heb daaraan wel gedacht, zei Betsy, Lucie eene beurs, die hare spaarpenningen inhield, ter hand stellende Zij bevat 20 pd. fvierhqjiderd Mark) mevrouw, daarmede kunt gij u wel behel pen. En mocht gij te kort komen, dan kunt gij u tot uw advocaat wenden. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1