Binnenland. Gemengd Nieuws LANGERE WERK.TIJD VOOR DE VLASINDUSTRIE. Zaterdagmiddag werd te Axel een goed bezochte vergadering gehouden van de vereeniging van vlaskooplieden en vlasbe werkers, onder voorzitterschap van den heer F. Dekker. Voor namelijk werd daar besproken de voor zoowat alle midden standers ongelukkige bepaling in de Arbeidswet, dat per dag maar 8 uren of per week maar 45 uren mag gewerkt worden. Er was reeds met den minister van Arbeid over die kwestie gecorrespondeerd en thans had men van Z. Ex. een schrijven, dat bij hem geen bezwaar be stond om, indien dit werd ge vraagd, voor de vlasindustrie, een langer arbeidsuur toe te staan. Besloten werd nu, dat het be stuur die vergunning uit naam der aangesloten leden zou vra gen en zich daarbij in verbin ding te stellen met de werklie denorganisatie, omdat ook door het weldenkende deel der arbei ders over 't algemeen de korte werkdag niet gunstig beoordeeld wordt. (Ax. Crt). g si a g P re hi g' se vc di m Wi or. D w< be de kr he lijl pa sei zal zas onj lijk tre gel vot de eer Ma en ten nu om van Breskens. Alhier is op gericht de Voetbalvereeniging ,Breskens Vooruit" met plm. 30 leden. Tot Bestuursleden werden be noemd de heeren W. Carels, J. C. Ie Bleu, J. van Male, I. Ver sprille en A. Luteijn. Ter gelegenheid van de verjaardag van ons Prinsesje zal de Muziekvereenigir.g Zaterdag avond alhier een concert geven op het Spuiplein. Schoondijke. In de Dins dag alhier gehouden Raadsver- i gadering ware.i afwezig de hee- I ren Iz. Seen en C. Cammaert. I Op haar verzoek werd aan Mej. Leellang tegen 1 Juli a.s. ontslag verleend als onderwijze res aan de Openbare School. In de schoolcommissie werden benoemd de heeren A. Wissel, 'F. H. Odink, Adr. Luteijn, J. C. Quist en Iz. Risseeuw. Tot reserve-machinist aan de Electr. Centrale werd benoemd A. van Dale te Cadzand. Vrijstelling voor lichamelijke oefening zal gevraagd worden. De Burgemeester vroeg mach- tiging van den Raad om hen, die aan hunne electr. geleiding laten werken buiten den Ge meentelijken machinist om, den stroom te onthouden,'aangezien dachten zijn ingekomen. De Raad gaf zijn toestemming. Na rondvraag wordt overge gaan tot vergadering met geslo ten deuren, ter behandeling H. Omslag. Oostburg. Z. D. H. de Bisschop, Mgr. P. Hopmans be zocht deze gemeente evenals Aardenburg en Sluis, alwaar hij de kinderen het Heilige Vormse toediende. De tentoonstelling der door Je leerlingen van de Ambachts chool vervaardigde werkstuk ten zal, naar verluidt, dit jaar liet plaats hebben. Door het geringe aantal leer ingen is er zoo weinig vervaar- ligd, dat eene tentoonstelling de noeite niet zou loonen. In den nacht van Dinsdag >p Woensdag werden de in- voners dezer gemeente uit hun laap wakker geschrikt door het uiden der brandklok. Te ongeveer half twee was loor onbekende oorzaak brand mtstaan in de werkplaats van len rijwielhandelaar J. de Smit, Ihier. Gebouw en inhoud zijn otaal vernield. In de werkplaats bevonden zic'i een 40 rijwielen en een motorfiets, benevens gereedschappen en een groote hoeveelheid onderdeelen. Alleen de werkplaats 'was verzekerd, zoodat de schade, die op 3000 wordt geraamd, zeer groot is. Men denkt aan kwaadwilligheid. IJzendljke. Ill de Vrijdag 22 April gehouden Raadsverga dering waren alle leden tegen woordig. De notulen der vergaderingen van 22 Februari en 2 Maart wer den ongewijzigd goedgekeurd. Hierna werd voorlezing gegeven van verschillende ingekomen stukken, waaronder een schrijven van Heeren Gedeputeerde Staten berichtende dat de overdracht van de Openbare School aan het Roomsch Katholiek Kerkbestuur is goedgekeurd. Tengevolge van deze overdracht zal het Gemeen te-bestuur tot den bouw eener nieuwe Openbare School moeten overgaan. Daar over de keuze van het bouwterrein nog verschil van gevoelen bestaat zal in een volgende Raadsvergadering deze kwestie opnieuw ter sprake wor den gebracht en eene beslissing worden genomen. Nog was ingekomen een schrij ven van hetzelfde College, be richtende dat geen goedkeuring kon worden gehecht aan de voorgestelde salarisregeling voor den Gemeente Ontvanger en verzoekende den Raad er op te wijzen, dat de werkzaamheden van dezen Ambtenaai door de nieuwe wijze van inning van de inkomstenbelasting voor de ge meente zeer zullen verminderen en dienovereenkomstig het salaris te regelen. De Raad besloot met algemeene stemmen zijn besluit van 10 December 1920 in te trekken en het salaris van den Geineenle-Ontvanger op een maximum van 1200 te houden. De Voorzitter deelt mede dat door dit besluit d^ schoone ver wachtingen, die de Ontvanger door het eerstgenomen besluit waren voorgespiegeld, thans ver dwenen waren en stelde daarom voor om den Ontvanger bij de invoering van de verplichte keu ring van vleescli en vee en van de warenwet voor deze teleur stelling schadeloos te stellen door hem later met de administratieve werkzaamheden, verbonden aan de uitvoering der keurings- en warenwet, te belasten. Een verzoek van de onder wijzeres mejuffrouw Callaertom verhooging barer jaarwedde voor het geven van onderricht in de nuttige handwerken werd af gewezen omreden door het tot standkomen van inrichtingen van bijzonder onderwijs het onder richt in de nuttige handwerken met 1 Jan. 1922 vermoedelijk zal vervallen. Wel kon de Raad goed vinden, dat verzoekster voor het onderricht dat zij alsdan aan school 2 alleen meer zal moetengeven dezelfde jaarwedde zal blijven genieten, die zij vroe ger aan de beide Openbare Scholen genoot. Besloten werd aan A. Reijn- houdt, J. Tousseint en C. van Poucke op de gewone voorwaar den grond in erfpacht te geven voor het bouwen van vier wo ningen in den Boulevard. Daar in deze buurt reeds vele huizen zijn tot stand gekomen, wordt besloten het houtgewas voor de aldaar staande woningen weg te ruimen om de bewoners een vrij uitzicht op den Provincialen weg te geven. Met alg. st. werd nog' goed gevonden de door den Gemeente- Ontvanger te stellen waarborg te brengen op 9000. Aan Burgemeester en Wet houders werd een crediet van f 150 verleend om daaruit bi] te dragen in de feestelijkheden welke zullen worden georgani seerd bij gelegenheid van den in Juni te IJzendijke te houden toondag van paarden. De Voorzitter deelt mede dat het voornemen bestaat een twee de biug te leggen over het ka naal de Linie tusschen de Pont Avancé en het Verlaat, hij wijst op het groote belang dat de gebruikers van landen aan de zuidzijde van het kanaal bij deze brug hebben voor het vervoer hunner landbouwproducten en stelt voor voorloopig eene bij drage van f 100 per jaar ge durende 20 jaren te verleenen aan den polder of de corporatie die met den bouw dier brug zal worden belast. Nadat door verschillende leden over dit voorstel het woord was gevoerd en speciaal ook de vraag besproken was waar de brug zou komen te liggen werd het voorstel met alg. stemmen aangenomen. Voor wat de heffing van een plaatselijke inkomstenbelasting aangaat besloot de vergadering met alg. stemmen dat voor 1921 de inning volgens de bestaande verordening zal geschieden, dat voor 1922 '/3 van den omslag zal worden gehouden en tegen 1 Mei 1922 een nieuwe veror dening op de heffing zal zijn vastgesteld. Nadat de verordeningen be treffende het openbaar vervolg onderwijs en de warenwet waren vastgesteld, de begrootingen van 1920 en 1921 en die van het eleclrisch bedrijf voor 1920 waren gewijzigd, en met vijf tegen twee stemmen besloten was de woning van den veldwachter P. Ver schelden te verbouwen, ging de openbare zitting over in eene met gesloten deuren, tot vast stelling van het kohier van den hoofdelijken omslag 1921. Bij het alhier gehouden Biljart-concours, in de zaal van den heer Heet. de Witte, zijn verspeeld 1041 kaarten. De uitslag is: Iz. de Hullu Pz. Ie prijs, Aug. de Witte 2e, Vict. Gilson 3e, A. de Vreeze 4e, J. Willems 5e, II. de Witte 6e, Lense 7, K- Manchet 8e, Aug. van Hyfte 9e en J. Bosschaart 10e prijs. Als bijzonderheid dient vermeld, dat de laatst gespeelde kaart (de 1041e) de le prijs bezorgde. Het Staatsblad no. 654, bevat de wet van den 2den April 1921, tot nadere verhoo ging van het maximum van het rentelooze voorschot uit 's Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van spoorweglijnen van IJzendijke over Sas van Gent naar Drie Schouwen, van Hoofd plaat naar Pyramide, van Phi lippine over Terneuzen naar Zaamslag en van Sas van Gent naar de Belgische grens in de richting van Selzaete. Sluis. Maandag werd door Z. 1). H. de Bisschop van Breda de eerste steen gelegd voor de R. K. Jongensschool. Gedurende de zomermaan den zal het kanaal Sluis-Brugge wegens herstellingen aan de door de Duitschers vernielde bruggen niet bevaarbaar zijn. Het oudste klokkespel van Nederland, het bekende „Jantje van Sluis", dagteekenend van 1313, dat 12 Juni 1606 de stad voor een overval redde door niet te slaan, is als miniatuur klokkenspel met één klok ver- meederd, terwijl Jan in een nieuw pakje is gestoken. Om het kwartier zal nu de tijd door het carillon worden aangegeven. School en Kerknieuws. Oostburg. Donderdag j.l. zijn te Middelburg geslaagd voor het examen onderwijzeres me juffrouwen M. E. Leenhouts en D. F. Bevin, beiden alhier en mej. S. Risseeuw te Groede. SPORT. TENNISSEN. Sluis. Alhier wordt opge richt een tennisclub, waarvoor kosteloos een terrein is beschik baar gesteld door den heer J. v. d. M. In de gemeente circu leert een lijst voor het nemen van aandeelen voor de verdere groote onkosten. IJzendijke» Alhier wordt opgericht eene korfbalclub, waar voor alle voorbereidende maat regelen zijn getroffen. Als resul taat van de demonstratie van de A. K. C. tegen O. K. C. te Brugge dient medegedeeld, dat ook in het Vlaanderenland Kolfbal wordt ingevoerd in de korfbalat'd. van de IJ. M. C. A. sportvereeniging te Btugge Ingezoiitleii. Predikbeurten. Ned. Hkrv. Kerk. Zondag 1 Mei 1921. Breskens v 9u ds J. A. Raams n 1.30 u Zondagschool. n 5l/2 u ds J. A. Raams av. 7-15 Werkmansbond. Groede v 9'/j u ds v. Griethuijsen Doopbediening. Nieuwvl. v 10 uds Hofker. Doopbediening. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. P. van Heest. Mijnheer de Redacteur De Bond van Melkveehouders te Vlissingen besloot in zijn vergadering van 25 April-j.l. den prijs van de melk te bepalen op 12 cent. Onwillekeurig komt bij mij de vraag hoe de koeien daar zoo veel goedkooper kunnen gehou den worden als hier, waar nog steeds de abnormaal hoogen prijs wordt betaald van 20 cent. Of is de melk hier zooveel beter als elders. Misschien kunnen de melkverkoopers daarop wel in lichtingen geven. Met dank voor de plaatsing. Een Melkverbruiker. Breskens, 29 April 1921. DE NIEUWE AMSTËRDAM- SCHE GEMEENTERAAD. De verkiezingen in onze hoofd stad hebben deze week plaats gehad. Te belangrijker was deze verkiezing, daar ook de vrouwen hebben moet stemmen. De uitslag dèr verkiezing is stemmen zelels Vrijheidsbond 31.990 5 Katholieken 45.021 8 S.D.A.P 84.127 14 Chr. Hist. 26.084 4 Ant. Rev. 20.873 4 Communisten 18.133 3 Lijst De Gelder 14.246 2 Vrij.-Dem. 13.563 2 Neutr. Partij 6494 1 Chr. Dem. 3105 1 Lijst Den Hertog 4010 1 De vrees, dat de straatzwerver De Gelder, bijgen. „Hadt-je-me maar", gekozen zou worden, is niet alleen bewaarheid, doch een tweede straattype, en wel een zekeren „mijnheer" Zuurbier, zal koo op de kussens komen, daar deze twee „heeren" ruim 14000 stemmen op zich vereenig- den. De raadverkiezingen van 1921 zullen in de geschiedenis van Amsterdam voortleven als die van den zwerver „Hadt-je-me maar". En de naneef zal zich met belangstelling afvragen hoe het mogelijk is geweest dat in de hoofdstad des Rijks een groot deel van het kiezerscorps zijn stem kon geven aan een straattype dat uitblonk door gemis aan alle christelijke en maatschappelijke deugden, aldus de „Tel." De reden van dit „schandaal" is niet ver te zoeken. Het is te verklaren uit het feit dat de af getreden Raad in kwaliteit niet zoo ver afstond van „Hadt-je me-maar" en sinds lang al zijn waardigheid vergooid had in veel marktgeschreeuw-discussies, volksmeetings-debatten, en kroeg lawaai. In dit gezelschap zou een Hadt-je-me-maar" een niet al te slecht figuur geslagen hebben en zoo hebben bij deze verkiezing twee stroomingen elkaar ont moet de kiezers die als Am- sterdamsche straatjongens, „er „er hun draai in hadden" den zwerver te midden der vroe de vaderen op 't Prinsenhof te zien zetelen, die er een „mop" in zagen, en de kiezers, die door den Rembrandtplein-heros te stemmen hun verachting over het achtbare lichaam, dat Ge meenteraad heet, wenschten te kennen te geven. „Had-je-me maar", is thans lid van den Raad en de oude phi- losoof zou zijn kiezers geen grooter dienst kunnen bewijzen dan een ordelijk r-ensch en een goed Raadslid te worden. Doch wij vreezen het ergste. De geestige schrijver in de( Tel. van het „Dagboek van een Amsterdammer" heeft het deel nemen van de vrouw aan de stemming als volgt geparodieerd. De eerste maal, dat vrouwen kiezen, lil de politiek, natuurlijk. In het dagelijksch leven kiezen zij altijd, al doen ze alsof wij mannen het kiesrecht hebben. Ik heb daarom verschillende dames bij het verlaten van het stemlokaal geïnterviewd. De S c h i 11 e n-j u f f r o u w „Polletiek, meheer. Net mijn schillekar. De afval krijg je1 De beste happen houwe ze zelf. De dame van drie hoog achter: „Lekker Om me vent te peste heb ik ter Haar gestemd. Ik heb lekker al de namen d'r onder ook zwart gemaakt. Lekker 1 De typiste: „Gisteravond, tot de laatste tram, heeft meneer me geleerd hoe ik mijn kaart moest invullen. Ik heb er nog hoofdpijn van. Maar meneer is een schat. Wie ik gestemd heb Ik weet het waarachtig niet meer. Komt het er wat op aan De s o 1 i e d e huisvrouw: De inelek kookt over eu ik kan die daghit niet bij de kleine vertrouwen. En ze komen om de gordijnen weg te halen Alles loopt vandaag in de war. Ik stem nooit weer. Ze zullen zon der mij het land ook wel regee» ren. Maar wie regeert zonder mij mijn huishouden Het moderne jonge- meisje: „Affreus, dat stemmen. En wat een l'oeileelijke kerels achter die stemtafel. Waarom niet de jongelui van de tennisclub er achter gezet Dan hadden we nog een beetje kunnen flirten. Ik heb „Had-je-me-maar" ge stemd. Dat paste net bij mijn stemming van vanmorgen. Gaat U mee een kopje koffie drinken? De dienstbode: Meneer heeft me wat moois beloofd, als ik Walrave Bessen wijn stem. En Mevrouw zegt: „Stem Mevrouw Schreeve" en Janus van den slager zegt „Kies Wijnkoop" en van Bertus den chauffeur, krijg ik een zoen als ik Wibaut stem en de jonge meneernou wat die zegt, zeg ik maar niet. En daarom heb ik mijn oogen dicht gedaan, de kaart driemaal omgekeerd en blindelings een gaatje zwart gemaakt. Het was het gaatje van meneer Weiss. De Feministe: „Enfin Beul 1", in 't stemhokje. De dame uit de Van Ostadestraat: Ik heb alleen mijn klantjes gestemd. Ik vind dat niet meer dan fat oendelijk. Voor wat hoort wat. Ik ben verhuisd. Als U mijn adres De practische kan toor j u f Ik heb het stempotlood mee genomen als souvenir aan den eersten keer. De bejaarde juffrouw: Wat 'n werk meneer. Ik heb al de O's op de lijst zwart ge maakt. Mijn vingers beven er nog van De jonge dame; op vergevorderden I e e 1- t ij d Ik heb gekozen, meneer, maar nog nooit heeft iemand mij ge kozen. Daar moesten ze een wet op maken.

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2