Plaatst! Nieuws. Binnenland. Rechtzaken. Gemengd Nieuws Laatste Berichten. EEN VLOOTFONDS? Naar „Het Vaderland" meldt, worden pogingen in het werk gesteld, om een nationaal vloot- fonds te vormen. Men wil hier voor f200.000.000 bijeenbrengen en deze besteden voor den aan bouw van 2 slagschepen en 6 kruisers voor de verdediging van Iridie en verder eenig klein materieel. Naar men het blad verder mededeelde staat de indertijd met eenige verbazing vernomen zending van kolonel Gooszen naar Indië hoogstwaarschijnlijk mede in verband met dit plan. Dr Abr. KUYPER STICHTING Den 20sten April is ten over staan van den notaris C. Ver- sluys en ten huize van den heer H. Colijn te 's Gravenhage, ver leden de akte van oprichting van de Doctor Abraham Kuyper Stichting. De stichting is gevestigd te 's Gravenhage. Het doel is kennis der begin selen, die de anti-revolutionaire partij op staatkundig terrein belijdt, door wetenschappelijken arbeid te verdiepen, de door werking en toepassing dier be ginselen op het gebied van het staatkundig leven te bevorderen en den invloed dier beginselen op het gebied van het staatkun dig leven te bevorderen en den invloed dier beginselen onder de anti-rev. van Nederland in het bijzonder en op het geheele Nederlandsche volk in het al gemeen te doen toenemen. Zij zal dit doel trachten te bereiken o m. door het inrichten en onderhouden van een centraal bureau met bibliotheek en lees zaal het openen van de gelegen heid voor daartoe geschikte wetenschappelijke personen, om zich te wijden aan de historische en wijsgeerige bestudeering en verklaring der anti-revolution- naire beginselen. De geldmiddelen der stichting mogen niet worden aangewend tot rechtstreekschen financieelen steun bij verkiezingen. KONINKLIJK BEZOEK. De Koningin zal heden, ver gezeld van den Prins, een bezoek brengen aan de Boskoopsche tentoonstelling te Gouda. HET AFSCHAFFEN VAN DE PASVISA Het Alg. Hbld. deelt het vol gende mede omtrent het pasvi sa Beschamend achten wij het dat andere landen Nederland voor gaan in het afschaffen van de pasvisia's. Wij hebben in dit blad reeds vele maanden geleden her haaldelijk aangedrongen op het geheel afschaffen van de pas- senrompslomp en passenplagerij voor Nederland. Wij gelooven dat daardoor niet één bolsjewiek meer, en zeer weinig onge- wenschte buitenlanders meer in ons land zouden zijn gekomen. De eenige moeilijkheid zou de werkeloosheid van onze passen- beambten zijn en de derving van de door de passencontrèle ver kregen inkomsten. Wij achten het ook allerminst onwaarschijn lijk, dat de invloed van onze passenbureaucratie, die de pas- sencontróle als iets strikt nood zakelijks blijft aanbevelen, oor zaak is dat Nederland thans ongeveer het lastigste en moei lijkste land is wat passen be treft. Wij lezen thans dat de „Temps" geheele afschaffing van passen voor neutralen aanbeveelt en dat de visa's op passen van gealli eerden al niet meer noodig zijn. Maar in ons land houdt de domme en nuttelooze plagerij onverdro ten aan. Wanneer zullen er in ons land nu eens meer ste "men opgaan om althans deze belemmering van het vrije verkeer tusschen de naties, die alleen het verkeer van de ordelijke en fatsoenlijke menschen belemmert, op te hef fen Oostburg. De Ring van Christ. Jongelingsvereenigingen in Z.-Vlaanderen in samenwer king met de Christ. Jongel. Ver. op Gereformeerden grondslag te Oostburg en Schoondijke hoopt D.V. 7 Juli a s. haar 23ste Zomer feest alhier te vieren. Aardenburg, Zondag moch ten Belgische voetballers en gaaischutters de grens niet pas- seeren. Door de maréchaussées werd hen den weg afgesneden bij het tolkantoor te Eede. De voetballers keerden terug, ook de gaaischutters, maar deze gin gen langs een anderen weg en hebben dus toch aan de schie ting deelgenomen. Zij hebben geen waakzame politie meer gezien. Sluis, De stoomboot voor den dienst van hier op Brugge is verkocht aan L. F. Groosman te Middelburg. De dienst zal nu gestaakt worden. Het is werkelijk jammer. Op het oogenblik wordt door de Belgen weer een fabel achtige prijs gegeven voor reis duiven en eieren daarvan dat geeft allicht een zucht om eieren te stelen, zooals een zekere A. d. S. alhier ondervond, daar hem de eieren van zijn beste duiven werden ontvreemd. Sohoondijke. Het Festi val alhier is officieel bepaald op Zondag 17 Juli a.s. Groede. Zaterdagmorgen kwam de Raad onzer gemeente in voltallige zitting bijeen. Na lezing der notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd worden vastgesteld, deelt de Voorzitter mede, dat is ingeko men een schrijven van den Mi nister van Arbeid, waarin wordt medegedeeld, dat aan de Drink watervoorziening in Zeeuwsch- Vlaanderen met spoed wordt gewerkt. Verder is ingekomen een ver zoek van de Stoomtram-Maat schappij Breskens-Maldeghem om haar te verleenen een rente loos voorschot groot 40.000, in de kosten van den aanleg en in exploilatiebrenging van een Stoomtram van Breskens over Groede, Nieuwvliet, Cadzand en Retranchement naar Sluis, met zijlijnen van Cadzand naar de haven dier gemeente en van Retranchement naar de Neder landsche Grens in de richting van Knocke. Een schrijven van het Comité tot het totstand brengen van deze lijn wordt voorgelezen, en verdei nauwkeurig toegelicht door den Voorzitter, tevens Secretaris van genoemd Comité. Al de leden waren van meening dat een totstandkoming dezer lijn niet alleen gewenscht, doch ook noodzakelijk voor'de ge meente is, zoodat de aanvraag om een renteloos voorschot van ƒ40.000 te verstrekken, zonder hoofdelijke stemming wordt toe gestaan. Tot leden van het Plaatselijk Comité voor Schooltoezicht wor den benoemd de heeren M. Mazure, J. B. Becu Izn., J. H. de Bliek, Schulz en M. Waelput. Het Suppletoir kohier Honden belasting wordt goedgekeurd tot een bedrag van 37. Na rondvraag, gaat de Open bare Vergadering over in Comité- generaal, tot vaststelling Kohier Hoofdelijken Omslag 1921. School en Kerknieuws. IJzendijke. Tot onderwijzeres te Gilze-Rijen is benoemd mej. E. Bleijenberge alhier. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rijswijk (Geld.) ds. Joh. A. Raams te Breskens. Aangenomen het beroep naar Aardenburg door ds H. J. Ba- nouw, te Oude-Niedorp. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 22 April. Heden werden de volgende zaken behandeld: J. S., 26 j., remmer bij de S. S. te Vlissingen, werd beklaagd, dat hij in den zomer vau 1920 tusschen Boxtel en Utrecht uit een koffer een sigarenkoker van krokodillenleer heeft weggeno men, terwijl hij dienst had op den trein. Eisch 6 maanden gev. straf. I.. S., 35 j., kermisreiziger, P. P. S., caféhouder, te Vlissingen, thans gedetineerd, werden be klaagd, dat zij op 4 Januari 1921 te Vlissingen een Zuid- Bevelandsch boertje van 1100 hebben beroofd. H. F. v. W., huisvr., eveneens gedetineerd, werd beklaagd, dat zij op 4 Januari j.l. bedoeld boertje heeft beroofd van een bankbiljet van 60 en een van 40 en bovendien bij boven bedoelden diefstal van 1100 behulpzaam is geweest. Door afwezigheid van den bestolene, die in Frankrijk ver toeft, werd de zaak 4 weken uitgesteld. De beklaagden wer den op verzoek van den ver dediger in vrijheid gesteld. SPORT. Wedvlucht Kortrijk 24 April. Afstand ongeveer 90 K.M. 68 duiven. Ie prijs P. van de Sande, 2e, 12e, 14e P. Jacobs, 3e J. Bese- mer, 4e J. Quaars, 5e en 7e Iz. Leenhouts, 6e en 10e Joz. Pleijte, 8e A. van den Heuvel, 9e W. du Bois, lie A. van Gijs 13e Jan Pleijte Pz. Duiven los 9 uur Belg. tijd. Eerste duif arriveerde 10-9-44, laatste 10-14-13. Wind Noord. VOETBAL. Aardenburg. Alhier speelde A.V.V. II tegen H.O.V. I (Bres kens). A.V.V. II won met 30. Ingezonden. Schoondijke, April 1921. M. d. R. Verleej weke stoeng er in Bronswiek, da ze zouen rond gaan voor 't festival. Noe, Zater dag zien ze bie mien ók gewist, 'k En geteekend nae me goeste en 'k en nie gekeken nae me buurman, da vin 'k altied misselijk. 'k En natuurlijk ok gevrogen oe of 't gieng. En ze zeëen, dat 't wel kost. Da dee me plezier, want k' ad er al zoo raar over oore praten. Zezeien: d'r is geen feestkemissie en 't is net mae meziek. J' eit altied van die menschen, die gerne 'n baentje èn. Ik doch zoo, dat 't net goéd zou zien, alleene me ziek. Want wat ei-je noe an wit en zwart loopen en tobbetje kruuen en al die andere flauwe kul. D'r gaon nog eel wat een- ten mee weg ók. En om 's Maandags nog feeste t' ouwen, da's geen gliek as 't vóo men schen is, die d'r Zondags nie bie willen zien. Ik dienk nog dikkels an 't spreekwoordDoe wel en zie nie om. Da moeten nu de rond gaanders ók mae dinken. k' Oop dus dat er goed in- geteekend wordt en dat den dag van 't festival een blieën dag mag zien. DE KERKENTROMMEL. Nog heden worden de geloo- vigen in de gemeente Hoogeveen door tamboer en trommel ter kerke geroepen. 's Zondagsmorgens om zeven uur slaat op de Zuidersche brug een tamboer, gekleed in een ge woon burgerpakje de réveille en gaat daarop een uur later al trommelend langs de huizen, om bij de kerk te eindigen. En dat geschiedt ook op werkdagen, wanneer er dienst is en op de kerkelijke feestgetijden. Het in strument, dat de tamboer han teert, is een ouderwetsche groote koperen trom en de marsch, dien hij trommelt was nog voor korte jaren een zeer verouderde. Thans is het een moderne marsch maar nog voor een 20-tal jaren „vertaalde" de jeugd de trom- melarij met de woorden „Mijn vader die moddert de kikkersloot op." Het zonderling gebruik van het oproepen der gemeente tot de Godsdientsoefeningen is wel licht eenig in ons vaderland en werd ingesteld door Jonker Johan van Echten, niet lang na de stichting der Kolonie. Er was destijds geen kerk, maar wel een kapel op den huize Echten, nagenoeg een uur verwijderd van het zich vormend Carspel. Die kapel was wel niet groot, maar toch wel iuim genoeg om bij de weinige ingezetenen van het dorp Echten, ook die van het in wording verkeerende Carspel Hoogeveen te bevatten. Maar er was geen klok in Echten, om den aanvang der Godsdienst oefeningen door gelui aan te kondigen en dus besloot de heer Van Echten, die evenals zijn broeder in krijgsdienst was ge weest, den militairen trom te gebruiken als luidklok. Het middel was eenvoudig en practisch beide en bleef in stand toen er in later tijd te Hooge veen wel een bedehuis was, maar nog geen klokketoren. Tot het bouwen der laatste had men geen geld en al had men dat ook gehad, men zou er toch niet licht toe ,zijn overgegaan daar men meende dat de grond in de kolonie niet geschikt was om zulk een hoog en zwaar gebouw te dragen. Thans prijkt er op 't westeinde der kerk een klein torentje van een klokje voorzien, hetwelk veel te zwak is om op eenigen afstand te kunnen worden ge hoord en dus blijft de trom nog steeds in eere. Schuldige grasheilingen. Zoo langzamerhand beginnen alle gemeenten rondom Amster dam zedelijksbevlieging te krij gen. De gemengde baden te Abcoube werden uit den booze verklaard; Ouder-Amstel voegde tn artikel aan de politieveror- ning toe, waarbij het verboden werd aan „personen van beider lei kunne" in het gras te vertoe ven, en nu is ook het landelijk dorpje Diemen in de geheel ver nieuwde politieverordening een dusdanig voorschrift rijker ge worden, dank zij het initiatief van den R. K. wethouder v. d. Schot. Het bewuste artikel zegt, dat het verboden is „op openbare gronden, buiten de tot openbaren weg bestemde deelen, buiten volstrekte noodzakelijkheid te loopen, te rijden of daarop te gaan staan, liggen of zitien". Hoewel bij de behandeling in den Raad ook de woorden „personen van beiderlei kunne" werden in- gelascht, heeft de burgemeester die later maar geschrapt. Zooals het artikel thans geredigeerd is, zullen de honderden Amsterdam mers, die Zondags in de Diemer omgeving op den weg uit rus ten, kans loopen, door den Die mer politie-geweldige verjaagd te worden. Volgens burgemeester jlir Bicker zou n.l. „uitrusten" niet tot de „volstrekte noodzakelijk heid" moeten getekend worden. Voor de tallooze visschers in dezs omgeving is het artikel te vens een ware plaag, want zij zullen niet meer aan den oevers der vaart in het gras mo gen staan! O, die provinciale zedelijk heids-excessen! (Cour.) INBRAAK. Door uitsnijding van een ruit, waardoor de deur kon worden ontgrendeld, is Zaterdagnacht te Wolvega ingebroken in het kan toor van de Coöp. Zuivelfabriek. Van de twee daarin aanwezige brandkasten is die van beton ge forceerd. In deze kast was geen waarde van beteekenis. De ijze ren, die een groot bedrag aan geld inhield, is omvergeworpen. De dief of dieven konden er echter niet in slagen deze open te krijgen. Door de politie wordt een nauwkeurig onderzoek inge steld. DE NACHTVORSTEN. De strenge nachtvorsten hebben in de Veluwe gelukkig niet zoo veel schade veroorzaakt, als algemeen werd gedacht. Van de verschillende bloesems zijn er wel vele bevrören, maar toch zijn er nog ruimschoots behou den gebleven, inzonderheid die van de pere- en appelboomen. Ook de rogge, het hoofdgewas dezer streken, heeft niet geleden. ROOFHOL te AMSTERDAM. Tientallen keeren heeft het politie-rapport reeds een beroo- ving of vechtpartij gemeld in perceel Kerkstraat 246 en nog steeds houden de berichten uit dit roofhol aan. Zoo werden verleden week Woensdag 2 vrou wen ter zake berooving gear resteerd. Twee dagen iater liep een agent daar ter plaatse en zag toevallig den bekenden Willem Leur het perceel verlaten. Tevoren had hij gezien, dat een publieke vrouw en een bezoeker naar boven waren gegaan. De agent vermoedde, dat Leur zich met de buit van den be zoeker uit de voeten wilde maken. Daarom arresteerde hij hem en bracht hem over naar het bureau Stadhouderskade. Daar bleek Leur in het bezit te zijn van Belgische en Holland- sche biljetten, vermoedelijk af komstig van de berooving op Woensdag. In verband hiermede is Leur ter beschikking gesteld van de justitie sinds Zaterdag bevindt hij zich in het Huis van Bewa ring- Maandagmorgen heelt de of ficier van justitie mr. van Thiel, de rechter commissaris mr. Eschau- zier, de inspecteur van politie Roos en eenige rechercheurs een inval gedaan ten huize van Leur, die zelf Wagenstraat 1 woont. Er werd niets gevonden. Behalve hij zijn in arrest ge steld de kamerverhuurster van Kerkstraat 246, juffrouw Koster en een zekere de Groot, ver dacht van heling. DE VOORSTELLEN. Lloyd George deelde in het Lagerhuis mede, dat hij, indien de nieuwe Duitsche voorstellen onbevredigend zijn, Frankrijk zal steunen bij het voorstel tot bezetting van de Westfaalsche steenkooldistricten. DE STORTING IN GOUD. De Commissie voor herstel eischt in een nota aan Duitsch- land dat zij uiterlijk 30 April bij de Banque de France van 1 milliard marken in goud, zal storten. NOG NIET OPGELOST. De Engelsche spoorwegarbei ders hebben besloten, geen steen kool te vervoeren, zoolang het mijnwerkersconflict niet is op gelost. VRIJ VAN MIJNEN. De Noordzee zal op 1 Mei voor het eerst na zeven jaar weder geheel vrij van mijnen zijn. CORRESPONDENTIE. Het Raadsverslag van IJzen dijke zal in een volgend num mer geplaatst worden.

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2