Platei Nieuws. Binnenland. Rechtzaken. Gemengd Nieuws Buitenland. zij zich dus tegen beurtlijst- dwang in Amsterdam hebben zij er kort geleden zelf om ver zocht. DE VRIJHEIDSBOND. Zaterdag is na een rede van Mr. P. Rink te Amsterdam, op gericht de Vrijheidsbond, waar van de Liberale Unie, de Bond van vrije liberalen, de Econo mische Bond, de Middenstands partij, de Neutrale Paitij, de Algemeene Staatspartij en de groep Voor Maatschappelijke en Ethische Belangen deel uitmaken. Het leiderschap werd opge dragen aan den heer mr. Hf C. Dresselhuys. Ter gelegenheid van deze oprichting werd Zaterdagavond in Artis een feestmaaltijd ge houden, waaraan ongeveer 450 personen aanzaten. Verschillende gasten voerden het woord. De feestmaaltijd, waaraan bij na alle bij den Vrijheidsbond aangesloten Tweede Kamerleden en eenige Eerste Kamerleden aanzaten, kenmerkte zich door een zeer geanimeerde en geest driftige stemming. Het Hoofdbestuur van den Vrijheidsbond heeftzich als volgt geconstitueerd 1. Liberale Unie: (vroeger vermeld); 2. Bond van Vrij-Liberalen Mr. H. C. Dre8selhuys, Prof. Visser van IJzendoorn, Walrave Boissevain, Joha. W. H. Naber, Douair, Van Heerdt tot Evers- berg, Dr. Hulshoff Pol (Utrecht) M. A. G. A. ridder van Rap- pard, F. J. W. Drion. 3. MiddenstandspartijAbr. Staalman, G. J. Bokhorst. 4. Alg. StaatspartijH. Eg- berink. 5. Neutrale PartijD. Wych- gel. 6. Groep voor maatsch. en ethische belangen: Mevr. Van Riema-Hijmans. 7. Economische BondProf- Mr. M. W. F. Treub, Mr. Dr. R. J. de Visser ('Arnhem), Mevr. A. M. KoekMulder (A'dam), Mevr. W. Wijnaends Francken- Dyserink (Den Haag), P. W. Schilthuis (Rotterdam), D. Me- rens (Den Haag), ir. Jan Ko9ter (Heerlen). De tweede, derde, vijfde en zevende voor de kies kringen, de andere drie vrij. BURGEMEESTER TELLEGEN. f Zaterdagnamiddag tegen 5 uur is de burgemeester van Amster dam, de heer J. W. C. Telle- gen, te zijnen huize op bijna 62-jarigen leeftijd overleden. Woensdagavond 1.1. kwam de heer Teilegen van zijn 2 Febr. j.l. ingegaan verlof, dat hij, naar men weet, gedee'tijk in Italië, gedeeltelijk in Zuid-Frankrijk doorbracht, in de hoofdstad te rug. Hij stelde zich toen onder behandeling van prof. Ruiten ja, doch hoop op herstel was zoo goed als uitgesloten. Zaterdagmiddag had hij zich in zijn kamer ter ruste begeven. Niets deed vermoeden dat het einde toen nabij was. Breskens, De heer A.Minder- houd, waterbouwkundig ambte naar van den calamiteuzen polder Borssele, vroeger alhier, heeft ontslag aangevraagd uit zijne betrekking tegen 1 Juni a.s., we gens zijne benoeming als op zichter van weg en werken bij de Ned. Indische Spoorweg maatschappij. Schoondijke. Ten over staan van notaris A. Mijs had Donderdag alhier ten behoeve van de familie De Smidt de veiling plaats van de onroerende goederen, welke werden toe gewezen Perc. 1. Een hofsteedje met bouw- en weiland, groot 11 gem. 170 r. aan den heer J. Butler alhier voor 18010. II. 6 gemeten. 63 roeden wei land voor ƒ8700 aan den heer M. C. van der Hooft, alhier. III. 4 gem. 289 r. bouwland voor 5669 aan den heer Jos. Tournois alhier. IV. 3 gem. 136 r. bouwland voor 4552, aan den heer J. Tournoi9, alhier. V. 6 gem. 275 r. te Water landkerkje, aan den heer P. du Burck aldaar, voor ƒ5010. VI. Schorren en slikken te Hoofdplaat en Biervliet, voor 600, aan den heer P. Kouwijzer te Biervliet. Totaal ƒ34541. Oostburg. De landbouwer I. L. van Zuidzande was met paard en rijtuig aan de Frieze- schars, toen het paard schrok en met het rijtuig met de in zittenden de sloot inging. De heer L. bekwam een beenbreuk; de overigen kwamen met den schrik vrij. Sluis. Doordat de eigenaar zich metterwoon elders zal ves tigen, dreigt het eigenaardige stoombootje, dat den dienst tus- •chen Sluis en Brugge onder houdt te verdwijnen, wat in het belang van het algemeene en van het vreemdelingenverkeer zeer jammer zou zijn. Het is te hopen, dat een ondernemend persoon het bootje zal koopen en den dienst voortzetten. Hoogwatergetij Breskens. Vauaf 4 April Zomertijd. DAGEN. vm. nam Woensdag 20 Apr. 1.— 1.24 Donderdag 21 1.13 1.37 Vrijdag 22 1.55 2.19 Volle Maan, Vrijdag 22 April voorm. 9.09. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 15 April. De volgende zaak werd be handeld G. B. D., 29 jaar, vlechter te Sluis, werd ten laste gelegd, dat hij op 13 Februari 1921 te Sluis A. Ide heeft mis handeld door hem opzettelijk gewelddadig vuistslagen te ge ven. Eisch ƒ15 of 15 d. hecht. SPORT. TREINONGELUK. Zaterdagmorgen is een extra- trein voor zandvervoer van Ex- lo naar Stadskanaal in Buinen door verkeerden wisselstand op een daar rangeerenden goede- rentreiu geloopen. De arbeiders remmer J. en R werden aan het hoofd licht gewond, terwijl de machine ernstig werd bescha digd. DE BEGRAFENIS VAN DE EX-KEIZERIN. Zondagavond is in het plaatsje Doorn de laatste reis der ge storven ex-keizerin van het voor malige Duitsche Keizerrijk be gonnen. Gedurende een week lang had om het huis te Doorn, waar de oude keizerin, slechts door een paar familieleden omringd, den laat- sten adem uitblies, die nerveuze stemmi ïg geheerscht, gewekt door het feit dat de Kaisertreuen van de Duitsche republiek om haar baar een voor de rest van het Duitsche Rijk ongewenschte manifestatie wild :n houden en zoo krijgt deze plechtige over brenging van de doode keizerin naar de antieke tempel te Pots dam politieke beteekenis. Men had niet kunnen denken dat zoo kort na de debacle van het Rijk der Hohenzollerns de vroegere Landesmutter die het „Kaiserreich, Kirche und Kinder" tot devies had met keizerlijk eerbetoon in de omgeving van de hoofstad der' Republiek ter aarde zou woiden besteld en al moest de reis in het duister van de landswegen eener kleine Hollandschen provincie aanvan gen de apotheose zou plaats hebben bij daglicht in de Duit sche hoofdstad. Zoo in den val lenden avond kon het een vlucht lijken die stoet brommende auto's die de veisch gemetselde kasteelpoort uitkwam en de bijna historische landweg kozen naar het stationnetje te Maarn, waar de eenvoudige trein gereed stond die het lijk der ex-keizerin zou overbrengen naar Duitschland. Want op hetzelfde emplacement kwam in de eerste dagen der revolutie de trotsche luxetrein aanrijden, die den keizer met zijn staf en volle bagage in veiligheid bracht en wat moet er omgaan in het gemoed van den vroegeren keizer nu hij het overschot zijner gemalin slechts kan begeleiden tot deze nood lottige plek, die voor eens een afscheid beduidde. De koningin werd vertegen woordigd door Mr. Dr. graaf van Lijnden van Sandenburgh, commissaris der koningin in de provincie Utrecht. De koningin moeder had als vertegenwoor diger gezonden graaf van Lim burg Stirum. Tevens waren aan wezig Mr. Kan, secretaris-gene raal in algemeene dienst, de burgemeester van Doorn, baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, burgemeester Kolff van Wieringen enz. Het lijk der keizerin werd gevolgd door den ex-keizer, ex- kroonprins, prins Adalbert en gemalin, prins Oskar de hertog en hertogin van Brunswijk, vorst van Fürstenberg, generaal von Berg, hofraad Kogge, hofraad Nietze, hofmaarschalk baron von Gonthard, de gravinnen von Rantzau en von Keiler en de adjudant von Ilsemann. In civiele kleeding, vergezeld van zijn dochter in zwaren rouw, bezocht de ex-keizer Maan dagmorgen zijne vertrekkende familieden. Hij vertoefde in den trein toen deze op een ander spoor was gezet, om later op de hoofdbaan te worden gebracht De gordijntjes werden, toen de keizer er was, stijf dicht gehou den. Toen eenige oogenblikken voor het vertrek vader en dochter den trein verlieten, werd het een hartroerend wuiven, van den wegkant en uit den spoorwagen. De ex-keizer staarde den rouw- wagen zoolang na, tot deze aan zijn oog was onttrokken. Dinsdagmorgen halftien had de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot der ex-kelze- rin te Potsdam plaats. De kroonprinses, de prinsen en prinsessen van het koninklijk huis, alsmede de buitenlandsche vorstelijke rouwdragenden kwa men op 't perron van het station Wildpark bijeen. Ook de voor malige hofdames, de generaais- adjudanten, de adjudanten a la suite en de vleugeladjudanten, alsmede het gevolg. -De lijkkist werd door oud- officieren van het kurassierregi- ment Kóningin en het fuselier regiment Künigin en door de voor malige hotstaatsdienaren naar den lijkwagen gedragen, waarbij de dragers den insignes vooraan gingen. De oud-officieren van het kurassierregiment Königin leiden de paarden van den lijkwagen. De dragers der insignes liepen voor den lijkwagen. De voor- malige generaais-adjudanten a la suite en vleugeladjudanten liepen rechts en links van den lijkwagen. Vier ridders van den Zwarten Adelaar, die de punten van het over den lijkwagen lig gende kleed droegen, tilden deze op, waarna de lijkstoet zich in beweging stelde. De dames van het gevolg be gaven zich in rijtuigen naar het mausoleum. De lijkkist werd het mausoleum binnengedragen en voor het altaar geplaatst. Zoodra de lijkkist den drempel van het mausoleum heeft overschreden, zet het domkoor in. De opper- hofmeesteres der ex-keizerin de hofstaats-, hof- en eereda-es, alsmede de kamervrouw namen aan beide zijden van den lijkkist plaats. De dragers der insignes namen plaats aan het voeteneind van de lijkkist. De neven der ex-keizerin vormden de dooden- wacht. De kroonprinses, alsmede de prinsen en prinsessen traden het mausoleum binnen, wanneer de lijkkist was opgesteld. Daarna had de rouwplechtig- heid plaats. De stoet werd geopend door de geestelijkheid. Daarna komen de vier oud-officieren van de garde-regimenten der ex-keizerin De insignes worden gedragen door de géneraals der cavalarie Von Altheim en Von Winterfeldt en door kamerheer Von Spitzen- berg. Op den lijkwagen volgen de prinsen uit het keizerlijk huis en de aanwezige vorstelijke rouw dragenden, de ridders van den Zwarten Adelaar, het voormalig gevolg van den ex-keizer en de keizerin alsmede de aanwezige kamerheeren en andere groot- waardigheidbekleeders en de voormalige ambtenaren der ver schillende hoofdbureaux. De rouwplechtigheid ving aan met het zingen van het lied „Ich weisz dasz mein Erlöser lebt". De gemeente zong „Jesus mein Zuverlasz". Daarop volgde een gebed en voorlezing uit het Schrift. De preek werd gehouden door opper- hofprediker dr. Von Dryander. Daarna zong de gemeente „Wen ich einmal soil scheiden" en „Er- scheine mir zum Schilde." Dan het „Vater unsei" en de zegen. Het domkoor besloot met het lied „Es ist ein Tag vorhanden. Na de plechtigheid hielden de kroonprinses en de prins Eitel Freidrich in de villa „Liegnitz" een condoleance-receptie. STRENGE VORST. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. heeft het in Twenthe vooral in de ochtenduren buiten gewoon hard gevroren. Om half zeven teekende de thermometer buiten 4.1 graad C. vorst. Wat in voorgaade nachten aan de bloeiende fruitboomen nog ge spaard mocht gebleven zijn, is thans wel totaal vernield. De vroege aardappelen, hier en daar nog pas boven den grond, zijn ernstig beschadigd, zoowel als het teere groen aan tal van hees- ters en struiken. Een zoo lage temperatuur na midden April kan men zich niet herinneren. En de vorstschade is wel des te grooter, omdat ,s avonds te voren nog alles droop van den regen. MOORDAANSLAG. Te Tilburg heelt 'n jongmensch, zekere S., wonende in een ach terbuurt in zijn woning een ge huwde vrouw van de Sande genaamd met een broodmes wil len doodsteken. Hij werd door de politie overvallen en gear resteerd. Het mes was op kor- cet-baleinen afgeschampt. AANGEHOUDEN. De directeur der coöperatieve zuivelfabriek te Deldenerbroek is gearresteerd. De boeken wijzen een tekort aan van f13000. DE VEENBRANDEN. De veenbranden zijn overal gebluscht, de naar Stadkanaal uitgeweken vluchtelingen trekken weer naar hunne haardsteden te rug. In de Weerdingermond is het na zonsondergang verboden zich in het veengebied te be geven, overtreders zullen zonder sommatie worden beschoten. In de Valthermond traden ruim 50 arbeiders tot de burger wacht toe. Plaatselijke wachten patrouilleeren 's nachts. KINDEREN EN LUCIFERS. Zondag is te Zwartebroek de hofstede met schuren en bergen van den iandbouwer G. Kamp horst Jr. totaal afgebrand. Oor zaak, het spelen van kinderen met lucifers. Het verbrande was slechts laag verzekerd. ZWARE BRAND TE BEESEL. Te Beesel heeft een zware brand gewoed, waardoor een negental huizen in de asch werd gelegd, die alle slechts laag waren verzekerd. EEN ONVOORZICHTIGE VAN DEN DOOD GERED. Zaterdagavond bij het binnen komen van den trein uit Olden- zaal aan het station S.S. Den Haag, stapte een dame uit een rijtuig van de nog in beweging zijnden trein, met het gevolg dat zij kwam te vallen op de tree plank van het rijtuig. De wagenmeester v. d. L. stap te onmiddellijk tus9chen de rij tuigen en bracht den trein met het remtoestel tot stilstand, waar op hij de dame onder het rijtuig, waar zij gedeeltelijk onder was geraakt, vandaan haalde. Door de oplettendheid en het vlugge optreden van den ge noemden wagenmeester is de dame welke nu een kleine hoofd wonde heeft opgeloopen, zeker van een wissen dood gered. WOLKBREUK BOVEN JAPAN. In West Tjiandjoer, zijn, ten gevolge van een wolkbreuk, aardstortingen voorgekomen. De kampong nabij Tjireungas is bedolven. Er zijn 24 dooden en 60 vermisten. De ijzeren brug te Tjimandiri is wegge slagen. DE ENG ELSCHE MIJNWERKERSSTAKING. In de-staking der Engelsche mijnwerkers is nog geen ver andering gekomen. DE COMMUNISTEN. De communisten in de distric ten Rijnland en Westphalen hebben volgens een bericht van de „Ruhr Echo" de geheele partij opgeroepen tot een nieuw offensief. De TIEN DE VOLKSTELLING Als bijvoegsel tot de „Staats courant" is thans verschenen het overzicht door het Centraal Bu reau voor de Statistiek opge maakt van de vooiloopige uit komsten van de tiende algemeene Volkstelling op 31 December 1920 in vergelijking met die der negende op 31 Dec. 1909. Volgens deze uitkomsten be droeg de bevolking van ons land op 31 December 1920 6,841,155 personen. In 1909 was het aantal in woners 5,847,949. VOETBAL. Zondag, j.1. trad „H.O.V." uit Groede in het veld tegen „O. V.V." uit Oostburg. Groede won met 20. Aardenburg. Zondag ver loor de A.V.V. tegen het ster kere Vlissingen met 30, welke stand in de rust 20 was. Schoondijke, Zondag j.l. werd alhier een vriendschappe- lijken match gespeeld, tusschen ,S.S.S." (Schoondijke) en „H.O. V." (Breskens). Breskens wist te winnen met 40.

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2