Plaatselijk Nieuws. Rechtzaken. Burgrerl. stand Gemengd Nieuws Buitenland. Gemeente BRESKENS. Advertentiën. In DE BRUIJNE'S Sigarenmagazijn en duurtebijslagen, zooals die ingevolgde de oude collectieve arbeidsovereenkomst tot 1 April j 1 gegolden hebben, te besten digen tot half Mei. Omtrent de op dien datum in te voeren nieuwe loonregeling zullen tijdig nadere besprekin gen geopend worden. Nadat bij de verdere onder handeling de termijn van 15 Mei was veranderd in 1 Juni, werd het voorstel door de ver tegenwoordigers der vakbonden aanvaard, behoudens bekrach tiging door de besturenconferen- ties, welke Woensdagavond ge houden zouden worden. Ten aanzien van de gevraagde inzage der bedrijfsresultaten, waartegen de Staatsmijnen, zoo als bekend, geen bezwaar maken, zullen de directies der particuliere mijnen zich nog nader beraden. (Alg. Hbld.) Breskens, Onder het vee van den landbouwer A. Manneke alhier, is het mond- en klauw zeer uitgebroken. Een ernstig ongeluk had heden plaats aan boord van de Provinciale Stoomboot „Zuid- Beveland" te Vlissingen. Nadat kolen waren ingeladen aan den z.g. kolenmuur en op de ge bruikelijke manier naar de pon ton werd gestoomd, zag een in den gang passeerende matroos, dat de poort van een der wie len was opengemaakt en dat zich in dat wiel het levenlooze lichaam van den machinist van Bel bevond. Waarschijnlijk had de ongelukkige het een of ander willen nazien aan het rad, zooals meermalen gebeurde, doch hoe zulks had kunnen plaats hebben zonder voorafgaande waarschu wing is onverklaarbaar. Met de woorden „Ik ga even naar de zonneclips kijken", was hij aan dek gegaan. Ook schijnt hij het sein tot vertrek niet bemerkt te hebben. Het verminkte lichaam werd aanstonds binnenboord ge haald, doch leven was er niet meer te constateeren. Het ongeluk treft zooveel te meer, als men weet, dat de overledene eerst sinds ongeveer zes weken gehuwd was en om zijn aangenaam en opgewekt karakter bij zijn scheepsrtamera- den zeer bemind was. MARKTBERICHTEN. I School en Kerknieuws. Ger. Kerk. Beroepen te Oostburg, de heer G Laarman, cand. te 's Graven- hage. Breskens. Aan de school met den Bijbel alhier, is met ingang van 1 Juli benoemd, de heer J. C. Spoor te Amsterdam. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 8 April. Veroordeeld wegens Diefstal: J. C. d. D., 31 j., landbouwersknecht, Schoondijke, 10 of 10 d. hecht., J. P. D., 21 j. landbouwersknecht, Schoon dijke, 10 of 10 d. hecht. MishandelingPh. F. v. D., 35 j., landbouwer, Hoofdplaat, 5 of 5 d. hecht. Rotterdam, 5 April. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 8.05f 10.35. id. (klein.) f 7-30—f 7-80. extra zw. f00.00f 00.00. Eendeieren f 9.25f 9.90 Ganseieren f 19.00f29. Aangevoerd 345000 stuks. Oostburg, 6 April. Ter graanmarkt van heden was Tarwe f 22.-f 23,00 Gerst f 17. f 17.50 Bruine Boonen 1 Erwten f 00.00, Haver f 15.50. Middelburg 7 April. Aanvoer gering. Tarwe f23.00f24., witte boo nen f21—f26, lange bruine boonen f18f21, kroonerwten f 19.00-f20.00. Boter f 1.30 a f 1.40 per 5 ons. Eieren f7-50 a f8.50 per 100 stuks. Hoogwatergetij Breskens. Vauaf 4 April Zomertijd. DAGEN. Zaterdag 9 Apr Zondag 10 Maandag 11 Dinsdag 12 Eerste Kwartier, April voorm. 11.31. vm. nam 2.41 3.16 3.50 429 3.05 3.40 4.14 4.53 Vrijdag 15 Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 10 April 1921. Breskens v 9'/2 u Geen dienst. nl.30u Zondagschool. n 5t/2 u ds Meloen, van Hoofdplaat. Groede v 91/2 u ds v. Gi iethuijsen Nieuw vl. n 3 uds v. Griethuijsen Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 3 u ds Krul, van Biervliet. SCHOONDIJKE. Huw.-Voitr. 3 Maart. Jacobus Johannes Beun, 37 j., jm. en Johanna M. Casteleijn, 36 j.„ jd. Geboorten. 8 Maart. Jacobus, z. van G. Weijns en J. de Feijter. 20, Maria Amelia, d. van Ph. C. van de Voorde en S. A. Min- naert. 24, Petrus Johannes, z. van E. Mornout en E. L. Coens. 25, Jan Izaak, z. van J, Brugge en E. Herman. 31, Catharina, d. van W Blaakman en J. Eek hout. Elizabeth Anna, d. van D. Filibert en A. Triou. Overlijden. 3 Maart. Anthonie de Hulster, 77 j-, wedn. van S. Frelier, (overl. te Oostburg.) W ATERLANDKERKJE. Geboorten. 6 Maart. Janneke Suzanna, d. van W. Meesen en M. P. Jansen. Jacob, z. van P. Dierx en J. J. Geelhoed. GROEDE. Huw.-Voltr. 17 Maart. P. A. de Fouw, 25 j., jm. en J. van Lare, 22 j., jd. Geboorten. 10 Maart. Hen- dricus, z. van H. de Lobel en A. Luteijn. Erina, d. van J. Versprille en J. van der Meere. 16, Catharina Barbara, d. v. A. van de Wege en M. Deij. Abra ham Hendrik, z. van Iz. van Haneghem en G. van de Velde. Johanna Adriana, d. van I. A. Salomé en A. M. Leenhouts. 28, Jacobus, z. van F. de Kraker en N. den Hamer. Wilhelrr.ina Cornelia Hendrika, d. van H. I. Klaaijsen en A. J. Quaak. 29, Izaak, z. van Iz. Hennekeij en M. Tellier. Overlijden. 4 Maart. M. de Roo, 59 j., ongeh., d. van wijlen P. de Roo en R. Luteijn Mazure. HAD-JE-ME-MAAR ONTLUISD Om half zes gisterenmorgen vond een surveilleerende politie agent in een portiek aan het Rembrandtplein te Amsterdam een ineengedoken grauwe, vrij onoogelijke massa. De agent, begrijpende, dat een zwerver in dit na-nachtelijk uur op de hard- steenen stoep een rustplaats had gezocht, schudde de massa wak ker, en uit den grauwen bundel ontwarde zich een bejaarde bedelaar. De bedelaar bleek „Had-je-me-maar" te wezen. „Ga naar je huis of naar je logement om te slapen", maande de agent. Waarop de heer De Gelder antwoordde, dat hij zóó iets er niet op na houdt. Dat hij geen onderdak heeft, zoomin als een bestaan. Dat hij leeft van gif ten en gaven Waarop de politieman den ouden heer meenam naar het politiebureau aan den Singel. Maar de Amsterdamsche Ge- meenteraadscandidaat kon zelfs hier niet in aanmerking komen om op de brits zijn leden uit te strekken. Hij bleek bij nadere beschouwing, in verregaanden staat van onreinheid te verkee- ren en voorts lijdende te zijn aan huiduitslag. Zoodat een rijtuig werd gerequireerd, w aarin de heer De Gelder in heel zijn onsmakelijkheid werd geladen en naar het Quarantainestation gereden om te worden ontluisd. Het moet, naar ons de com missaris van het bureau Singel vertelde, een historisch moment zijn geweest, toen de vervuilde grijsaard, die alles als een grap opvatte met breeden hoedzwaai afscheid nam van de politie mannen om zich naar het ont- luizingsinstituut te laten over brengen. Frissche morgen! (Hbl.) VEILIGHEID OP ZEE. Het „Nederl. Zeewezen" ver meldt de volgende merkwaardige statistiek In de 20-jarige periode 1892 tot 1911 zijn 95 000 reizen ge daan over den Noord-Atlanti- schen Oceaan tusschen Amerika en Gr. Britanniëer werden 9.400.000 passagiers vervoerd, slechts één op de 117.000 pas sagiers bereikte zijn bestemming niet. Bij de 165 ongevallen, die met verlies van menschenlevens gepaard gingen, zijn van passa giers en bemanning te samen 1137 levens verloren. Van 29 schepen met 707 men- schen aan boord werd nimmer weer iets vernomen. Als men hiermee het aantal ongelukken op het land en in de lucht met de moderne voer tuigen vergelijkt, is het op zee nog betrekkelijk veilig. TREURIGEN AFLOOP. De 22-jarige lijnwerker F. den D., woonachtig te Corinchem, zou Woensdag een herstelling aan een electrische geleiding in een paal aan de Merwedijk te Hardingxveld verrichten. De on gelukkige werd daarbij door den electrischen stroom getroffen en was terstond dood. Zijn lijk viel van bovenuit den paal naar beneden. GROOTE BELOONING. Een jongmensch vond Maan dag te Apeldoorn op straat een pakje liggen dat bij onderzoek eenige effecten bleek te bevat ten en wel twee stukken van 1000 dollars, een stuk van 100 pond sterling en een van 1000 francs. De naam van den eigenaar, een zeer welgestelde familie, stond er op. Toen de vinder het pakje terugbracht, ontving hij als be looning „Dank u wel, mijnheer". En even iater gaf mevrouw hem een doosje sigaretten ter waarde van enkele dubbeltjes. AUTO-ONGELUK. Een automobiel van den heer K. te Kruiningen, bestuurd door een dame, botste bij den bij de Schorebrug geplaatsten hand wijzer tegen de steenen palen, met het gevolg, dat de auto beschadigd werd en een der palen afknapte. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. GEVALLEN. Een werkman op de scheeps werf Bodewes te Lobit. is in het ruim van een schip gevallen en zóó ernstig gewond, dat hij met levensgevaarlijke kwetsuren naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. BLOEDVERGIFTIGING. De bakkersbediende A. K., te Stadskanaal die een onbedui dend wondje aan de onderlip kreeg, is dientegevolge aan bloedvergiftiging overleden. VROUW VERBRAND. Woensdagmorgen is in een bovenwoning aan den Middel weg te Leiden de 75-jarige weduwe Schryverde Raaf op een brandend gastoestel geval len. De buren vonden het vrouw tje geheel verbrand. De brand van het woonvertrek werd ge makkelijk geblu8cht. DE BETUWE IN BLOEI. Men schrijft uit Eist :ian de „Arnh. Crt." Blijft het weder zich houden als de paar laatste dagen, dan staat zeer spoedig de Betuwe weer in vollen bloei. Reeds nu vertoont zich aan de pruimen- boomen een wolk van bloemen pracht, maar de volle lenteweel- de van de bloeiende Betuwe zal zich pas ten toon spreiden wan neer zoo meteen de kers en de pereboom ontluiken. Men mag dit jaar een zeer rijken bloei verwachten, welke nochthans slechts kort zal duren. Tot heden is 't fruitland bij uitnemendheid voor strenge nachtvorsten ge spaard gebleven gaat de bloei tijd van de ooftboomen zonder belangrijke schade voorbij, kan ook een gunstig fruitjaar worden tegemoet gezien. BIJGELOOF. De duivelbanner verpleegde in het Armhuis te Heerenveen krijgt tegenwoordig van heinde en ver zelfs uit Enschede kwam men bezoek van „be- tooverde menschen" om gene zing te vinden. Het Armbestuur heeft thans besloten dergelijke bezoeken voortaan niet meer toe te laten. HISTORISCHE VONDST? Dinsdagmiddag werd bij het omploegen van bouwland op de buitenplaats Velserbeek te Velsen een groot stuk geraamte van een dier gevonden. Het is bijkans een manslengte groot en een mansdikte in omvang. Bij het ploegen is het echter in tweeën gebroken. Prof. Holwerda te Leiden zal met de vondst in kennis worden gesteld. HARDHANDIG BURGEMEESTER. De veldwachter te Kruine, heeft bij de justitie te Heeren veen een aanklacht ingediend tegen den burgemeester wegens beleediging en mishandeling. De burgemeester zou hem op het gemeentehuis gescholden hebben voor „ploert", daarna naar de keel gegrepen hehben en toen geprobeerd hebben hem van de trap te gooien, wat mislukte. De Justitie heeft reeds een onderzoek ingesteld. TE GOED VERTROUWEN. Een familie uit Sliedrecht ver toefde Woensdag te Rotterdam met de bedoeling zich voor de reis naar Amerika in te schepen op het tot vertrek ge reed liggende schip der Holland- Amerikalijn. Aan een I4-jarigen zoon was de zorg opgedragen voor een koffertje, waarin zich de bezittingen der familie be vonden, een borgstellingsbewijs ten bedrage van f11000 en zes stukjes staatsleening Paraguay. Het jongmensch ging op de Blaak een sigarenwinkel binnen en zette in landelijk ver trouwen op de eerlijkheid der voorbijgangers terwijl hij zijn inkoopen deed, zijn koffertje op straat neer. Tot zijn verwon dering was, toen hij dampende den winkel uitkwam, het kost bare valies verdwenen. De na sporingen der politie, tot wie de toekomstige burgers van het nieuwe werelddeel zich in hun wanhoop wendden, hebben nog niet tot de wederopsporing hun ner bezittingen geleid. DE PROCLAMATIE VAN DEN EX-KONING VAN HONGARIJE. Gisterenavond laat publiceerde het officieuze Hongaarsche Corr. Bureau de proclamatie van ex- koning Karl. Daarin wordt o. m. gezegd Ik ben op Hongarije's heili gen bodem teruggekeerd, daar ieder oogenblik van afwezigheid van mijn vurig geliefd vaderland ondraaglijk lijden beteekent. Na mij overtuigd te hebben, dat de overneming der heer- schersrechten van apostolisch koning de natie een zware en ondraaglijke beproeving zou op- leggen hetgeen ik voor mijn ge weten niet kan verantwoorden, vertrek ik weder. Ik zal evenwel ook ver van Hongarije aan de natie al mijn belangen en zoo noodig aan het vaderland ook mijn bloed ten offer brengen, het vaderland dat ik niet on trouw word. Ik vertrouw op Gods gerechtigheid, dat het oogenblik zal komen, waarop ik weder in het geliefde vaderland vertoeven mag. 'Pot dat dit tijdstip komt, verzoek ik de natie, den man te steunen, die krachtens het vertrouwen der Nat. Vergadering thans het zware en verantwoordelijke ambt van staatshoofd bekleedt. DE ENGELSCHE MIJNWERKERSSTAKING. De conferentie tusschen Lloyd George en de mijnwerkers is mislukt. De mijnwerkers zullen geen besprekingen met de mijn eigenaren voeren. De toestand is ernstiger ge worden. De conferentie tusschen regeering en mijnwerkersleiders is afgebroken. De leiders wei geren den pompers en machi nisten verlof te geven om ge durende de onderhandelingen aan het werk te gaan. VEEZIEKTE. Mond- en klauwzeer gecon stateerd op de hotstede van Abr. Manneke, W. 1. Voor de deelneming ons betoond bij het overlijden van onze lieve Zuster en Tante, Mej. MARIA DE ROO betuigen wij onzen hartelijken dank. S. R. DE ROO, Groede. E. J. DE ROO, Heinkenszand. M. N. CREMER EINDHOVEN- de roo. J. CREMER EINDHOVEN, Den Haag. Diverse kapitalen op billijke voorwaarden BESCHIKBAAR. Voor inlichtingen wende men zich tot den Heer C. B. EPKER, Administrateur, Oosterbeek. te Aardenburg koopt men zeer voordeelig in alle prijzen.

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2