ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Overzicht. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 30e Jaargang Ontmaskerd. Zaterdag 9 April 1921 Gemeentedienst en Rijksdienst. Binnenland. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon No. 21 Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK BRESKENS Postgiro 17704 Het begon als het geheimzin nig tochtje voor een bioscoop film met vermomming en valsche paspoorten, begon toen op een ernstige staatsgreep te lijken en eindigde als een soort April-grap. Maar het grappige was niet aan den kant van keizer Karei, die zich zijn uitstapje nog genoeg berouwen zal. Hommer had hij al moeilijk kunnen doen. De tijd scheen in Hongarije voor hem te werken beter dan de beste pro pagandist. De Parijsche Temps schreef het kortelings nog Hongarije is een monarchie zon der koning, welker koning alleen nog afwezig is. En wanneer Karei van Habsburg geduld had ge had Het is een zoo menschelijke fout. Wij kunnen zoo zelden het goede en eenig juiste oogenblik afwachten, wij kunnen niet de vrucht „goed en gouden laten rijpen „en houden dan de hand, die [ze opvangt klaar". In ons ongeduld, in ons wan begrip grjjpen we toe en vernielen het teere weefsel. En dy deze onze onrust weerspiegelt zich in de wereld buiten ons. Wij, onrustig als we zijn, maken onze wereld ook onrustig. Dat is wel nooit duidelijker gebleken dan inde laatste jaren. Tot op de grens van de alge- heele verwoesting, van den chaos heeft het heftig begeeren de zucht naar bezit en naar macht de wereld, onze beschaving overhoop gehaald. En nu we, moe en verwezen, staren naar de puinhoopen, die we hebben aangericht, zoekfcnd om herstel, kunnen we de onrust niet meer kwijt raken. Tevergeefs zoeken we ons evenwicht te herwinnen, zoo noodig om alles weer te recht te zetten. Bij het eene volk treedt dat duidelijker aan het licht dan bij het andere, maar overal zien we de bijzon dere onrust, het verbroken even wicht. En hoe meer een volk of een staat van de gebeurtenissen der oorlogsjaren geleden heeft, des te sterker openbaart zich dit. Van het Russische hoeven we nauwelijks te spreken. Hoe men ook over het bolsjewisme moge denken, men zal moeten erken nen, dat de Russische samen leving oogenblikkelijk geheel uit haar voegen ligt en het Rus sische Volk zoo totaal zijn even wicht schijnt kwijt geraakt, dat het nog niet duidelijk is, hoe, op welke wijze en in welke rich ting het dat ooit terug zal vinden. In Duitschland lijkt de ver storing van dat evenwicht minder ernstig, maar ze heeft er toch een bedenkelijke hoogte bereikt De communistische opstanden, telkens weer uitbrekend, schok ken als geweldige zenuwkrampen het reusachtige lichaam. En het is maar met moeite, dat de Duitsche staat zich daarbij staan de houdt. De laatste opstand, zich vooral in Midden-Duitsch- land openbarende, had weliswaar niet het ernstig en gevaarlijk karakter van de communistische revolutie, die indertijd vooral het Westen in vuur en vlam zette. Maar het zou voorbarig zijn daaruit de conclusie te trek ken, dat de ziekte luwen gaat en het ergste stadium voorbij is. Deinoeilijkheden, waarin Duitsch land thans ook tegenover het buitenland verkeert, maken in tegendeel een ernstige terukeer van deze woelingen waarschijn lijk. Het heet, dat het nu door tusschenkomst van Amerika een oplossing dezer moeilijkheden tracht te vinden. Maar president Harding schijnt allerminst ge neigd ten behoeve van Duitsch land bij Amerika's vroegere bondgenooten tusschenbeide te komen. Mogelijk komt echter de hulp nog van een geheel onver- wachten kant en kan Frankiijk's nood bewerken waartoe Duitsch- land's nood niet bij machte is. Het bezoek van Viviani aan de Vereenigde Staten is toch blijk baar wel wat meer nog dan een beleefdheidsbezoek. Frankrijk verkeert in den hoogsten finan- ciëelen nood en schijnt nu op 96) Het stuk, of afschrift, dat inder tijd tusschen beide partijen ge maakt is, moet zich in het archief bevinden. Mijn grootvader houdt staande dat de molenaar niet de minste rechten op Rheinsburg heeft De graaf kon niet op het aan gezicht van Enders merken, dat dit gezegde eenigen indruk op hem maakte, alleen scheen het hem toe, dat een fijne spotlach op zijne lippen kwam. Daar mijne betrekking hier heden ten einde loopt, heer graat, zoo blijft mij weinig tijd over nog opzoekingen te doen in het archief Dan zal ik zelf alles nog eens nauwkeurig doorzoeken, zei de graal. Thans kwam de schrij- Amerika's hulp te hopen. Die hulp zou rechtstreeks gegeven kunnen worden. Maar menspreekt er ook van, dat Viviani Ameri ka's hulp zou willen inroepen, ten einde het uit de impasse te halen, waarin het zich zelf en de andere geallieerde met zijn scha- devergoedingseischen gedreven heeft. Want de toegepaste sanc ties mogen er al erg bar uitzien, zij schaden, voorloopig althans, Duitschland maar weinig en helpen Frankrijk allerminst aan de milliarden, die het zoo drin gend en zoo spoedig noodig heeft. Er moet dus een anderen weg gevonden worden. Maar het hooghartig afwijzen van elk Duitsch tegenvoorsel, heeft het de Entente onmogelijk gemaakt de onderhandelingen met Duitsch land te heropenen. Daarom zou Amerika nu als tusschenpersoon moeten dienst doen. Onmogelijk klinkt het zeker niet. Het moet de Entente een mooi ding waard zijn om die zaak der schadevergoeding ein delijk uit de voeten en voor goed geregeld te krijgen. Voor Enge land al evenmin ais voor Frank rijk staan de zaken ernaar om deze moeilijke aangelegenheid slepende te houden. Want daar ook, in Engeland, doet zich de onrust voelen, die de nawerking van den oorlog is. Op de talloos vele stakingen is thans een nieuwe en buitengewoon ernstige van de mijnwerkers gevolgd, waarbij misschien nog de spoorweg mannen en transportarbeiders zich zullen aansluiten. En de Iersche wonde blijft nog altijd bloedende en zal ook door de benoeming van Lord Edmund Talbot, een katholiek, wel niet genezen, al zijn er gunstige symp tomen waarneembaar. Miar Frankrijk en Duitschland en Engeland niet alleen, de heele wereld verlangt naar rust. Mis schien is dat het eenig moed gevende feit. Het heeft in elk geval al tengevolge gehad, dat zij zich door dwaasheden als ex-keizer Karel's avontuur niet van de wijs wou laten brengen. ver naar hem toe, zag hem scherp in de oogen, op eene wijze zooals hij dat voorheen niet had durven doen. Dat zal wel te vergeefsch zijn! zeide Enders koud en op uit tartenden toon. Den jongen graaf schoot het bloed in het hoofd, en met toor nige blikken mat hij den schrijver. Wat wilt gij daarmede zeg gen vroeg hij op gebiedenden toon. De schrijver wierp een blik in het nevenvertrek, liet de zwa re gordijnen, die dit vertrek scheiden, vallen en sloot, alvorens de graaf, die deze voorbereiden de maatregelen zag, het verhin deren kon, de deuren, en zeide dan haastig, doch op gedemp- ten toon, waarbij zijne koorts achtige blikken zich als dolken in het aangezicht van den graaf boorden. Het stuk bestaat werkelijk Er is voor ongeveer vijftig jaren Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur epne overeenkomst afgesloten, waarin de verklaring voorkomt, die de molenaar van de Roth- bachmolen rechtsgeldig wil ma ken. Dat stuk lag in een oud boek als vergeten tusschen andere schriftstukken. De graaf had ademloos deze woorden aangehoord, die hem als eene verlossing toeklonken. Waar is dat stuk riep hij opgetogen uit. Gij hebt het gevonden Waarom speelt gij dan zulk een belachelijke rol in deze ernstige zaak Wilt gij misschien er mede pressing op ons uitoefenen JaKlonk het kort en scherp over Enders lippen. Dat dacht ik, zei de jonge graaf op honenden toon. Noem dan den prijs, dien gij er voor verlangt. Indien gij niet al te veel vordert, ben ik geneigd, u eene som voor het vinden te betalen. Ik weet zeer goed, dat ik u niet langs gerechtelijken Het Haagsche Correspondentie- bureau meldt aan de bladen In de gemeenten, die in het vervolg de gemeentelijke in komstenbelasting door het riik doen heften (Wet van 30 Dec. 1920, Staatsblad no. 923; zal voor een deel van het Gemeente- personeel, dat daardoor over compleet is, gelegenheid bestaan in den Rijksdienst over te gaan. Uit den aard der zaak zal daarmede niet verder kunnen worden gegaan met personeel waaraan voor den Rijksdienst behoefte bestaat. De bedoeling is om personeel dat vroeger in Rijksdienst is geweest, te doen terugkeeren in het ambt, dat bij het verlaten van den Rijksdienst bekleed werd. Gemeente-ambtenaren,die weder voor plaatsing bij den Rijks dienst in aanmerking komen, zullen worden geplaatst in een ambt, dat het meest overeen komst heeft met hunne tegen woordige betrekking. Zijn evenwel voor dat ambt bij het Rijk eischen gesteld van bepaalde ontwikkeling of kennis, dan zal worden nagegaan in elk bijzonder geval in hoever de Gemeente-ambtenaar geacht kan worden daaraan te voldoen. Bij aanstelling zal hij vrij ge steld zijn van het afleggen van voorgeschreven vak-examens, maar in verband daarmede ge schiedt de aanstelling aanvanke lijk tijdelijk. De definitieve aanstelling volgt zoodra gebleken is, dat hij voldoende kennis bezit van de wettelijke bepalin gen en voorschriften, die hij in de nieuwe betrekking zal hebben toe te passen. Bij het overgaan in den Rijks dienst zal voor zooveel noodig artikel 16 van het Bezoldigings besluit Rijks-ambtenaren 1920, toepassing kunnen vinden en dus bij het bepalen van het bedrag der toe te kennen bezoldiging rekening worden gehouden met de dienstjaren in de laatst be- weg kan dwingen het af te ge ven, gij zult dan wel doen liegen het gevonden te hebben, zelfs dit onder eed ook wel verkla ren. Hoeveel verlangt gij voor uwe vondst Gij zult de som wel niet te hoog stellen. Gij weet dat de toestand der kas niet rooskleurig is. Toch ben ik bereid u een wissel te teekenen, wat dunkt u van tienduizend Mark, in termijnen uit te keeren? Enders had de beleedigende woorden met moeite aangehoord. Hij moest zijne lippen te samen persen om zijne woede te ver bijten. Op zijne bleeke, ingeval len wangen, branden als het ware twee roode vlekken. Uit de diepliggende oogen sprak niets dan haat. Vanaf den nacht dat Lucie het laatste bezoek gebracht had in zijne woning was de haat ten toppunt gestegen. Hij zag ze nog steeds voor zich in het kostbare gewaad, dat hij zoo verafschuwde. kleede Gemeentebetrekking. Geniet de ambtenaar in dienst der gemeente eene bezoldering hooger dan het maximum van de schaal, waarin hij bij over gang in den Rijksdienst wordt gerangschikt, dan kan hij aan bezoldiging niet meer genieten dan bedoeld maximum en zal het billijk zijn, dat de gemeente hem tegemoet komt in hetgeen de ambtenaar daardoor in be zoldiging zou achteruitgaan. Gemeenteambtenaren die voor plaatsing in den Rijksbelasting dienst in aanmerking willen ko men, hebben zich daartoe per gezegeld adres te wenden tot den minister van financiën, onder opgaaf van naam, leeftijd, be trekking, bezoldiging, diensttijd, genoten onderwijs, afgelegde examens met bewijsstukken en standplaats, waaraan voorkeur wordt gegeven. DE LOONEN IN DE MIJNINDUSTRIE. De contactcommissie voor het mijnbedrijf kwam Woensdag morgen opnieuw bijeen ter be handeling van de quaestie der mijnwerkersloonen. Door de afgevaardigden der vakbonden werd mededeeling gedaan van de in hunne bestu- ren-conferentie aangenomen re soluties, waaruit bleek dat de reeds gemelde concessies der directies niet waren aanvaard en vastgehouden werd aan het standpunt, dat in afwachting van een deskundig onderzoek naar den financieelen toestand .van het bedrijf de oude loonen en duurtebijslagen zouden blijven gehandhaafd. Hierop vroegen de mijndirec- ties schorsing der beraadsla gingen. In de namiddagbijeenkomst werd door de directies te ken- nen gegeven, dat zij het uiter ste wenschten te doen, om tot een minnelijke oplossing van het geschil te komen en zich daar op bereid verklaarden, de loonen En thans in den afgeloopen nacht had hem het toeval den sleutel in de hand gegeven, die hem de deur tot eiken toe gang zou verleenen en ook de verdwenen dochter zou weder geven. Na lang vergeefsch zoeken, hij had verscheiden nachten, weken lang den slaap opgeof ferd, was zijne moeite beloond geworden. Hij had het stuk gevonden, dat de grafelijke familie het slot Rheinsburg zou verzekeren, als tenminste geen ander die aanspraak ongeldig maakte. Tenminste was het dreigend spook voor de naaste tijd ge bannen, zij zouden dus niet zoo spoedig de plaats behoeven te verlaten, waarop hunne voor ouders van oudsher geheerscht hadden. (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1