Msik lens. Binnenland. Rechtzaken. Bur^erl. stam! Gemengd Nieuws zonder geweldsmiddelen te her stellen. Wel is het Habsburg- gevaar voorbij, maar de interne rust is daarmede zeer zeker nog niet hersteld. BEPALINGEN TER VOOR- KOMING VAN AANVARING. In het reglement, houdende bijzondere bepalingen ter voor koming van aanvaring op som mige vaarwaters van de Wes- ter-Schelde, en hare mondingen, is 'n nieuw artikel 7bis opge nomen, voorschrijvende dat vis- schervaartuigen van minder dan 20 ton (van 2.83 kub. M.) bruto inhoud, verplicht zijn te wijken, niet alleen voor schepen die in het artikel 4 genoemde sein voe ren, doch bovendien voor alle zeeschepen onder stoom, slepen de en gesleept wordende, sche pen en sleepbooten, die schepen helpen (VI. Crt.) DE EX-KROONPRINS. Ged. Staten van Noord Hol land hebben op een verzoekschrift van den ex-kroonprins om ont heffing van hoofdelijken omslag der gemeente Wieringen gunstig beschikt. NEDERLAND EN. DE HON GAARSCHE KINDEREN. Een telegram van het Korresp. Büro meldt uit Boedapest, dat de voorzitter voor steun aan Hongaarsche kinderen, baron van Viedenburch, met zijn echtge- noote te Boedapest is aangeko men. Aan het station werden de gasten ontvangen door den regeerings-commissaris Nevey, de directie van het kindercomité en honderden kinderen die in Nederland eenigen tijd hadden doorgebracht. De kinderen zon gen het Nederlandsche volkslied en een der meisjes sprak een Nederlandsche begroetingsrede uit. Alle bladen wijden artikelen van dankbaarheid aan het mooie werk der Nederlandsche men- 8chenvrienden en brengen in herinnering, dat op het oogen- blik nog 2300 kinderen, die in het Nederlandsche Kanailn ver toeven, genieten van de welda den der Nederlanders. Breskens. Bij het gehou den Biljart-concours bij A. van Haneghem, nabij onze gemeente, zijn 1107 kaarten verspeeld. De uitslag is: le prijs F. Gilson, IJzendijke, 55. punten, 2e L. Lense, Mid delburg, 55, 3e J. Willemsen, IJzendijke, 54, 4e Eug. de Boe- vere, IJzendijke, 54, 5e E. Man chet, Groede, 54, 6e J. Verspril le, Oostburg, 52, 7e Em. de Boevere, IJzendijke, 52, 8e J. Bosschaart, Oostburg, 52, 9e C. de Ruijsscher, Biervliet, 50, 10e A. de Hoek, IJzendijke, 50 punten. Zondagmorgen is het Griek- sche stoomschip „Katina" van Geut naar Southampton bij den Westhinder in de Wielingen wrak geloopen en gezonken. De bemanning, uit 8 personen be staande, is door een Belgische stoomloodsboot gered' en naar Vlissingen gebracht. Schoondijke. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's rijks directe belastingen alhier, de heer P. I. Risset-uw, ter vervan ging van den heer A. A. Bee- rens, wegens diens vertrek naar Retranchement. Waterlandkerkje, De tien-jarige E. W. alhier had het ongeluk in een landbouwers- schuur spelenderwijs van een mijt stroo te vallen met het ongelukkig gevolg, dat hij een arm brak. Geneeskundige hulp uit IJzendijke werd ingeroepen. Biervliet. Alhier zijn in de commissie van toezicht op het lager onderwijs benoemd de heeren H. Heule, P. Verdegem, M. E. Pruysson, W. P. Borm en ds P. Krul. De heer C. de Dreu te Mid delburg werd Donderdagavond in de Raadszitting benoemd tot onderwijzer met hoofdacte aan school A, in een vacature, die nu juist 11 maanden heeft ge duurd. In de plaats van den heer P. Verhage, die ontslag nam als lid en secretaris van de com missie tot wering van school verzuim, werd benoemd de heer J. J. de Vogelaar, hoofd der Drieweegsche school. M. Crt. Oostburg. Maandag bracht de Commissaris der Koningin, wegens zijn ontslag als zoodanig, zijn afscheidsbezoek aan onze streek, waartoe alle Burgemees ters waren samengekomen in het gemeentehuis alhier. Van de openbare gebouwen wapperde de driekleur. Velen hebben van de audiëntie- verleening gebruik gemaakt. Bij den Zondag gehouden korf balwedstrijd alhier had een meisje uit Middelburg het onge luk onder het spel te vallen zij klaagde over pijn in de pols. De ontboden geneesheer kon geen breuk constateeren ofschoon hij het meisje den raad gaf' bij aankomst in Middeiburg direct naar den dokter te gaan. De heer 1. Blaakman, vroe ger alhier, in den laatsten tijd te IJzendijke, is benoemd als klerk ter inspectie der belastin gen te Alphen aan den Rijn. Aardenburg. Aan 16 hulp- kommiezen op daggeld in deze kanton is tegen 1 Juli a.s. ont slag aangevraagd. Cadzand. Als een bijzonder heid mag vermeld, dat nu het pas begin April is, reeds velen, aangelokt door het zeer mooie en vroege voorjaarsweer, een uilstapje hadden gemaakt naar Cadzand, om daar aan 't strand te genieten van het heerlijke strandleven. Retranchement, Het ver zoekschrift, verzonden aan den WelEd. Gestr. Heer Inspecteur der Koninklijke Maréchaussee te 's Gravenhage, ter verbetering voor grens- en vreemdelingen verkeer, inzonderheid de wegen in verbinding der Belgische bad plaatsen met de Westelijke om geving van Z. VI. W. D., is door ruim 80 belanghebbenden onderteekend. Het wordt meer dan tijd dat er verbetering in het verkeer komt, daar slechts voor een klein getal personen dat passenatellelje een broodje geeft, waardoor juist vele honderden in Z. V. W. D. een schadepost te boekenhebben. Moge deze roepstem nu niet zijn als die eens roepende in de woestijn en wij met een kluitje in het riet gestuurd worden. School en Kerknieuws. Door het Gemeentebestuur van Westkapelle is goedgevonden dat Mej. A. C. Steijn tot het einde der loopende cursus (1 Mei) te Breskens in functie blijft. Hoogwatergetij Breskens. Vanaf 4 April Zomertijd. DAGEN. vm. nam Woensdag 6 Apr. Donderdag 7 Vrijdag 8 1.10 1.42 2.11 1.34 2.06 2.35 Nieuwe Maan Vrijdag 8 April voorm. 10.25. POSTERIJEN. Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart in de rijks-postspaarbank ingelegd I 18339.35 en terugbetaald f 16733.64. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt hef nummer 9761. SPORT. KORFBAL. O.K.C. uit Ooslburg speelde Zondag op haar terrein een vriendschappelijken match tegen D.O.S. uit Middelburg onder leiding van den arbiter L. Ver sprille. Voor de rust was de stand 30 voor O.K.C. en bij het eind 61 in het voordeel van O.K.C. A.s. Zondag spelen de Aar- denburgsche en Oostburgsche Korfbalclub een propagandawed- strijd op de sportfeesten te Brug ge, te houden bij de onthulling van het monument Baes. VOETBAL. IJzendijke. Alhier is op gericht een R.K. voetbalclub, zoodat onze gemeente nu twee voetbalvereenigingen telt. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 1 April. Heden werden de volgende zaken behandeld J. Ch. d. D., 30 jlandbou wersknecht, wonende te Schoon dijke werd beklaagd dat hij op of omstreeks 16 Februari 1921 te St Krujs (leeft weggenomen een bezem'*/» g. 'eel, toebehoo rende aan II. d. Heinptinne. Eisch 20 of 20 d. hecht. F. F. v. D., 35 j., landbouwer te Hoofdplaat werd ten laste gelegd dat hij op 27 Februari 1921 te Hoofdplaat H.Fr. Tem merman heeft mishandeld door hem tegen zijn hand te schoppen. Eisch 10 of 10 d. hecht. J. P. D., 21 j., landbouwers knecht te Schoondijke, werd beklaagd dat hij op 16 Febr. 1921 te St. Kruis heeft weg genomen een ijzeren ketting, toebehoorende aan H. de Hemp- tinne. Eisch 20 of 20 d. h. BRESKENS. Huw.-Voltr. 10 Maart. F. Bosz- hard, 25 j., jin. en A. Jacobs, 23 j., jd. A. P. de Pagter, 35 j., jm. en M. van den Broecke, 33 j., jd. Geboorten. 8 Maart. Abraham Izaak, z. van W. J. van den Broecke en J. M. de Ruijsscher. 25, Doretha Sara, d. van S. Nicolaï en S. van Bortel. 27, Johanna Catholina, d. van J. J. Wallien en J. Q. Schippers. 30, Agenes Sophia, d.v. C v. Zeele en L. M. Corijn. Overlijden. 8 Maart. Janneke Francina, 15 mnd., d. van Joh. van de Velde en H. M. Deij. 11, Levioa Maria, 20 j., d. van H. J. Fenijn en J. M. Zonne- vijlle. Jilles, 22 j., z. van J. Kooreman (overl.) en J. Boots gezel. rJD«i i 11 l»o w Geen hespuiting van kruisbessenstruiken met Parijsch gro^n tijdens den bloei. Zooals bekend is, kan een be spuiting met Parijsch groen of met een ander arsenicum hou dend middel met gunstig ge volg worden toegepast ter be strijding van insecten of insec tenlarven, die aan de bladeren van onze cultuurgewassen vreten. In het bijzonder zijn het de bes- senbastaardrups en de trekmade die op de kruisbessenstruiken met Parijsch (of Urania) groen bestreden worden. Nu de bloei der kruisbessenstruiken begonnen is, wordt de aandacht van be langhebbenden er op gevestigd dat het noodzakelijk is. deze bespuiting niet in den bloeitijd uit te voeren, daar dit kan leiden tot vergiftiging der bijen op grooten schaal. Aangezien het, door opzette lijk genomen proeven, bewezen is, dat deze insecten beslist noo- dig zijn voor de b :stuiving der kruisbessenbloemen, en dus voor de vruchtzetting, Jmogen in den bloeitijd geen bespuitingen wor den uitgevoerd, die doodelijk kunnen zijn voor onze bijen. Men stelle die bespuitingen dus uit tot na den bloei. Dit geldt niet alleen voor kruisbessenstrui ken, maar ook voor alle andere vruchtboomen en struiken. Zoo dra de bijen deze niet meer be zoeken kunnen zij, indien noodig bespoten worden met 1/10 Pa rijsch groen of */2 °/0loodarseniaat Nadere inlichtingen hierover worden gaarne verstrekt door den phytopathologischen dienst te Wageningen en door de tech nische ambtenaren en controleurs bij dien dienst. EEN GROOTE BRAND. In de Neerlandia-drukkerij te Apeldoorn waar onder meer 't Apeldoornsch dagblad wordt gedrukt, werd Zondagnacht, om streeks 12 uur, brand ontdekt. De brandweer was spoedig met verschillende spuiten ter plaatse. Het gebouw is grootendeels uit gebrand. Hierbij gingen verschei dene machines, ter waarde van 30.000, verloren. Een kwantum papier voor een waarde van circa 14.000. ging mede verloren. De oorzaak van den brand is volgens loopende geruchten aan kwaadwilligheid te danken. De brand moet ontstaan zijn in een mandenmakerswerkplaats, slechts door een houten schot van de papierbergplaats ge scheiden. De schade wordt door verze kering gedekt en bedraagt ƒ70.000 a ƒ80.000. Het „Apeldoornsch Dagblad" zal de eerste dagen niet ver schijnen. MOORDAANSLAG. In perceel 4 aan de Stille' Veerkade te 's-Gravenhage, heeft Maandagochtend een man, die met zijn vrouw daar als huis bewaarder woonde, getracht zijn vrouw van het leven te berooven. Reeds eenigen tijd leefde de dader met zijn 26-jarige vrouw in onmin, en het moet in de laatste weken al een paar maal gebeurd zijn, dat hij aan de woning aan de Veerkade was gekomen en zijn vrouw bedreigd had. Ook Maandagochtend kwam hij aan de woning, waar hij zijn vrouw ditmaal aantrof, omdat de huisheer niet thuis was. Vol gens zijn later aan de politie afgelegde verklaring heeft hij toen getracht met een zakmes zijn vrouw den hals af te snijden, waarna hij gepoogd heeft, ook zichzelf den hals af te snijden. Terwijl hij nog bezig was zich zelf te verwonden, verscheen de politie, die hem het mes ontnam. De toestand van de vrouw is levensgevaarlijk, die van den dader minder ernstig. Beide ge wonden zijn door den Eerste- Hulpdienst naar het gemeente ziekenhuis vervoerd. INBRAAK. Ten huize van O., Noordeinde te 's-Gravenhage, is Zaterdag nacht ingebroken. Een partij zijden stoffen, twee rijwielen en een bontmantel gezamenlijk ter waarde van 2300, worden ver mist. De inbrekers hebben zich vermoedelijk toegang verschaft door opensluiting aan de achte: zijde. Een drietal bekenden van <j, politie, die in het bezit warei van inbrekerswerktuigen, zij. Zaterdagnacht door de politj in het Noordeinde aangehoudei Of deze „heeren" iets m/t inbraak hdbben uit te staan, j nog niet vastgesteld kunne worden. INGEREKEND. De politie te Zeist is op ht spoor gekomen van een pai militairen, een sergeant en ee: korporaal, die uit het kamp va; de Luchtvaartafdeeling te Soet terberg tal van goederen had. den ontvreemd en bij een ia woner van Zeist hadden opgt slagen. Van alles was van hui gading, een karrevracht goede ren werd in beslag genomen De daders zijn aan de militaire autoriteiten overgeleverd. EEN SCHEEPSONGELUKi Door den stoomtrawler Jac. quelii-e Clasine is te IJmuidei een ledige scheepsboot aange. biacht met den naam „lkoma Maru". Deze boot was omge keerd drijvende gevonden nabij Norderney. Wellicht staat hier mede in verband het vinden van het lijk van een scheepsofficier met vier gouden banden op den arm en is het Japansche stoom schip van dien naam in de Noordzee verongelukt. DIEFSTAL VAN WAPENEN. Zaterdagnacht is uit de etalage van den ijzer- en wapenhande. laar P. Rond aan de Zeuge- straat te Gouda, door indruk king van een vensterruit, een aantal brownings, revolvers en munitie gestolen. Andere voor werpen, die voor gewone dieven van betrekkelijk veel waarde zijn, heeft men laten liggen. ONGELUK. Bij het probeeren van een! motorrijwiel is een 19-jarige jongen, werkzaam bij een rij wielhandelaar te Hoorn, tegen een boom gereden. Ernstig ver wond is hij naar 't ziekenhuis vervoerd, waar hij spoedig over leed. DE ONDERZEEBOOT ,K IV" Bij de maatschappij De Schelde te Vlissingen is aangebouwd de onderzeeboot K. 4 voor den dienst in Indië. Op een door den minister van Marine tc bepalen datum zal de boot in dienst worden gesteld. Het bevel zal worden op gedragen aan luitenant ter zee eersle klasse W. K. Maurits. LAAT GEDOOPT. Een merkwaardige plechtig heid, die zeer veel belangstel ling trok, heeft dezer dagen in de Pitmoon-Church te Sheffield plaats gehad. Een 101-jarige dame, mevrouw Sissons, heeft zich toen namelijk laten doopen en tot lidmaat der kerk laten aannemen. Dit is echter niet de eerste maal, dat de krasse oude dame, die men eerder zestig dan hon derd jaren geven zou, het mid delpunt van veler belangstelling ia. Verleden jaar heeft zij n.l. nog een uitstapje per vlieg machine gemaakt 1 DE VERDWIJNENDE PA ARDENCOLLIERS. In Frankrijk volgen de dief stallen van paardencolliers elk ander met verbijsterende snel heid op. Thans bemerkte dezer dagen te Parijs weer een Ameri- kaansche dame, in den nacht van Dinsdag op Woensdag van een soirée dansante naar huis terugkeerende, dat ook haar

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2