Plaatseli Nieaws. Binnenland. Rechtzaken. Gemengd Nieuws Gemeente GROEDE. Gemeente BRESKENS. is verminderd, voor dit jaar, van 23.000 man op 13.000 man (10.000 zullen feitelijk vrij blij ven van dienst). De oefening*- tijd is gebracht van 8 op 6 maanden enz. Het eindcijfer der oorlogsbegrooting is niet ver laagd, maar spreker heeft toch de begrooting aanvaard omdat hij Minister Pop aan het werk wil laten. De Minister heeft be loofd met een stelsel te komen dat tot bezuiniging zal leiden. Wij zullen dus afwachten. Door hem weg te sturen zou niets zijn gewonnen dan een nieuwe mi nister die tijd zou hebben ge vraagd voor studie en een cre- dietwet om het oude zaakje voort te zetten. Alle gescherm met bezuinigings-amendementen maken op sommige kiezers wel eenigen indruk maar zij die iets afweten van de werking van de Tweede Kamer vooral de voorstellers der amendementen weten dat dit alles geen zoden aan den bezuinigingsdijk zet. Een nieuw stelsel moet er ko men, niet opgezet door dillet- tanten en ondeskundigen zooals juristen, ingenieurs enz. maar opgezet door democratisch voe lende militairen zooals eertijds een Thomson was. Spreker wijst er op hoe goed koop het is voor sommige ka merleden om te stemmen tegen de oorlogsbegrooting en mooi weer te spelen tegenover een zeker soort van kiezers. Deze kamerleden weten maar al te goed dat er nog genoeg colle ga's zijn.wier verantwoordelijk heidsgevoel nog voldoende zwaar weegt om het leger maar niet zoo af te schaffen. Spreker heeft hierbij niet het oog op de V D. die op heel andere gronden dan de socialisten hebben gestemd tegen oorlogsbegrooting al was ook hun houding onverantwoor delijk. De socialisten willen z.g. het leger „morgen aan den dag opdoeken, en het land weerloos latenUit de rede van den heer Polak blijkt dat een socialist- venator er al anders over denkt van zijn partijgenooten in de Tweede Kamer. Spreker is overtuigd, dat indien de vrijzin nigen den socialisten eens de verrassing bezorgden door onver wachts mede tegen de oorlogs begrooting te stemmen dit voor de roode heeren geen aangena me verrassing" zou zijn, indien daardoor het leger werkelijk op staanden voet werd afgeschaft en alle crediet voor verdere bestendiging zou ontbreken. Temeer is het onbegrijpelijk, hoe de socialisten na den oorlog zoo maar tegen de oorlogs begrooting durven stemmen, ter wijl zij met enthousiasme in tijden van nood hebben gestemd voor de oorlogscredielen. Erger is dat de socialisten in Belgie hard medewerken om het leger daar te versterken de staatsminister socialist v. d. Velde gaat hierin voor De socialisten in Belgie heb ben goedgevonden dat de eerste oefentijd voor den soldaat tien maanden zal duren, terwijl de Vrijheidsbond hier te lande een 6-maands eerste oefentijd heeft verkregen. (Zie motie Bressel- huys, door spreker eerst in de Kamer aangekondigd echter om practische redenen later door den heer D. ingediend). Spreker lacht om het z.g. „internationale" van de socialis tische partij. Als dat zoo moet worden opgevat, dat bij ruzie met België wat volstrekt niet uitgesloten is onze socialis tische jongens door de Belgische socialistische goed geoefende soldaten moeten worden dood geslagen zonder dat zij in staat zijn zich te verweren dan moet spreker er niets van hebben. Ook van de holle leus van „geen man en geen cent" moet spreker niets hebben. Dat is kiezers bedrog. In den wereldoorlog is geble ken, (uit de boeken van den Duitschen generaal Ludendorff), dat in 1918 de inval van de Duitschers achterwege is geble ven, omdat de 500.000 geoefen de Nederlandsche soldaten ze opwachtten. Dit zijn vaststaande feiten. Met phrases van Troel- slra als „de nationale geduchte staat in Nederland boven de na tionale verschillenzonder meer, hoe goed ook bedoeld, houdt men geen vijandelijke horden buiten de grenzen Onze koloniën (spreker heeft pas een reis om de wereld ge maakt en heeft de koloniën voor de tweede maal gezien) zijn zoo groot als Europa wat territorium betreft en bevatten 50 millioen inwoners. Wij hebben daar een historische taak te vervullen, namelijk het Indische volk op te voeden en te brengen tot zelfbestuur. Spreekt het nu niet vanzelf dat wij toch eenige schepen moeten hebben om indien Indië wordt aangevallen toch iets te hebben tot verweer. Tot verweer, totdat de ons helpende mogendheden ter plaatse zijn. Het gaat toch niet aan, al zijn wij op hulp aangewezen, om te zeggen nu doen wij totaal niets Een eigen zeer kleine vloot kent de vaar waters door en door en zal de beste wegwijster kunnen zijn voor de ons helpende mogend heden. Spreker meent dat de marinebegrooting te hoog is. Men zegt dat het weggeworpen geld is. Het is zaak om den tegenwoordigen minister in de gelegenheid te laten nu met iets goeds en niet duur voor den dag te komen. Daarom heeft spreker minister Pop gesteund omdat alle verandering van defensie minister over 't algemeen steeds verslechtering bracht Spreker en zijn as. Bonds- vrienden zijn antimilitaristen in den goeden zin van het woord en meenen dat elke ontwape- ningspröpaganda moet worden bevorderd. De volkenbond moet uitkomst geven. Geen totale ontwapening van Nederland zoolang België onder toejuiging van socialisten zich sterker wapent en het Rus sische militarisme hoogtij viert. Vandaag of morgen komt het Bolsjewistische leger via het weerlooze Duitschland, op invi tatie van David Wijnkoop, ons wellicht met een bezoek vereeren. Wij weten bij overlevering uit de Fransche tijden wat die „sans culottes" beteekenen. Wij houden ze liever met een ge wapende macht er uit. Zelfs an timilitaristen als Ds. Kruyt zijn al de kluts kwijt. Onlangs terug gekeerd uit Rusland was hij enthousiast over het flinke Rus sische leger. Dit was geen mi litarisme zeide hij. De soldaten daar slaan een ander ook wel dood maar voor een goed doel, voor „de opheffing van het proletariaat"! Zoozeer besefte elke Russische soldaat dit dat hij daardoor vanzelf onoverwin nelijk was, verklaarde Ds. Kruyt. (Wordt vervolgd.) DE ACHTURENDAG. De Kamer van Koophandel te Gouda heeft een adres ge richt aan den minister van Ar beid, waarbij gewezen wordt op de steeds grooter wordende moeilijkheden welke de hand having van den 8-urigen arbeids dag inet zich brengt, zoodat met recht van een stijgend verzet kan worden gesproken. Immers talrijke industrieën zien met vrees het oogenblik naderen, waarop zij gedwongen zullen worden hun bedrijven geheel of gedeeltelijk stop te zetten, om dat het onmogelijk is aan de mededinging van het buitenland meer het hoofd te kunnen bie den. Daardoor zou de ongunstige toestand in handel en industrie licht een algemeene ramp kun nen worden, zoowel voor werk nemers. De Kamer dringt der halve bij den minister op tijde lijke buitenwerkingstelling van den 8-urigen arbeidsdag aan. Breskens. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Sas van Gent is, naar de Zeeuwsche Koerier meldt, van de Provinciale Zeeuwsche Elec- triciteits-Maatschappij bericht ontvangen, dat tegen het einde van 1922 stroom zal kunnen geleverd worden. Schoondijke, Bij Kon. besluit is bepaald dat de Notaris plaats van wijlen W. C. de Smidt niet meer zal worden vervuld Sluis. Alhier is een kolen- bond opgericht, waarvoor zich bereids 37 personen als lid op gaven. Oostbupg. Met ingang van 16 Maart mogen alle goederen, voor wal betreft het uitvoerverbod, zonder binnenlandsch paspoort vervoerd worden. Woensdagmiddag werd aan den tol alhier de heer P. B. uit St. Kruis, die met zijn fiets op weg was, aangereden door de auto van den heer H. te IJzen- dijke. De chauffeur schijnt geen schuld te treffen. P. B. werd van zijn fiets tegen den grond geslingerd en bekwam een bloe dende hoofdwonde. H. ontbood direct een geneesheer, die de eerste hulp verleende. Gelukkig was de wonde niet gevaarlijk en kon de man huiswaarts gevoerd worden. Nadat Donderdagmorgen de R.-K. school keikelijk was ingezegend en een H. Mis was gehouden, werd de school ge opend door den Zeer Eerw. De ken in tegenwoordigheid van den Inspecteur van het L. O. en verschillende andere autoriteiten zoowel burgerlijke als geestelijke en het onderwijzend personeel. Door verschillende personen erd het woord gevoerd, terwijl door de schoolkinderen enkele liedjes werden gezongen. Van de aan wezigen werd voor het gebouw een foto gemaakt. Predikbeurten. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 18 Maart Veroordeeld wegens Overtreding der Rijksbelas tingen M. G. M. B., 32 j., huishoudster, Maldeghem, ont slag rechtsvervolging, J V., 25 j werkman, St. Laureijns, 5 of 5 d. h., P. L. N., 33 j., werk man, Watervliet, ontslag rechts vervolging, C. d. W., 22 j., land bouwer, Moerkerke, 2 maal 50 of 2 maal 50 d. hecht. DiefstalP. v. d. W., 19 j., landbouwersknecht te Cadzand, 10 of 10 d' hecht., I. B., 17 j., landbouwersknecht, Cadzand, 10 of 3 weken tuchtschool. MishandelingJ. A., 29 j., werkman, Sluis, 3 of 3 d. SPORT. Ned. Hbrv. Kerk. Zondag 20 Maart 1921. Breskens v 9'/2 u ds J. A. Raams. Bevestiging nieuwe leden. n 1.30 u Zondagschool. n 5t/4u dsj. A. Raams Groede v 91/« u ds v.Griethuijsen Bevestiging van nieuwe leden. Nieuw vl. n2 u ds v.Griethuijsen Bevestiging van nieuwe leden. Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 6 u ds J. P. van Heest. Koorzang. MARKTBERICHTEN Oostburg, 16 Maart. Aangevoerd 66820 eieren. Boter van f2.76 tot f3.29 per K.G. Ter graanmarkt van heden was Tarwe t 22.-f 23,50 Gerst f 16.50 f 17.50 Bruine Boonen f Erwten f 18.50, Haver f 15.00. Rotterdam, 15 Maart. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 7-00-f 10.65. id. (klein.) f 6.30f 6.95. extra zw. f 11.20f 12.85. Eendeieren f 8.95f 10.25 Ganseieren f23.00f31. Aangevoerd 305500 stuks. Middelburg 17 Maart. Aanvoer gering. Tarwe f23.00f25., witte boo nen f21—f26, lange bruine boonen f 18f21, kroonerwten f 19.50-f 21.00 alles per 100 K.G- Zondag 13 Maart 1.1. speelde .Trap Door I" een wedstrijd tegen .Ledegancks Zonen" te Eecloo. Stand met rust 1 1. Eindstand 51 voor Sluis. KORFBAL. Aardenburg. Zondag speelde de Oostburgsche Korfbalclub O. K.C. haar le wedstrijd. Ze trad op het voetbalveld te Aarden burg in de wedstrijd tegen de Aardenburgsche Korfbalclub A. K.C., die won met 151. In de rust was stand 60 voor A. K.C. De Korfbalclub „A.K.C" heeft besloten met Paschen deel te nemen aan de seriewedstrij den te Goes. Daar komen 9 clubs te zamen kampen om 5 prijzen. Vooruit A.K.C houdt uw naam hoog. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vin. nam Zaterdag 19 Mrt 8.56 9.20 Zondag 20 10.24 10.48 Maandag 21 11.23 11.47 Dinsdag 22 12.15 12.39 Volle Maan Woensdag 23 Maart nm. 8.38 HEIDEBRAND. Woensdagmiddag heeft onder de gemeente Tilburg een hevige heidebrand gewoed. Ongeveer 15 hectaren werden vernield. De oorzaak is onbekend. LUXE-POST. Een „belastingbetaler" uit Stavenisse schrijft in het Hbld. het volgende: In het landelijke dorp Stave nisse op het eiland Tholen is ter vervanging van het hulp postkantoor, een nieuw postkan toor, kosten pl.m. 100.000, ge bouwd. Daar het veel te groot is voor het doel, zal worden getracht een gedeelte aan een particulier te verhuren. EEN OPLICHTER. Men meldt van het Hbld. Te Rotterdam is aangehouden een Duitsche „Postsekretar", af komstig uit Leipzig. Deze man was naar Holland gekomen tij dens zijn verlof en had zich bij hooge postautoiiteiten in Den Haag en andere plaatsen weten te introduceeren als vertegewoor- diger van den Duitschen bond van Post- en Telegraafambte naren. Met autorisatie der IIol- landsche hooge ambtenaren hield hij een geldinzameling ten be hoeve de noodlijdende collega's in Duitschland. Gebleken is, dat hij in geen enkel opzicht daar toe gemachtigd was. Het ontvangen geld, een paar duizend gulden, heeft hij dan ook ten eigen bate aangewend. Vijfhonderd gulden zond hij aan zijn vrouw. Tal van postambte naren en ook enkele andere lief dadige landgenooten hadden op zijn lijsten geteekend vooral in Den Haag, Utrecht, Tilburg en Arnhem had de Duitsche pseu- dovertrouwensman zijn Holland- sche collega's tot offeren weten te bewegen. Hij is op een der Rotterdamsche bureaux in ver zekerde bewaring gesteld. RUSSISCHE TOESTANDEN. De „Western Gaz." heeft in- z,a£e gekregen van eenige par ticuliere brieven, die door koe riers na enkele maanden uit Rusland bij familieleden in En geland werden overgebracht. Het blad moet de oamen der genen, die ze schreven, achter wege laten. In een der brieven zegt de schrijftster daarvan „ik heb mij in alles leeren schikken en tracht er door te komen. Alles moet ik zelve doen en wij leven op nagenoeg nie mendal. Het communale maal is een bespotting. Soep bestaat uit water en groenten of meel. Gewone menschen krijgen alleen soep, soms wat vogelzaad, 's Win ters zijn inijn handen gezwollen van koude. Niemand kan ooit meer lachen, ieder kijkt terneer- gedrukt. Winkels, kramen, mark ten zijn gesloten. Vroeger kon men nog wat voedsel krijgen door ruilen, thans is dat niet meer mogelijk. Alles is geweldig smerig en een geweldig aantal menschen sterven." Een andere schrijver zegt „Ik verdien 10.000 roebels per maand; maar wat beteekent het als men voor een pond boter 7000 roebels moet betalen? Ge beloofdet mij wat warme kleeren te zenden als de handel zal hersteld worden. Hoe dankbaar zal ik u zijn. Ik droom van voedsel, cacao, chocolade, gedroogde beschuit. Iedereen die onder de vijftig jaar is, is verplicht te werken, behalve moeders, die twee jonge kinderen hebben. De werktijd is van 10 tot 4 uur, doch met het geen men verdient, kan men nauwelijks in leven blijven. Feitelijk geeft niemand om 't loon, doch men vraagt voedsel en men krijgt rantsoenen voor geleverden arbeid, doch militai ren en ambtenaren gaan voor. De burgers krijgen het minst 3/4 pond voor twee dagen. Soms tracht men te ruilen met de plattelandsbevolk'ng, doch de prijzen zijn zoo enorm de gewone prijs voor meel is 12000 robels per pud. Reizen is in de steden haast onmogelijk.* Trams loopen niet na 's avonds zes uur en dan alleen nog maar in de voorsteden. Auto's zijn uitsluitend voor regeerings-be- ambten. Wij loopen in versleten kleeren en als die opraken, weten we niet hoe ze te herstellen, want er is niets om ze mede te vermaken. HET EERSTE KIEVIETSEI. Aan de Konirfgin is gisteren het eerste kievietsei aangeboden, gevonden door Hendrik Prins te Warns bij Stavoren. Kostelooze vaccinatie ten Ge meentehuize op Zaterdag 19 Maart des middags 12 uur. HERHALINGSOEFENINGEN ZEEMILITIE. P. A. van Houte a./b. „Tri ton". F. M. v/d Plassche a/b „Cornelis Drebbel" beiden 7 April te Vlissingen. NATURALISATIE. Bij de wet van 5 Maart 1921 (St. bl. 153) is de hoedanigheid van Nederlander verleend aan F. de Clerck geb. te de Clinge 1860 en F. de Clerck geb. te Breskens 1895.

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2