ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN s VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 30e Jaargang Woensdag 16 Maart 1921 Nummer 2607 Woningbouw met steun uit 's Rijks Kas. yBfflLLBYO». Ontmaskerd. Ilede van Jhr deMuralt te Sclioondijke, BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 60 cent Elke regel meer 12 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever TNo'Tl" BRESKENS P?7S$4r0 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot u i t e r 1 ij k :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: In de verslagen en Mededee- lingen betreffende de Volksge zondheid, in Maart uitgegeven door den Gezondheidsraad, komt een hoogst opmerkelijk verslag voor: „Verslag over het jaar 1920 betreffende de financiëele con trole van woningbouwvereni gingen, werkende met steun uit 's Rijks kas". Heeft men het verslag willen wegstoppen? Het gaat schuil tusschen allerlei an dere stukken en zelfs in de in houdsopgave zou men het ver geefs zoeken. ,£?it verslag gaat blijkbaar uit van het Departe ment van Arbeid en behelst de bevindingen van den controle dienst die aan dat departement, afd. volksgezondheid, is inge steld om het gebruik van de voorschotten, die ingevolge art. 33 der Woningwet aan gemeen ten uit 's Rijks kas zijn verstrekt, na te gaan. Bemoedigend of opwekkend is de lezing van dat verslag nietdaarvoor bevat 't teveel onverkwikkelijks. Maar de vuile wasch, die hier wordt uit gespreid, zal velen tot nadenken moeten stemmen. Wij willen daarom het onze doen om er iets van te laten zien. Met de instelling van den Rijkswoningraad gingen alle werkzaamheden van het vroegere College van Bijstand over naar het Departement van Arbeid, afd, Volksgezondheid. Aan die afdeeling werden in den loop van 1920 een viertal, boekhoud- kundigen verbonden, die in Juni 1920 de controle aanvingen. Hun aantal moet worden uitgebreid, zoo zegt 't verslag. Voorloopig werd hoofdzake lijk in Zuid-Holland gecontro leerd, maar ook daarbuiten werd al eens gesnuffeld. „De onder vindingen bij het controleeren opgedaan, zijn helaas, bij her haling niet gunstig geweest." „Leden-egoïsme" constateert het verslag, d.w.z. zoodra de leden van een woningvereeniging maar goedkoop wonen, be schouwt zij haar taak als ge- 91) De majesteit van den dood boezemde hem achting en eer bied in. In de nabijheid van zijn stervend kind, dat moge lijk op dit oogenblik reeds in de diepste bewusteloosheid in sliep voor den eeuwigen slaap, was het hem als eene ontheili ging toegeschenen, zich door eene luide opmerking te uiten. Hij sprak dan ook met gedempte stem. Deze arme engel, hij streek daarbij licht over het gelaat van den knaap, zal wellicht spoedig uit het lijden en drijven dezer 8lechte wereld verlost zijn. Zijne reine ziel vermoedt niets van de zware schuld die ik eens begaan heb, door mij in de rechten van anderen in te dringen en van eindigd. Dit schijnt nog al eens voor te komen. „Bij dergelijke vereenigingen wordt dikwijls een huur betaald, welke zelfs niet voldoende bleek om de onderhoudskosten te dek ken, van het vormen van een fonds voor verbetering der volks huisvesting, welk voorschrift in den regel in de statuten wordt aangetroffen, was geen sprake, hoewel zulks zeer wel mogelijk zou zijn geweest." Zoo betaalden te Middelharnis huurders met inkomens van f2500,en f3000, een huur van f150,In Coe- vorden waren huurders met in komens van f3000,f5500, zelfs f12000,die van f234, tot f390,huur per jaar be taalden! In veel gevallen bleek zelfs voor gewoon onderhoud te wei- nig gereserveerd te zijn. De fameuse „huisjesmelker" moest te vuur en te zwaard ver delgd worden omdat hij de wo ningen uitmergelde en liet ver vallen. De woningvereenigingen, die het verslag hier schetst, doen hetzelfde uit „leden-egoïsme". Wie bijt nu harder: de hond of de kat? En wat za' er moeten gebeuren als die woningen snel vervallen? Een beroep op de publieke kas ligt natuurlijk 't naast bij de hand. Maar dergelijk werk ge lijkt toch niets op hetgeen de ministers Goeman Borgesius en Pierson zich voorstelden! Zouden zij zich aan een illusie hebben overgegeven? Het bescheiden Ridderkerk zal door dit verslag zekere ver maardheid verkrijgen. Wat daar gebeurt is, is dan ook wel zeer bijzonder. Van een bouwplan was f7000, niet verantwoord. Het was van de aanneemsom afgehouden om dat de vereeniging eenige wer ken in eigen beheer wilde uit voeren, maar van die uitvoering was geen bewijsstuk aanwezig. Dat geld is dus Wij hopen dat de Régeering krachtig ge noeg is om dit door de justitie te laten uitmaken. Voor een tweede bouwplan moest voor welk ongehoord bedrog mij nie mand kan vrijspreken. Als hij sterft, als zijne bleeke lippen van den dood worden aangeraakt, voor eeuwig gesloten zijn, dan zult ge mijn. vreeselijk geheim vernemen. Nog sluit eenige hoop op beterschap van mijn lieveling mij den mond. Ik wil dat schrikke lijk geheim, op dit heilig oogen blik niet openbaren. Zie hoe het aangezicht van den armen, kleinen lijder samentrekt van pijn. O, als het rampspoedige oogenblik niet kan afgewend worden, mocht dan de goede God hem toch zonder hevigen doodstrijd tot zich nemen. Hij buigde zich over den knaap en kuste vurig diens oogen en lippen. Ada stond stijf en star gelijk een beeld aan he' voeéo- einde van het ziekbed. Een vreeselijke angst had zich van haar meester gemaakt. Een geheim omgeeft uw leven? ruim f2500, aan steenen gekocht worden. De heeren 5.. stuks gingen daarvoor reizen naar Arnhem, Nijmegen en Rhenen en verdeden zoo f775,—. De voorzitter rekende voor verlet kosten f125,per maand. De vereeniging kocht bij de Grand Bazar Francais te Rotterdam voor f58,80 o.m. een beschuit- pot, een tafelbel, 2 theepotten, 1 lepelbeker, 2 suikerschalen, 1 rookstel enz. En men meene niet, dat alleen in kleine gemeenten misstanden voorkomen De voorzitter van de Vereeniging Patrimonium te Rotterdam genoot van Mei 1916 tot Mei 1920 f6500,en die vereeniging had voor het opha len van huren van 600 woningen twee opzichters. Het verslag wijst er op dat Vreewijk te Rotterdam, met 1000 woningen, de huren laat innen door één opzichter! Bij d*t alles kan men nog denken aan laakbaren zor geloosheid, maar welk etiket past hierop: „Om de onderhouds kosten niet buitensporig hoog te doen zijn, werden verschillende kosten, welke bestreden moesten worden uit de exploitatie-inkom sten, gerangschikt onder de stichtingskosten, of wel, men bracht ze ten laste van een vol gend jaar". De controle van het departe ment leverde het volgende re sultaat: „a. het technisch toezicht op den bouw, door het gemeente bestuur uitgeoefend, is onvol doende". Men maakte gevels duurder, woningen grooter dan op het goedgekeurde plan was aange geven, en bood later de rekening in den vorm van een verzoek om voorschotverhooging aan de Re geering aan. bbij den bouw is niet de noodige zuinigheid betracht". De vereeniging „Goed Wonen" liet zich een kantoorlokaaltje maken, waarvan de betimmering f300,kostte en dat beplakt werd met papier, waarvoor f9, per rol in rekening werd ge bracht. vroeg zij met bevende stem. Een geheim dat mij voor de wereld zou brandmerken Ik geloof dat de angst en zorg voor Willy uw verstand gekrenkt heeft. Waarom moet gij voor mij iets geheim houden, ik ben toch uwe vrouw, spreek toch De fabrikant antwoordde niet. Eerst na een oogenblik, hij had strak in het aangezicht van den knaap gekeken, wendde hij zich weder tot zijne vrouw. Neen, nu nog niet ik wilde u alleen voorbereiden Zoolang de geest van mijn kind hier is, hebt gij niets te vreezen van het dreigend gevaarHebben zich echter de oogen van mijn lieveling gesloten, hij ademde thans zwaar en ging met een door tranen verstokte stem voort dan is niets meer in de we reld wat mij belet u de mede- deeling te doen. Hij richtte zich nu uit zijne ter neder gebogerie houding op en zag Ada met Dat er meer materialen in re kening worden gebracht dan op het werk ontvangen of ver werkt zijn is blijkbaar nogal ge bruikelijk. Bijv: In Zwijndrecht bleek een partij lood van enkele honderden kilogrammen niet in den bouw verwerkt te zijn. Wij laten 't hierbij. Het verslag doet beurtelings denken aan onkunde en aan er gerlijke knoeierij. Men wachte zich evenwel voor een al te snel oordeel Deze eerste bevindingen zijn hoogst onverkwikkelijk, maar er zijn natuurlijk ook goe de vereenigingen. Bovendien is dit geheele werk gegroeid in den oorlog, dien tijd van moreel verval. Het is de vraag, of het zóóver zou zijn gekomen, indien we niet dien tijd van verwoesting hadden gehad of indien eer der scherp toezicht was gehou den. Men mag sociale beweging van de woningvoorziening niet beoordeelen naar deze feiten, veel minder haar op grond daar van veroordeelen. Maar aan den anderen kant mogen de liefheb bers door dik en dun van het verecnigingswerk en de tegen standers van den particulieren bouwer er tot zekere reserve door gebracht worden. Dat de Regeering de feiten publiceert is goed en zal zui verend werken, maar men ver geet daarbij ook niet, hoeveel duurder onze staatshuishouding weer wordt, daar de contrólee- rende ambtenaren die behalve salarissen kosten veroorzaken voor reis- en verblijf, en kosten van administratie. Men kan daar nu niet meer buiten, 'tbaat dus niet, er over te klagen. Maar men bedenke wel, dat hoe meer de maatschappij zich zelve red den kan en op dit terrein de particuliere bouwerij in de behoeften voorziet, hoe minder goed belastinggeld behoeft te worden gegooid naar kwaad geld van onkunde en knoeierij. W. v. d. B. Crt. donkeren blik aan. Moeder, lieve moederriep plotseling de zieke knaap met zwakke stem. Beiden, de fabrikant en zijne echtgenoote, waren door dien kreet getroffen als had "een elec- trische schok hen geraakt. Ada was hevig verschrikt. Het stervende kind riep aan de pooit der eeuwigheid nog naar zijne moeder. En willoos, gelijk iemand die onzichtbaar werd voortge duwd, moest zij dien roep volgen. Hoezeer zij ook voor den dood gruwde, die zij tot hiertoe nog niet in het aangezicht gezien had, ging zij toch tot den knaap en boog zich over hem heen. In haar kwam in eenmaal weder de nog in haar sluimerende moederliefde op. Wenscht gij iets, mijn lief kind vroeg zij op geheel ver anderden en deelnemenden toon. Hebt gij dorst Zij bracht hare lippen bierbij Zaterdagavond hield Jhr de Muralt, lid van de Tweede Ka mer iii de zaal van den heer Bruijnooge een politieke voor dracht. De zaal was geheel bezet. Een aantal vrouwen had den ook aaiti den oproep gehoor gegeven. Door omstandigheden was mevr. Van Balen-Klaar verhinderd op te treden. Wij laten hier het stenogra fisch verslag van de rede van den Heer de Muralt volgen Spreker ving aan met een overzicht te geven van het ont staan en het geleverde werk van de Liberale partij in ons land. Eensgezind was de Liberale partij vooral toen zij den strijd had te voeren voor het vast- leggen van .de voornaamste burgerlijke vrijheden in de wet geving. Onder Thorbecke werd deze strijd in het voordeel van de liberalen beëindigd. In de grondwet werd namelijk in 1848 de vrijheid van sprekendenken en schrijven vastgelegd wat het zelfde is als het recht van ver eenigen en vergaderen, de vrij heid van godsdienst en de druk persvrijheid. Ook na 1848 behielden de liberalen hoe overigens ook in de opvatting van het libera lisme verdeeld nog voldoende gemeenschappelijke strijdpunten over, die hem samenbonden. Spreker wijst in dit verband op den schoolstrijd, op het op komen voor „een school voor heel de natieen op den strijd tegen het bizonder onderwijs. Ook het anti clericalisme in den goeden zin van het woord hield de liberalen van de meest verschillende schakeeringen te zamen. De schoolstrijd is door de liberalen verloren en het anti clericalisme is van aard veran derd mede omdat de z.g. chr. tegenpartijen in dit opzicht ten deele een andere richting zijn opgegaan. zoo na aan het kind dat hare lippen met de ingevallen en koude wangen in aanraking kwamen. De kleine had de oogen thans wijd geopend en blikte in de oogen der moeder. Ach, lieve mama, zei hij met nauw hoorbare stem, gij zijt bij mij Ach, hoe schoon Ben ik reeds in den hemel Dat trof de moeder tot in het hart. De ijskorst scheen te bre ken. Een traan viel, zonder dat zij 't wist, op het aangezicht van haar kind. Mijn lieveling, zeide zij, ik ben bij u, streek hem met de hand over het hoofd en drukte een kus op zijn aangezicht. Het was of de moederliefde op eenmaal in haar was weer gekeerd. Of op dat oogenblik alle feilen, alle misslagen in ver getelheid gingen. (Wordt vetvolgd.)

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1