Plaatsii lus Gemengd Nieuws Gemeente BRESKENS. het oogenblik gekomen acht, mijn taak neder te leggen, opdat zij aan andere handen moge worden toevertrouwd „ik heb daarom aan de Koningin verzocht, mij eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Mei a.s." DE VRIJHEIDSBOND. Naar de „Tel." verneemt, is in het comité tot voorbereiding van de practische verwezenlij king van den Vrijheidsbond over eenstemming bereikt in zake de leiding van de nieuwe partij. Volgens het verkregen compro mis zal mr. H. C. Dresselhuys als partij-voorzitter optreden en mr. I'. Rink als leider van de Tweede Kamer-fractie. Breskens, De voordracht ter benoeming van een onder wijzer aan school 1 alhier bestaat uit de heeren C. C. J. de Pree te Bergambacht, A. j. Jansen te Philippine en H. A. Appel te Watergang. Biervliet, Bij de Woensdag alhier gehouden aanbesteding van het bouwen van een land- bouwersschuur voor den heer J. Fassaert is ingeschreven door: C. H. Wisse, Zaamslag, f 24.885 Maas, Hoofdplaat, 24.000 J. Reuling, Breskens, 21.000 P. J. v. d. Sande, 20.900 J. Dierikx, Hoofdplaat 20.500 Sluis. Donderdagmiddag ont stond brand op de hofstede van den heer van de Wandel alhier. De daar bestaande zwingelarij verhuurd aan de heeren I. Becu en de Milliano brandde geheel af. Ook de daarbij staande woning werd een prooi der vlam men. De aanwezige machines gingen verloren. Oostburg. Vorige week schreven we, dat de R. K. school bijna klaar is. Nu werden men- schen in de gelegenheid gesteld de school te bezichtigen, waar van een druk gebruik werd ge maakt. Den 17en Maart wordt het prachtig gebouw in gebruik genomen. Hoofdplaat- Alhier wor den plannen beraamd tot op richting van een R. IC. school. Een stuk bouwgrond zou reeds daartoe zijn aangekocht. SPORT. KORFBAL. Door de Aardenburgsche en Oostbui gsche Korfbalclub is be sloten op de a.s Sportfeesten in Brugge een korfbaldemon stratie te geven. Oostburg. Alhier is opge richt een R.K.-Voetbalclub. Groede. Zondag werd alhier een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tusschen de voetbal- vereenigingen II. O. V. uit Bres kens en G. V. C. alhier, waarin Groede de overwinning behaalde met 20. Predikbeurten. Nkd. IIkkv. Kerk. Zondag IJ Maart 1921. Breskens v 9>/2 u ds J. A. Raams. n 1.30 u Zondagschool. n 5ll-2 u ds J. A. Raams Bidure voor het Gewas Groede v 9'/2 u ds v. Griethuijsen Nieuwvl.il 2 uds Hofker, van Waterlandkerkje. Ev. Luth. Gem. Groede. vin. 9.J0 u ds J. P. van Heest. MARKTBERICHTEN. Oostburg, 9 Maart. Aangevoerd 62114 eieren. Boter van 12.57 tot f3.07 per K.G. Ter graanmarkt van heden was Tarwe 1 22.00-f 24, Gerst f 17. f 17.50 Bruine Boonen I Erwten f 00.—f 00., Haver f 14.00 Middelburg 10 Maart. Aanvoe- gering. Tarwe en bruine boonen wer den hooger betaald. De noteering is als volgt: Tarwe 1"23.00f25., witte boo nen f21—£26, lange bruine boonen f 18—f21, kroonerwten f 19.50 f 21.00 alles per 100 K.G Rotterdam, 8 Maart. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren 1 8.45— f 13.50. id. (klein.) f 7-50f 8.30. Eendeieren f 1 1 95—1 13.70 Ganseieren f23.00£30. Aangevoerd 205500 stuks. Hoogwatergetij Breskens. DAGE N. vin. nam Zaterdag 12 Mrt 2.38 3.02 Zondag 13 3.15 3.39 Maand ig 14 3.51 4.15 Dinsdag 15 4.30 4.54 Eerste Kwartier Donderdag 17 Maart vm. 4.09 Iu<rezondcii. Vrijheid. Verantwoorde lijkhfeid. Arbeid, Aan de Vrouwen v. -Vederland. In de plaats van de vroegere verbrokkeling, welke de keuze van een politieke richting zoo moeilijk maakte, is gekomen een nieuwe staatkundige partij, ge naamd „De Vrijheidsbond". Wij ondergeteekenden, allen behoorende, tot ééne der tot de vorming daarvan samengewerkt hebbende groepen, komen thans tot diegenen onder U, die zich nog bij geen enkele partij aan sloten, met den dringenden op roep om met ons toe te treden tot dien nieuwen Bond. Wij doen dit, in de meening dat de vele mis standen, welke wij in de huidige samenleving waarnemen, maar al te veel worden over het hoofd gezien door zoovele vrouwen, die, hare belangstelling te zeer concentreerende op eigen kring, haar gemeenschapsgevoel nog te weinig laten werken; in de verzekerdheid, dat die misstanden alleen kunnen worden weggeruimd, indien de vrouwen in massa samenwerken met de mannen om met haar moederlijk gevoel, haar gezond verstand, hare huisvrouwelijke berekening aan te vullen wat dezen bezit ten aan intellect, aan staatkun dige geschooldheid, aan econo misch inzicht; in de overtuiging, dat inzonder heid de vrouw, die zoo lang en zoo hard heeft moeten werken voor hare maatschappelijke vrij heid, niet kan, niet mag berusten in het feit, dat gedurende de laatste jaren de wetgeving allen brengt onder gebondenheid en dwang en langs dien weg weder wordt gedood het verantwoor- delijksgevoel, dat met zooveel moeite en toewijding in de vrouwenwereld is gewekt in het vertrouwen, dat eene krachtige deelneming der vrou wen aan de wetgeving zal kun nen leiden tot de erkenning der waarde van het moederschap in zijn maatschappelijke beteekenis. Wij doen dit, al moge het programma der nieuwe partij wat koel schijnen en niet ten volle beantwoorden aan het gemoedsleven van velen Uwer, omdat het in zich sluit alle factoren, welke vereischt, ja on misbaar zijn om in deze ont wrichte samenleving een nieuwe, betere wereld op te bouwen. U, als vrouwen, wenschen wij er daarom nog inzonderheid op te wijzen, dat dit progiamina in houdt onder meer: dat alleen eene krachtige ont plooiing van ieders individuali teit op geestelijk gebied bij de erkenning van de waarde van het godsdienstig leven in maat schappij en staat, bevordering van het particulier initiatief en van eigen energie den weg kun nen banen tot die verbeteringen welke eene nieuwe wereldbescha ving moeten voorbereiden dat met kracht moet worden opgekomen tegen eene hand over hand toenemende ambtenarij, welke met alle zuinigheidsmaat regelen spot en het evenwicht tusschen de inkomsten en uit gaven van Staat, Provincie en Gemeente verbreekt, zoodat steeds weder verzwaarde belas tingen het den huismoeders voort durend moeilijker maken om met de beschikbare middelen rond te komen dat moet worden gehandhaafd ieders recht, ook dat der vrouw, op vrijheid van arbeid, wat zal zijn een krachtig middel ter verhooging der arbeidslust van ons volk in zijne mannen en in zijne vrouwen beiden dat onzen kinderen, onzen jongens en onzen meisjes, moet worden verzekerd een onderwijs, dat door practische verdeeling van de leerstof in al zijne ver schillende stadia het bijbrengen van een behoorlijke dosis kennis waarborgt, dat het gemoedsleven ontwikkelt, den gemeenschapszin opwekt en voorbereidt tot het gemeenschappelijk leven zoowel als tot de gezinstaak, welke onzen kinderen als aanstaande vaders en moeders wacht: een onderwijs, dat reinheid van z den bevordert, het persoonlijke ver antwoordelijkheidsgevoel ver sterkt en de innerlijke volkskracht verhoogt. U ten slotte nog met den meesten nadruk herinnerende aan art. 6 van het U bekende bonds- programma, waarin is vastgelegd de staatkundige, burgerrechte lijke en economische gelijkstel ling van man en vrouw, roepen wij U, nog niet in eenige staat kundige partij georganiseerden vrouwen toe Vereenigt U met ons in de nieuwe partij, die zich beslister dan eenige andere er toe„ aangordt, het vrijheidsbegin sel hoog te houden ook voor de vrouw Het voorloopig Comité tot Organisatie der Vrouwen in den Vrijheidsbond Dr M. J. Baale. H. van Biema Hijmans. P. Gravin van Heerdt tot Evers- berg-Quarles van UfTord. L. Kappeijne van de Coppello- Wijgers. J. Weerts-Druijvensteijn. Johanna Westerman. W. Wijnaendts Francken- Dijseriilk. Johanna W. A. Naber, Secretares, Lomanstr. 4, Am sterdam, aan wie aanmeldingen tot het lidmaatschap en adhaesie- betuigingen zijn te richten. ONVERDRAAGZAAMHEID. Ergens in het Zuiden van ons land wordt een Roomsch-Katho- lieke schoot gebouwd. Natuur lijk is de aannemer van dat werk Roomsch. Maar nu werken er bij hem ook Protestanten. Dezen is het nu echter verboden aan die school eenig werk te verrichten en dientegevolge is de aannemer verplicht hen bij zich' thuis aan den arbeid te zetten. UIT DEN TRAM GEVALLEN. Te Delft is gisterenavond de 70-jarige J. Breedveld uit de stoomtram gevallen. Kort daar na is de man overleden. ONVOORZICHTIGHEID. Woensdagmorgen is op het station te Bussum bij het instap pen in een rijdenden trein, een 15-jarig leerling van de Am bachtschool te Hilversum, ge vallen en tusschen trein en per ron beklemd geweest. Dr. Clinge Doorenbos constateerde been breuken en deed den onvoor- zichtigen treinstudent naar de Majella stichting vervoeren, al waar hij spoedig overleed. LOONSVERLAGING. Bij de N.V. Picus' Houtin dustrie te Eindhoven is het uur loon met 5 cent verminderd. KWARTJESVINDERS. Aan het station Maliebaan te Utrecht zagen Woendagmorgen een tweetal rechercheurs vier „heeren" uit den trein van Am sterdam komen, die er nogal verdacht uitzagen. Uit mededee- lingen van een conducteur bleek, dat ze in den trein getracht hadden reizigers over te halen tot kaartspelen, evenwel zonder succes. De rechercheurs volgden het viertal, dat evenwel de ach tervolging gemerkt had, een paar uur lang. Op het Vreden- burg nanen de kwartjesvinders een taxi, doch de rechercheurs eveneens en zoo werd de wan deling vervangen door een au torit. In een café aan de Oude Gracht stapten de „heeren" uit, de rechercheurs eveneens en ge- noegelijk zaten de twee clubjes dicht bij elkander aan tafeltjes. De kwartjesvindeis natuurlijk woedend, dat ze zoo gedwars boomd werden in hun plannen. Ten slotte zijn de „heeren" maar onverrichter zake met den trein naar Amsterdam teruggekeerd, uitgeleid tot aan de coupé door de rechercheurs, die bovendien de reizigers in den trein voor het vertrek waarschuwden voor de kwartjesvinders. De buit was ditmaal dus nihil, doch wel veel kosten. GEVAARLIJK. De recherche te Rotterdam heeft aangehouden de barbiers- patroons E. B. en F. B., die verdacht worden, in de laatste maanden in hun daar ter stede gevestigde zaak uit een overjas van den heer K., uit Den Haag, bij herhaling geld gestolen te hebben, tot een gezamenlijk be drag van 3000. De bestolene kreeg vermoeden, toen hij dezer dagen twee bankbiljetten van 1000 uit zijn jas vermiste. GOEDE VANGST. De Haagsche politie heeft drie personen gearresteerd, die zich drie weken geleden schuldig ge maakt hebben aan valsche kaart spelen. De Amsterdamsche koop man C. de V., een dezer drie kaartspelers, was in het bezit van ƒ961, 3000 mark, 20JJ0 kro nen, een gouden armband met 3 hangers, 2 gouden horloges, 1 gouden halssnoer, 59 ringen, 1 paar briljanten oorknoppen en 1 gouden dasspeld met briljant. C. A. v. W., eveneens uit Am sterdam, bezat 720, 1300 mark een gouden horloge, een gouden cigarettenpijpje, en 2 gouden ringen, en de derde persoon, zekere V., had in zijn bezit 85, een gouden medaillon, een gouden dasspeld, een gouden ring en een nikkelen horloge. UIT HET RAAM GEVALLEN. Gisteren is de 23-jarige M. B. Roskamp, dienstbode bij dokter Nierstrasz, te Enschede, bij het schoonmaken van ruiten der tweede verdieping uit het raam gevallen. Zij was op slag dood. DIEFSTAL Door tot dusver onbekende daders is Woensdagnacht inge broken bij de notaris Van der Linden te Selzaete, onmiddellijk aan de Belgische grens. De brandkast is opengebroken en er wordt een som van honderd duizend francs vermist. DOODELIJK ONGEVAL. Bij een bedrijfsongeval in de Domaniale mijn te Kerkerade is gisteren de gehuwde mijnwerker R. om het leven gekomen. REGISTRATIEZEGELS. Eenigen tijd geleden is gemeld, dat aan het hoofdpostkantoor te Amsterdam, een pak registratie zegels vertegenwoordigende een waarde van ongeveer ƒ75,000 werd vermist. In verband met dien diefstal werd een commies der posterij en aangehouden, die nu heeft bekend zich aan het ten laste gelegde te hebben schuldig ge maakt. DROEVIG. Te Goes is gisteren de 14- jarige orgelmakersknecht J. S., die zich per fiets naar zijn werk begat, onder de autobus Goes Katsche Veer geraakt. Hij was op slag dood. EEN SCHIPBREUK BIJ DE CHINEESCHE KUST. Het stoomschip „Hong Moh" met 1100 Chineesche passagiers aan boord, heeft den 3den Maart nabij Lamock Island op de Witte Rotsen schipbreuk gele den. Het Engelsche oorlogschip „Foxelove" wist 28 der opva renden te redden. Bovendien -laagde het oorlogsschip „Car- lyle" er in, 220 schipbreukelingen aan boord te nemen, onder wie eenige scheepsofficieren. Toen de oorlogsschepen het tooneel van de schipbreuk verlieten, be vond niemand zich meer aan boord van het wrak. 852 mèn- schen zijn verdronken. DE BRANDSTAPEL. De Italiaansche bladen bevat ten nog tal van bijzonderheden over de jongste troebelen in Italië. Te San Pietro veroordeel de een roode rechtbank, welke voor het grootste gedeelte uit communistische vroüwen was samengesteld, drie fascistische (nationalistische) studenten, om levend verbrand te worden. De brandstapel was reeds aan gestoken, en het was slechts aan de tusschenkomst van enkele meer menschelijke omstanders te danken, dat de ongelukkigen aan 't vreeselijke lot dat men hen bereidde, konden ontsnap pen. Te Triest trachtte een aantal manifestanten de stoomboot Se- miramis in brand te steken. De bemanning wist het schip echter te behouden, door onder het vuur van de communisten de pompen in werking te stellen. DE SPAANSCHE PREMIER DOODGESCHOTEN Het „Journal" verneemt uit Madrid het volgende Toen Dato uit de Kamer naar huis reed, werd hij gevolgd door drie syndicalisten,die op een mo torrijwiel waren gezeten. Op den hoek van de Cerranostraat los ten zij plotseling 27 revolver schoten op den ministér. De chauffeur reed onmiddellijk met volle snelheid naar een zieken huis, waar de geneesheeren con stateerden, dat de premier reeds overleden was. Drie der schoten waren doo- delijk geweest, nl. één in de zijde en twee in den onderkaak. De moordenaars hadden de kogels gekerfd, om hun uitwerking te verhoogen. Zij wisten te ont- ko'men, zonder dat men eenige aanwijzing omtrent hen heeft kunnen vinden. MILITIE. De aandacht van ingeschreve nen lichting 1922 wordt geves tigd op de bekendmakingen be treffende vrijstelling broe- derdienst enz. In de week 2126 Maart aan vraag om vrijstelling ter secre tarie.

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2