ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijkse!) Omzicht, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 30e Jaargang Zaterdag 12 Maart 1921 Nummer 2606 Ontmaskerd. Nederland en de belemmering van den Duitschen handel. Binnenland. KEN SC H E COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 60 cent Elke regel meer 12 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever TNof02T BRESKENS p°7s$4ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur De slag is gevallen. De con ferentie te Londen, waar aller hoop op gevestigd was, heeft niet tot overeenkomst geleid. De Duitsche delegatie handhaafde haar aanbiedingen, welke door de geallieerden' onaannemellijk werden geacht. Toen Lloyd George aan Si mons vroeg, hoe de voorstellen zouden worden beïnvloed inge val Opper-Silezië zich uitsprak voor Polen, zeide Simons dat dan een nieuwe toestand zou ontstaan en zijn voorstellen geen stand zouden houden. Lloyd George deelde Simons daarop mede, dat de Geallieerden zijn nieuwe voorstellen, ofschoon dui delijk onbevreaigend, nauwge zet zouden overwegen en hun beslissing in een bijeenkomst zouden mededeelen. In die bij eenkomst zeide Lloyd George: ,Het spijt mij zeer namens de geallieerde regeeringen te moe ten mededeelen, dat niet alleen de door dr. Simons gedane voor stellen niet aannemelijk zijn, doch dat in weerwil van den tusschentijd, sedert onze laatste i bijeenkomst verloopen, de voor stellen ook geen blijk geven van zoodanigen vooruitgang ten op zichte van de eerste tegenvoor- itellen, dat zij de opschorting van de uitvoering de sancties rechtvaardigen. Deze sancties zijn Woensdag uitgevoerd. Dusseldorp, Rulirort en Duisburg zijn bezet. De Belgen rukten de stad over de Rijnbrug binnen, ter wijl de Fransch-Engelsche troe pen van het bruggehoofd van Keulen uit over den rechter Rijnoever oprukten en de stad uit het Zuiden en Oosten bin nenrukten. De meeste Belgische bladen zien den toestand nogal ernstig in Natuurlijk jubelen Nation. Beige, Soir en andere nationa- iitische organen over het op rukken van de Belgische troepen lan de zijde van het Fransche leger en wordt de bezetting van W) De fabrikant knikte met het loofd. Ja, ik u zeide hij met nadruk. Mi gij dit vertsek hier verlaat ■ullea wij in een geheel anderen oeztand verkeeren, dan tot nu oe. Zijne stem werd ha/d en scherp, taalhard was ook den blik die 'ij op zijne echtgenoote wierp. Bj kon echter nog geen woor- lon vinden waarmede hij haar fijn geheim zou mededeelen Haar blik was angstvol op den abrikant gevestigd. Deze legde hans zijn hand zegenend op e' hootd van zijn kind, wiens hek gelaat de engel des doods :edj scheen aangeraakt te heb- fit. Met zachte, ingehouden stem, Dusseldorp, Ruhrort en Duisburg als een groot wapenfeit voorge steld, maar de andere bladen, en in de eerste plaats de Vlaam- sche, zijn veel kalmer. Zij vree zen, dat het militarisme wel eens misbruik zou kunnen maken van zijn tijdelijke oppermacht en het werk van de vrede in gevaar brengen. De Duitsche Kc'ïlnische Zeitung bespreekt de verplichting welke de Entenlanden hun onderdanen, die goederen uit Duitschlaud betrekken, willen opleggen oin een deel van den koopprijs in de schatkist van hun eigen land te storten. Deze maatregel is— zegt het blad te verwonderlij ker, daar nog kort geleden de geallieerden grootmoedig en plechtig aan de wereld hebben verkondigd dat na den oorlog verworven Duitsch eigendom in de Entenlanden gevrijwaard zou zijn voor in beslagneming, ook al mocht het Duitsche rijk zijn verplichtingen niet nakomen. In goed vertrouwen op deze verze kering zijn in de üntentelanden Duitsche gelden en goederen gelaten, die thans ten deele weer vogelvrij verklaard zullen worden. Het gaat hier minder om de waarde van deze bezit tingen dan om de onzekerheid, die thans opnieuw den zich her stellenden internationalen handel treft. Het blad vraagt zich af wie in Duitschland onder deze omstandigheden nog waren naar de Ententelanden zal willen zen den, zonder vóór de afzending betaling te hebben gekregen. Zoo is dan de afloop dezer gewichtige conferentie. Wat zal hier verder uit voort vloeien. De berichten welke uit Rusland komen zijn ook al .niet roos kleurig. Opstanden zijn aan de orde van den dag. Petrogad en Moskou zijn in handen van de opstandelingen Hevige branden zijn in die steden uitgebroken. De Russisch-Romeensche grens is gesloten, in verband met een algeheelen opstand te Odessa. Generaal Semenof opereert met een leger van 25.000 man ko zakken in Siberië en generaal die tengevolge van zijn groote opgewondenheid, alhoewel hij de grootste moeite deed kalm te blijven, beefde, begon hij Ada, een geheim omhult mijn leven, wiens mededeeling u zeker van schrik zal doen vertwijfelen! Hij zweeg en zag haar aan om te zien welke uitwerking deze woorden op haar maakten. Ada zat rechtop op den rust stoel als een beeld dat uitsteen was gebeiteld, niets verried aan haar, dat nog leven in haar was. Koud en star was hare uitdruk king en haar blik. Deze blik alleen verried een bange indruk en hing als het ware aan de lippen van haren echtgenoot, als wilde zij elk woord van hem vooraf kennen. Wat zou zij vernemen? De mededeeling dat zij geheel en al gerenueerd waren, dat zij in totale armoede gedompeld was Het spook der armoede strekte zijne armen naar haar uit. Dan Antonof staat aan het hoofd van een leger van 5000 boeren in de districten Tambowen Woronesj, en bedreigt de voedselvoorzie ning van Moskou. Het revolu tionaire comité te Petrogad heeft de vloot en forten in handen. Het district Petrogad is in staat van beleg verklaard. Moet het in Duitschland nu ook tot zoo'n revolutie komen. Of moeten Duitschland en Rus land samengaan en zich tegen de geallieerden keeren. Een artikel in de D. Tagesztg onder het opschiift „Keerpunt" verdient wel bijzondere aandacht. Het blad herinnert aan de bekenden brief van York van Wartenburg aan Friedrich Wil helm 111 na de conventie van Tauroggen op 3 Maart 1813, i,i welken brief generaal van War tenburg o.m. schreef„Nu of nooit" bestaat de gelegenheid om vrijheid, onafhankelijkheid en grootheid te heroveren". Ja, zegt het blad, als er thans een Tauroggen mogelijk was en de Russen het met de vrijheid der volken werkelijk meenden, instede van hen onder een nieuw juk te brengen, namelijk' in het juk der Derde Internationale. Rusland wordt ook onder den voet geloopen, als Duitschland vernietigd wordt. Wel verklaart de „DT.", dat zij hiermee niet bedoelt te koket-» teeren met het nationaal-bolsje- wisme, maar deze duidelijke waarschuwing aan het adres van Sovjet-Rusland in een conser vatief blad als de „D. T". is toch moeilijk anders uit te leg gen dan als een beroep op Rus land om in zijn eigen belang niet Werkeloos toe te zien hoe Duitschland vernietigd wordt. Het is hetzelfde argument, waarmee de „Rote Fahne" dag aan dag de noodzakelijkheid van een samengaan met Rusland bepleit, dat ook de nationaal- bolsjewieksche K. A. P. D. tel kens weer aanvoert om te be wijzen, dat Rusland en Duitsch land gemeene zaak moeten maken teneinde met vereende krachten een beslissenden slag aan den ging een beven door haar lichaam, een huivering van schrik beving haar. Gij zijt gereuneerd Dat kwam als een kreet van vreeselijke angst over hare lippen. De fabrikant schudde het hoofd. Dat is het niet I Als dat het slechts ware, dan bleef u nog de eer over, mijne echtgenoote, de vrouw van den fabrikant Weller te zijn 1 Ada was als ter neer geslagen, hare zenuwen trilden aan haar lichaam. Mijn Godriep zij uit, dat blijf ik toch, er gebeure wat wil. Hare stem klonk bevend en angstig. Een onzegbaar iets beangstigde haar, zij had er een voorgevoel van, dat een vreese lijke slag haar bedreigde. Toch kon zij niet gissen, wat haar" boven het hoofd hing. Dit angst gevoel drukte hare borst te samen en snoerde haar de keel toe. Rijn tegen de Entente te slaan. Met het oog op de gevaren, die zoowel van nationalistischen als van coinmunistischen kant dreigen, verdient een dergelijke onverbloemde uitspraak in een groot D.-nationaal partijblad even te worden belicht. Zij doet ver moeden, dat de wanhoopspolitiek ook in de rijen der D.-nat. reeds aanhangers heeft gevonden. Wie de politieke verhoudingen daar te lande kent, kan dit niet verwonderen. Ook de Kapp- Putsch immers vond sterke sym- phatieën in D.-nat. kringen. Het moge een reden te ir.eer zijn om de nationalistisch* excessen, waartegen dr. Simons kort voor zijn vertrek waarschuwde, niet al te licht op te nemen. De correspondent van de „N. R. Crt." te Londen seinde Dins dagavond In ons land heeft zeker de aandacht getrokken de onheb belijke wijze, waarop Lloyd George in zijn reden in het Lagerhuis over Ncderlandsche kooplieden in verband met de sanctie betreffende Duitsche fa brikaten gesproken heeft. Ik had vandaag gelegenheid over deze uitlatingen in regeerings- kringen te spreken en betoogde, dat wij het zeer slecht verdroe gen, als men meende ons zoo te kunnen bejegenen. Ik vroeg inlichting, waarom de premier gemeend had dezen toon, die onaangename herinnering aan den ouden Pruisischen Landdag bij ons wekken, te moeten aan slaan. Men zeide mij, dat de minis ter-president wat loslippig ge antwoord had op interruptie en hem daarbij een toon ontsnapt was, die volstrekt niet met zijn bedoeling strookte. Natuurlijk zou men alles in het werk stel len om de sancties effectief te maken en zou uien ook rekening Gij zult toch elk schandaal, wel om uw zelfs wil vermijden? zeide zij op bijna smeekenden toon. Zij vreesde thans den ijs- kouden blik, die dreigend op haar gevestigd was. Vroeger waart gij toch altijd zoo liefde rijk en ridderlijk, zeide zij, en het was alsof die woorden uit het innerlijke harer ziel kwamen en uit oprechte overtuiging ge sproken waren. Gij zult toch al het mogelijke doen om voor de wereld onze eer te redden 1 De angst benam haar den adem. Mijn God, om den wil van ons kind, riep zij eindelijk uit, zult gij onze eer trachten te redden Thans trad zij op het bed van den knaap toe en blikte in het doodsbleeke kindergezicht met de diep in hurne kassen verbor gen liggende oogen. De ver schrikkelijke koorts had het kind in eenige dagen in een geraamte veranderd. moeten houden met de moge- ijkheid, dat goederen van Duit schen oorsprong onder Neder- landsche vlag zouden worden ingevoerd. Er was echter geen reden de Nederlanders als vij anden te bejegenen. Men wist ook nog niet, hoe de sanctie practisch zou werken. In ieder geval betreurde men het zeer, als de haastige repliek bij ons een slechten indruk zou hebben gemaakt, daar onvriendelijke gedachten niet bestaan. De plan nen moesten ook niet zoo wor den opgevat, alsof weer een blokkade zou worden ingesteld. Men meende ook, dat het niet zoover zou komen of zoo lang duren zou, dat men maatrege len zou moeten bedenken tegen een overplaatsing van de Duit sche industrie naar neutrale lan den. De correspondent te Parijs van genoemd blad seint In tegenstelling met het be richt van een Fransch blad, dat eenige dagen geleden de hoop uitsprak, dat, behalve aan de grenzen van het Rijnland met Frankrijk en België, ook aan de grens tusschen Duitschland en Nederland uitvoerde rechten ten behoeve der geallieerden zouden worden geheven, blijkt inderdaad dat dit niet in de bedoeling ligt, al zouden de geallieerden maat regelen kunnen nemen, om te verhoeden, dat goederen in Ne derland worden ingevoerd om die heffing te ontgaan. DE BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM TREEDT AF. De leden van den Gemeente raad aldaar hebben het volgende schrijven van den burgemeester ontvangen „Aan den Gemeenteraad, „Ik heb de eer aan uwe ver gadering mede te deelen, dat ik, na gedurende welhaast 15 jaren ook in moeilijke tijden het ambt van burgemeester dezer stad te hebben vervuld, Doch geen spoor van mede lijden kwam bij de moeder in dit oogenblik op. Vanaf dat den naam Gerda tusschen haar en haar kind stond, was het of dit van haar vervreemd was. Naar de uitspraak van den geneesheer zou Willy heden nacht niet overleven, ging zij met van aandoening bevende stem voort. Doch of Willy leeft of sterft, ter wille van het kind moet ge alles in het werk stellen om onze eer te redden. Ter wille van ons kind zweeg ik tot hiertoe over het geheim mijns levens, wier onthulling u voor de wereld armer en ver achtelijker maakt, als de nederig ste bedelares! De fabrikant, in wiens binnenste alle wraak der ijverzucht de ontembaar8te toorn en wraak zucht waren opgewekt, dwong zich met bijna aan vertwijfeling grenzende inspanning tot kalmte. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1