PMséï luws. De Verbindingsweg. Gemengd Nieuws' dat er weer bewoners komen, die aan hun woning en grond gehecht zijn en er zich verant woordelijk voor gevoelen Gaat men de praktijk van de woning- vereenigingen na, dan treft zoo dikwijls afwezigheid van verant- woordelijksheidsbesef. Menig be stuur bestaat uit goedwillende leden, die voor hun dagelijksch brood hard moeten werken en weinig tijd en ook weinig geestes gesteldheid hebben om woningen flink te exploiteeren de huurders vinden 't wel aardig, zoolang de huren laag blijven. Men moet rekening en verantwoording doen aan gemeentebestuur en Regee ring, krijgt opmerkingen over boeken en huren, geschrijf en gewrijf; hapert er iets, dan is 't gemeentebestuur verantwoor delijk. Veel omslag, veel last. En dat alles vermijdt men, als er met premie gebouwd wordt De flinke arbeider en de flinke middenstander zullen wel voor hun eigen woning zorgen en al le paperassen, die anders noodig zijn, vervallen. Het goede deel van de bevolking kan nu aan een woning geholpen worden zonder veel papier en romps lomp en zonder offer van de gemeenten. Zouden niet veel, ja alle gemeentebesturen wijs doen indien zij met alle macht trachtten, langs dezen weg uit den woningnood te komen De omslachtige en dure woningwet- bouw kan dan behouden blijven voor dat deel der bevolking, dat sociaal te veel achterlijk is om eigenaar te kunnen zijn. Maar op 't platte land is dat niet groot. Mogen de gemeente besturen goed toezien, welken kant zij uitgaan jaren van die verbetering zullen mogen profiteeren, sloot de voor zitter deze vergadering. Terugkomende op ons bericht in ons vorig nummer, geven wij hier het verdere verloop van de Vergadering in Pays Bas te Terneuzen gehouden. In zijn openingswoord schetste de Voorzitter wat door het Comité is gedaan om den weg tot stand te brengen, hoe uit het groot Comité het klein Comité werd geboren, welk Comité de directe actie heeft gevoerd. Nu evenwel, na al die moeite de weg is aangelegd, en vóór de oplevering zelfs heeft plaats ge had, kon men uit de berichten in de bladen lezen, dat door Ged. Staten Zaterdag die weg officieel zal geopend worden, zonder datgenoemd Comitédaar- van een mededeeling, of invitatie hebben gehad. Hierin meende de V oorzitter dat het klein Comité verplicht was aan de leden van het groot Comité daarvan mededeeling te doen. Begrijpelijkerwijze bestond bij het Comité het plan dien dag op eenigszins feestelijke wijze te openen. Provinciale autoriteiten zouden daarbij niet vergeten worden. Nu ons dit, aldus spreker, den neus is voorbijgegaan, om reden Ged Staten hebben ge meend, dit zelf te moeten doen, zonder het Comité, is spr. van meening, dat het Comité zich als afgedaan kan beschouwen. Voor uiteen te gaan, wilde hij aan verschillende personen, die tot de totstandkoming hebben medegewerkt, dank betuigen; evenwel spijt het hem, dit niet te kunnen doen op het heugelijk moment. Erkennende, dat Ged. Staten de aangewezen personen zijn, om bij die gelegenheid de eerste plaats in te nemen, smart het hem, dat vergeten is, wat het Comité heeft gedaan mst opoffering van moeite, tijd en geld. Eenparig was men van oor deel, dat men nu van verdere wijding van dien weg kan af zien en verder in de zaak te berusten. In de hoop dat al, wie hebben medegewerkt aan den weg, nog Zaterdag had de officieele opening plaats. Daar wij niet in de gelegen heid waren gesteld bij deze opening tegenwoordig te zijn, meenen wij toch, in liet belang van onze lezers, hiervan een en ander mede te deelen, en ont- leenen daarom het volgende aan het Alg. Handelsbl. Van uit Breskens kwamen daartoe de commissaris der Ko ningin, mr. Dijckmeester, en Gedeputeerde Staten, uitgezon derd mr. De Casembroot, met den griffier Van Steenbergen, den directeur der domeinen, Ver hoeven, ingenieur der domeinen te Middelburg, den hoofd-inge- nieur van den Rijkswaterstaat Van Oordt en de ingenieurs te Vlissingen en Terneuzen en hoofdingenieur van den Provin cialen Waterstaat Sibinacher Zij nen met ingenieur Israel per auto omstreeks 11 uur des voor middags aan het begin van den nieuwen weg in den Van Dun- népolder. Op de grens van Philippine werd het gezelschap opgewacht door het dagelijkscfi bestuur dier gemeente en verwelkomd aan de Isabellesluis bij den nieuw-bedijkten polder. In den Braakman werd uitgestapt en het daar ten behoeve der Bel gische polders gemaakte uitwa- ringskanaal bezichtigd, benevens de ten behoeve der Belgische visschers van Bouchaute aldaar gemaakte flinke haven. Van de in die haven gemeerde visschers- vaartuigen woei de Belgische vlag, terwijl de Nederlandsche vlag vertegenwoordigd werd door die van het vaartuig der visscherijpolitie. Van daar werd de weg vervolgd naar de ge meente Philippine, waar een groote menigte den stoet op wachtte. Inmiddels was daar de burgemeester met den gemeen teraad in de versierde raadszaal vergaderd om de hooge autori teiten te ontvangen. Mr. Dijckmeester hield een rede, waarin hij wees op de bijzondere beteekenis van dit samenzijn. Zijne Excellentie memoreerde het oprichten en de werkzaam heid vanhetcomité uitZeeuwsch- Vlaanderen, dat den laatsten tijd stoot gegeven heeft voor de tot standkoming van den weg met het uitvoerend comité, bestaande uit de heeren Cuelenaere te Philipine, D. J. Deeg te Terneu zen, mr. Dieleman te Middel burg, Ph. J. Dixhoorn te Axel, Maarleveld te Biervliet, Jhr. de Muralt te 's-Gravennage en Neeteson te IJzendijke en herin nerde aan de gloeiende rede voering, die in het'belang dezer zaak door mr. P. Dieleman werd gehouden in de Statenzit- ting van 30 Nov. 1915, waarna de Provincialen Staten besloten voor het leggen van den weg de eerste maatregelen te treffen door de nieuwe inpoldering. Een groot deel van den verbin dingsweg werd door den nieuwen polder gelegd, Hieidoor was in hooge mate aan het doel tege moet gekomen, terwijl dit tevens het geval was toen door de Tweede Kamer op voorstel van den heer De Muralt besloten werd de streek zelf te ontslaan van het verleenen eener bijdrage en drie vierden voor rekening van het Rijk te nemen. Hij bracht dank aan het Do- meinenbestuur en aan de inge nieurs, die voor de goede uit voering van het werk hebben zorg gedragen. Met de hoop, dat de nieuwe weg moge strek ken tot verhooging van den bloei der gemeente Philippine in het bijzonder en van het gewest in het algemeen verklaarde hij na mens Gedeputeerde Staten den weg officieel in gebruik genomen. Door Gedeputeerden werd een telegram gericht tot de Ko ningin. De heer Van Steenbergen, directeur der Domeinen, betuig de hierop den Commissaris dank voor de medewerking en de belangstelleling, ondervonden bij het uitvoeren van het bedijkings- werk. Hij wenscht mr. Dijck meester geluk met dezen weg, die nog onder zijn bestuur is mogen tot stand komen en sprak de hoop uit, dat de nieuwinge- dijkte polder den naam zal mo gen dragen van mr. Dijckmeester als blijvende herinnering aan diens groote verdiensten voor dit gewest. Ten slotte sprak de burge meester van Philippine, de heer Rammeloo, eenige woorden van dank bij de opening van den verbindingsweg, die in zeker op zicht de gemeente uit een isole ment verlost en die daardooi voor deze gemeente in het bij zonder van beteekenis is. als renteloos voorschot van de streek worden behandeld. Op deze wijze zal gelijkheid in op offering tusschen rijk en streek behouden blijven. Daar de lijnen thans vrijwel voltooid zijn, wordt dus door het thans voorgestelde rentelooze voorschot van f 400,000 afdoen de voorziening verkregen. School- en Kerknieuws. IJzendijke. De heer Joh. Aerts alhier is benoemd tot onder wijzer aan school no. 141 te Amsterdam. Bur^erl. stan-l zoo'n woesteling bijna omvé gekegeld. Maar daarom heb ik toc£" niet graag, dat ze over mij: dorpel komen, want de litv F buren staken onlangs de koppe bij malkaar en vroegen elkande n af, wat zou die veldwachter vaJ 't Kerkje toch zoolang bij onzetTj buurman gedaan hebben, zou e Q| kak aan de knikkert wezen En wat was het geval De mai die ook het baantje van bank' looper schijnt waar te nemen oi er een centje bij te verdiene had een wisseltje van een kaï siers-firma bij mij wezen innenLr Hiermede is het raadsel op-L gelost en dank ik U voor de| plaatsing. UW LEZER. :bt idii Breskens. Op Donderdag 3 Maart werd door het Personeel der Suikerwerkfabriek N.V. van Melle'8 Confectionery Works al hier een feestavond georganiseerd voor hun en hunne vrouwen. Ongeveer 160 personen waren tegenwoordig in een der ruime lokalen der fabriek. Deze avond werd opgeluisterd door het eigen strijkorkest. Een telegram werd verzonden aan H. M. de Konin gin betuigende trouw en aan hankelijkheid aan de Regeering en ons Vorstenhuis. Op 5 Maart kwam een ver blijdend particulier schrijven van onze geliefde Koningin, waarin H. M. Haar oprechten dank mededeelde. Hedenmorgen had alhier een droevig ongeluk plaats Het dochtertje van J. v. d. V. was al spelende in een kuip met water gevailen, met het nood lottig gevolg dat het hierin ver dronk. Het kindje was slechts I 15 maanden oud. IJzendijke. Maandagmorgen 10 uur had alhier in tegen woordigheid der naaste familie leden, de overbrenging plaats van het stoffelijk overschot van den heer Triphon Groosman, destijds op onredelijke wijze in den zoogenaamden schandhoek begraven, naast de algemeene begraafplaats. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend tot nadere verhooging van het ma ximum van het rentelooze voor schoot uit 's rijks schatkist ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen v^n spoor- weglijnen van IJzendijke over Sas van Gètit naar Drie Schou wen, van Hoofdplaat naar Py- ramide, van Philippine over Terneuzen naar Zaamslag en van Sas van Gent naar de Bel gische grens in de richting van Selzaete. (Nadere wijziging van de wet van 15 Juli 1912 (Staats blad no. 249), reeds gewijzigd bij de wet van 7 Juni 1919, (Staatsblad no. 305.) Blijkens de Memorie van Toe lichting mag nadere steun voor voltooiing van reeds in uitvoe ring zijnde plannen billijk geacht worden, nu niet kan worden vol staan met het toegestane bedrag van f 2.940.000. De maatschappij heeft nu nog f 800.000 noodig. Zij is door medewerking van plaatselijke belanghebbenden in staat gebleken haar aandeelenka pitaal uit te breiden met f 400.000 Wordt de andere helft van het vereischte bedrag in den vorm van een renteloos voorschot uit 's rijks schatkist verstrekt, dan zal in de met het oog op deze aangelegenheid te sluiten over eenkomst een bedrag van f 400.000 gelijkstaande met deze kapt.-uitbreiding van f 400,000 SCHOONDIJKE. Huw.-Voltr. 3 Februari. Petrus Johannes Pijcke, 21 j., jm. en Victoria Susanna Ras, 21 j., jd. 3, Jacob Izaak Buijck, 22 j., jm. en Cathalina van de Walle, 22 j., jd. 10, Jannis Franpois van de Plassche, 33 j., jm. en Louisa Janneke van de Gazelle, 29 j., jd. 17, Levinus Basting, 27 j., jm. en Kathalintje Wilhelmina de Bruijne, 25 j., jd. Geboorten. 9 Febr. Maria Cor nelia, d. van J. J. Tournois en J. Boonman. 9, Florimondusjean, z. van P. L. E. de Paauw en Th. A. van den Boyenas. 14, Germaine Irène, d. van P. J. Doolaege en E. van den Hauwe. Overlijden. 16 Febr. Adriana Maria Masclee, 56 j.. echtg. v. D. Smoor. 17, Izaak van de Sande, 91 j., wedn. van E. S. Masclee. 21, Maria Louws, 80 j., wed. van H. van Kouwen- berg. 26, Tanneke Casteleijn, 74 j., echtg. van P. J van Mor tel. 27, Hendrik Brakman, J3 weduwn. van M. de Roo. WATERLANDKERKJE. Geboorten. 14 Febr Cornelia Magdalena, d. van W. Neufe- glise en J. Kotvis. SPORT. Aardenburg, In de Za terdagavond gehouden gecombi neerde vergadering van de Voet- bal- en Korfbalclub, welke dit jaar een afwisselend programma voor haar vergadering had samen gesteld, bleek uit de rekening van den penningmeester der Voetbalclub dat een batig slot van ƒ46.15 in kas was, terwijl de wedstrijdfonds ƒ49.10 be draagt. De rekening van de Korfbal club sloot met. een batig slot van 99 25. Uit de jaarverslag gen bleek op duidelijke wijze wat de vereenigingen het afge- loopen jaar hebben gepresteerd. Een drietal dames en een ze vental heeren hebben zich op deze vergadering verdienstelijk gemaakt, met verscheidene voor drachten, die goed in den smaak vielen van de talrijk opgekomen donateurs. VOETBAL. Den, te Brussel gespeelden match tusschen België en Frank- krijk is door België gewonnen met 31. Sluis, Zondag speelde al hier Trap Door I tegen Ostende Fotball-club, kampioen hunner afdeehng 2e divisie Belgische Voetbalbond. Uitslag 1 1. Iloogwatergetij Breskens. Do DAGEN. Woensdag 9 Mrt Donderdag 10 Vrijdag 11 Nieuwe Maan Maart nam. 6. 1.09 1.37 2.07 1.33 2.01 2.31 Woensdag 9 Ingezonden. Mijnheer de Redacteur Ik heb geen hekel aan politie mannen, ter contrarie, want als ze een drinkebroer ontmoeten die een spijker te veel in zijn voet heeft, of ze ontmoeten een fietsrijder zonder licht als het donker is dan weten ze die netjes aantekalken en daar heb ik respect voor, want nog niet lang geleden werd ik 's avonds door DROEVIG ONGELUK. Maandagmorgen wilde schip per G. van Leuven met zijn tjalk Sophia" uit Gouderak, onder de Willemsbrug te Rot terdam doorvaren. Het was echter niet mogelijk den mast te strijken, tengevolge waarvan L de tjalk tegen de brug aanvoer het scheepje omsloeg en zonk. De schipper wierp zijn 25- jarige vrouw onmiddellijk over boord. Zij wist zich drijvend te houden op een plank en werd door een sleepbootkapitein ge red. De schipper spoedde zich onmiddelijk naar het vooronder j en wist zijn kind van 8 maanden te redden, dat hij eveneens overboord wierp. Zelf kon hij de tjalk niet meer verlaten en verdween met het scheepje in de diepte. Het kind verdronk eveneens; het lijkje weid later opgevischt. SCHEEPSRAMP BIJ DE BELGISCHE KUST. Uit Antwerpen schrijft men aan de ,Courant" De boot, die Zaterdagmorgen om drie uren door de „Italier" van den .Lloyd Royal Beige" in den grond geloopen werd, blijkt de „Madimba" van de .Compagnie maiitime Beige du Congo" te zijn, die Vrijdag al hier tiaar Congo was vertrokken. In dat geval zouden de 43 op varenden onder wie 27 Belgen in de golven zijn omgekomen. De commandant van de .Italier" vertelde mij' dat hij in klaren nacht en bij kalme zee nabij het vuurschip Ruytingen voer, toen hij uit de Wielingen een andere boot zag naderen. Toén dit schip vlak bij de „Italier" was, kwam het door een onver klaarbare beweging dwars voor de Lloydboot te liggen en werd het midscheeps aangevaren. Het vreemde schip moet letterlijk midden doorgesneden geweest zijn, want in geen tijd zonk het naar de diepte. De .Italiër" bleef ter plaatse tot negen uur, maar geen levend wezen ver scheen nog aan den zeespiegel. Dat hier wel degelijk de ,Ma- dimba" in het spijl is schijnt te worden bevestigd door het feit dat de kapitein van een hier aangekomen Engelsche boot ver zekert op de plaats van het onheil ijzeren vaten te hebben zien drijven, met grijze banden beschilderd. Dergelijke vaten had de .Madimba" als deklast. Passagiers had de .Madimba" niet aan boord. Zijn bemanning bestond uit 27 Belgen meest alle te Antwerpen wonend en uit zestien zwarten.

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2