Binnenland. Burgrerl. stand Gemengd Nieuws G Rechtzaken. te zijner tijd worden bekend gemaakt. Internationaal verkeer Naar Oost- en West-Indië per zeepost en in 't grensverkeer met België en Ouitschland voor brieven tot 20 gram 10 cent; en dan 5 cent per 20 gram overig Belgis tot 20 gram 15 cent; en dan 10 cent per 20 gr. in alle andere gevallen tot 20 gram 20 cent, daarboven 10 cent per 20 gram. Briefkaarten voor O. en W. IndiS per zeepost, en in grensverkeer 7 Va cent in alle andere gevallen 125 cent. Drukwerk voor O. en W. Indië per zee post per 50 gram 2 cent. in alle andere gevallen per 50 gram 5 cent. Postwissels tot f25 25 cent; van f 25 f50 50 cent; en voorts 25 cent voor elk bedrag van f50. Vereeniging „Sanatorium Zeeland". Een dezer dagen bleek, dat bij velen de meening heerscht, dat de Vereeniging .Sanatorium Zeeland" van den Raad van Arbeid uitgaat en dan ook door den Raad van Arbeid geëxploi ploiteerd zal worden. Dit is ten heelemale onjuist. Dat de Voorzitter van het Voor- loopig Bestuur van de Vereeni ging tevens Voorzitter is van den Raad van Arbeid, is toevallig, omdat bij toepassing van art. 99 I. W., de Raad van Arbeid een groote leemte (gëbrek aan Sanatoriumruimte) constateerde en de stoot tot oprichting van een Sanatorium als logisch ge volg daarvan werd gegeven door den Voorzitter, na bespreking met verschillende geneesheeren. Van meet af aan echter werd gewerkt en alles voorbereid door vertegenwoordigers uit alle dee- len van Zeeland. De Vereenigiging „Sanatorium Zeeland" stelt zich ten doel het stichten van een Sanatorium in Zeeland, waarin iedereen op genomen kan worden, zonder dat gevraagd wordt naar zijne politieke overtuiging of gods dienstige gezindheid. En of het noodig is? Volgens de laatst verschenen cijfers stierven per 100.000 in woners gemiddeld 176 personen aan tuberculose, dat wil dus zeggen, dat in 1919 a 11 e e n in Zeeland aan tuberculose 440 personen ten gronde gingen. Zou een Sanatorium noodig zijn Deze cijfers zeggen wel voldoende. Daarom, geeft U nog heden op als lid, opdat in 1922 het Sanatorium tot stand komt. Het mag niet worden een lijdensweg van pogingen, die op niets uitloopen. Neen, de moge lijkheid tot stichting bestaat, maar dan ook allen aan het werk voor het Sanatorium. De minimum-contributie be draagt ƒ2.50 per jaar. Door een bijdrage van 100 ineens wordt men lid voor het leven. Vereeniging .Sanatorium Zeeland". Secretariaat: Verkuijl, Quakke- laarsstraat 19, Vlissingen. WEENSCHE KINDEREN. Het Alg. Ned. Com. voor Oostenrijk maakt ter geruststel ling bekend, dat het thans in 't bezit is van het oflicieele rap port van den hoofdinspecteur van de volksgezondheid te Wee- nen dr. Böhm. hetwelk bevestigd wordt door de te Weenen ver toevende Nederlandsche regee ring-artsen en door een telegram van het Volksgesundheitsamt aan den Oostenrijkschen gezant te Den- Haag, en dat deze be scheiden verklaard wordt, dat 5 Februari geen enkel geval van vlektyphus meer te Weenen is voorgekomen en dat overbren gen van deze ziekte door een kindertransport dan ook volko men buitengesloten is. INWISSELING VAN OUDE ZILVERBONS. De Minister van Financiën brengt ter algemeene kennis, dat de ingetrokken zilverbons van 1, van 2.50 (beiden ouden vorm) en van 5, alsmede d.> zilverbons van 2.50, omschre ven in art. 1 van het K. B. van 31 Maart 1915, als zilverbons van de soort, alsnog tot en met 31 December 1921 ter inwisse ling kunnen worden aangeboden ten kantore van het Agentschap van het Ministerie van Finan ciën te Amsterdam (Korte Spin huissteeg no. 3). Desverlangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adres worden gezonden met duidelijke opgave van naam en adres van den inzender. Ter bevordering van een spoedige afdoening zul len de inzenders goed doen, bij de bons te voegen een behoor lijk gefrankeerd en aan hen zelf geadresseerd formulier van een postwissel te beloope van het bedrag der door hen ingezonden zilverbons. Breskans. Donderdagavond had alhier in het lokaal van de heeren Weijkir.an Schippers de 15e jaarvergadering plaats van den Chr. Nat. Werkmans bond, die door vele leden met hnnne vrouwen werd bijgewoond. Uit het jaarverslag bleek dat er thans 37 leden waren. De samenkomst werd afgewis seld door zang en voordrachten De Voorzitter Ds Raams hield tevens een Lichtbeeldenavond. Zeer prachtige platen werden op het doek gebracht. Deze avond zal weder bij velen in aangename herinnering voort leven. Oostburg. Van wege de Modevakschool te 's Gravenhage is tot leerares te Maastricht be noemd Mej. C. Stuy. Cadzand. Donderdagmiddag had alhier ten overstaan van no taris Mazijk de toewijzing plaats van het Hofsteedje met Lande rijen voor de Familie de Smidt. Koopers zijn geworden de heeren P. de Keuninck, Abr. Blok en Abr. de Smidt alhier en P. van Kuik te Retranchement. Schoondijke. Naar aan leiding van een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zee land aan de gemeentebesturen in het 4e district om hun mee ning te vernemen over de sa mensmelting van twee of meer gemeenten tot één gemeente, werd alhier door de Ver. van Burgemeesters en Secretarissen in het voormalig 4e district een verg. gehouden om daarover van gedachten te wisselen. Men was het al spoedig eens, want eenparig verklaarde men zich tegen elke annexatie, omdat in de geheele streek niet, zooals in andere deelen van het land wel eens voorkomt, de eene ge meente als het ware in de an dere uitloopt zonder dat men het bemerken kan en daardoor gemeenschapsbelangen kunnen ontstaan, die werkelijk een sa menkoppeling gewenscht maken. Hier zou elke samenvoeging verzet der ingezetenen uitlok ken, omdar zij slechts leiden kan tot groot ongerief zonder eenig geldelijk voordeel. Men stelt hier dan ook het zelfbe- stemmingsrecht op hoogen prijs en vertrouwt, dat de hooge auto riteiten daarmee rekening zullen willen houden. Aardenburg. Langs den weg van Draaibrug naar Sluis is een dochter van W. d D. uit Draaibrug aangereden door een motor. De bestuurder maakte een leelijke buiteling doch kwam met den schrik vrij. Het meisje werd bij J. d. F. binnengedra gen en later per rijtuig naar huis vervoerd. Dr. Temmerman uit Sluis verleende geneeskundige hulp De Koninklijke Fanfaren alhier gaf haar laatste winter- concert. Dinsdag was het den tweeden avond. Beide avonden was het goed bezet, terwijl mu ziek en voordrachten goedwerden opgevoerd. Vooral de voordracht „de Kikkerlandsche lotelingen" bracht de lachspieren in werking. Bij het sluiten der uitvoering bracht de Voorzitter namens Bestuur en werkende leden met zeer gepaste woorden een woord van dank aan Joh. Hol, die 20 jaren zijne beste krachten als muzikant heeft gegeven en thans met zijn gezin naar Amerika vertrekt. Geluk en voorspoed zij zijn deel in Amerika. Sluis» Sinds 15 Februari mogen Belgische militairen, naar men ons weet mede te deelen, vrij de grens passeeren in uni form, mits zij voorzien zijn van een geviseerd paspoort. Zij heb ben geen andere formalitieten te vervullen dan die, welke het Vreemdelingenreglement ook aan andere Belgen oplegt. - Maandag zijn de eerste toebereidselen gemaakt tot het bouwen van de Kath. Jongens school. Men is begonnen met het atbreken der rij huizen in de Oude Kerkstraat. Met ingang van 1 Maart is de hulpkommies C. de Groote verplaatst naar Cadzand. Rsiranchement. Het nieuw ingericht gebouw met kantoor voor de posterijen zal met Maart a.s. in gebruik genomen worden. Het zal zeker meer volgens de eischen des tijds ingericht zijn, en met de spoedige te verwach ten aansluiting aan het telephoon- net zal het een stap voorwaarts zijn. Dat nu na de telephoonbel wij ook spoedig de stoomfluit mogen hooren en daarmee ook het algemeen verkeer wat kon vermeerderd worden. Mej. E. S. Cambier, leer linge aan de N. S. te Oostburg, slaagde te Rotterdam voor akte nuttige handwerken. School- en Kerknieuws. Ev. Luth Kerk. Op het drietal te Stadskanaal komt voor ds J. P. van Heest te Groede. Doopsgezinde Gem. Op het zestal te Almelo komt o.m. voor ds Jb. Koskebakker te Middelburg, vroeger te Aar denburg. Aardenburg. De stem gerechtigde leden der Ned.Herv. Gemeente alhier verklaarden zich met overgroote meerderheid voor het voortduren van den bestaan- den toestand, daar zij het be roepen van «en predikant en het benoemen van ouderlingen en diakenen weder aan het kies college opdroegen. SCHOONDIJKE. Huw.-Voltr. 9 Januari. Abra ham Johannes Serlé, 42 j., wedn. van J. J. Ros en Maria Suzanna van de Plassche, 41 j., jd. 20, Petrus Leonardus Pijcke, 25 j., jm. ?n Ludovica Maria Termont, 21 j, jd. Geboorten. 1 Januari. Janneke, d. van J. Haak en S. Casteleijn. Gustaaf Willem, z. van P. Dob- belaere en M. T. Kanse. 6, Johannes, z. van I. Reijnhout en L. de Canne. 12, Janna, d. v. C. Herrebout en J. M. Kotvis. 30', Sijlva Regina, d. van L. Naeyaert en C. M. Schautteet. Cornelia Susanna, d. van P. J. Cruson en C. de Groote. Overlijden. 31 Januari. Hu- bregt Vermue, 7-3 j., echtg. van Cornelia Rijk. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk.. Zondag 27 Febr. 1921. Breskens v 91/J u ds J. A. Raams. n 1.30 u Zondagschool. n 5'/2u dsj. A. Raams Groede v 9'/j u ds v. Gi iethuijsen Nieuw vl. n 2 uds Meloen, van Hoofdplaat. Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds P. Krul, van Biervliet. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 22 Febr. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 11.25f 16.05. id. (klein.) f 10.65—f 10.95. Eendeieren f 14.90f 16.20 Aangevoerd 165000 stuks. Oostburg, 23 Febr. Aangevoerd 37.437 eieren. Boter van f3.08 tot f3.41 per K.G. Ter graanmarkt van heden was Tarwe t 19.00-f 21, Gerst f 17.— f 17.50 Bruine Boonen f Erwten f 19.fHaver f 00.00 Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Nieuwe 26 Feb. 27 28 1 Mrt vm. nam 3.37 4.22 5.09 5.58 4.11 4.46 5.33 6.22 Maart nam. 6. Maan Woensdag 9 Oostburg. Ook de stem- erechtigden der Ned. Herv. Gem. alhier hebben met groote meerderheid beslist, dat voor het eerstvolgend 10-tal jaren het beroepen van predikanten en de benoeming van ouderlingen en diakenen wederom door het kies college zal plaats hebben. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 25 Feb. Veroordeeld wegens dielstalP. B. V., 24 j., veld- arbeider te Biervliet, gedetineerd n het Huis van Bewaring te Middelburg 3 maanden gev. straf. GROOTE BRAND. Woensdagavond is brand uit gebroken in loods no. 86 van de Belgische vlootbasis te Ant werpen. De loods, die geheel gevuld was met koffie, cacao, vleesch, visch en conserven, en waar zich ook de bureaux van de intendance bevonden, werd een prooi der vlammen. De schade -wordt geschat op zes millioen francs. De andere lood sen konden behouden blijven. VLIEGONGELUK. Een vliegtuig, bemand met den vlieger Gordinne en den luitenant Bernard, van het 16e regiment artillerie, is te Bochum bij Crefeld omgeslagen en van een hoogte van 200 Meter ge vallen. De twee vliegers werden ge dood. BRAND. Donderdagmorgen is bij 't smelten van was in de schoencrêmefa- briek aan de Hoekstraat te Arn hem een hevige brand ontstaan. De vlam sloeg in een pot met was, en de eigenaar van de fa briek, de heer Pekelharing, liep daarbij ernstige brandwonden op. De brandweer was het vuur in een uur tijds meester. De bo venverdieping is geheel uitge brand. Huis en inventaris waren verzekerd. GOEDE VANGST. Te Amsterdam zijn, naar de Telegr. meldt, vier opkoopers gearresteerd, die verdacht wer den, in Den Haag valsche sui kerbons te hebben ingeleverd. Er moeten ongeveer een millioen valsche suikerbons ingeleverd zijn. BEDROGEN. De heer S., een bewoner van de Oranjelaan te 's-Graven- hage ontving bezoek van twee kooplieden, Belgen, die hem een partij manufacturen aanboden. De heeren maakten een uitste kenden indruk; zij wisten hem te overtuigen, dat hij een eenige gelegenheid kreeg een koopje te halen en het slot was, dat hij voor een bedrag van f750 kocht, waarvan dadelijk f3J0 werd be taald, terwijl de rest zou wor den gestort bij de aanbieding van de tweede partij. Maar deze aanbieding bleef uit en nu begon de heer S. lont te ruiken. Een deskundige werd wel wat laat! geroepen en deze verklaarde, dat de stof fen hoogstens f lbO waard zijn. De vreemdelingen hebben zich niet weer in de Oranjelaan ver toond. BETRAPT. Zaterdagmiddag is, naar het Vaderl. meldt, aan het hoofd postkantoor in Den Haag een kantoorknecht betrapt bij het openen van brieven. Hij werd aan de politie overgegeven. De man is gehuwd en had 28dienst- jaren. TRAGISCH FIN DE. Vermoedelijk tengevolge van verstikking door een walmend petroleumstel is de 78-jarige P. T. te Leeuwarden gisternamid dag in zijn woning overleden. OP HET SPOOR. De Arnhermsche politie meent den diet op het spoor te zijn, die verleden week Woensdag een auto heeft gestolen ten nadeel» van de firma D. de Rijk te Arnhem. Het zou zijn A. v. H., die vroeger in Den Bosch heeft gewoond en later vrouw en kin deren te Deurne heeft achterge laten Den laatsten tijd logeerde hij dikwijls met een Duitsche vrouw in Duisburg. Woensdagnacht heeft de veer man te Tiel met de pont een auto overgezet, die geheel be antwoordt aan de beschrijving van de gestolen auto. Alleen in zeer bijzondere om standigheden wordt daar 's avonds na 11 uur overgezeteen van de beide mannen, die in de auto zaten, had een verhaal op- gedischt, dat hij zijn zieke vrouw naar Utrecht had gebracht en noodzakelijk naar Den Bosch terug moest, naar zijn kinderen. Vermoed wordt, dat v. H. nu in Duitschland verblijf houdt en een Duit cher bij zich had, die goed met de behandeling van auto's op de hoogte was. l)e Duitsche politie zoekt nu den autodief. Op zijn aanhou ding is een belooning van 2000 mark gesteld. BRUTAAL. De heer C. te Gestel, hoorde 's avonds laat eenig lawaai ach ter zijn woning, waar hij bij on derzoek een onbekend persoon bemerkte. Het verdachte indivi du vluchtte, onderweg een 5-tal- revolverschoten op den heer C. afschietende, die gelukkig doel misten. De politie slaagde er in, den volgenden morgen den ver- moedelijken dader te arrestee: en. GESNAPT. Woensdagmorgen tegen elf uur werd bij een famillie, wo nende Nassaukade hoek Pot gieterstraat te Amsterdam, ge beld. De vrouw des huizes, die de deur opentrok, zag in het portaal een man staan, die haar vroeg of zij iets te koop had. Toen zij zeide, dat zij niets had, deed de man de deur met een

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2