Burgerl. stand Rechtzaken. Gemengd Nieuws c e is. Kopervitriool mag met het oog op benadeeling van de kiem- kracht voor haverontsmetting niet gebruikt worden Is de ha ver goed omgeschept, dan bedekt men de hoop met vochtige zakken gedurende een 1218 uur, om de damp goed te laten inwerken. Na alloop wordt de haver ter droging uitgespreid. In plaats van de omschepinethode kan de haver ook gedurende een kwartier ondergedompeld worden in een vierde procent formaline, om daarna ter droging te worden uitgespreid. Een tweede methode, welke ook zeer goede, zoo niet betere, resultaten geeft door een behan deling met formaline bestaat hierin, dat de haver gedurende 10 minuten wordt ondergedom peld in water met een tempe ratuur van 5253° C. De haver behoeft niet vooraf te worden voorgeweekt. Men moet niet boven en ook niet beneden de aangegeven temperatuur gaan, omdat men dan óf een bescha- diging der kiemkracht krijgt, óf onvoldoende bestrijding der ziek te. Wanneer men niet zeker is, dat de thermometer juist wijst, laat men ze vooraf onderzoeken, wat gratis te Wageningen kan geschieden. Nadat de haver gedurende 10 minuten op deze hooge temperatuur is geweest, spreidt men ze zoo spoedig mogelijk ter droging uit. Voor de bestrijding van ha- verstijtbrand wordt ook wel ge bruik gemaakt van Uspultin hetzij dat volgens het Duitsche voorschrift de haver gedurende 1 uur wordt ondergedompeld in een '/4 °/0 oplossing, of dat wordt omgeschept met '/a °/o oplossing. Het is ons echter gebleken, dat voor een meer volledige bestrij ding van den stuifbrand het be ter is de oplossingen tweemaal zoo sterk te maken, wat zonder bezwaar voor de kiemkracht kan geschieden. Tegelijk met den haverstijf- brand worden door de behande ling van de haver ook lusariuin en z war tz wammen bestreden, waarvan het zaad dit seizoen ook niet vrij is. Nadere inlichtingen worden gaarne gratis verschaft door den Phytopathologischen dienst te Wageningen en door de tech nische ambtenaren en controleurs van den Dienst. dag alhier gehouden stemming werd door de stemgerechtigde leden beslist dat het beroepings- werk voor de eerstvolgende 10 jarsn weder door den Kerkeraad zal geschieden. Sohoondijke. Stemgerech tigden alhier beslisten, dat het beroepingswerk wederom door den Kerkeraad zal geschieden voor de eerstvolgende 10 jaar. SPOR T.~~ KORFBAL. De eerste internationale ont moeting van een Belgische en een Nederlandsche kortbalclub op Zondag a.s. te Aardenburg, belooft zeer belangwekkend te worden en veel sportlievend pu bliek te trekken, zoodat we een ieder willen aanmoedigen tot bijwoning van dezen wedstrijd, die van 1 tot half 3 wordt ge speeld en opgeluisterd wordt door muziek. Behalve de medaille van Mr H. J. Dijckmeester is ook een zilveren medaille be schikbaar gesteld door Jhr R. de Muralt. De Antwerpsche club zal met Paschen in Antwerpen een korf- baltournooi organiseeren, waar op een zilveren schaal zal worden verspeeld. CADZAND. Huw.-V'oltr. 6 Januari. Thomas Krul, 25 j., jm. en Jozina la Gasse, 24 j., jd. Abraham van den Aineele, 22 j.. jm. en Adriana Louweret, 19 j., jd. 27, David Willem Toussaint, 25 j., jm. en Aaltje Hofman, 28 j., jd. Geboorten. 10 Januari. Leen- dert Izaak, z. van F. W. van der Ilooft en M. Verherbrugge. Overlijden. 1 Nov. Johannes Karei, 23 jz. van J. P. Quaak en J. Ch. Krijger. 20, Sara de Hullu, 70 j., echtg. van Abr. Risseeuw. 24, Rachel Tous saint, 61 j., ongeh. Sluis. De metselaar Ver- hage alhier had bij het herstel len van een dak het ongeluk uit te glijden en naar beneden te vallen. Met zwaar gekneusd been werd hij opgenomen en naar huis vervoerd. Gelukkig gaan we langzamer hand den tijd weer tegemoet van voor den oorlog, wat we hoofdzakelijk kunnen merken in het grensverkeer. Ook onze haven alhier begint daardoor een ander aanzien te krijgen vorige week werden Belgische kolen aan gevoerd, thans wordt het eerste schip met graan beladen, be stemd voor uitvoer naar België. Oostburg. De coöperatieve vereeniging „St. Eloy" alhier hield hare jaarvergadering, waar in de boekhouder rekening en verantwoording deed en waaruit bleek, dat de coöperatieve win kel zich in toenemenden bloei mag verheugen. De uitkeerin- gen aan de leden gingen ieders verwachting te boven. De heer Vervaert uit Hulst wist op duidelijke en aangename wijze het nut van coöperatie uiteen te zetten. Tot schrijfster ten kantore der Registratie en Domeinen is benoemd Mej. E. van de Sande alhier. School, en Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Breskens. Bij de Woens Tarwe f 19.00f2I, Gerst f 16.50 fBruine Boonen f 15 18. Erwten f 19.fHaver f 00.00 Middelburg 17 Febr Aanvoer gering, handel slap. Tarwe f20.—f22,witte boo nen f22 f27, lange bruine boonen f 16f 19, kroonerwten f 19.50—f21.50 alles per 100 K G. Hoogwatergetij Breskens, DAGEN. vm. nam Zaterdag 19 Feb. Zondag 20 Maandag 21 Dinsdag 22 10.32 11.38 11.58 12.45 10.56 12.02 12.22 1.09 Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 18 Feb. Veroordeeld wegens Diefstal C. B. K., 25 j., werk man, Biervliet, 14 d. gev. straf. E. J., 19 j., vlasbewerker, Eede, Officier van Justitie r.iet ont vankelijk verklaard in zijne vor dering. Ter civiele openbare te rechtzitting van bovengenoemde Rechtbank van Woensdag j.l. is de Heer Mr D. J. Wolfson als Officier van Justitie bij die Recht bank geïnstalleerd. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 20 Febr. 1921. Breskens v 9'/2 u ds J. A. Raams. n 1.30 u Zondagschool. n 5l/a u ds J. A. Raams Groede n2 u ds v.Griethuijsen n 12.45 Zondagschool. Nieuw vl. v 91/2 uds vGriethuijsen Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. P. van Heest. Woensdag 23 Febr. n.m. 7 u ds J P. van Heest, Bijbellezing. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 15 Febr. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 12.85f 15.65. id. (klein.) f 11.85—f 12.30. Eendeieren f 16.15f 16.80 Aangevoerd 135000 stuks. Oostburg, 16 Febr. Aangevoerd 31882 eieren. Boter van f2.79 tot f3.53 per K.G. Ter graanmarkt van heden was Volle Maan Dinsdag 22 Feb. v.m. 9.52 EEN AVONTURIERSTER. Einde van October vestigde zich te Zwolle een liefdezuster, Henriette Clemence Matron, die gebleken is dezelfde te zijn als de te Boedapest gearresteerde Hollandsche vrouw, beschuldigd van oplichting van anderhalf millioen kronen. Zij kwam te Zwolle met zeer gunstige brieven van aanbeve ling, wist zich door hare fantas tische verhalen bij verschillende gegoede ingezetenen in te drin gen en hun medelijden op te wekken. In den oorlog had zij een kliniek in Brussel gehad, maar de Duitschers hadden haar alles ontnomen, en zij had haar toevlucht moeten nemen tot ver pleegster aan het front. Als zoo danig heeft zij gestaan in België, Frankrijk, Duitschland, Servië en zelfs in Turkije. Als zuster ge- plaats in het Sophia-ziekenhuis te Zwolle, zag zij geen kans direct in alle behoeften van haar en haar oude moeder te voor zien, vandaar dat zij bij som migen een beroep deed, en niet te vergeefs, op hun financieelen steun, connecties gebruikte zij om goederen te koopen en deze, wanneer ze thuis gebracht wa ren, niet te betalen. Het duurde echter niet lang of de politie kreeg argwaan en zij achtte den tijd gekomen zich elders te ves tigen. Men vond haar korten tijd daarna te Kampen terug, waar zij zich ook speciaal op gods dienstig terrein bewoog. Toen het haar hiér ook te benauwd werd, verdween zij. Een onderzoek naarhaar ingesteld bracht aan het licht, dat zij zich in D,;n Haag aan dezelfde prak tijken had schuldig gemaakt, 51 jaar oud was, te Breda geboren en te Amsterdam gehuwd, ter wijl zij thans gescheiden vrouw is. Op 28 Jan. j.l. ontving een van de heeren te Zwolle bij wie „zuster Matron" niet vergeefs had aangeklopt, een schrijven uit Boedapest van een kapelaan, die, naar hij schreef, vroeger in Holland was geweest. Hij had gehoord dat genoemde heer veel deed voor de Hongaarsche kin deren, en nu verzocht hij drin gend hem wat geld te zenden, want de nood onder de kleinen was groot. Hij zelf was kapelaan van een zeer arme parochie, en wanneer daar eenige gelden voor bestemd konden worden, dan werd daarmede een goed werk verricht. De geadresseerde ver trouwde het zaakje niet, men ging aan het speuren, en nu bleek dat het schrift van den kapelaan heel veel overeenkomst vertoonde met dat van „zuster Matron". Onmiddelijk stelde de politie zich in verbinding met den Ne- derlandschen consul te Boeda pest, en het bleek, dat de zuster daar juist een heel goede affaire in handen had. Daar zij in het politieblad stond, werd zij ge arresteerd. SLAAPZIEKTE. Te Steenwijk doet zich een tweede geval van slaapziekte voor. NEKKRAMP. Te Noordwijk-Binnen doet zich bij een jongen van 14 jaar een geval voor van besmettelijke nekkramp. De patient is naar het Academisch ziekenhuis in Leiden vervoerd. Het gezin wordt in observatie gehouden. SCHEPEN „WEGBRENGEN". De Rotterdamsche recherche heeft aangehouden een reeder, een sleepbooteigenaar, en een machinist die er van verdacht worden schepen te hebben laten „wegbrengen". Het onderzoek gaat voorloopig alleen over het scheepje „Doggersbank", dat een waarde vau ƒ35.000 had en waarvoor door de betreflen de verzekering maatschappij 140.000 is uitbetaald. LAGERE LOONEN VOOR VEENARBEIDERS. De Vervenersbond in de Op- sterlandsche venen heeft voor de a.s. campagne de werkloonen voor baggerlieden en turfmakers van 35 tot 40 °/0 lager gesteld dan in 1920. ROERIGE SCHIPPERS. Op de schippersbeurs te Zwol le ontstond gistermorgen twist tusschen een honderdtal schip pers eenigen wilden de beurt- lijst handhaven, anderen varen volgens de vrije lijst. Politie- assistentie werd ingeroepen. Ook des middags was het zoo roerig dat de politie in het gebouw aanwezig moest zijn. ERGERLIJK. Op de Oude Gracht te Utrecht heeft zich deze week een groot spektakel afgespeeld. Een jonge vrouw van omstreeks 25 jaar, smoordronken, zwaaide over de straat. De scholen waren juist uit, en dus ontbrak het niet aan zeer groote belangstelling. Er daagde een politie-agent op, die probeeren wilde het beklagens waardige schepsel mee te ne men, maar de vrouw liet zich vallen en weigerde op te staan. Toen er een brigadier van poli tie bij kwam om z'n collega te helpen, bleek het wel, dat men zelfs met z'n tweeën voor over brenging naar het hoofdbureau geen kans zag; het eenige mid del zou zijn geweest haar te sleepen, maar dat doet men een vrouw liever niet en aangezien dragen óók niet ging, wijl de arrestante krachtig vprzet pleeg de, bleef er niets anders over dan een handwagen te requi- reeren en de buiten zich zelfvan woede verkeerende vrouw daar op te laden. Zoo ging de vracht naar de Ganzenmarkt; de be- schonkene gilde de heele Oude Gracht bij elkaar en was zóó totaal buiten bezinning geraakt, dat zij in het hoofdbureau aan gekomen, dadelijk moest worden opgesloten om zoo mogelijk in slaap haar kalmte te herkrijgen Het treurige geval trok in het drukke namiddaguur eenige hon derden kijklustigen. AANGEHOUDEN. De politie te Bussum heeft te Amsterdam, in verband met de onlangs te Bussum gepleegde oplichting van gouden horloges, twee werklieden aangehouden, verdacht van heling dier voor werpen. Ze werden ter beschik king gesteld van de justitie. DOOR SCHRIKKEN VAN HET PAARD. Donderdagochtend reed de kruidenier Jac. van den Heuvel te Bergambacht met paard en wagen naar de Goudsche markt. Aan de Gouwvliet onder Stolwijk schrikte het paard, tengevolge waarvan paard, wagen en be stuurder te water gingen. Van den Heuvel kwam onder het voertuig terecht, waardoor men hem niet spoedig genoeg kon redden hij werd levenloos op gehaald. AUTOVLUCHT. Gisterenmorgen omstreeksh elf is te Schiedam in het c< trum der stad het tooneel v toond van esn vluchtende L V een vervolgende autoin eerste «en paar werklieden, in tweede een politie-agent. Naar verluidt, was bij het; breken van een pand hoek Hot straat en Appelmarkt in grond een kist gevonden. 1 a die kist maakten de werkliei aanspraak, als vinders. De firn die het pand verkocht, eiscl v de kist als zijn eigendom 1 fy als hebbende wel het pand, mi; j) niet de kist verkocht, en 1 tegenwoordige eigenares, N. V., die het pand albreel om er een bioscoop te bouwi beweerde eigenares te zijn g worden van den grond, met s er op en er in is. Terwijl de drie partijen t» ten, gingen een paar werklied in een van de twee auto's v de firma Van Leeuwen, aur verhuurder, die op dat pt juist even gestopt hadden, zittt en reden er met de kist door. Een tweede auto we gerequireerd.In de Laurenskna pCrstraat haalde de tweede au de eerste in. De mannen werd) naar het politiebureau gelei' en de kist, naar men zegt, bewaring in de kluis van Lol puyt's bank gebracht. Drama te Ostende. Naar „Belgic" uit Ostein) seint, heeft aldaar een vreeaelij drama zich afgespeeld. Hi dienstmeisje, van den heer Po tiers, wonende in de Koninklijk straat 6, ontdekte Woensdag morgen de lijken van den het Pottiers, 44 jaar, van dezes vroui Jeanne Leelerq, 36 jaar, en vij den 14-jarigen zoon. De 12-ji rige dochter, alhoewel met volverschoten zwaar gekweti leefde nog. De heer Pottie' hield het wapen waarvan hij zie bediende om de zijnen te doe den en waarmede hij vervolgen zelfmoord pleegde nog in df hand geklemd. Het drama moet 'zeer sn( gebeurd zijn, en niets deed iet van dien aard voorzien. Ili huisgezin Pottiers' was zeer eem gezind en welhebbend. Ten gevolge van den oorlol had Pottiers zijn werkzaamhedt: in de steenbakkerij, die hij uit) baatte, nog niet kunnen hemd nemen en hij had, naar hq. schijnt, nog geen vergoeding ontvangen. Dat had gewerkt 0] zijn karakter, had hem verbitter! en moeilijk in den omgang gtj maakt. Woensdagmorgen ten 7 urd toen de meid de twee kinderetj Roland en Mariette, niet nar beneden zag komen, ging zij, naar hun kamer. Het meisje lal zieltogend op het bebloede bei Verschrikt snelde zij naar di kamer harer meesters en daal vond zij ook den heer en me vrouw Pottiers dood op het bej bloede bed. Men veronderstelt, dïat de hee: Pottier in een zenuwcrisis moe: opgestaan zijn en zijn v heeft doodgeschoten toen zi)< kinderen en ten slotte weer naas' zijn vrouw te bed is gaan liggei om zich een kogel door het hoofd| te jagen. De vrouw is op den slag dood] geweest, even als de zoon. Hed dochtertje, getroffen in de lin- ker-slaap, leefde nog en werd naar het gasthuis gebracht maar stiei f kort daarop. De schoten werden door nie mand gehoord, noch door dec; commodore Young, welke hetzelfde huis een appartement betrekt, noch door de meid, wier kamer niet verre van die harer] meesteres is. Toen de lijken gevonden wer den, waren zijn reeds koud. Het treurspel heeft de stad diep ontroerd. De heer Pottieri had den avond te voren nog een voordracht bijgewoond en zijn vrienden hadden toen zijn somber' uiterlijk opgemerkt.

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2