ALGEMEEN NIEUWS- EN AD' VERTENTIEBLAD V0( IR ZEEUWSCHVLAANDEREN K LaM- ei TmnDouw, IMelijfcsch Overzicht. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEf» I VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 30e Jaargang Zaterdag 19 Februari 1921 Nummer 2600 Ontmaskerd. Oorlogstoebereidselen, BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 60 cent Elke regel meer 12 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever TNo,020in BRESKENS p,°#§40 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot u i t e r 1 ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Het ia zeker niet vèrstandig de menschen van wie men het n een of ander opzicht hebben .oet, voor het hoofd te stooten. laar veistandigheid ia niet de oogate wet en niet de eerate liach. Er zijn gelukkig nobeler Irijfveeren. En al komt wie laaraan gehoorzaamt niet juist ,iet verat in deze wereld, hij komt wellicht in een andere wereld dan jdie der zuivere zakelijkheid er Verder mee. I Dr. Ernst Reclam, lid der Duitsche uitgevers-firma o. a. poor de reclame-bibliotheek be- I kend, waa tot eere-docter eener Wmerikaansche universiteit be- loemd, maar heeft dat docteraat ^geweigerd. Ik weet wel, dat oo'n weigering feitelijk weinig im het lijf heeft en de Ameri- Z :anen er misschien medelijdend (ver zullen glimlachen. Het is q lok mogelijk, dat ze er boos om lullen worden en dan is het, zoo )uitschland juist van Amerika mlp verwacht tegenover Enge- and en Frankrijk van Duitsch-, and niet verstandig zulke wei- dringen de wereld in te sturen, in toch.En toch. Men moet dit zien van het 3 Duitsche standpunt uit. Het doet niet toe, wie den oorlog be- 3 [ounen is, wie hem barbaarsch .gevoerd heeft, wie de schade ijdt. Dat zijn allemaal histo- ische, misschien diplomatieke tragen. De Duitscher voelt zich loor een overmacht van vijan- j len verslagen, vernederd, ver- Irukt. Duitachland kan niet als en mensch zou kunnen doen, ich in de eenzamen afgealoten- leid van zijn trots terugtrekken it de wereld. Het heeft die we- i eld noodig, meer dan die we- eld Duitachland. Maar het kan iinerlijk die houding van trot- che afweer handhaven, die in oo'n weigering, wanneer ze van en ernstig zelfbewust man komt, i itapreekt, waarbij in het ge- oel van het ondergaan wreekt tdere vriendelijkheid, iedere Thans mengde Steffen zich lelf tusschen de zaak. Huister was zijn uitdruk, als tij tegen Fred zeide I Geene verschooning voor de Rhtinsburgers 1 Dat is mijn uit- 4rnkkelijke wil. Met alle ge strengheid wil ik, dat tegen dat tlellijk geslacht, dat mij steeds en altijd vernederd heeft, wordt 'Pgetreden. Zij moeten het slot 'erlaten ik wil bij mijn terug- 'ecr niemand van de grafelijke familie meer op mijn grond tulden. Aan mij komt de heer- tjkheid Rheinsburg toe, en ik w,l dat men mijn recht eerbiedigt. Voor Fred steeg, gelijk een «oom een beeld voor zijn ver- tor leven op, gelijk hij het zich ju als vertegenwoordiger van 'en molenaar Steffen toedacht. tegemoetkoming koel, maar be leefd wordt teruggewezen. Generaal Smuts heeft zoo niet gedaan. Aan Smuts volk waa erger nog dan aan het Duitsche ongetwijfeld onrecht gedaan. En hij wist dat. Maar inplaats van Engeland's vriendelijkheden, als Dr. Reclam die van zijn vader land, te weigeren, heeft hij ze nageloopen en er zich op voor laten staan, meer nog heeft hij zich in Engeland's dienst gesteld om de Engelsche heerschappij over zijn eigen volk te bevesti gen. De Engelschen, dankbaar nu dit pogen in den uitslag der jongste Zuid-Afrikaansche ver kiezingen, een goed resultaat schijnt te beloven, noemen dit opmerkelijk. Dat is het ook. Maar het is wat anders ook nog. En het zou wel eens kunnen, dat generaal Smuts te eeniger tijd van dat andere in den smaad van zijn volk en van de geschie denis de minder aangename ge volgen ondervond. De uitslag der verkiezingen heeft weliswaar aan Smuts als hoofd der Engel schen en min of meer verengél- schte Hollanders de overwinning bezorgd. Maar deze verkiezing is de laatste niet in Zuid-Afrika's geschiedenis. Het nationale be wustzijn der Hollandsche Afri kaners groeit zienderoogen, voor al bij het jonge geslacht, dat is bij het volk de toekomst. De nationalisten beschikken thans reeds over 44 mandaten en heb ben bij deze verkiezingen die ze tegen de vereenigde Zuid-Afri- kaanschj Partij en Unionisten, met de Arbeiderspartij als min of meer Engelschgezinde derde, streden, geen verliezen geleden. Zoodra de Hollanders zich nog sterker van hun nationale be langen en saamhoorigheid be wust worden, moet de Zuid-Atri- kaansche Partij geheel in een Engelsche partij, wat ze nu al grootendeels is, overgaan. Maar daarmee wordt ook haar meer derheid bedreigt. En het is nog zoo zeker niet, dat het Smuts tijd wel zal uithouden. De En gelschen moeten oppassen. Hij zag zich als leider van het groote bedrijf aangesteld en dacht vooral de Bensdorfer kolen mijn nog veel te kunnen uit breiden. Toen hij zijne gedachten weder verzameld had en hoorde welk een vorstelijk jaargeld de mole naar hem toezegde, meende hij dat niet te mogen aannemen, en bij nogmaals goed nadenken de betrekking van de hand te wijzen. Zwaar ademend streek hij over zijn voorhoofd, een smarte lijke zucht kwain over zijne lippen. Slechts met geweld kon hij de schoone toekomst, die hem geboden werd, afzeggen. De molenaar schudde het hoofd. Doch hij zeide tot Bernhardt met de hem eigen kalmheid, die hij steeds bezat: Laat de overeenkomst hier bij u liggee, mijnheer Bernhardt. Ik heb het stuk in elk geval getee- kend, mijnheer Weller zal zich nog wel eens bedenken. Ik blijf bij mijn besluit, en mijnheer Ze moeten overal oppassen. En Afrika niet alleen, ook in Azië en Europa vertoonen alle volken, die ze in den loop der eeuwen aan zich onderwierpen een bijzondere neiging het zelf- beschikkingsrecht in toepassing te gaan brengen. De Ieren gaan daarin al heel ver en gebruiken andere manieren dan de Afri kaners. Tegen die andere manie ren hebben nu de Engelschen met het in brandsteken van huizen en het doodschieten van Ieren ook hun andere manieren gesteld. En dit dreigt hun thans een spoorwegstaking op den hals te schuiven, nu de Bond van Machinisten en Stokers partij gaat trekk in voor trein- en stationspersoneel, dat op een lersch station door de politie is mishandeld en doodgeschoten, toen die wraak namen over het doodschieten van een politie officier en diens vrouw. De Turken zijn een ander onderworpen volk. Hun onder werping is nog maar officieus en dateert eerst van den wereld oorlog. Maar ze hebben er nu al genoeg van. En hun natio nalisten hebben dat met de daad bewezen door in Klein-Azifi een verzet te organiseeren, waarvoor de Entente bakzeil heeft gehaald. Ook de nationalisten zijn te Lon den uitgenoodigd en reeds onder weg. Maar nu blijkt, dat de Londensche heeren maar één Turksche delegatie kunnen ont vangen en daarom wenschen, dat de delegatie van den Sultan en van de nationalisten ziqh met elkaar zulten verstaan en dus tot één worden. Heel moeilijk zal dat misschien niet vallen, nu de delegatie uit Konstantinopel reeds vrijwel alle eischen van de nationalisten tot de hare heeft gemaakt en ook ten naaste bij het herstel van den toestand van voor den oorlog voor Turkije eischt. Op die manier kan er van de heele Londensche con ferentie wel eens niet veel terecht komen. Want ook de Duitschers zijn niet van plan zich daar al leen maar te laten hooren over de beste wijze van toepassing der Parijsche besluiten, maar willen ook over andere beslis singen en andere schadevergoe dingen praten. Ze schijnen vast besloten, de Beieren incluis die zich ten slotte toch naar Berlijn geschikt hebben. Of het hun helpen zal De Duitschers zijn ook een onderworpen volk, maar met minder bewegingsviijheid dan de Turken. En de straf, als ze niet gehoorzamen, staat al achter de deur klaar. De Duitsche bladen ontleenen onrustbarende berichten aan Fin- sche en Zweedsche bladen over nieuwe geweldige oorlogstoebe reidselen van Rusland. Trotzky zou op het oogenblik een nieuw rood leger op de been brengen, dat maar eventjes uit een halt millioen ruiters zou be staan. De nieuwe cavalerie-corp- sen worden gerecruteerd uit Kirgiezen, Tjerkessen en Tsjets- jenzen, dus uit de wildste Kau- kasische en Aziatische stammen. Ook de Russische artillerie wordt gecompleteerd. Alle fa brieken, die nog in werking zijn, worden weer voor de vervaar diging van oorlogsmateriaal ge bezigd. Alle reeds gedemobiliseerde soldaten worden opnieuw onder de wapens geroepen. In geheel Rusland worden paarden en fourage op groote schaal gerequireerd. Voorst is de sovjet-regeering druk in de weer om haar oor- 1 logsvloten in de Oost-, de Zwarte en de Kaspische Zee weer slag vaardig te maken. Het regent weer vlammende oproepen van Trotzky kortom, alles wijst er op, dat Rusland oen groot voorjaarstotfensief voor bereidt. Dit zou in de eerste plaats gericht zijn tegen de Oekrajiensche opstandelingen. Na hun onderwerping Shn het sovjetgezag komt, naar men al- Weller kan ieder oogenblik naar den Rothbachmolen toereizen. Daar wonen hoeft hij niet, omdat ze te eenvoudig is ingericht voor de moderne begrippen. Ik heb voor eenige dagen nog een gedeelte bosch van Rheinsburg voor mij laten aankoopen. De grafelijke familie was zeer in geldverlegenheid, alhoewel de jonge heer graat de wereld om reist en het geld met volle han den rondstrooit. Op dat terrein staat een klein mooi landhuis, daar zou mijnheer Weller zeer goed wonen. Thans woont er de schrijver van den graat, zekere Enders, doch naar ik vernomen heb, had hij plan zich hier in de hoofdstad te komen vestigen. Als u soms een schrijver noodig hebt, kan ik u hem aanbevelen. De rechter schreef het adres op. De indruk dien de rijke molenaar op hem maakte, be woog hem, in zijn eigen belang, den aanbevolene zoo mogelijk aan te nemen. Kan ik u nog een oogenblik alleen spreken, miji -Wr? zei Fred, die besl de overeenkomst tt Bernhardt knikte f alhoewel hij een gevoel niet kon wist vooraf, waaru.— Ier hem wilde spreken. Als een zware last lag het geheim, dat de fabrikant hem medegedeeld had, op hem. Voor dat de molenaar het vertrek verliet om Fred Weller in een nevenvertrek te wachten, wendde hij zich plotseling nog maals om. Hij greep in zijn jaszak, trok eene oude, versleten lederen brieftasch te voorschijn en nam er eene hooge som uit, die hij, als salaris en tegelijk als voor schot voor onvoorziene proces kosten in de Rheinsburgerzaak, op het schrijfbureau van den rechter legde, daaraan voegde aan de beurt. Een te Helsingfors verschij nend blad weet mede te deelen, dat de brutale toon van de Poolsche vredesgedelegeerden te Riga en de zware Poolsche vre desvoorwaarden in heel Rusland groote verontwaardiging hebben gewekt en de anti-Poolsche stem- ming geducht hebben versterkt. Uit Stockholm wordt zelfs ge- meldf dat het orgaan van de sovjet-regeering „Iswestia" in een hoofdartikel met ronde woor den zegt, dat de vrede met Po len slechts van korten duur zal zijn en slechts zal duren totdat Rusland gereed zal zijn met de reorganisatie zijner legers. H. bl. Ha ver ontsmetting. Het vorige jaar vertoonde zich in de haver veel stuifbrand. Vooral de partijen, welke af komstig waren uit Svalöf, had den van deze ziekte te lijden. De kans is dus groot dat de haver, welke dit jaar zal worden uitgezaaid, besmet is met sporen van den stuifbrand en dat deze ziekte wederom in sterke mate zal optreden. Het is daarom ten zeerste aan te raden, de uitzaai- haver op een van de hieronder te noemen wijzen te ontsmetten. De gemakkelijkste en meest gebruikelijke methode is de haver om te scheppen met een oplos sing van 1 deel handelsformaline op 250 deelen water ('/'4 °/0.) Per H.L. haver wordt van deze vloeistof 5 L. aangewend, waarin dus 12x/2 cM.s formaline aanwezig is. Men sprenkelt de oplossing over den graanhoop en schept zoolang om, totdat men er zeker van kan zijn, dat alle haverkorrels goed bevoch tigd zijn. Men werkt dus op dezelfde wijze als bij de ont smetting van tarwe of gerst tegen steenbrand. Alleen wordt voor haver formaline genomen, terwijl voor tarwe en gerst koper vitriool het aangewezen middel hij nog eene hooge - aanwijzing op een bankhuis toe, en zeide langzaam De aanwijzing op het bankhuis - Rrffd Weller bestemd, in ine-aat, heeft op uc van 50,000 Mark, mocht ui. niet toereikend zijn, om de ge dane uitvinding te volmaken, dan zal ik hem nog voor zooveel hij ook noodig heeft, ondersteunen. Hij had tot den rechter ge sproken, nu wendde hij zich tot Fred. Overleg tot morgen vroeg, het was echter noodzakelijk, dat gij spoedig naar den Rothbach molen toegingt, omdat er wel licht berichten uit Amerika zijn aangekomen, sedert ik vertrok ken ben. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1