Invaliteitswet. Burger 1. stand Gemengd Nieuws Ook stilstaande rij- en voer tuigen moeten de voorgeschreven lichten voeren. Zet des avonds .en des nachts geen wagen op den weg zonder wit licht aan de voorzijde en rood licht aan de achterzijde. Met opname van deze regels hopen wij een dienst te hebben bewezen, die aan het verkeer in Z.-Vlaanderen ten goede komt Voor rekening van het Invali- diteitsfonds waren op 1 Januari j.l. in een ziekenhuis of sanato rium ter observatie, behandeling of operatie opgenomen 375 pa- tienten. Hiervan waren patiënten van den Raad van Arbeid Alkmaar 5, Amsterdam 30, Amersfoort 41, Apeldoorn 14, Arnhem 8, Assen 4, Breda 7, Brielle 4, Delft 7, Deventer 15, Doidrecht 11, Eindhoven 11, Goes 5, Gouda 11, Den Haag 8, Groningen 5, Haarlem 5, Heerenveen 7, Heer len 6, Hengelo 5, 's-Hertogen- bosch 14, Hoorn 4, Leeuwarden 9, Leiden 14, Maastricht 18, Middelburg 32, Nijmegen 1 1, Roosendaal 0, Rotterdam 9, Sneek 25, Tiel 7, Tilburg 5, Utrecht 3, Venlo 2, Winschoten 4, Zaandam 10, Zeist 5, Zutphen 20 en Zwolle 9. Breskens, Wij verwijzen onze lezers naar de bekend making van den Directeur der Posterijen in ons blad, waarin wordt bepaald, dat de sluiting van het kantoor des middags voorloopig is opgeheven. Laten wij hopen voor goed. In de Woensdagavond ge houden Algemeene Vergadering van de Muziekvereeniging „Uit het Volk-Voor het Volk" alhier, bleek uit de rekening van den Penningmeester, dat de ontvang sten van het afgeloopen jaar ƒ371.85 bedroegen èn de uit gaven 354.06 hadden beloopen, zoodat een goed slot van 17-79 in kas was. De begrooting werd vastgesteld tot een bedrag van 208.—. De aftredende Bestuursleden J. de Hullu en J. D. Risseeuw, werden met alg. stemmen her kozen, terwijl in de plaats van D. Luteijn, welke niet meer in aanmerking wenschte te komen, gekozen ^verd J. J. Hoogstad. Een kleine wijziging in het reglement had plaats. Van de mannelijke sollici tanten voor onderwijzer aan School I alhier, heeft zich één, wegens woninggebrek terug getrokken. Aardenburg, Omtrent den diefstal van een fiets van den heer v, d. Br. alhier, meldt men ons nader. Genoemden heer heeft zijn fiets niet buiten laten staan, doch in de gang van het Gemeente huis geplaatst, waaruit hij is ontvreemd. De vermoedelijke dader is gearresteerd. Hoofdplaat. Naar wij ver nemen zal de alhier bestaande Boerenbond dit jaar voor hare leden ook de Bietencontracteeren. POSTERIJEN. Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Jan. in de rijks postspaarbank ingelegd 128635.29en terugbetaald f20508.07. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9676. De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier brengt ter algemeene kennis, dat de middagsluiting voor den post dienst van 12.30 tot 2 ure voor loopig is opgeheven. Deze opheffing is algemeen en geldt derhalve ook voor de overige kantoren voor zoover zij ten minste van 12.302 ure geopend waren. Gestort op postrekeningen Jan. 116426,99', December 111554,71. Uitbetaald wegens cheques Jan. 20483,06, Dec. 31472,87'. Op de postrekeningen van dit kantoor werd bijgeschreven wegens storting Jan. 36438,67', Dec. 39274,37. bijgeschreven wegens over schrijvingen Jan. 11108,81, Dec. 15372,14». afgeschreven wegens over schrijvingen, Jan. 23590,12', Dec, 34405,24'. afgeschreven over cheques Jan. 16808.68, Dec. 24447-53. Aantal rekeninghouders op dit kantoor op het einde der maand Jan. 24, Dec. 24. Mandaten betaalbaar bij de betaalmeesters te Middelburg of Neuzen worden dikwijls aan het postkantoor ter uitbetaling aangeboden. Die, betaalbaar te Middelburg kunnen thans niet meer worden uitbetaald. Tegen uitbetaling van laatstgenoemde, betaalbaar te Neuzen, wordt geen bezwaar gemaakt, ofschoon het niet tot de taak der posterijen behoort. Betrokkenen worden ei echter attent op gemaakt dat crediteu ren van het Rijk het bedrag hunner vorderingen kunnen doen overschrijven op hunne postre kening. Daartoe hebben zij zich met een desbetreffend verzoek te richten tot het departement met de betaling belast onder ver melding van het nummer hunner postrekening. Betalingen door de provincie kunnen nog niet per giro ge schieden, omdat de provincie nog niet bij den postcheque en girodienst is aagesloten. Het verdient dus voor betrok kenen aanbeveling rekeninghou der te worden bij den postche que en girodienst en de provin cie uit te noodigen zich even eens aan te sluiten. BRESKENS. Iluw.-Voltr. 6 Januari. J. J. Risseeuw, 41 j., jm. en W. F. Frelier, 35 j., jd. 27, P- J. Rommers, 24 j., jm. en M. C. Baert, 19 j., jd. Geboorten. 6 Januari. Anto- nius Leonardus, z. van A. H. Dekker en C. M. Th. v. Morrel- gem. Overlijden. 10 Januari. Her- mana Augusta, 20 j., d. van F. B. Tanghe en Th. S. de Pauw. 30, C. M. de Meijer, 23 j., vrouw van A. M. van de Walle. C. A. Roest, 69 j., wed. van Joh. de Koster. 31, A. A. de Veij, 66 j., echtg. van S. Bruijsschaart. GROEDE. Geboorten. 11 Januari. Wil lem Jeroon, z. van J. Krocké en M. M. J. Ie Cocq. 28, Pieter Jan en Cornelia Elizabeth, z. en d. van Ph. A. van Petegem en M. M. van Haneghem. Overlijden. 10 Januari. J. J. Aalbregtse, 80 j., echtg. van A. de Hullu. 26, Abr. Risseeuw, 71 j echtg. van S. Beerens. Predikbeurten. Ned. Hf.rv. Kerk.. Zondag 6 Febr. 1921. Breskens v 9'/2 u ds J. A. Raams. H. Avondmaal. n 1.30 u Zondagschool. n 5lli u dsj. A. Raams av. 7-15 Werkmansbond. Groede v 9'/2 u ds v. Griethuijsen Doopbediening. N.vliet. v 9',2 u ds Scholte, van Schoondijke. Ev. Luth. Gem. Groede. vra. 9.30 u ds J. P. van Heest. Woensdag 9 Febr. n.m. 7 u ds J P. van Heest, Bijbellezing. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 1 Febr. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 11.95 f 14.10. id. (klein.) f 10.80—f 11.80. Eendeieren f15.00f 15.60 Aangevoerd 99000 stuks. Oostburg, 2 Febr. Aangevoerd 27320 eieren Boter van f2.84 tot f3.11 per K.G. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 5 Feb. Zondag 6 Maandag 7 Dinsdag 8 12.10 12.22 1.01 1.31 12.34 12.46 1.25 1.55 Nieuwe Maan Dinsdag 8 Feb. ,m. 10.56. lug'ezondeii. Mijnheer de Redacteur 1 Gaarne zag ik het volgend schrijven in Uw blad opgeno men In de Breskensche Courant, mij van bevriende zijde ter in zage verstrekt, las ik het ver slag van de rede door den heer Oud gehouden te Schoondijke. Volgens dat verslag zou de heer Oud in zijn rede hebben gezegd „dat de redevoering van den heer De Muralt over Indic een verdediging van het kapitaal en een uitbuiting der arbeiders beoog de". Den Heer De Muralt persoon lijk kennende en met hem wel eens over verschillende zaken en ideeën hebbende gesproken, ook over Indië, waarvan hij iets kan weten en, ik durf het zeggen, werkelijk ook weet, trof mij die uitspraak ten zeerste, daar zijn democratisch standpunt (niet vrijzinnig-democratisch, of beter gezegd, niet dat der viijz.- democraten, een verschil, dat ik sterk heb leeren onderscheiden in het laatste deelnnium) mij ook hierin sterk imponeerde, d. w.z. dat ook hij, kenner van Indië en Indische toestanden opkwam voor de rechten van den inlander. Het bleek mij uit de Hande lingen, dat de heer Oud wel wat erg lichtvaardig zijn oordeel ten beste gaf. Immers bij de rede, door den heer De Muralt bij de Indische begrooting gehouden, eindigt deze rede aldus „Sociale maatregelen geen kopieën van onze sociale wet ten, maar wel van dezelfde strekking moeten in Indië ter invoering ter hand worden ge nomen. Ik denk hier aan betere behuizing, betere hygiënische voorlichting en verzorging, betere voeding, betere bezoldiging, plaatselijke betere behandeling van de werklieden in verband met de arbeidstijden, dit alles zijn zaken, die vroeger in Indië konden worden verwaarloosd, maar die nu in het ontwakend Indië niet langer mogen blijven veronachtzaamd. De gangbare meening in som mige kringen, dat een inlander lui zou zijn, dat hij een prutser moet wezen en dat hij- achter moet staan in ausdauer en phy- sieke kracht bij den Europee- schen werkman, moet en kan worden verlaten. Het is niet waar, dat dit alles inhaerent is aan het ras, en het gevolg is van het klimaat. Geef den inlander wat meer dan een bordje rijst met een stukje visch. Voedt hem behoorlijk. Zorgt voor zijn goede behuizing. Be- vorderfi dat hij een goed loon krijgt. Verzorgt zijn hygiëni- schen toestand, en gij zult zien, dat het niet waar is, dat hij physiek als arbeider zoo achter moet staan bij den Europeaan, als hij nu staat. Het wordt tijd, dat wij allen medewerken, om eindelijk den toestand op te heffen, dat de inlander arm is in een rijk land, dat zijn land is". Zóó sprak de heer De Muralt bij de Indische begrooting. Kan een uitbuiter van den Indischen werkman zóó spreken? Is er uit zijne rede iets anders te halen Ik apprecieer het ten zeerste, dat de heer Oud ook in Zeeuwsch Vlaanderen, in Zeeland, belang stelling tracht te wekken voor het schoone lnsulinde en zijne bevolking. Wat er ook in ons land, maar vooral rondom ons in Europa te lenigen valt, Indië mag niet vergeten worden. Ik zelf heb bij meer dan ééne gelegenheid belangstelling trachten te wekken voor „dien gordel van smaragd, die zich daar slingert om den evenaar", want werkelijk, niet alleen in Zeeuvvsch-Vlaanderen, maar in ons geheele land is het volk in zijne breede lagen nog veel te weinig bekend inet onze schoone Aziatische Koloniën en met de veiplichtingen van ons land tegenover de inlandsche bevolking. Was het de bedoeling van den heer Oud, die mooie, heer lijke belangstelling te wekken Dan had hij De Muralt, dan had hij mij, dan had hij ons allen aan zijne zijde. Och, ware het zoo Maar voor mij is er een poli tiek luchtje aan 1 En voor allen, die het verslag van de rede van den heer Oud onder de oogen kregen. Terwijl getracht wordt de vrijzinnigen weer onder één vaan vereenigd te krijgen, is er ééne groep, die voortgaat om de splitsing te doen blijven voort bestaan. De uiterst linksche en de rechtsche partijen, zij gnuiven, dat niet één bloc van vrijzin nigen zal gevormd worden, dank zij de vrijzinnig-democraten. Wij, die zien, willen zien, wat verloren ging, onherstelbaar ver loren ging en wellicht in de toe komst verloren zal gaan door de verdeeldheid der vrijzinnigen, wij protesteeren tegen dergelijk optreden, protesteeren dubbel wegens het persoonlijke der aan vallen Reeds in '18 meenden de vrijzinnig-democraten, dat Zee land een bolwerk was der Unie liberalen óm De Muralt. Het was niet zoo. Het was het, om dat wij één wilden zijn en blijven, omdat de weelde van splitsing ons te duur was. De interpel latie over de reis van den unie liberalen afgevaardigde, de cam pagne thans van den heer Oud, het ligt alles in ééne lijn. Hier in Z.-Vlaanderen hebben de vrijzinnigen steeds gestreefd, niet, naar wat verdeelt, maar naar wat vereent. Dat was onze kracht in het verleden. Laat het zoo in de toekomst zijn 1 En bovenal laten wij onze krapht niet zoeken in het per soonlijke, maar in het zakelijke, in onze beginselen. J. v. d. PEIJL. Terneuzen, 2 Februari 1921. VERREGAANDE BALDA DIGHEID. Terwijl de heer Van E. uit Bussum zich Maandagavond per auto van Amsterdam huiswaarts begaf, doken plotseling nabij Naarden een viertal personen uit de duisternis op, die zich schreeuwende en met de handen zwaaiende voor den aute mid den op den weg plaatsten De heer Vau E. remde toen plotse ling zoo krachtig, dat de auto over de tramrails slingerde en in de sloot terecht kwam. Met veel moeite slaagde men er in de inzittenden, twee dames en een heer, uit den auto te verlos sen. Inmiddels hadden de on verlaten per rijwiel het hazen pad gekozen. Men heeft hier zeker met verregaande balda digheid te doen gehad, daar de auto voorzien was van twee zeer krachtige lichten. VERLOREN. I11 den nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks 2 uur, schrijft het „U. D.", ontdekte een hoofdagent van politie dat op de spoorlijn tusschen de Je- remiebrug en de Laan van Soes bergen ongeveer twintig goede renwagens stonden. Hij ging in- formeeren hoe het kwam, dat die goederenwagens daar eigen lijk zoo eenzaam stonden. Toen bleek het, dat de wagons af komstig waren van een goede rentrein, die om 1.10 's nachts het station Utrecht verlaat. Een koppelstang brak af en de trein reed door, zonder dat iemand iets van het gemis van de wagons bemerkte. Een locomotief heeft de wagens later opgesleept. BEHOUD VAN DEN WESTPLAS. Men schrijft uit Aalsmeer aan het „N. v. d. D.": Er was, gelijk men weet spra ke van, dat de Westpias te Aalsmeer drooggelegd zou wor den, waarvoor de heer Kort hals Altes te Amsterdam, mede aan de gemeente Aalsmeer, als grootste eigenares, vergunning had gevraagd en deze onder verschillende voorwaarden had bekomen. De oncessionaris heeft echter niets van zich laten hoo- ren, zoodat van de droogleg ging van de Westpias althans voorloopig niets zal komen. AANBORING VAN STEENKOOL. In den boortoren te Nuth zijn de eerste steenkolen aangeboord op een diepte van 220 Meter. GETEMDE VOSSEN. Het groot aantal vossen, dat zich thans in de omgeving van Apeldoorn vertoont, verlokt me nigeen er toe, een jongen vos te bemachtigen en dan dezen thuis in een hok te houden. Het schijnt dat deze dieren goed vastgehouden moeten wor den en niet als huisdier te wen nen zijn, zooals de hond. Reintje verliest zijn streken niet gemak kelijk en poetst de plaats, zoodra 't beest zijn kans schoon ziet. Herhaaldelijk breken er „tam me" vossen los en zetten dan midden in den nacht soms een heele buurt op stelten, t Gebeurt soms twee a drie keer in een week, dat zulk een „getemde" vos zijn lusten bot viert in de kippenkokken. En krijgen doe je ze niet meer. EEN OPLICHTER. De politie te Nijmegen heeft aangehouden zekeren R., wegens verduistering van horloges, op verschillende plaatsen. Hij maak te er zijn werk van aan de woningen te vragen of er uur werken te reparteeren waien, om deze dan ten eigen bate te gelde te maken. Sinds eenigen tijd woonde hij te Nijmegen ter uitoefening van zijn eigenaardig bedrijf. Dat intusschen de Nij- megenaar8 er niet alleen zijn ingeloopen bleek bij zijn aan houding. Hij was in bezit van 20 beleenbriefjes van banken van leening te Rotterdam, Amster dam en Nijmegen, betreffende een groot aantal horloges en een dasspeld, door hem verduisterd ten nadeele van personen te Amsterdam, Hoogeveen, Tilburg, Eindhoven en Rotterdam. Al de briefjes en horloges benevens de dasspeld heeft de Nijmeegsche recherche in beslag genomen en met de processen- verbaal naar de politie in de desbetreffende plaatsen gezon den. Voorst heeft de recherche nog van hem afgenomen eenige hor loges en klokken, die inwoners van Nijmegen hem ter reparatie

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2