ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Ftankiijk en Duitschland van aen we£. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN BOO M-B L I E K 30e Jaargang Woensdag 2 Februuari 1921 Nummer 2595 Ri Ontmaskerd. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 60 cent Elke regel meer 12 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon No. 21 Drukker-Uitgever BRESKENS Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Een Correspondent van de N, R. Crt. schrijft aan zijn blad het volgende De gebeurtenissen op de con ferentie van Parijs hebben on getwijfeld het bekoorlijke van een verrassing. Uit de voorge schiedenis der laatste weken kan men opmaken, dat zij door een nevel omgeven zijn, waardoor men, op een afstand tenminste, niet gemakkelijk zal heenkijken. Is het Doumer ernst met zijn optreden als groote-getallen- wellusteling Men weet, hoe de zaken ston den. De Franschen hebben te Versailles, te Spa en het laatst weer te Brussel alles gedaan om te verhinderen, dat een totale som voor de schadeloosstelling werd genoemd, in het juiste be sef, dat ieder met de werkelijk heid rekening houdend bedrag een groote teleurstelling zou blijken voor het Fransche volk. Deze ontgoocheling wilde men vermijden of in ieder geval zo» lang mogelijk uitstellen. Vandaar nu weer in den laatsten tijd het voorstel om voorloopig de scha deloosstelling voor vijfjaar vast te stellen. Het Fransche volk kon dan steeds nog de hoop behouden op de fabelachtige getallen, die daarna zouden loskomen. De Duitschers voelden niets voor dit systeem, dat de onzekerheid liet voorbestaan en dat hun geen meester liet van hun toekomstige ontwikkeling. Zij zeiden terecht, ^.dat niemand een staat crediet jj kon verleenen, waarvan men den schuldenlast niet kende. Ook de Engelschen, die wel steeds geneigd zijn geweest tot toegeefelijkheid tegenover de Fransche struisvogelpolitiek, was dit toch te kras. Zij verzetten zich tegen het voorstel met het onverwachte succes, dat de ransche regeering plotseling 'van tactiek veranderde, en Dou mer, na een rede gehouden te ebben, die op de Engelschen VS W( ëe str "'u, F, vo te r> gei 78)179) N Heer Weller, dat kan onmo- weziÉe'ijk ernstig van u zijn, zei Alle 'fed met bevende lippen. Zijne wart tem klonk onvast, de opwinding of aJ"roofde hem bijna van de spraak. Li Ik scherts nooit met ernstige zij zangen, meester Fred Weller! achtt'ei de fabrikant op kouden toon. zinni Pok ik ben daar op't oogenblik Nfclt't minst voor in staat, verwi Doch het vele geld, dat gij had Oervoor reeds opgeofferd hebt, pen, Ie' Fred, het zijn toch vele weenéduizenden, hoe zal ik ooit in vrijhei "'M zijn u dat terug te betalen, viel z De fabrikant maakte eene doovir"*eging met de hand en zei Walgracht dat geld als verloren, schied Fred werd bleek tot op de toch kl'Ppen en gaf ten antwoord Ik wringe^'thouw mij als uw schulde- ruimtefMr, en ik hoop dat de dag der den indruk maakte van de ge moedsuitstorting van Fehrenbach te Spa en van de jammerklachten van Havenstein te Brussel, met 'n definitieven eisch voor den dag kwam, die alle andere geallieer den in verbazing bracht. Nu was een som genoemd, die op de fantasie van het Fransche volk kon werken, maar die zoo duidelijk op de galerij berekend is, dat Lloyd George, Sforza en ook de Belgen wrevelig werden tegenover de kinderlijke grillig heid van de Fransche politiek. Deze heeft bovendien de eige naardigheid de resultaten van de vooratgegane conferenties en het groote reeds gedane werk volkomen te niet te doen. Wat is echter de bedoeling? Twee weken geleden deden vertrouwde woordvoerders van de Fransche regeering al hun best den Duitschers de mede- deeling te doen geworden, dat Frankrijk zich zeer tegemoet komend zou betoonen, als de schijn maar te zijnen gunste werd gered. Een minister der geallieerden vertelde mij op den dag dat Leygues viel, maar toen dit nog niet bekend was, dat hij eenige dagen tevoren een gesprek met Millerand had gehad, die hem verklaard had een politiek van gematigdheid te zullen gaan volgen. Hij zou erkenning van de Russische randstaten beplei ten, iedere inmenging in de Russische aangelegenheden ver mijden, niet meer de Hongaar- sche reactie steunen en afstand doen van iedere politique de reparation a outrance. Ik som deze dingen op, omdat zij in- tusschen reeds óf gebeurd zijn óf door Briand in zijn program rede aangekondigd. Ten opzichte van de politique de reparation hapert het nu echter geducht. Is de vrees voor Poincaré werke lijk zoo groot, dat zij sterker is dan de invloed van den president van de republiek, of schuilt achter dit alles een manoeuvre? Belang wekkend is in dit alles, dat Briand tijdens de debatten in de conferentie een toespeling heeft afrekening tusschen ons niet ver meer verwijderd is 1 Dat hoop ik ook 1 zei de fa brikant, en er kwam een onheil spellend vuur in zijne oogen, en zijne handen balden zich. Doch hij bezon zich en zeiIk haat u, Fred Weller, omdat gij mijn eigendom wilt betwisten 1 Gij hebt mijn geluk verstoord, vervloekt is het uur dat gij hier over dezen drempel trad De stem van den fabrikant had iets dreigends, iedere zenuw aan den krachtigen man beefde van smart en toorn. Fred gaf geen antwoord en liet den fabrikant uitspreken. Hier zijn uwe teekeningen zei hij ten laatste bevend van woede, neem alles terug, ik wil niets meer met u te doen hebben! In zijn toorn dacht de fabri kant aan niets, dan dat hij Fred Weller hierdoor geheel vernie tigd had, dat gaf hem zelfs eenige voldoening. gemaakt op een beroep op de kiezers in Frankrijk, een moge lijkheid, die er niet slecht op berekend is om Lloyd George schrik aan te jagen. Intusschen is het opmerkelijk, hoe de Franschen al hun heele of halve vrienden door deze houding van zich vervreemden tot de Duitschers toe. Voor de aanhangers in Duitschland van de samenwerking met Frank rijk tegen Engeland, of dit nu op theorie berust of op eigen belang, is het een harde les. Ziehier wat er gebeurd is. Ik heb er reeds vroeger op gewezen, dat de besprekingen tusschen Frankrijk en Duitsch land het nadeel hadden twee ledig te zijn. Bergmann onder handelde te Parijs. Dit kan men de onderhandelingen der hau- tefinance noemen. Simons sprak herhaaldelijk te Berlijn met Lauret, den Franschen gezant en deze besprekingen kwamen vaak meer in het industrieele vaarwater. Daaruit ontstond soms een vermakelijke tegenspraak, b.v. op deze manier: Vele En gelschen en Franschen lieten de behelsde, dat de Fransche en de Duitsche industrie samen een soort uitvoertrust zouden vormen, die blijkbaar ten doel had, Duit sche dumping ten nadeele van de Fransche nijverheid te voor komen en den Duitschers goede prijzen te verzekeren. Van de opbrengst der waren van Duit- schen oorsprong, door deze trust uitgevoerd, zou 20 pet. vloeien in het réparationsfonds. De Duitsche nijverheid was met deze regeling zeer ingenomen. Zij was toch al zeer tevreden met de reparatievoorstellen, die den laatsten tijd van Fransche kant waren gedaan Zij zei b.v.: .Een fabriek, die met onze ma chines is ingericht zal er nader hand niet meer aan denken een ander soort machines in Enge land te bestellen. De gedwongen levering zal in de meeste ge vallen blijvende klandizie tenge volge hebben." Deze tevredenheid maakte de Duitsche industrieelen zeer toe gankelijk voor de wenschen der Fransche regeering. Toen het voorstel van de vijf voorloopige jaartermijnen, dat in de haute Duitschers weten, dat de groot- finance zooveel tegenstand vond, ste fout, die zij konden- begaan" bekend werd, scheen de indus- was, Hugo Stinnes als technisch trie van meening, dat men den adviseur naar eenige conferentie te zenden. Dit was na het ge beurde te Spa begrijpelijk ge noeg. Toch werd Stinnes eenige weken geleden uitgekozen. Dit geschiedde echter op uitdruk kelijk verzoek der Franschen. De betrekkingen tusschen de groote Fransche en Duitsche industrie zijn dan ook merkwaar dig intiem. In Juni 1920 zei mij een der eerste mannen der nij verheid van het Roergebied Wat willen de Fransche politici toch van ons Hun eigen indus trieelen zijn onze beste vrien den." Deze verhouding heeft zich ten slotte uitgedrukt in een ont werp voor een réparationsrege- ling, dat voornamelijk van Fran sche zijde uitging en dat nu waarschijnlijk door het optreden van Doumer omvergeworpen is. Dit zeer merkwaardige ontwerp Dat hij er zich nadeel door berokkende, vooral omdat hij juist op deze uitvinding zijne geheele hoop voor de toekomst gevestigd had, daaraan dacht hij op dit oogenblik niet. Wellicht vindt ge een ander fabrikant die u verdere middelen zal ter hand stellen. Deze woor den waren echter op honenden, toon uitgesproken, en hij maakte een korte handbeweging die het onderhoud Fred kon beteekende dat was afgeloopen vertrekken. Op dit oogenblik klopte iemand tamelijk hard op de deur van het werkkabinet, waar beiden zich bevonden. De fabrikant trok zijn voorhoofd te samen. Waar was de bediende die elk bezoek moest melden Binnen 1 riep hij op norschen toon. Plotseling verbleekte de fabrikant en trad een paar schre den terug, als was een spook voor hem verschenen. Franschen hierin maar hun zin moest geven. De vorige week heerschte in financieele kringen groote bezorgdheid, dat Simons onder druk van de industrie zou toegeven. Men sprak zeer ver bitterd en betoogde, dat de nij verheidskoningin uit eigenbelang al sedert jaren het rijk in ge varen en ongelukken hadden geleid en eenige der bekendste leden van de Duitsche haute finance spraken er reeds van met hun verdere medewerking op te houden, als de altijd wan kelende Simons zich ook nu weer onder de invloed stelde van de machtige mannen in het Roergebied. Deze heele kwestie is nu van de baan door de plotselinge verandering van taktiek der Franschen. Of daarmee echter de samenwerking der weder- zijdsche industrieelen, die op In de deur stond de vierkante boerengestalte van den ouden Steffen uit den Rothbachmolen. Als deze laatste Fred zag, trad hij op hem toe, met moeite hief hij den rechterarm op, om Fred de hand te geven. De ijzeren wil van den ster ken man had over alle pijnen, die hij in den laatsten tijd ge leden had, gezegevierd en zoo had hij ook de reis naar de hoofdstad gewaagd. Slechts van eenig noodig reisgoed voorzien, en met zijn onmisbaren stok in de hand had hij zich op reis begeven, en kwam zoo in de fabriek van Weller aan. Rijkelijk had hij zich voor deze reis van geld voorzien. Zijne brieventasch hield aan wijzingen op Berlijner en New- Yorker bankhuizen voor groote waarden in. Hij was er van bewust dat met geld alles in de wereld te bereiken was, zelfs het onmoge alle manier wordt gezocht, op houdt, is een andere vraag. Voor een juiste beoordeeling schijnt de heele toestand nog te fantastisch en verward. (Men houde er rekening mee, dat deze beschouwingen reeds geschreven waren, voor den cor respondent bekend kon zijn, dat de Franschen in den Oppersten Raad bakzeil gehaald hadden en er een accoord gesloten was. - Red.) II. Op de Rijwielpaden, De rijwielpaden aangeduid door het wettelijk kenteeken .Rij wielpad", zijn uitsluitend bestemd voor het verkeer met Rijwielen en, tenzij zij uitdrukkelijk voor dat verkeer zijn gesloten ver klaard, met motorrijwielen. a. Op een afzonderlijk liggend rijwielpad gelden de gewone regels voor den weg voor het uitwijken bij het tegenkomen en voorbijrijden. a. Op afzonderlijk rijwielpad bij tegenkomen. a'. Op afzonderlijk rijwielpad bij inhalen. b. Op een rijwielpad, hetwelk met den rijweg gemeen ligt en voor hem, die het pad berijdt, links van dien weg, gelden voor wielrijders en motorrijders bij het tegenkomen de gewone re gels voor het uitwijken, doch hij, die op zulk een rijwielpad een voor hem uitrijdend wielrijder of motorrijder wil voorbijrijden, moet dezen aan diens rechter zijde passeeren en dus zoo noo dig het rijwielpad verlaten. b. Op rijwielpad links van den weg bij tegenkomen. a'. Op rijwielpad links van den weg bij inhalen. c. Op een rijwielpad, hetwelk met den weg gemeen ligt en voor hem, die het pad berijdt, rechts van dien weg, gelden de gewone regel» voor den weg, lijke. Het spreekwoord „Geld opent alle deuren en harten" was hem wel bekend. Hij wilde tot eiken prijs Gerda vinden, wiens brief hij uit Ameri ka afgezonden, nog niet ont vangen had. De fabrikant stond als een standbeeld den molenaar aan te staren en zijne handen omsloten nog steeds eene teekening, die tot de uitvinding van Fred Wel ler behoorde. Nooit had hij den eenvoudig, forsch gebouwden man uit zijn geheugen kunnen bannen. En hij stond thans na verschillende jaren, geheel onveranderd, hier voor hem. Als dezelfde had hij eenmaal voor hem gestaan, als een drei gend spook, bij den Rothbach molen. .Heer", had hij toen maals tegen hem gezegd, als u uw leven lief is, laat dan mijn kind met vrede 1 (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1