Plaalssl Nieuws. Verslag der Lezingen Vrijz. Dem. Bond. Binnenland. Rechtzaken. worden, wanneer dit noodig is voor het voorbijrijden. In bochten is men verplicht de rechterzijde te houden. Men mag een ander dus in een bocht van den weg niet voorbijrijden. Bestuurders van motorrijtuigen (automobielen en motorrijwielen) en rijwielen moeten, zoowel voor elkander als voor alle andere rij- of voertuigen, rij- en trek dieren enz., behoorlijk uitwijken en wel: naar rechts bij het tegenkomen; naar links bij het inhalen om voorbij te rijden naar rechts bij het ingehaald worden om hem, die voorbij wil rijden, de noodige ruimte te geven. Bestuurders van alle andere rij- en voertuigen (dus ook hand karren) en bestuurders en gelei ders van rij- en trekdieren en vee, zijn verplicht deze zelfde bepalingen in acht te nemen, zoowel tegenover bestuurders van motorrijtuigen en rijwielen, als tegenover elkander. „Moet gij op zij gaan voor een [ander, Doet dit rechts, of gij ramt [elkander". „Wilt gij wie langzaam rijdt [voorbij, Doet dit dan aan zijn linkerzij, maar haal bij het voorbij rijden van een voorbijrijdende niet te gauw weder naar rechts. Rijdt ook nooit te dicht langs iemand, dien gij voorbij rijdt. „Moet gij links een weg inslaan, Neemt dan steeds de ruimste [baan. Gaat uw weg rechts van de hand, Houdt dan steeds den binnenkant. en geelt met uw linkerhand of ter linkerzijde van het voertuig met een stok of de zweep het teeken dat gij links afslaat. Komt men uit een zijweg op een hoofdweg, dan moet men steeds het verkeer op dien weg voor laten gaan en dus steeds achter het aankomende rij- of voertuig om gaan. Wanneer twee of meer wiel rijders of bestuurders van motor rijtuigen en voertuigen ongeveer gelijktijdig een kruispunt van wegen bereiken, dan moet de bestuurder van een motorrijtuig of rijwiel of voertuig, die den anderen bestuurder aan zijn rechterhand heeft, dezen vóór laten gaan en daaitoe zoo noo dig stilhouden of langzamer gaan rijden. dusA gaat vóór B, omdat A rechts is van BB gaat vóór C, omdat B rechts van C is. „Neemt den rechtschen van [twee wegen, Die gij ziet op plein of laan, Gij komt dan geen wagens tegen, En hebt zelf een ruime baan". Rijdt niet onnoodig naast elkander en staat niet onnoodig naast elkander stil. Dinsdagavond trad te Breskens en Woensdagavond te Schoon- dijke op de heer Oud, lid der 2e Kamer, om van uit Vrijz.- Dem. oogpunt den algemeenen politieken toestand te bezien. De veigadering te Breskens was Hink bezetdie te Schoon- dijke matig. Spreker, die bleek rad van tong te zijn, begon met een te- uigblik te werpen tot in 1848. Hij meende dat 1848 en 1918 veel op elkaar geleken, als zijnde een revolutie jaar. Komende tot zijn eigenlijk doel schetste hij de pogingen der Vrijz.-Dem. tot verbetering der toestanden in het licht en en stelde daarbij de liberalen in gebreke. Zij hadden verzuimd de bakens te verzetten, zij wa ren te moeilijk te krijgen ge weest, of soms in het geheel niet, voor verbetering. In den breede schetste de heer Oud de pogingen die gednan waren om het Kiesrecht uit te breiden, wat telkens mislukte, tot minister Van Houten met een beperkte uitbreiding kwam. Spreker noemde het een eer voor de Vrijz.-Dem., dat het hun werk is geweest, dat het algemeen kiesrecht er is gekomen. Spreker vond daarbij gelegen heid de angst-democratie' van regeering, oud-liberalen en Unie liberalen te schilderijen. De No vemberdagen van 1918 waren de oorzaak, dat ieder democra tisch voelde, meest uit vrees voor revolutie en met de inwendige overtuiging dat het mede hun schuld was, dat diegene die tot nu toe onmondig waren, door onthouding van vele voorrechten, nu eens met revolutie zouden probeeren te winnen. En dit noemde de Vrijz.-Dem. spreker juist het verschil tusschen zijn partij en de S.D.A.P., dat de eerste niet erkent, dat tr slechts twee klassen zijn arbei ders en kapitalisten. Zoo een voudig is de maatschappij niet. De zeer breede schakeering der middenstand wordt door de Vr.- Dem. niet, door de S. D. A. P. wel voorbij gezien. Het verwijt, dat de Vrijz.-Dem. verkapte so ciaal-democraten zijn, gaat dus voor hen niet op, al zal dat weer wel beweerd worden. Bij de behandeling der ver schillende wetten is trouwens gebleken, dat de Vrijz. Dem. vlak tegenover de S. D. A. P. staan. En in November 1918 was het Marchant, die Troelstra het felst bestreed. Uit die Novemberdagen wist spreker heel wat te vertellen hoe het Staatspensioen ineens kon komen, het vrouwenkiesrecht, hoe zelfs de oud-liberale heer Visser van IJzendoorn nu de le Kamer wilde afschaffen, hoe de Unie-liberalen belangrijke soci ale hervormingen voorstelde. Hoe de voorzitter van de Econo- mischen Bond een bevlieging van democratie kreeg. De Vrijz. Dem. kregen toen een huiverig gevoel over die snelle bekeering van hun vroe gere tegenstanders. Ze meenden, dat die besluiten onder angst waren genomen en die vrees is bewaarheid geworden, volgens spreker. Nu wil men fusie, maar de nieuwe partij is in haar wezen volkomen conservatief. Dat was al voelbaar bij de behandeling der militaire vraagstukken De kruiser historie wel bekend, vond in de Vrijz. Dem. fractie een feilen tegenstander. En toen van die zijde werd voorgesteld de 3e kruiser voorloopig niet aan te bouwen, stemden tegen de heer Treub, de Unie-libera len. Toen de oorlogsbegrooting behandeld werd en Marchant voorstelde alles over een ande ren boeg te wenden en geen 23.000 man voor een jaar op te roepen en alles bij het oude te laten, vonden de Vrijz. Dem. geen steun. De overige liberalen hadden een ander voorstel: Te verminderen tot 14.000 man. Dit voorstel Dresselhuijs hield de organisatie dan toch in stand, al zou het wat vermindering geven. Minister Pop wil vermeerdering van uitgaven, de Vrijz. Dem. daarentegen vermindering, want de verminderingen van Pop zijn maar schijnbaar. De Vrijz. Dem. willen een veel goedkoo- per stelsel. Jhr. De Muralt had, zei spreker, voor dit stelsel geen goed woord over. Spreker meent, dat er ten opzichte der oorlogsbegrooting groote duisternis heerscht bij de liberalen. De heer de Muralt meende, dat als men nu weer een Minis ter omverwierp, het heele Minis terie zou kegelen en de Kamer zou moeten worden ontbonden. Dat is geen motief zei spreker, om er voor uit den weg te gaan. Toen er sprake was van ver hooging van staatspensioen, von den de Vrijz. Dem. dat een billijke eisch, maar de Libera len hebben geweigerd aan de moties van Laar en Duijs hun stem te geven. Wel hebben ze een ander voorstel gedaan, maar ze wisten, dat de regeering ook dit niet aanvaardde. Muralts houding in deze vond spreker onverklaarbaar. Nu zegt Muralt wel in volksvergaderingen, dat de Liberalen het met de Vrijz. Dem. roerend eens zijn, maar dat zi.jn maar praatjes. Komende op een ingezonden stuk in de Midd.Crt. verklaarde spreker, dat de persoon van den heer Muralt onbesproken blijft, maar dat, hij, Oud, in het open baar zal maken de politiek van zijn tegenstander. Ten slotte besprak spreker de redevoering van den heer de Muralt over Indie. Hij noemde die rede een verdediging van het kapitaal en uitbuiting der arbeiders. De heer Oud zag in den land voogd een andere man. Deze had den haat der enghartige kapitalisten op zich geladen en de heer de Muralt was hun spreektrompet. Doch de nieuw benoemde landvoogd Fockmeent de raadgeving van den heer de Muralt niet te moeten volgen Spreker behandelde voorts nog een schrijven van prof. Heeres, vroeger voorzitter der Unie, over de paragraaf inzake de Koloniën, der nieuwe fusipartij. Deze professor meende reden te hebben om uit de partij te treden, omdat die paragraaf voor hem te duf was. Aan het slot meende spreker te hebben aangetoond, dat er voor de Vrijz. Dem. geen plaats is in de fusie. Al schildert Diesselhuys de oude liberale juffrouw van voor 30 jaar nog zoo op, ze blijft oud. Met een opwekking om lid te worden, eindigde spreker. Ds Scholte vroeg nog even het woord om te vragen wat de Vrijz. Dem. dachten over schei ding van kerk en staat. Spreker meende dat de zaak heel moei lijk. te regelen was. De velgende circulaire is de ze week verzonden aan de Burgemeesters van alle gemeen ten in Zeeland. De mededeellng, dat de heer Mr. H. J. Dijckmeester aan H. M. de Koningin zijn eervol ont slag had aangevraagd als Harer Majesteits Commissaris in Zee land, is allerwege in de Provin cie met groot leedwezen ont vangen. Mr. Dijckmeester heeft in de jaren van zijn bestuur getoond, een open oog en warm hart te bezitten voor de belangen van ons gewest en heeft bovendien door zijne per soonlijke eigenschappen de ach ting en de genegenheid der Zeeuwen gewonnen. Het komt ons voor, dat er alle aanleiding bestaat, den scheidenden landvoogd een blijk te geven, hoezeer zijn arbeid in het belang der Provincie ge waardeerd, zijn persoonlijke om gang op prijs gesteld werd. Wij houden ons overtuigd, dat de Zeeuwen zonder onderscheid van rang of stand, van gods dienst of richting, gaarne de gelegenheid zullen aangrijpen, om Mr. Dijckmeester van hunne gevoelens te doen blijken. Een Provinciaal huldeblijk zal daar aan uiting moeten geven Vertrouwende, dat het denk beeld U sympathiek zal zijn, roepen wij Uwe medewerking tot verwezenlijking daarvan in. Met gerustheid laten wij aan U over, op welke wijze U de in gezetenen van Uwe gemeente er mede in kennis wil stellen en hen tot het geven van bijdragen wil opwekken. Aangenaam zal het ons even wel zijn, dat het in Uwe ge meente bijeengebracht totaal bedrag vóór 26 Februari a.s. wordt overgemaakt aan het adres van onzen penningmeester. Daar bij zullen wij gaarne ontvangen eene nauwkeurige, duidelijk ge schreven opgaaf van de namen der gevers (zonder vermelding van ieders gift), gerangschikt naar het alphabet, teneinde al deze namen te kunnen opnemen in een bij het huldeblijk te voe gen album. Voortszullen wij daar bij tegemoet zien eene opgaaf van de door U voor deze zaak gedane uitgaven, welke U zul len worden vergoed De uitvoerende commissie. DE NIEUWE COMMISSARIS DER KONINGIN. Bij Kon. besluit van 22 Jan. 1921 no. 56 is met ingang van l Mei 19? 1 benoemd tot Com missaris der Koningin in Zeeland jhr. mr. J. W. Quarles van UfTord, griffier der Staten van Overijssel. Breskens. Een Bondslid uit zeeuwsch-Vlaanderen deelt ons inede, dat in deze geheele streek over het algemeen door rij- en voertuigen verkeerd wordt uitgeweken. (Uit Kampioen no. 4 van 28 Jan. 1921). Onze Redactie zal „de Regels van den weg" in haar blad op nemen vertrouwende, dat dit zal medewerken in het belang van het verkeer. Br. Crt. Groede. De Bewaarschool alhier is wegens een geval van diphteritis voor onbepaalden tijd gesloten. Hoofdplaat, 25 Jan. Heden had alhier de aanbesteding plaats van de werken tot het maken van inlaagdijken enz., waterkee- ring Cal. Hoofdplaat- en Tho- maespolders dienst 19201923. Ingeschreven werd door A. Risseeuw, Groede f114 642 J. v. Drongele te Hoek en N. d. Meijer, Selz. 157-774 W. Rozenberg, Ooster hout 159.000 Th. Cambier, Breskens 163.438 J. Cambier, Retranch. 163.439 A. la Gasse, Cadzand 163.460 J. Visser, Sliedrecht 163.580 L v. d. Valk, Amsterd. 167.900 A. v. d. Meijden te Hardinxveld en Stuurman, Ammerstol 169.880 A.A.d Wilde, Middelb., 174.500 A. Wissekerke, Philip. 178.440 L.v.d. Velde te Brui- - nisse en F. v. d. Lin de, Scharendijke, 179.800 J. en P. J. de Boergraaf Wemeldinge, 179.950 H. Kosten, Wemeldinge„ 179.950 F. v d Hulle, Oosterlan 181.000 J. F. Cornelis en J. B. v. Weijnsbergen Hoofdpl. 183.909 P J v d Sande, Breskens 183.918 C. A. Nerings en J. v. Gent Rotterdam 184.200 A. Verhage, Made, 184.255 W. Diepstraten, Made 187.825 J. P. Broekhuizen, Nijmegen, 193.800 A. A. Guirrep, Amsterd., 194.300 J. P. de Vos, J. de Bree en R. Verschelling, Neuzen 195.000 J. van 't Hof en J. Tholens, Hoek 195.600 C. J. Stuij, Rotterdam 200.000 J. Hijman, Rozendaal 204.000 C. H. van Wijnen, Papendrecht „211.400 C. v. Wijnhaarden Sliedrecht 212.000 P. Dekker, Veere 217.800 Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. De raming was 198.940. Oostburg, Wordt de markt te Oostburg hoe langer hoe drukker bezocht, ook het aantal kooplui stijgt en daarmede het aantal tafeltjes. Langzamerhand wordt het een koopdag, waar men alles kan krijgen vanaf het kleinste spijkertje of het kleinste zaadje tot een groote machine. Zoo zag men 1.1. Woensdag een groote tractor, door benzine ge dreven, met een ploegmachine achter zich, de Markt oprollen. Als deze machine zijn intrede hier heeft gedaan evenals de meer hier ingevoerde tractors, zitten we in het geisoleerd Cadzandsche land in een klein- Canada. In het Beursgebouw alhier zal vanwege de Modevakschool te 's-Gravenhage, die hier cur sussen geeft onder leiding der directrice Mej. Beekes, eene tentoonstelling gehouden worden van de door de leerlingen ver vaardigde dames- en kinder- kleeding. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moest het verslag van René De Clercq- avond te Oostburg blijven lig gen tot een volgend nummer. Red. School- en Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Aardenburg ds H. J. Barnouw te Oude Niedorp. IJzendijke. Aan de Leid- sche Universiteit werd met gun stiger! uitslag afgelegd het cand. examen 2e gedeelte in de god geleerdheid door den Ileer J. W. van Nieuwenhuijzen alhier. Reiranchement. In de Ned. Herv. Kerk alhier is dit jaar nog geen dienst gehouden. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 30 Jan. 1921. Breskens v 9>/2 uds J. A. Raams. Voorber. H. Avondmaal. n 1.30 u Zondagschool. n 5lli u dsj. A. Raams Groede v 9'/, u ds v. Griethuijsen N.vliet. n 2 u ds J. A. Raams Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 6 u ds J. P. van Heest. Woensdag 2 Febr. n.m. 7 u dj J P. van Heest, Bijbellezing. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 28 Jan. DiefstalH. I., 26 j., werk man, Middelburg (B.) 3 mnd. gev. straf. MishandelingJ. B. d. H., 44 j., arbeider, Zuidzande, S. S., 42 j., veldarbeidster, te idem, J. C. d. H., 20 j., landbouwers knecht te Groede, ieder 10 of 10 d., hecht., C. d. H., 16 j., landbouwersknecht te Cadzand, 10 of 3 weken tuchtschool. Beschadiging J. v. d. W., 20 j., werkman, Groede, vrijgespro ken. BeleedigingM. L. S., 46 j.' veldarbeidster, Biervliet, de Of ficier van Justitie niet ontvan kelijk verklaard. SPORT. KORFBAL. Aardenburg. In de ge houden Algemeene Vergadering van de Korlbalclub „A. K. C. werd de houding besproken te- fenover den Zeeuwschen Korf- albond. Algemeen laakte men de houding van de Z. K B. be stuursleden, die, hoewel ontslag gevraagd te hebben, toch in functie blijven tot hun opvolger is gekozen, niet eens de door A. K. C. verzonden brieven be antwoorden. Treurig noemde de vergadering de wantoestanden in den Z. K. B. waarop men eenparig spijt betoonde tot den bond te zijn toegetreden, die in geenen deele de belangen der clubs behartigt. Hoewel de ,A,

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2