Gemengd Nieuws liinnenland. Rechtzaken. exploitatie van kali-beddingen en bosschen in Duitschland. Vrijdagmiddag hebben in een der lokalen van de Sociëteit St. Joris te Middelburg gehouden bijeenkomst een veertigtal ver tegenwoordigers van verschillen de besturen, nijverheid, handel enz. in Zeeland zich geconsti tueerd als commissie, met de bedoeling, de heer Mr. J. Dijck- meester bij zijn altreden als commissaris der Koningin in Zeeland op 1 Mei 1921 een Provinciaal huldeblijk aan te bieden. Binnen kort zal de ge legenheid tot deelneming voor alle Zeeuwen worden openge steld. Breskens, Vrijdagavond hield de Vereeniging „Volks onderwijs" een Ouderavond in de School op de Nieuwesluis. Na opening door den Voor zitter zette het Hoofd der school, de heer Moerdijk, het nut van deze bijeenkomst uiteen. Hij schetste het doel van de op voeding van het kind en wees er daarbij op, dat er ernstig naar gestreefd dient te worden om de samenwerking tusschen school en huis zoo innig moge lijk te doen zijn. DeheerGeel- hoedt vulde dit nog nader aan. Ter afwisseling werden door de muziekclub van den heer J. van Luijk tal van muziekstukjes ten beste gegeven, terwijl eenige heeren den avond verder hielpen opvroolijken met enkele voor drachten. De ouders gingen, reeds laat, voldaan naar huis Moge de band tusschen school 511 ouders door deze bijeenkomst weer wat vaster zijn geworden. Zaterdagavond hield het Ziekenfonds alhier, onder Voor zitterschap van den heer J. M. H van de-Saude haar jaarlijk- sche vergadering, welke door een zeventigtal leden werd bij gewoond. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden 135 bedroeg. De kas der Vereeniging is vooruitgegaan met een bedrag van ƒ238 85, zoodat het totale bedrag op 1 Januari 1921 2000.50 bedroeg. Da aftredende bestuursleden W. Versluijs, J. J. Hoogstad, Jac. Keijmel en W. Woittiez werden met bijna algemeene stemmen herkozen. De contributie bleef bepaald als in 1920 op 15 cent per week, met drie maanden vrij. Besloten werd om ingezetenen, die hun 40ste jaar nog niet heb ben bereikt, nog in de gelegen heid te stellen lid te worden, waarvan zij dan vóór einde Maart opgave moeten doen bij den Secretaris der Vereeniging, na dien datum kunnen alleen leden worden aangenomen die niet ouder zijn dan 30 jaar. Vreem delingen die zich alhier komen vestigen zullen kunnen aangeno men worden tot hun 35e jaar, mits zij in hun vorige woonplaats reeds lid waren van een der gelijke Vereeniging. Door den Vice-Voorzitter P. C. Roest werd dit punt zeer duidelijk uiteengezet, waarop hij zelfs de ouders aanmoedigde, om hun jongens toch lid te laten worden, daar het hun eigen belang was, immers zoo zeide hij o.a. wanneer een kind ziek wordt, komt men meestal weer de hulp van de ouders inroepen. Dit werd dan ook door zeer velen erkend. Een voorstel van een lid om de uitkeering met 25 cent per dag te verhoogen werd verwor-, pen, zoo ook een voorstel om de contributie op 10 cent terug te brengen, zoodat de uitkeering blijft bepaald op 1.per werkdag. Drie nieuwe leden werden reeds aangenomen. Nadat door een lid nog een woord van dank werd gebracht aan den Secretaris, de heer D. A. Crince, voor de vele en moeielijke werkzaamheden, over het afgeloopen jaar, welke hij zoo uitstekend had uitgevoerd, sloot Je Voorzitter onder dank. zegging de vergadering. De nog niet gecontroleerde volkstelling wijst aan voor Bres kens: 1212 mannen en 1235 vrouwen, totaal 2447 of 13 meer dan het vorig jaar. Zaterdagavond had in het Café van den heer S. M. de Vuijst een bijeenkomst plaats van de schippers, uitgaande van de Visscherijschool alhier. Het doel van deze bijeenkomst was uitlegging te geven van de jnet 1 Juli a.s. in werking treden de gewijzigde Schipperswet, waarin bepaald wordt dat alle Zeevisschers' voorzien moeten zijn van een door het Rijk uit te geven diploma voor Schip- pers-stuurman. Door den Directeur der school werd op duidelijke wijze uiteen gezet, dat voor hen, die voor 1 Jan. 1921 als schipper of stuur man hebben gevaren, minimum- eischen worden gesteld om in het bezit van bovenbedoeld diploma ts komen. Met 1 Febr. zullen de cursus sen beginnen, en wel 2 avonden per week, iederen avond l1/, uur. Met 1 Maart hoopt men voor het examen klaar te zijn. Een 70-tal schippers woonden deze vergadering bij. Groede. Zaterdag had alhier een ongeluk plaats aan de Vlas fabriek de Zeeuwsche Vlashan del. De 13-jarige zoon van R. moest een boodschap brengen voor zijn vader aldaar, toen hij door een dichtslaande deur, ten gevolge der stofzuigers, naar binnen werd gedrongen, zoodat hij in aanraking kwam met een zwingelmolen en hierdoor gegre pen werd. Hij bekwam zoodanige kneuzingen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Met ingang van 5 Februari is herbenoemd tot Burgemeester onzer gemeente en Nieuwvliet, de heer J. M. van Oostrom Soede. Schoondijke. De heer J. Scheltus is met ingang van 5 Febr. herbenoemd tot Burge meester onzer gemeente. SohoondijkeIn de Zater dag gehouden vergadering van de Vereeniging tot verzekering van geldelijke uitkeering bij ver lies van varkens, welke zeer druk bezocht was, werden de Heeren J. Cransberg en J. v. Lare als Bestuursleden herkozen en ge kozen de Heer F. Verhage ii: de plaats van J. Ie Grand die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Het1 aantal leden nam toe met 23, verminderde met 9. Het aan tal varkens verzekerd is 292. Het kapitaal steeg van f2468,095 tot f2837,215. Uitgekeerd werd f 330,65. De contributie werd bepaald op f 2,40 per varken en per jaar. Het inleggeld bedraagt t 5. Het Bestuur bepaalt maandelijks het uit te keeren bedrag p. K.G. Biervliet. Omtrent den brand op de hofstede van den land bouwer Fassaert alhier, kunnen wij nog mededeelen dat vijf paarden, n.l. 2 twee-jaarsche en 3 jaarlingen, alsmede 2 kalvers en 1 rund in de vlammen om kwamen. Een groote hoeveelheid tarwe ging mede verloren. De hoeve was dezer dagen onderhands verkocht, en, hoewel laag, verzekerd. Bij het blusschingswerk ge raakte de spuit van Biervliet onklaar, zoodat de hulp van de IJzendijksche spuit werd in geroepen, welke terstond met voldoende materiaal verscheen, wat van de spuit van Biervliet niet gezegd kon worden. Het is de derde maal dat deze hoeve is afgebrand. In 1886, toen zij bewoond werd door den heer Claes; in 1894, bewoond door den heer de Smet, en nu, 1921, bewoond door den heer Fassaert. 't Is te hopen voor den nieu wen eigenaar, dat de derde maal, de laatste maal is geweest. Cadzand. Donderdagavond kwam de Chr. Meisjesvereeni- ging alhier in de Consistorie kamer bijeen om met hare be gunstigers het 25-jarig bestaan harer Vereeniging te" vieren. Het gebouw was rijk versierd. Ds de Ru)' sprak een inleidend woord, en herdacht den oprich ter, wijlen Ds Breen. Verschillende verzen werden gelezen en gezongen. Het was een gezellig samenzijn. Mej. W. Vermeulen, welke 25 jaren onaf gebroken lid der Vereeniging was werd namens hare medeleden een cadeautje aangeboden. Na op eenige versnaperingen te zijn onthaald, ging men, zeer voldaan huiswaarts. Nieuwvliet. Vrijdagavond had in het schoolgebouw alhier in een der lokalen de gewone jaarlijksche rekening plaats van de Varkens-Assurantie „Helpt Elkander". De Voorzitter, de heer Hardon, opende de Vergadering. Door den Secretaris-Penning meester werd rekening en ver antwoording uitgebracht. Een batig saldo van 1200 37 bleek in kas te zijn. De vereeniging telt thans 59 leden, hetgeen voor onze kleine gemeente noemens waard is. Door den dood ontviel ons het vorig jaar het Bestuurslid de heer Iz. Faas. Deze ledige plaats werd aangevuld door diens zoon den heer Ch. Faas. De aftredende heeren A. Ver sprille en C. Rookus, wenschten niet meer in aanmerking te komen. I11 hun plaats werden benoemd de heeren Joz. Lucieer en Iz. Naaije. De Voorzitter wenschté hun geluk met hunne benoeming en dankte de beide aftredenden voor hunne prestaties, die zij gedurende vele jaren aan de Vereeniging bewezen hadden. Sluis. Verplaatst ingaande 1 Febr. alsnog: de kommies J. Stuit van hier en F. Buiter van Biervliet, beiden naar Rotterdam. Ooatburg. Maandagavond gaf het meisjeskoor onder leiding van Ds. E. J. van Ruijtenberg eene uitvoering in het Beursge bouw voor een zeer talrijk aan- dachtig publiek. Ongetwijfeld werden de verschillende num mers ouder de goede leiding magnifique gezongen en gaven dan ook een goed harmonisch geheel, terwijl de nuances goed werden in acht genomen. De nummers werden meesterlijk begeleid door den pianist Cor. Schijve, die ten slotte zijn vaar- digheid in het pianospel toonde door het geven van enkele solo's. Aangenaam was het program ma afgewisseld door solo's van de violiste Mej. Betsy Dhondt en solo's ran Mevr. Ruijtenberg- de Zwaan. Olschoon de sopraan soliste in de hooge tonen wel eens wat onzuiver zong heeft zij de bloemenhulde met Mej Dhondt wel verdiend. Aardenburg, De heer Versluijs uit Serooskerke hield ook alhier eene interessante lezing over geitenfokkerij. Een 35-tal leden traden inmiddels toe. School- en Kerknieuws. Water land kerkje. Be noemd met twee van de drie stemmen tot President-Kerk voogd der Ned. Herv. Kerk al hier, de heer W. A. van der Hooft, in de plaats van den heer D. Versprille, die wegens hoo- gen leeftijd heeft bedankt. BreskensVoor de vacature Mej. Steijn, aan de O. L. S 1 hebben zich 8 vrouwelijke en 7 mannelijke sollicitanten aange meld. POSTERIJEN. Met ingang van 1 Februari a.s. wordt de gelegenheid open gesteld aangeteekende stukken, alsmede brieven, doosjes en postpakketten met aangegeven waarde bestemd voor Ned. In- dië te doen opnemen in brieven malen welke per Mij Nederland worden vervoerd per scheeps- brandkast. Hiervoor wordt be taald een extra recht van 15 cent per 20 gram, te verant woorden door brandkastzegels. Deze zullen ter waarde van f 0.15, f 0.60, f 0.75, t 1.50,f2.25, f 4.50 en f7.50 aan de kantoren worden verkrijgbaar gesteld. SPORT. Groede. Zondag j.l. had alhier een voetbalmatch plaats, tusschen de voetbalvereeningen ,H. O. V." uit Breskens en „Z - VI. S" uit Groede. 't Slot was dat Breskens won met 30. Aardenburg. Door de Aar- denburgsche Korfbalclub „A.K. C." en de Aardenburgsche voet balclub „A.V.V." is besloten eind Februari een gecombineerde jaar vergadering te houden. Het pro gramma zal vermelden jaarver slagen, zoowel op administratief, technisch als op financiëel ge bied, benevens verschillende verkiezingen wegens periodieke aftredingen. Ten einde het geheel wat aantrekkelijker te maken zal het programma afgewisseld worden door voordrachten. Een ieder, die belang stelt in het Aardenburgsche sportleven en weten wil hoe in die vereenigin- gen gewerkt wordt bezoeke deze jaarvergadeiing. Zondag 30 Januari a.s. speelt de A. V. V. op het veld in ons eigen dorp een match te gen Rust Roest uit Brugge. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 21 Jan. De volgende zaken werden behandeld H. I., 26 j., werkman te Mid delburg (B.), werd beklaagd dat hij op 3 Dec j.l. te Sluis op het erf van B. uit een paarden stal heeft weggenomen een ga reel, riemen, strengen en een compleet hoofdstel. Eisch 4 maanden gev. straf. J. B. d. II., 44 j., arbeider te Zuidzande, S. S., 42 j., id. te Zuidzande, J. C. d. H., 20 j., landbouwersknecht, te Groede, werden beklaagd dat zij op 28 Nov. j.l. te Zuidzande te samen en in vereeniging J. V. hebben mishandeld door hem te slaan, te schoppen en te stompen te gen gelaat, lichaam en beenen. Eisch ieder 10 of 10 d. h. J. v. d. W., 20 j., werkman tï Groede, werd ten laste gelegd, dat hij op 29 Nov. j.l. aldaar opzettelijk een schop heeft ge draaid door een braakntachine en deze aldus opzettelijk heeft beschadigd, welke machine toe behoorde aan A. C. aldaar. Eisch vrijspraak. M. L. S., 46 j., veldarbeidster te Biervliet, werd beklaagd dat zij op 18 Dec. j.l. aldaar op zettelijk J. B. R., rijksveldwach ter en den gemeente-veldwach ter J. d. R., in hunne tegen woordigheid mondeling heeft beleedigd. Eisch 10 of 10 d. hecht. DE VALSCHE RIJKSDAALDERBONS. De correspondent van „De Courant geeft een uitvoerig ver slag van de arrestatie der ver vaardigers van valsche zilver bons. Waaraan wij het volgende ontleenen De Rotterdamsche recherche heeft Zondagmorgen, na op drie plaatsen in de stad huiszoeking te hebben verricht, de drukkerijen ontdekt, waar de valsche zilver bons van f 2.50, die den laat- sten tijd in omloop zijn gebracht, vervaardigd werden. Het zijn drukkerijen Boekhorststraat 28 en 30, de steendrukkerij in de Vijverholdwarsstraat en het pak huis Panierstraat 27. Toen de vorige maand in de trams herhaaldelijk prachtig na gemaakte zilverbons van f 2.50 werden uitgegeven, wendde de Rotterdamsche recherche zich tot het agentschap van financiën te Amsterdam, tengevolge waar van waarschuwende teekeningen in de bladen verschenen met vermelding van de afwijkingen, die de nagemaakte zilverbons vertaonden. Intusschen bereikten deze waarschuwingen óók de vervaardigers der valsche zil verbons, zoodat deze in staat waren een verbetere uitgave te -doen verschijnen. Naar thans gebleken is, was de verande ring gemakkelijk op den steen aan te brenhen. Zaterdagmiddag ontving de sigarenwinkelier Swegman op den Binnenweg van een als heer gekleed kooper een zilverbon, die ietwat vettig aanvoelde. oorztehtig geworden door de waarschuwingen in de bladen riep hij, nadat de klant vertrok ken was, een politieagent, die den man onmiddellijk arresteer de en naar het bureau Witte de Witstraat bracht, alwaar bleek, dat de zilverbon valsch was. De arrestant bleek te zijn de steendrukker W. M. F. uit de Boekhorststraat. De man werd gefouilleerd en onder zijn jas vond men nog 32 valsche zilver bons. Voor zijn fouilleering had hij nog kans gezien een pakket van 30 bons weg te werpen. Dit pakket werd later in het wachtlokaal teruggevonden. Al deze zilverbons behooren tot de verbeterde uitgaaf en toonen afw'VVan a"e C'C aan£e£even I ijdens het onderzoek bleek nog, dat F", denzelfden morgen in verschillende winkels choco lade had gekocht, waarbij hij steeds met een valschen zilver bon had betaald. Er werd eerst huiszoeking gedaan in de steendrukkerij Boekhorststraat 28 en 30. Daar vond men in een lessenaar een beurs, inhoudende 6 valsche zil verbons benevens een steen voor het afdrukken, die met wit pa pier was afgedekt. Hedenmorgen werd F. ge hoord en bekende hij de zilver bons te hebben gedrukt Per auto werd hij naar de Boek horststraat gebracht om tegen woordig te zijn bij de huiszoe king ,n de steendrukkerij. Daar men uit zijn uitlatingen kon opmaken, dat hij een mede plichtige in deze zaak had, nam men die ook mee naar het pak huis Banierstraat 27. Daar vond men vijf vellen zilverbons, die zoo van de pers kwamen en nog niet gescheiden waren. Er bevonden zich zestig op ieder vel. Ook vond men hier de gra- vuursteenen, waarin het origineel is gegraveerd. Deze steenen werden met de afdrukken in be- siag genomen. V ervolgens had huiszoeking plaats in de steendrukkerij Vij verhofdwarsstraat altyaar werden gevonden zeven afdruksteenen met een capaciteit van veertien bons per steen. Bovendien vond men achter een karton een zoo- genaamden overdruksteen, waar op de volledige zilverbon, zoo-

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2