Binnenland. Rechtzaken. Gemengd Nieuws :omen ook wel eens weken dat r minder geplakt zijn en regel s, dat de premiên tot den laat- ten cent den verzekerden ten joede komen. ïjiindboiiw. B. V. G Dinsdag hield in de Prins van franje te Goes, de B. V. G. Bond van Vereenigingen Oud- eerlingen L. W. C.), jaarver- jadering onder Voorzitterschap an den heer J. Bom van Waar- Ie. Aanwezig waren 16 ver enigingen met plm. 70 personen. Onder de aanwezigen zagen vij ook jhr. van Vredenburgh, Jud-voorzitter Z. L. M. De Voorzitter sprak een kort (welkomstwoord. De Secretaris, Ie heer W. de Buck vanSeroos- lerke las de notulen en bracht laarna jaarverslag uit. Uit dit 'erslag bleek dat de Bond weer vas gegroeid en ook dat er met jnergie was gewerkt. Het leden- al klom tot bij de 600, drie vereenigingen sloten aan. Ook le aangesloten vereenigingen verkten met lust. Proefvelden, :ursussen, excursies en lezingen verden gehouden, op de ver- raderingen worden de vragen 'an den dag besproken. Penningm G. van der Linde van Cor.t- rene doet rekening en verant woording van de financiën, er vas ontvangen ƒ781.60' 2, uit geven 522.58*/2, saldo 259.02. Je commissie, de heeren Ca- >elle en Balkenende zagen de ekening na, en rapporteerden, inder dank voor het accuraat jeheer, tot goedkeuring. Met >ijna alg. st. werden als Bonds- lestuurders herkozen de heeren N. A. de Vreeze te Dreischor ;n J. G. van der Linde te Cort- rene. De contributie voor 1921 Wordt bepaald op ƒ0.40 per langesloten lid. Besloten werdt le zomervergadering te houden e Kruiningen in de maand Juni. Iet lezen van goede vaklectuur vordt besproken en aanbevolen. Jaarna wordt de morgen-ver- 'adering gesloten. De middag-vergadering begon im half twee. De zaal was tamp vol. Verschillende autdri* eiten waren weer aanwezig. Mr P. Dieleinan, Voorz. der N. L. M. was de eerste spreker. Jnderwerp „Organisatie inden landbouw een eisch des tijds". Van de hand der geschiedenis egt spreker, kunnen wij con- tateeren, dat ebbe en vloed teeds elkander hebben afgewis- eld in den Landbouw. Na oor- og;n kwam er inzinking. Ook iu hebb-n we anders niet te vachten. Op den bloei der laat- te jaren zal weer wel malaise omen, deze is reeds zeer goed nerkbaar. De landbouw is een lud bedrijf en toch is de orga- lisatie van den landbouw maar •an later tijd, deze is begonnen n Ierland en is tegenwoordig .lgemeen. Gelukkig, waot in de .omende jaren zal het vereeni- dngsleven hard noodig zijn. Dit 'mdat er gevaren dreigen, maar >ok, omdat alles wat geen andbouwer is, ook is georgani- eerd. Op den grootsten oorlog .lier tijden, zal ook weer den >oeren8tand een harden dobber rijgen, daarom zal niet de plijtzwam mogen werkzaam zijn, naar bloeien moet de eendracht, den kan met veel meer kans >p succes, samen, dan -wel in- luvidueel, de voor den boeren- tand gevaarlijke dingen, die in le a.s. magere jaren komen zul- en, bestrijden en of geheel of ;edeeltelijk afwenden. Daarom, 'rganiseeren is Uw belang, steunt iw vereeniging trouw. Ken zwak- en landbouwsland is slecht voor le geheele Maatschappij. Daarna trad op de heer Jou- tra, adj.Rijkslandbouwconsulent, Jnderwerp Erfelijkheid in ver- land met plantenveredeling en /eefokkerij. De bruto-opbrengst an het bedrijf moet vergroot egt spr. Dit kan gedeeltelijk worden bereikt door steeds van het beste te gebruiken, bij de vaststelling van Uw gewassen en Uw vee, goed zaaizaad en goed fokmateriaal. De erfelijkheid speelt daarbij een groote rol. Wetenschappelijk met de leer van den Duitscher Mendol, wordt het toegelicht. Ook de practijk bewijst dat duidelijk, gewas en keuringen en stamboekhouding worden daarom aanbevolen. Uit de beide redevoeringen hebben wij maar enkele grepen kunnen weergeven. Beide spre kers werden onder applaus, dank door den Voorz. gebracht. Daarna werd de vergadering gesloten. ONZE GEZANT BIJ DEN H. STOEL. Naar het „Centrum" verneemt, zal als opvolger van jhr. Van Nispen tot Sevenaer tot Neder- landsch gezant bij de H. Stoel worden benoemd jhr. F. E. M. H. Michiels van Verduynen, gezantschapsraad te Londen. De heer Michiels van Verduy nen was vroeger gezantschaps secretaris te Rome. Breskens. De aannemer R. alhier is sedert Maandag voortvluchtig, na zeer veel in gezetenen, neringdoenden, te hebben opgelicht. Bief vliet. Hedenmorgen om streeks 7 uur ontstond, door het omvallen van een stallantaarn brand in de schuur van den land bouwer Jos. Faessaert. In een oogwenk stond de schuur met stal in lichte laaie. Aan blus- schen viel niet te denken. De schuur brandde geheel af. Vier paarden en een rund kwamen mede in de vlammen om. Zuidxando. Er schijnt een nieuw licht te zijn opgegaan in den moord van de familie Per- rels. Twee verdachte personen zijn te Brugge aangehouden. OostburgDe slagers heb ben den prijs van het rund- vleesch met twintig cent per K.G. verminderd. Dinsdag ontlastte zich over deze gemeente een hevige storm met onweder en hagelbuien. Behoudens enkele kleine vernie lingen werd veel schade aange richt bij den landbouwer Buijsse van wiens nieuw gebouwde schuur een gedeelte van het dak werd stukgeslagen. Een duizend tal pannen werden ver brijzeld. De hagelsteenen lagen op hoopen tegen muren en schuttingen. De bui duurde slechts eenige minuten, maar was bui tengewoon hevig. Tot gemeente veldwachter te Sas van Gent is benoemd D. F. Ferket, maréchaussée alhier. De Mariavereeniging hield hare jaarlijksche feestvergade- ring. Een 15-tal jonge dames voerde tooneelstukjes op, waar van „Het Koffiepraatje" bijzon der goed in den smaak viel. In de zaal van de kin deren Risseeuw hield dhr. Ver- sluijs van Serooskerke eene le zing voor de Geitenfokvereeni- ging. Op zeer duidelijke wijze werd het nut der Stamboekhou ding uiteengezet. Aan het slot der lezing werd een mooie collectie lichtbeelden getoond. De spreker werd met onverdeel de aandacht gevolg door onge veer 125 persoonen, waaronder vele vrouwen. Oadxand. Tot arbeider op den Provincialen weg tusschen West en Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren is benoemd onze dorps genoot J. In Gasse. Sluis. Verplaatst, ingaande 16 Januari, zijn: G. de Waard kom mies 2e kl. van IJzendijke naar Rotterdam ingaande 1 Februari B. Vruk, kommies 3e kl. van Amsterdam naar SluisJ. Th. Steentjes, komm. 3e kl van Aar denburg naar Amsterdam P. Geense, komm. 3e kl. Van Sluis naar Amsterdam. Tengevolge der hevige storm, is het dak van de schuur van den landbouwer B. alhier ingewaaid. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Nadat enkele jongens eeni- gen tijd geleden tot de ontdek king kwamen, dat in een sloot bij Houcke granaten lagen, die door de Duitschers op hun te rugtocht daarin waren gewor pen, gingen ze geregeld ter visscherij achter dit gevaarlijk goedje. De granaten worden door een schooljongen ontladen en dan verkocht, waarna ze op een schoorsteenmantel komen te prij ken door het aankoopen wor den de jongens in hun kwaad gestijfd. Toen de politie met dit gevaarlijk spel in kennis werd gesteld, werden al spoedig twee granaten in beslag genomen. Schoondijke. Tijdens het noodweer van Dinsdag sloeg de bliksem nabij onze gemeente op een telegraafdraad, die op twee plaatsen brak. SPORT. VOETBALLEN. Sluis. In den te Brugge gespeelden wedstrijd van Trap Door (Sluis) tegen Rust Roest (Brugge) verloor Sluis met 42. IJxendijkePrinses Juliana alhier ontving Wilhelmina uit Axel. Juliana, die met 1—0 won, had alles te danken aan backs en keeper, anders hadden ze ongetwijfeld verloren. De scheids rechter C. de Goege voldeed tamelijk goed. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 23 Jan. 1921. Breskens v 9>/a u ds J. A. Raams. n 1.30 u Zondagschool. n 5l/2udsv. Griethuijsen Groede v 9'/2 u ds v. Griethuijsen H. 'Avondmaal. Hoofdpl. n2 u ds J. A. Raams. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. P. van Heest. Woensdag 26 Jan. n.m. 7 u ds J. P. van Heest, Bijbellezing. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 18 Jan. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 9.85f 13.90. id. (klein.) 8.95f 9.60. Aangevoerd 115000 stuks. Oostburg, 19 Jan. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer matig. Tarwe 122.f24, Gerst f 18— f 19., Bruine Boonen f 1720. Erwten f 19.f21. Aangevoerd 21035 eieren. Boter van f2.64 tot f2.94 per K.G. Hoogwatergetij Breskens. DAGE N. vm. nam Zaterdag 22 Jan. 11.41 12.05 Zondag 23 12.03 12.27 Maandag 24 12.55 1.19 Dinsdag 25 1.43 2.07 Volle Maan Zondag 23 Jan. nam. 11.27. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 21 Jan. Uitspraak wegens Verduistering: M. S., 20 j., landbouwersknecht, vrijspraak. MishandelingC. D., 24 j., arbeider, IJz^idijke, ƒ15 of 15 d. hecht., E. d. C., 36 j., arbei der, Sluis, ƒ15 of 15 d. h. Wederspannigheid E. M. B., 49 j., landbouwer te Watervliet, 25 of 25 d. h. Verboden vervoer: J. L., 53 j., veldarbeider, Sluis, 1 of 1 d. hecht. Veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld: W. S. D., 61 j., metselaar en aannemer te Oostburg, 14 d. hechtenis, voorw proeftijd één jaar. Verwezen naar de terecht zitting met last tot gevangen houding, P. B. V., 24 j., gede tineerd te Middelburg, beklaagd van di'-fstal te Biet vliet. I n<;c/:oii<len. Geachte Redacteur 1 Gelieve onderstaande in uw blad te plaatsen ten einde rei zigers die vanaf Oostburg per fiets over Zuidzande naar Sluis willen rijden, te waarschuwen voor het gevaar dat ze te Zuid zande loopen Zaterdag 15 Januari 1.1. kom ik uit genoemde richting per fiets Zuidzande binnen en rijd aan de herberg van Bril links aft Ik moest bij den slager Gar- deijn zijn en reed dat eindje weg op het klinkerstraatje, ik neem wel eens een paar pillen van „van Aken" en dan is het zeer gevaarlijk om in Zuidzande op de keibestrating te fietsen. Toen ik pas bij Gardeijn binnen was verscheen daar de veldwachter met boek en potlood. Dat is in zulke handen nooit erg vertrouwd. Hij vroeg mij mijn naam en voornaam en omdat hij zoo nieuwsgierig was vroeg ik waarvoor dat noodig was. Hij vertelde mij dat hij mij verbaliseerde omdat ik op de „kleine steentjes" (Isaak van den Dam) had gereden. Ik heb hem dan ook alle vragen beant woord, er bijvoegende dat ik ook gevaccineerd was, doch dat scheen niet noodig te zijn. Enfin, die man deed wat hem gelast is. Hij vroeg mij of ik de waar schuwingsborden niet had gezien en op mij i ontkennend antwoord scheen hij wel eenigzins ver wonderd. Ik ben toen terugge gaan en heb stilgestaan bij de herberg van Bril om het bord te lezen. Nu begreep ik niet waarom de veldwachter verwon dert was. Er staal daar geen waarschuwing dus ik heb het niet kunnen zien. Als men de weg van Oostburg afkomt naar Sluis, blijft men -f- 30 meter van het bord aan de overzijde van de Mariaweg. Nu wordt ieder Nederlander wel geacht de Wet te kennen doch men kan toch niet verlangen dat een vreemdeling de gemeente-veror dening van Zuidzande kent. Ik heb dat bord aan den hoek „Mariaweg" gelezen. Er slaat op: Verboden, rijwielen en mo torrijtuigen Niets meer of min der. Uit mijne kennismaking met den veldwachter begreep ik dat het verbod op het klin kerpad doelde en niet op de stoepen en onder de heiningen zooals onwelwillenden bezoekers daaruit allicht zouden lezen. Nu moet ik zeggen dat een verbod om met fietsen op het klinkerstraatje te rijden een zeer goede verordening is want door onbesuisde wielrijders ontstaat er gevaar voor voetgangers en bewoners van de huizen langs het straatje. Aangezien echter in alle dorpen naast Je keiweg wordt gereden, doet men zulks in Zuidzande ook. Komt men van Sluis, Cadzand of Nieuw- vliet dan is men in staat de waarschuwingsborden te bestu- deeren. Van Oostburg komende is dat "niet mogelijk en daarom meen ik, dat in dit geval de veldwachter of zijn baas het recht niet hebben vreemdelingen zonder waarschuwing in die val te laten rijden. Hebben zij wel recht dan is het toch ver van netjes. Met dank voor de plaatsing, Uw Dw, J. LUTE1JN. „3 Koningen", Groede. STORM EN HOOG WATER. Te Nieuwkerk aan den IJssel was de stand van den IJssel Woensdagmorgen nog slechts 2 c.M. beneden noodpeil. De ge- regelden nachtdienst is ingesteld. Van Urk wordt gemeld De hevige, naar het N. W. uitloopende storm heeft het Zui derzeewater te Urk opgestuwd tot 1 87 M. -f- A.P. Het weide land is onder geloopenvier vijfde van het eiland staat blank. Woensdagmorgen vroeg, bij hoog water, is nog een gedeelte van den zeedijk bij Durgerdam weggezakt. De hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Noord- Holland heeft verklaard, dat de dijkverzakking geen reden tot ongerustheid geeft. Gisteren is met het herstel van den dijk begonnen. Tengevolge van de Wester storm zijn te Zwolle eenige stra ten onder water geloopen. De huizen waren alleen per roeiboot te bereiken. Omtrent de overstrooming in het Noorden van de provincie Utrecht meldt het U. IJ. De overstrooming strekt zich uit over de Gooische Meent tot Huize Groeneveld bij Baarn, en voorts is het water langs Baarn doorgedrongen tot Soest en Soestdijk. Wanneer men spoort van Amersfoort naar Hilversum, ziet men de landen rechts van de lijn geheel blank staan, terwijl ook links enkele vakken geheel overstroomd zijn, zoodat men het water ziet doordringen tot den voet van den bekenden Naald bij Soestdijk. In dit ge bied liggen weinig huizen en de woningen die er zijn, liggen op hoogten, zoodat zij tot nog toe van water gevrijwaard zijn. In- feressant is het schouwspel van den Eemnesserweg af, waar men, zoo ver het oog reikt, niets dan water ziet, behoudens enkele plekken, die aanduiden de plaats van den Eemdijk. Deze dijk .namelijk houdt het water tegen en beschermt daar mede den geheelen Bunschoter polder. Men zal zich herinneren, dat de ramp van 5 jaar geleden zoo'n ernstig karakter droeg, doordat deze dijk was doorge broken. Te Eemnes-Buiten lig gen enkele huisjes onder water, en de kerk van Eemnes-Binnen wordt ook door water omspoeld. De kade langs den Eemnes serweg wordt versterkt. VERVOER VAN PAARDEN. Van 17 paarden, die Maandag te Utrecht in een wagon waren geladen, bleken bij aankomst te Meppel zes te zijn gestikt, terwijl vier zoodanig waren ge wond, dat zij onmiddellijk moes ten worden afgemaakt. SLAPTE. Wegens voortdurende slapte zal in de weverijen der firma W. Kan te Oldenzaal voorloopig tot slechts Donderdagsmiddags dus 3'/j dag per week worden gewerkt.

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2