Plaatselijk Nieuws. Morts BoricMa Hulp aan Oostenrijk. Gemengd Nieuws Rechtzaken. zichzelf dekt, en meenden, dat het behalen van winst in ieder feval uitgesloten behoort te zijn. let deze bepalingen konden de meeste leden zich echter niet vereenigen en zij verklaarden zich bereid hun medewerking te verleenen tot verbetering van de rekening van dit bedrijf. De in uitzicht gestelde tariefsverhoo- ging en voorgeslagen afschaffing van den postvrijdom, konden evenwel geen algemeenen bijval bij hen oogsten. Vooreerst werd de vraag gedaan, of het huidige tekort niet in hoofdzaak, althans voor een zeer groot gedeelte, het gevolg is van nevendiensten, (uitvoering van verschillende wetten\ die aan de post zijn opgedragen en waarvoor geene of geene genoegzame betaling plaats heeft. Door verschillende leden werd vermindering der stukkenverzending gevreesd. Vooral tegen verhooging van het briefkaartenport bleken en kele leden gekant. Men achtte het voorts bedenkelijk, dat de porti voortaan bij Kon. Besluit zullen worden vastgesteld, zij het ook, dat er maxima zijn. Vele leden achtten afschaffing van den portvrijdom niet gewenscht, an deren deelden hun bezwaren niet. Mocht de voorgestelde afschaf fing haar beslag krijgen, dan hoopte men, dat een regeling zal worden getroffen, die tot zoo min mogelijk bureaucratischen omslag aanleiding zal geven. Voorts beval men zoo ruim mogelijke invoering van fran keering bij abonnement aan. De Engelsche en Fransche vertegenwoordigers te Parijs be spreken thans het voorgestelde crediet tot steun van de Oosten- rijksche regeering. Door de En gelsche vertegenwoordigers voor Oostenrijksche zaken van de commissie voor herstel is voor gesteld, dat de geallieerden een crediet zouden verleenen van 250 millioen dollar aan Oosten rijk, verdeeld over vijf jaren. De voorschottten, die reeds voor namelijk door Engeland en Ame rika zijn verstrekt, zijn gegeven als bijstand in grootsten i ood. Het nieuwe voorgestelde crediet heeft niet enkel ten doel hulp te verleenen, doch stelt de re geering in het bezit van de mid delen om zich te handhaven en tevens de landbouwende indus trie te herstellen. Het plan zou noodzakelijk ma ken en dit heeft de Oosten rijksche regeering reeds aan vaard dat de geallieerden controle zullen uitoefenen en dat de uitgaven sterk zullen worden besnoeid. De bladen melden, dat het voorstel, gedaan door de Brit- sche vertegenwoordigers in de Oostenrijksche afdeeling der commissie voor schadeloosstel lingen, dat de geallieerden een crediet van 250 millioen dollar aan Oostenrijk zouden verleenen, geschied is in antwoord op ver klaring der Oostenrijksche re geering aan de geallieerden. Zij zegt daarin, dat zij aan het einde harer hulpbronnen is, en dat zij 15 Januari zal moeten aftreden, tenzij eenige tastbare hulp van de Entente of van elders wordt verstrekt. Er is rechtstreeks 'n beroep gedaan op de Britsche regeering, maar in Londen geeft men de meening te kennen dat de ernstige toestand van Oos tenrijk een zaak is, die de En tente in haar geheel aangaat. Tjandbouw. Naar men ons meldt, zal de B. V. G. (Bond van Vereenigin- gen L. W. C.) volgende week Dinsdag in de Prins van Oranje te Goes, haar jaarvergadering houden. De morgenvergadering, voor huishoudelijke zaken, zal aanvangen half elf ure en de middagvergadering zal half twee ure beginnen. In de middagvergadering zul len sprekenten eerste Nlr P. Dieleman, Voorzitter der Z. L. M over „Organisatie een eisch des tijds" en ten tweede de heer A. H. Joustra, Adj. Rijksland- bouwconsulent, over: .Erfelijk heid in verband met Planten veredeling en Veefokkerij. Men verwacht voor deze actueele onderwerpen veel belangstelling. Op de morgenvergadering zullen verslagen geleverd wor den en verkiezing worden ge houden voor het Bestuur, wegens perodieke aftreding van de hee- ren W. A. de Vrieze te Drei- schor en J. H. Hage te Scher- penisse. Breskens. Bij Kon. besluit is benoemd tot Voorzitter van het Bestuur der Waterkeering Oud- en Jong Breskens, de heer I. Risseeuw, alhier. Bij de gehouden besteding onderhoud Rijks Groote Wegen in Zeeland is ingeschreven voor het derde perceel door de heeren: L. v. d. Ven, Koudekerke f 6878 F. v. d. Vijver, Groede 6843 La Gasse, Cadzand ,6811 Wandel, Oostburg, 6800 Th. Cambier, Breskens 6683 J. A. v. d. Ven, Vlissingen 6660 Fr. Duijnhouwer, Goes 6320 P. J. v. d. Sande, Breskens 5997 Het onderhoud is voor 1921 1922, terwijl het inschrijvings bedrag voor 'n jaar onderhoud is. Met een toepasselijk woord van Ds J. A. Raams zijn Woens dag alhier vanwege .Breskens Vooruit" geopend de Cursussen voor Knipwerken en Fraaie Handwerken. Eerstgenoemde met 23 en laatstgenoemde met 20 deel neemsters. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 11 Jan. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 15.00f 19.95. id. (klein.) f 11.60—f 13.90. Aangevoerd 68000 stuks. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 15 Jan. 4.36 5.— Zondag 16 5.16 5.40 Maandag 17 6.05 6.29 Dinsdag 18 7.01 7/25 Eerste Kwartier Maandag 17 Jan. v.m. 6.50. DUITSCHE DIENSTBODEN IN NEDERLAND. In den laatsten tijd verhuren vele Duitsche dienstboden zich in ons land. Het blijkt, dat de werkgevers van deze dienstboden, niet-Ne- derlanders, meenen niet verplicht te zijn, premie voor deze ar beidsters te betalen. De aandacht zij er op geves tigd, dat echter deze verplich ting wel bestaat, De werkgever moet zorg dragen, dat deze dienstboden (en in het algemeen al zijn arbeiders) zich aanmelden bij den Raad van Arbeid, op dat zij in het bezit komen van een rentekaart of ander bewijs, waaruit blijkt, dat de werkgever niet verplicht is, premie te beta len. Doet hij dit niet, dan loopt hij gevaar, zich aan over treding der Invaliditeitswet schul dig te maken, zoodat proces verbaal moet volgen, afgezien van de omstandigheid, dat niet temin de verplichting tot premie betaling blijft bestaan. Zijn er enkele van zijn ar beider onwillig om hun rentekaart over te leggen, of zich aan te melden, dan houdt de werkge ver het loon in. Deze bevoegd heid geeft art. 268 I.W., om het den werkgever mogelijk te ma ken, aan zijn verplichtingen, die de I.W. hem oplegt, te voldoen, maar tevens ook te voorkomen dat de werkgever, indien hij zijne verplichtingen niet nakwam, zich zou beroepen op de onwil ligheid van den arbeider. VALSCHE ZILVERBONS. Van politiezijde wordt mede gedeeld, dat in Rotterdam veel valsche biljetten van een rijks daalder in omloop zijn gebracht. Deze biljetten zijn moeilijk van de echte te onderscheiden. Hoe zien ze er dan wel uit er zijn zooveel valsche Red. Br. Crt. DIEVENBENDE Te Oudewetering zijn verschil lende personen in arrest gesteld, als verdacht van inbraak in den Kerstnacht bij den landbouwer B. te Haarlemmermeer. Bij huis zoeking werden verschillende din gen gevonden van andere dief stallen afkomstig. Met de arre statie van deze zeer ongunstig bekend staande personen, alle familieleden, is een goede vaagst gedaan. ONBESTELBAAR. Een lid der redactie van het ,Vad." zond eenigen tijd geleden een brief aan een vriend in den vreemde. Het adres vermeldde nauwkeurig den naam van de straat, waarin zijn hotel lag. Op de' achterzijde van den brief was het adres van den afzender geschreven Parkstraat 25, Den Haag, voor het geval de ge adresseerde vertrokken mocht zijn. Inderdaad bleek dit het geval te zijn, de brief ging dus naar Den Haag terug en werd aan het adres vnn den afzender bezorgd De brief is achtereen volgens aan de bestellers van alle 26 postwijken, waarin Den Haag is verdeeld, medegegeven en na eiken tocht is er op aan- geteekend, dat de afzender on bekend was, ofschoon deze op de achterzijde vermeld stond Toen kwam een chef met een caoutchoustempel en drukte op de achterzijdedus vlak bij het adres van den afzender met vette letters„Wegens onvolle dig adres onbestelbaar". Daarna is er blijkbaar een ambtenaar ten tooneele verschenen, die zag dat het adres van de af zender er wel op stond vermeld en Dinsdag is de brief in den box gelegd. Voor een verzamelaar van post-curiosa een stuk om van te watertandenzegt het blad. WANHOOPSDAAD. Een dame, die eenigen tijd verpleegd was in een zenuwlij derskliniek te Amsterdam, ver miste bij haar vertrek een be drag van f 55. De politie werd in dit zaakje gemoeid en een inspecteur en een rechercheur stelden een onderzoek in. Zoo ondervroegen zij ook de ver pleegster, die de dame tijdens haar verblijf had verpleegd. Deze zeide, dat zij het geld had weggenomen, maar het te rug zou geven. In elk geval i wilde zij het gebeurde aan den geneesheer-directeur mededee- len. Zij ging heen, maar bleef lang weg. Toen de politie in het .gebouw zocht, vond men de verpleegster op den grond l'ggen- haar wanhoop had de ongelukkige uit een flesch kam- ferspiritus gedronken, de eerste de beste vloeistof, die zij kon bemachtigen. Haar toestand is zeer ernstig. EEN .WEGGEBRACHTE" ZEELOGGER. In verband met het verleden jaar op zee verbranden van den zeelogger het hulpstoom „Heini IJ. M. 420." van de Visscherij Maatschappij ,De Dogger," is Woensdagmiddag te IJmuiden gearresteerd een der directeuren. Tevens zijn de schipper wonende te IJmuiden, de machinist en de stoker uit Velseroord in arrest gesteld. DOODGEREDEN. Op den Leidschen Straatweg, even voorbij Oud-Wassenaar, werden Woensdag twee motor rijders door een vrachtauto zoo danig aangereden, dat de dood het gevolg was. De lijken wer den door de Wassenaarsche politie naar het lijkenhuis te Wassenaar vervoerd. DE HAVEN VAN ZEEBRUGGE. Men is er in geslaagd, het laatste schip, de .Thetis", dat de haven van Zeebrugge blok keerde, te verwijderen, zoodat de haven nu weer vrij is. DE MODERNE BLAUWBAARD. De zaak Landru, die den 11 Maart door het gerechtshof van de Seine moest worden behan deld, zal waarschijnlijk tot Sen anderen datum worden uitgesteld, Landru, die van plan is zich voet voor voet te verdedigen en zijn dossier grondig wil kennen, zal een uitstel vragen, oin de 7000 stukken, waaruit hst be staat, te bestudeeren. Deze stukken bevinden zich thans in de griffie van het hof van appèl. Het copiïeren zal eerst na een dag of acht be ginnen, wanneer de datum van het proces definitief is vastge steld. Zij kunnen niet, hoezeer men zich ook haasten moge, aan Landru worden voorgelegd vóór 15 Februari. Na het vernemen van deze tijding heeft de man van Gam- bais zich kwaad gemaakt. „Wat! Vijftien dagen om 7000 stukken te bestudeeren. Ze houden mij voor den gek riep hij uit. Landru heeft Zondagochtend in de Santé een bezoek ontvan gen van mr. Navières du Treuil, secretaris van mr. de Moro Giafferri, die zich thans op Corcica bevindt, maar Donder dag te Parijs wordt verwacht. Dan zullen de verdediger en beklaagde ongetwijfeld op de finitieve wijze de tactiek die ?ij voornemens zijn te volgen, vast stellen. AANGEHOUDEN. Te Maastricht heeft de poli tie een vrouw aangehouden, die te Luik woonde, doch te Maas tricht elke week een zitting hield om meisjes en vrouwen in behandeling te nemen. Tenge volge van het verhoor, werd nog een andere vrouw gearres teerd een deskundige, die het zelfde bedrijf uitoefende. Een groot aantal vrouwen werd reeds als getuige gehoord, die voor beide beklaagden verzwa rende verklaringen aflegden. Een aantal instrumenten zijn door de recherche in beslag genomen. VERLAAGDE PRIJZEN. Tengevolge eener tweede prijs vermindering zijn de broodprijzen te Apeldoorn thans per 800 gr. waterbrood 30 ct. en melkbrood 38 ct. POSTSTAKING te WEENEN. Volgens de laatste berichten is gisternacht om 12 uur de post staking en 24 uur later de sym pathiestaking van telegraaf- en telefoonpersoneel en waarschijn lijk ook van het spoorwegper soneel begonnen. Oostenrijk is van de buitenwereld afgesneden. De opwindig hier is groot, daar de staking niet uitbreekt over looneischen of sociale kwes ties, maar wegens de vijandschap tusschen het socialistisch post- personeel en de christelijk soci alen. Volgens de bladen, strekt de poststaking te Weenen, zich over geheel Oostenrijk uit, EEN CREDIET AAN OOSTENRIJK. De Berlijnsche correspondent van de N. R. Crt. Uit Weenen wordt aan het Berl. Tbl. geseind, dat de Fran sche regeering zich thans bereid heeft verklaard aan Oostenrijk voorloopig een bedrag van 150 tot 200 millioen frank te leenen. De vertegenwoordiger der Fran sche regeering wordt in verband met deze bereidverklaring te Weenen verwacht. Hij heeft vol macht de onderhandelingen te leiden, de leening te sluiten en waarborgen van de Oostenrijk sche regeering te erlangen. Het crediet zal voldoende zijn om Oostenrijk gedurende de cerate 5 a 6 maanden van levensmid delen en kolen te voorzien. Sohool- en Karknluuwa. Ned. Herv. Kerk. Op het viertal te Vlissingen komt o.m. voor Ds. J. A. Raams te Breskens. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 14 Jan. Veroordeeld wegens Mishandeling J. M. O., 19 j werkman, IJzendijke, 25 of 25 d. hecht. BeleedigingM. L., 35 j., te Aardenburg, 10 of 10 d. h. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 16 Jan. 1921. Breskens v 9>/2 uds J. A. Raams. n 1.30 u Zondagschool. n 51li u dsj. A Raams. Groede v 9'/2 u ds v. Griethuijsen Voorbereiding H. Avondmaal. Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds J. A. Raams, van Breskens. Woensdag 19 Jan. n.m. 7 u ds J P. van Heest, Bijbellezing. BRUTALE AANRANDING. Een dame nit Oostel Beers welke vanuit Best per fiets huis waarts keerde, werd op de Oostel Beersche heide door een ongunstig uitziend individu aan gerand en van haar rijwiel ge slingerd. Door hevigen schrik bevangen, gaf het meisje ter stond haar tasch met zilveren beugel, inhoudenden een porte- monnaie met ruim dertig gulden, doch den brutalen aanrander was het blijkbaar ergens anders om te doen. Op haar hulpge schrei kwamen de heeren M. aldaar, die haar even tevoren per fiets gepasseerd waren toe snellen, waarop de laffe aanran der het hazenpad koos. De juf frouw kwam gelukkig met eeni ge lichte kwetsuren aan de handen vrij. De rijkspolitie mocht 't geluk ken nog denzelfden avond den dader, zekeren F. uit Schijndel, te arresteeren. De verdachte heeft een volledige bekentenis afgelegd. VLIEGTUIG VERONGELUKT. Het postvliegtuig D 33, dat gisteren te Berlijn-Johannisthal was opgestegen en op weg naar Brunswijk was, is te 11.30 ten gevolge van den hevigen storm boven het bosch van Weteritz naar omlaag gestort en verplet terd. De bestuurder vond men dood.

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2