ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wcktlfah Overzicht. Prate nor M VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 30e Jaargang Zaterdag 15 Januari 1921 Nummer 2590 Ontmaskerd. 74) Binnenland. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 60 cent Elke regel meer 12 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever TNO,02T BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Het is leest geweest in Holland. Te Amsterdam en Rotterdam stonden de menschen langs de straten geschaard, drongen op tegen de politieafzettingen, in 1 juichende geestdrift. Bevlagde auto's snorden door de straten, bloemen regenden neer van bal- kons en gestrooid door fijne meisjeshanden op den held, die zijn intocht deed. Het was Car pentier, de Fransche grootmees- ter, de held, de wereldkampioen, 1 de groote Wat nooit van gehoord Een i gebrek in uw opvoeding. Gezien heb ik hem ook niet, maar ge- r hoordHet wilde Hoezee- geroep, de woeste ,,vive's", heel dien dollen geestdrift en uitge- i laten blijdschap razen nog in mijn ooren. Het was of een -koning, een keizer zijn intocht deed, of een groot weldoener der menschheid gehuldigd werd door dankbare geredden. Maar het was geen koning en geen keizer en geen weldoener der menschheid ook. Het was Maar wanneer u het niet weet, kunt u het wel iaden. Een cor respondent, schrijvende in Hotel ■de l'Europa te Amsterdam, waar voor de politie maar met moeite de geestdriftige menigte in bedwang hield heeft er aan herinneid, dat toen in datzelfde hotel een kring van winnaars van den Nobelprijs uit alle lan den, alleen kunstenaars en ge leerden en staatslieden, wien een internationaal lichaam de hoog ste onderscheiding had waardig gekeurd, hun feest vierden nie mand van het hotel notitie nam en buiten den wetenschappelijke en kunstwereld ook nauwelijks iemand van de samenkomst van zooveel illustre mannen wist. Maar nu het een sportman gold. Natuurlijk, wie kon zoo'n geestdriftige hulde van half een stad anders gelden. Carpentier is een sportman niet alleen, maar een bokser. Wij houden van knokpartijtjes, Doch het bruischen en sissen van 't nederstortende water be nam haar het gehoor. Lucie waande zich in een doodendal verplaatst. Een ge voel maakte zich van haar meester, als was zij in eene om geving van wereld en menschen vergeten, als hadde zij nooit geleefd 1 Een plotselinge doodsangst - greep haar zelfs aan, zij gevoelde iets gruwzaams, dat zij niet begreep. De gewaarwording van een dreigend gevaar bekroop haar. Dit veroorzaakte ook de koele blik van den vreemde, op haar gevestigd. Zij had wel willen vluchten, doch waarheen En hoe zou zij zulk waanzinnig besluit kun nen uitvoeren, haar bewaker in het groot en in het klein. Als twee jongens vechten, blijven we staan kijken. We loopen storm naar 't Stadion en Circus, wanneer er de kampioenboksers, bedolven onder de bloemenschat van lieve dameshanden, hun toe ren vertoonen. En wanneer twee volken elkaar naar de keel vlie gen en branden en plunderen Nietwaar? We hebben kunnen genieten. Niet twee, maar vijf en twintig volkenop een paar na kan ik het niet uitrekenen vlogen elkaar naar de keel. En meer dan vier lange jaren hebben we toe kunnen zien naar deze bloedige knokpartij, waar bij zelfs de knokpartij van eèn Carpentier, dien geweldigen bokser, nog maar kinderspelletjes zijn. Toen werd het ons toch werkelijk genoeg. Men kan ook „des Guten zu viel haben". En het werd te veel. Zoo'n gezellig knokpartijtje, maar 4 jaar lang en de verwoesting en de ellende en de kommer en den druk Het scheen wel, of de mensch heid nu voor goed doorgeziekt was. Maar Carpentier komt als bokser-geweldenaar en we jui chen weer als bracht hij de redding der menschheid-. En in Rusland maken ze zich weer gereed voor een nieuwen oorlog en in Polen ook. Frankrijk overweegt een nieuw militair avontuur in het Roergebied. Hongarije maakt aanstalten zijn ouden bondgenoot Oosten rijk, wegens West-Hongarije, dat de Entente-mogendheden het hebben toebedeeld, naar de keel te vliegen. En en Och, waarom zullen we nog meer opnoemen. De menschheid heeft nog altijd niet geleerd. De menschheid, of het te Amsterdam is of te Warschau of te Boedapest, loopt nog altijd te kort om knok- 1 partijtjes, groote en kleine, en juichen geestdriftig de helden van de eene als van de andere toe. En zoolang dat zoo blijft, zoolang we nog juichen rondom generaals en moordpartijen en te hoop loopen wanneer helden Egon Von Rheinsburg, week toch geen oogenblik van hare zijde 1 Zij ademde als van een zwaren last bevrijd, toen zij na ongeveer een uur sporens, met hare be geleiders de stad Buffalo bereikte. In het noordwesten dier stad ligt een in Amerika- beroemd krankzinnigengesticht waar voor al voorname lieden gehuisvest en om zoo te zeggen, levend be graven werden. Het uitgestrekte, door een park ingesloten gebouw, gelijkt van buiten een huis des vredes. Nooit zou een oningewijde kun nen denken, waartoe dit prach- tige gebouw diende. Ook Lucie had niet 't minste vermoeden, waar zij zich bevond, toen meester Robertson haar galant den arm bood, en in een naar den laatsten smaak, rijk gemeubeld salon bracht. Een zeer voornaam uitziende dame, die als huidhoudster van meester Robertson voorgesteld van het nationalisme en chauvi nisme hun intocht houden, zoo lang zal de wereld ook wel zoo blijven. Daarmee moeten we rekening houden, zeggen prak tische menschen, als ook Lloyd George er een is En wanneer hij den volkenbond verheerlijkt, dan is dat in een verre toekomst. Voor het oogenblik bouwt hij schepen en bouwt Amerika sche pen en bouwt Japan. Het is een nieuwe wedstrijd in bewapening. Met hetzelfde gevolg En Duitschland vernietigt de Entente Diesselmotoren en an dere machines, die voor indu- strieele doeleinden zoo prachtig te gebruiken waren, alleen om dat ze voor bewapening gediend hebben of dienen kunnen. Het arme land wordt zoo hardgron- dig ontwapend, dat er zelfs geen pickelhaube mag overblijven. Dat dient allemaal voor de vrede en om een nieuwe oorlog te voorkomen. Maar waartoe dient dan die nieuwe wedstrijd? Toch niet enkel om op het ont wapende Duitschland te passen? De menschheid is altijd-hard- leersch geweest. Zelfs de schade en schande hebben haar niet wijs gemaakt. Zal de nieuwe schade en de nieuwe schande het doen, die uit de zoo onheil spellend dreigenden economische crisis ons onafwendbaar nadert? Laten we het hopen. In België beginnen ze al te begrijpen, hoe de wereld.draait. Niethet„Vive la France", maar het Duitsche achterland moet hen er boven op helpen. En hun hinaus-be- tooging tegen de Duitschers vervormt zich langzamerhand tot een herein-invitatie. Misschien zullen dergelijke overwegingen ook der menschheid nog meer helpen dan hymnen aan de vre de en gedachten van internatio- nele broederschap. Maar voor- loopig blijven ze nog te hoop loopen naar groote en kleine knokpartijen en juichen rondom de auto's van generaals en vech ters-bazen. werd, ontving de Duitsche gas ten, op de beminnenswaardigste wijze, en stelde alles in 't werk om het verblijf in huis zoowel als in het park, zoo aangenaam mogelijk te maken. De uitgezochtste spijzen en dranken werden opgediend, en Lucie moest toegeven, dat er zelden meer gastvrijheid werd geboden, dan hier in het huis van meester Robertson. Toch kon zij een beklemd gevoel niet van haar verwijde ren en de koortsachtige onrust steeg bij haar steeds meer en meer, bijzonder onder de scherpe blikken van den heer en vrouw des huizes. De hoofdopzichter, zooals de eerste geneesheer van het ge sticht genoemd werd, ontving terstond meester Robertson na aankomst in zijne spreekkamer. Hij toch, was reeds per briefin- gelicht van de persoon, die hij in behandeling zou krijgen, en Door den minister van arbeid wordt het volgende ter alge- meene kennis gebracht Voor den bouw van woningen zullen premies worden toegekend, dieper woning een zeker bedrag per Ms. bebouwd oppervlak be dragen. Het bedrag zal voor iedere gemeente, waar men op dezen voet wil bouwen, voor een betrekkelijk korte periode wor den vastgesteld. De bedoeling is, dat de premies in opeenvol gende periode geleidelijk zullen dalen. De premies zullen in de eerste plaats worden gegeven aan de particuliere bouw-nijverheid, maar ook vereenigingen, die niet duurder dan deze bouwen. De premies zullen als regel zonder nadere voorwaarden wor den verstrektmen zal dus in verkoopen en verhuren van de woningen vrij zijn. Desnoods zal door een enkele voorwaarde evenwel eenige beperking wor den gemaakt. Aangezien de ervaring getoond heeft, dat de bouw van de par ticuliere nijverheid economischer is dan de aanbestede bouw, worden de premies beduidend lager dan de subsidies, die krachtens het Kon. besluit van 1919 tot dusver werden gegeven. Deze premies worden geheel vóór rijksrekening genomen. De regeering zal bevorderen, dat voor dezen bouw met pre mie, zoo noodig het rijk hypo thecair krediet verleent, in dien zin, dat de gemeente met het rijksvoorschot hypotheekhoudster wordt. Het rijk zal het krediet geven tegen een rente, welke aan de hand van den geldenden rentestandaard zal worden be paald. Voorhands bedraagt zij tot 1 Mei 1921 6 pet. De aflos sing moet geschieden in 15 jaar. De faciliteiten zullen alleen worden verleend voor deugde lijke, eenvoudige woningen, zoo wel voor den kleinen midden stand, als voor arbeiders en in gemeenten waar gen goede moest nog slechts eenige vragen stellen om zijne voorschriften klaar te maken. Meester Robert son was een in New-York zeer gezocht menschenkenner, die door grasf Egon van Rheins burg in 't geheim meermalen was bezocht geworden, en had hem verzocht zijne vrouw, 'die zeer zenuwachtig en verschillen de ingebeelde idee's had, zonder dat de patiente er iets van k«n ontdekken, te onderzoeken en gade te slaan. Op verzoek van den eersten geneesheer verscheen ook de jonge graaf eenige oogenblikken nadien in de. spreekkamer. Hoe teekent zich de ziekte van de gravin vroeg de ge neesheer met de gewone kort heid. Zij leidt aan de gedachte niet mijne vrouw, en geen gravin doch de dochter van den schrij ver mijns grootvaders te zijn 1 zei de graaf, bouwpolitie deugdelijk toezicht houdt. De gevels van de woningen moeten voldoen aan redelijke eischen van welstand. Aangezien de regeering steun alleen verleent ter verruiming van de woningmarkt en zij door een aanvulling van de Woning noodwet tracht tegen te gaan, dat woningen aan hare bestem ming worden ontrokken, zullen in het Vervolg premies of sub sidies alleen worden gegeven voor woningbouw in gemeenten, welker besturen aan de toestem ming tot onttrekking van wonin gen aan hare bestemming de voorwaarde verbinden, dat de woningen, welker bestemming veranderd wordt, op kosten van den belanghebbende worden vervangen door andere. ONTSLAG Mr DIJCKMEESTER. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, aan den heer mr. H. J. Dijck- meester eervol ontslag verleend als Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige dienstfcn, den lande bewezen. VERHOOGING POSTTARIEVEN. Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot wijzi ging van de Postwet, de Pak- ket-postwet en andere wetten, waarin bepalingen voorkomen op het vervoer per post betrekking hebbende, werd algemeen erkend dat het bedrijf der posterijen zijn eigen kosten thans niet meer kan dekken. De meening, dat zulks noodig is, werd echter niet door alle leden gedeeld. Enkele leden meenden, dat het eerste en voornaamste doel van den posterijendienst niet moet zijn feld voor de schatkist op te rengen. Zij achtten het geen eerste vereischte, dat de dienst Zeer interessant I neigde de geneesheer met 't hoofd. Daarbij meent zij eengrooten diefstal gepleegd te hebben. Deze inbeelding kan natuurlijk in de groote wereld, waar ik mij steeds beweeg, voor mij onaangename gevolgen hebben. En daarvoor wilt gij uwe echtgenoote niet in uw land in een krankzinnigengesticht plaat sen vroeg ds geneesheer. Ik vrees ten zeerste, dat de lange zeereis ongunstige gevol gen voor haar zal hebben. Later als de toestand mijner vrouw eenigszins beter is, zoodat «r minder gevaar is om de zeereis te maken, zal ik haar natuurlijk naar Duitschland terughalen. De geneesheer knikte en zei Uwe papieren zijn zeker in orde Er moeten eenige for maliteiten vervuld worden. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1