Plate® Nieuws. Rechtzaken. weer in te voeren, en dat voor het aanhouden dier betrekkingen een lijfbediende van den gewe zen kroonprins als geheim koerier dienst zou doen. liet bericht in „Het Volk", waarop deze tegenspraak slaat, maakte melding van het feit, dat de lijfbediende van den ex- kroonprins, een zekere Schulze, viermaal heen en weer naar Duitschland is geweest, hetgeen verband zou houden met contra revolutionaire pogingen. Schulze kwam daartoe 's avonds te voren naar Amsterdam en logeerde hier in een hotel, waar hij ook zijn handvalies achterliet als hij naar Duitschland trok. Een paar dagen daarna kwam hij terug, haalde zijn koffertje op en spoor de den volgenden dag door naar Wieringen. De laatste maal, dat hij in Amsterdam logeerde, was van 17 op 18 December j.l. Volgens „Het Volk" was de politie op de hoogte van deze laatste reis en liet zij Schulze kalm naar Wieringen teruggaan. Het blad klaagde daarom over deze passiviteit tegen den lijf bediende, waar de politie tegen over „den een of anderen half garen bol-jewiek" zoo groote activiteit aan den dag legt. DE VEEPEST IN BELGIË De correspondent te Brussel van de N. R. Crt meldt: De Standaard verhaalt hoe de veepest, die geheel ovei won nen scheen, weer in het land kwam. De schuld zou volgens het blad, gezocht moeten wor den bij de Franschen, die in de Brusselsche voorstad Cureghem proefnemingen deden met serum van dokter Roux. Toen de vee pest geheel overwonnen was, dank zij de ijverige en onver droten werkzaamheid van den minister van landbouw, bestond nog steeds die artificieele haard te Cureghem, waar nog steeds proeven werden genomen en natuurlijk een aantal dieren stierven. De methode van het ministerie van landbouw had de ziekte overwonnen, maar dr. Roux, met al zijn serum, had niets opgeleverd. Zoo verzocht men dan ook de heeren liefst naar Frankrijk weer te keeren, om er het goede nieuws te melden, dat ze geen overkomen van de pest meer te duchten hadden. Den lOen December werd hun dit bevel formeel overgemaakt, maar niettegen staande alles bleef me* experi menteeren en bleef de haard van besmetting bestaan. Zoo werden dan te Cureghem twee vellen van afgemaakte zieke dieren gestolen uit de omheining, aan de Fransche dieren voor behouden, en kort daarop ver neemt men, dat de veepest te Vollezeele uitgebroken is. Tus- schen die twee plaatsen bestaat zeer druk verkeer en de uitleg ligt voor de hand dat de Fran schen, met al hun experimenten en hun laattijdig blijven, de oorzaak werden van het her nieuwd uitbreken der ziekte. Ook hieromtrent werd kracht dadig opgetreden bij de Fran sche regeering, die aangezocht werd onverwijld het proefstation te doen verdwijnen en het personeel terug te toepen. SLUITINGSUUR POSTKAN TOREN OP ZATERDAG. De directeur-generaal der pos terijen en telegrafie maakt be kend, dat met ingang van 8 de zer de hoofd- en bijkantoren en met ingang van 22 dezer de hulpkantoren op Zaterdag voor den postdienst niet later zullen zijn opengesteld dan 6 uur n.m. Na dit uur zal, tot het op de overige werkdagen geldende j •sluitingsuur, voor de busrecht- houders de gelegenheid blijven opengesteld om zonder betaling van verhoogd recht stukken af te halen. Voorts zal des Zaterdags op de hoofd- en bijkantoren de ge legenheid tot verzending van aangeteekende stukken, met uitzondering van die, waarvoor expresse-bestelling wordt ver langd, alsmede tot behandeling van zaken, betreffende abon nementen op binnen- en buiten- landsche nieuwsbladen enz., slechts worden gegeven tot 3 uur n.m. Ook zullen op de hoofdkantoren zaken betreffende busrecht des Zaterdags niet na 3 uur n.m. worden behandeld. Alle bepalingen betreffende den telegraaf- en telefoondienst blijven onveranderd. (St. ct.) uren op verzoek is uitgebreid, kan hierop niet meer worden teruggekomen. Neemt echter het verkeer toe, zoodat de openstellingsuren toch van rijkswege zou worden uit gebreid, dan wordt de te beta len vergoeding c.q. verminderd of niet meer geheven. Bij aanvrage in den loop van een jaar is voor het nog komen de gedeelte evenredige ver goeding verschuldigd. Aardenburg. Zondagmid dag hield ds. J. N. Pattist al hier, die wegens benoeming tot inspecteur van het lager onder wijs in Zeeland de gemeente gaat verlaten, zijn afscheidsrede. De heer Pattist sprak voor een overvolle kerk naar aanlei ding van Handelingen 20 32 eerste gedeelte: „En nu broe ders, ik beveel U Gode." In een gloedvolle rede her innerde de leeraar er zijn ge meente aan, wat ze in den tijd van 1913 tot 1920 samen had den doorgemaakt, hij wekte hen op om den Hervormden gods dienst hoog te blijven houden, dankte allen die hem in zijn ar beid gesteund hadden en eindig- j de met de bede„Gemeente van Aardenburg, ik beveel U Gode, omdat toch alleen bij God is te vinden de rust en de heer lijkheid, welke wij menschen zoozeer noodig hebben. Na afloop zong een meisjes koor, onder leiding van mevr. De Man, den scheidenden leeraar nog een eigen gedicht vers toe om hem te danken voor alles wat hij had gedaan voor ons klein Zeeuwseh-Vlaamsche land. Namens de Vrijzinnig-Her vormde predikanten werd hij toegesproken door ds. Scholte uit Schoondijke, die hem dank bracht voor wat hij voor de Vrijzinnig-Hervormde beweging had gedaan. Ds. Beukenhorst uit Sluis sprak als consulent daarna een kort hartelijk woord, waarna op diens verzoek den scheidenden herder staande werd toegezongen Ps. 134 3. Was men vervult met weemoed over het vertrek van een gelief den leeraar, die in Aardenburg zeer veel harten had veroverd, toch had men zeker gevoel van blijdschap, omdat ds. Pattist, die zoo veel had gedaan voor het godsdienstig leven van het kind door staatsambt waarin hij thans overgaat, veel zal kunnen blij ven doen in het belang van het onderwijs van dat zelfde kind. Wij wisten het allen, maar van den kansel werd het nogeens gezegd Zeeuwsch-Vlaanderen zal steeds een voorname plaats innemen bij den man, die zich zoo gaarne Zeeuwsch-Vlaming noemt. Moge het hem in zijn niewe betrekking wel gaan M. Crt. Burger!, stand BRESKENS. Huw.-Voltr. 9 Dec. E. A. van der Sluijs, 28 j., jm. en T. J. J. van der Goot, 21 j., jd. 23, A. Launspach, 35 j., wedn. en P. J. C. Carels, 32 j., jd. 23, W. Roos, 18 j., jm. en E. Verduijn, 18 j., jd. Geboorten. 18 Dec. Bernar- dus Ilubertus, z. van J. B. Reu- ling en Ph. M. A. v. d. Hemel. 24, Francina Johanna, d. van 1. Notebaart en S. van de Walle. 26, Adriana Janneke, d. van P. C. van den Heuvel en J. A. v. Lare. 27, Pieter Izaak, z. van C. L. Daansen en E. de Jonge. 28, Jozina Anna, d. van A. P. Cornelis en C. de Hullu. Overlijden. 29 Dec. Adriana, 1 mnd., d. van J. C. Faas en M. van Cadsand. SCHOONDIJKE. Geboorten. 10 Dec. Pieter, z. van J. de le Lijs en H. van de Velde. lb, Elizabeth Neeltje, d. v. J. Brugge en W. Beverloo. 18, Willem Pieter, .z. van W. P. de Zwart en J. S. de Hulster. 22, Neeltje Maria, d. van M. Simpelaar en E. j. de Kraker. Overlijden. 6 Dec. Willem Cornelis de Smidt, 55 j., echtg. van M. Bloijs van Treslong. 18, Izaak Masclee, 55 j., ongeil. WATERLANDKERKJE. Geboorten. 12 Dec. Maria Louise, d. van E. Verwulst en E. C. Pijcke. Overlijden. 22 Dec. Janna Cor- nelissen, echtg. van J Kotvis. Hoogwatergetij Breskens. zenden dijk in het gras depo neerden. Maar komt thans eens. Met ds Kerstdagen toen het mooie weer naar buiten lokte, was het van de kom tot aan het Groene- woud een slijkboel van belang, zoodat slechts weinigen zich op dien weg bewogen. Faro was vóór en na den middag steeds met zijn schop op den weg om dien van alle onreinheden en slijk, te zuiveren, Mulder kwam bijna geregeld om de 14 dagen den weg opnemen, den kanton nier voorschriften geven of aan wijzingen doen. Wanneer ziet men den tegenwoordigen titula ris, en is de kantonnier vóór en na den middag te vinden Nu weet ik wel dat eerst genoemde door de waarneming van bijbaantjes niet steeds op zijn post kan zijn, en dat laatst- gemelde zijne hoveniering moet verzorgen, enz. enz. Maar dit neemt niet weg, dat zij de hoofdzaak niet uit het oog mogen verliezen, vooral nu hun jaarwedden van dien aard zijn geworden dat zij daarvan over eenkomstig hun stand kunnen leven. Komt men aan de andere zijde buiten IJzendijke, naar het Veld zicht, is het van hetzelfde laken een pak. Die kantonnier heeft daar, op dien kleinen afstand, een renteniersbaantje. Men had het onderhoud van dat baanvak gerust aan den kantonnier van Schoondijke kunnen opdragen, de last zou hem niet te zwaar geweest zijn, en de Provincie, wier finantiën toch al niet te rooskleurig zijn, zou eenige honderde guldens, aan de jaar wedde verbonden, in haar schat kist hebben kunnen houden om die nuttiger te besteden. Met dank voor de plaatsing. IJzendijke, 6-1-21. H. EEN „UITSLUITING". Omtrent de z.g. „uitsluiting" van werklieden in het bloemis tenvak te 's Gravenhage, ver- neemt het Hbld. van patroons zijde, dat deze quaestie eigenlijk meer beschouwd moet worden als een staking van de betrok ken werklieden. Het vermoeden bestond bij de patroons, dat de arbeiders het plan hadden opge vat, hun bezigheden voort te zetten tot den drukken tijd, om dan tot staking over te gaan. Aangezien h t collectief contract 31 Dec. eindigde, vonden de georganiseerde patroons het ze kerder den werknemers een nieuw contract, hetzij collectief, hetzij individueel, voor te leggen. Verscheidene werklieden wei gerden echter eenig contract te teekenen, waardoor de patroons 40 bloemisten niet meer in hun dienst konden nemen. Van werknemerszijde verna men we, dat een aantal der „uitgestotenen" reeds nieuwe bezigheden hadden gevonden. TYPEEREND Als eene bijzonderheid mag worden meegedeeld, dat op 6 dezer, den dag der inwerking treding van de' verhooging op 't gedistilleerd, in alle café's te Steenderen geen druppel jenever meer te verkrijgen was DIEFSTAL. Ten nadeele van de gemeente 's-Gravenhage zijn aan de Iep- laan twee wagens met puin ge stolen. AANHOUDING. De politie te Amsterdam heeft in een café een 32-jarige han delsreiziger aangehouden, wiens arrestatie door de politie te Alkmaar was verzacht, wegens verduistering van f 1200. DAGEN. vin. nam Woensdag 12 Jan Donderdag 13 Vrijdag 14 Eerste Kwartier Maandag Jan. v.m. 6.50. 2.54 3.23 3.59 2.18 3.47 4.23 17 POSTERIJEN. Breskens. De duur der openstelling voor den Telefoon dienst van hulpkantoren is af hankelijk van den omvang van het verkeer. Thans is door de administratie der Posterijen- en Telegrafie bepaalt, dat wanneer deze open stelling minder dan 8 uur be draagt, zij, op verzoek van het betrokken Gemeentebestuur kan worden uitgebreid tot 8 uur per werkdag tegen betaling van een vaste vergoeding van 100 per uur per jaar. Bij uitbreiding boven 8 (met een maximum van 13) uur zijn boven het hier voor genoemde bedrag steeds de kosten voor eventueele hulpverleening ver schuldigd. Indien het aantal openstellings- Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 7 Jan. Heden werden de volgende zaken behandeld M. L., 35 j., huisvrouw, te Aardenburg, werd beklaagd dat zij op 9 Nov. 1920 te Aarden- burg aan P. H., opzettelijk mon deling beleedigende woorden heeft toegevoegd. Eisch ƒ10 of 10 d. hecht. J. M. O., 19 j., werkman te IJzendijke, werd ten laste ge legd dat hij op 24 Nov. 1920 te Oostburg P. J. d. M. heeft mishandeld door hem op het hoofd te slaan met een bierglas, tengevolge waarvan deze bloe dend werd verwond. Eisch 25 of 25 d. hecht. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur In den tijd toen Izak Faro kantonnier en de heer J. Mulder Provinciaal Opz chter waren, was de Provinciale Klinkerweg van IJzendijke naar Schoondijke steeds in uitstekenden staat en de geliefkoosde wandeling voor jong en oud, en voor de kinder meisjes met hare babies in kar retjes, die zij op den aangren- Gemengd^ Nieuws de malaise Onder dit opschrift lezen we in de VI. Crt. Op verschillende fabrieken te Bergen op Zoom wordt perso neel in massa ontslagenop de spiritusfabriek een 50-tal. Te Drunen had een bijeen komst plaats tusschen het ge meentebestuur en de schoenfa brikanten om een wachtgeldre geling in het leven te roepen, doch de laatsten waren er niet voor te vinden, bewerende het niet te kunnen betalen. De directie der N. V. van Thiel's Draad-Industrie te Beek en Bonk heeft circa 15% harer arbeiders bedankt en voor het blijvend personeel den werktijd voorloopig moeten inkrimpen tot 3 dagen per week. De schoenfabrikanten te Hil- varenbeek hebben al hun per soneel ontslagen. De (abrieken zullen worden gesloten. De directie van Lijm- en Vleeschmeelfabriek te Wolvega heeft wegens gebrek aan orders tegen a.s. Maandag aan twee derden van het personeel ontslag aangezegd. De borstelfabriek „Insulinde" van de Gebrs. F. en II. Hoog straat te Apeldoorn is stogezet. Bij de N. V v. h. Beuth en Zoon te Leiden is voor de af- deeling gewatteerde dekens de wekelijksche werktijd terugge bracht van 45 op 24 uur. De sigarenfabrieken van de firma's Smits Co. en Gebr. Van Vugt teGorlnghem zijn de vorige week wegens slapte in het bedrijf stop gezet. Aan de fabriek van Gebr. de Goeij wordt nog gewerkt, doch ook daar is een afintal sigarenmakers ontslagen. Een der glasfabrieken te Nieuw Buinen heeft wegens slapte een oven stilgezet waardoor 90 ar beiders werkloos werden. Een andere glasfabriek bracht den werktijd op 4 uur per dag. Het aantal werkloozen in de glasnijverheid te Schiedam is thans gestegen tot 1500, VERDWIJNEND NATUURSCHOON. De hooge eiken in het dorp Surhuisterveen, eigenaar de ge meente, zullen gekapt worden. ABORTUS. De politie te Amsterdam heeft daar ter stede een medicus ge arresteerd, die verdacht wordt zich bij herhaling schuldig ge maakt te hebben aan abortus. Verschillende viouwen, meest ongehuwde, kwamen haar be klag over hem doen. Hij heeft gedeeltelijk bekend de feiten te hebben gepleegd. Hij is ter be schikking van den officier van just'tie gesteld en in het huis van bewaring opgesloten. RAMP VOORKOMEN. Door de politie te Vught is Zaterdagochtend een 16-jarige jongen gearresteerd, dien den dag te voren een zwaar blok hardsteen op de rails nabij het station Vught had gelegd even voor een personentrein uit Box tel zou passeeren, met het doel deze te doen ontsporen. De wis- selwachter Van iïooff ontdekte den toeleg en kon nog juist bij tijds het stuk steen verwijderen, waardoor een ongeluk werd voor- komen. De knaap heeft bekend. I SPOORWEGONGELUK. Zaterdagnacht had tusschen Bathmen en Holten een spoor wegongeluk plaats. Aan gene zijde van het station Dijkerhoek braken de koppelstang en ver- j dere verbindingen van een der wagons van den laasten goede rentrein van Almelo naar Apel- I doorn, waardoor een 16-tal wa gons op de lijn bleven staan, welke later voorloopig te Dij kerhoek op het zijspoor werden gebrach. De locomotief stoomde met de andere wagons naar Bathmen, waarna de achterblij vers werden gehaald, die te Bathmen op het 3de zijspoor werden geplaatst. Hierna kon de reis met een 10-tal wagons naar de plaats van bestemming worden voortgezet.

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2