ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 30e Jaargang Woensdag 12 Januari 1921 Nummer 2589 Ontmaskerd. Nederland en België. Biönenland. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 60 cent Elke regel meer 12 cent. lngez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever TNo.,02T BRESKENS p°7s$4ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: De Engelsche Regeering heeft een wetsontwerp ingediend welk ontwerp inmiddels door het Hoogerhuis is aangenomen waarbij wijziging wordt gebracht in de Graanproductiewet 1917, alsmede in de z.g. „Agricultural Holdings Acts." Het ontwerp heeft, naar de handelsberichten melden, ten doel de tijdelijke bepalingen van de graanproductiewet 1917 te bestendigen, met dit voorbe houd echter, dat het gedeelte van de wet, dat betrekking heeft op de gewaarborgde minimum prijzen, ingetrokken kauworden bij een „Order in Council." In plaats van de prijzen, vast gesteld bij de wet van 1917, zullen in de toekomst de inini- mum-prijzen gebasseerd moeten zijn op de volgende minimum prijzen voor het „standaard"- jaar 1919: tarwe 68 shillings per quarter van 504 pond (1 pond i 0.45 K.G.) en haver 46 shillings per quarter van 336 pond. Deze minimum-prijzen zijn gebasseerd op de productiekosten in genoemd standaardjaar. De minimum-prijzen voor 1921 en volgende jaren zullen vastge steld worden door een commis sie van drie leden en zullen rijzen of dalen in vergelijking met de bovengenoemde prijzen voor het standaardjaar in de zelfde verhouding als de pro ductiekosten zullen rijzen of dalen in vergelijking met die van het standaardjaar. Bij de Graanproductiewet 1917 heeft de Staat zich voorbehou den toezicht te houden op de bedrijven, in dien zin, dat land bouwers strafbaar kunnen wor den gesteld, wanneer zij hun be drijf niet behoorlijk exploiteeren. Dienaangaande bevat het nieuwe ontwerp mede eenige wijzigingen. De voornaamste wij- zigingen zijn de volgende Aan de landeigenaars zal opdracht kunnen worden gege ven de verbeteringen aan te 73) Had Lucie een voorgevoel van het gevaar, dat haar bedreigde Zij wilde zich schijnbaar gerust stellen, doch een innerlijk angst gevoel, dat zij niet meer van haar af kon werpen, bekroop haar hart. Zij zag in eenmaal den vreese- lijken toestand, waarin zij zich bevond. Op bevel van den graaf moest zij dagelijks in groot toilet aan tafel verschijnen, waar zij om haar heen, bijna alle talen der wereld hoorde spreken. Plotseling kwam eene wending 'n 't eentonige leven van 't hotel, waar zij nocr steeds vreemden waren. De graaf had kennis gemaakt met een ernstig en eerbiedwaar dig uitziend heer, die zich tegen over Lucie aan tafel had gezet, j en haar steeds van ter zijde brengen, welke voor een be hoorlijke exploitatie der gron den noodig zijn. Wanneer de eigenaars niet aan deze opdracht voldoen, is de pachter gemach tigd de verbeteringen op kosten van den eigenaar aan te biengen. Wanneer een landbouwer geen gevolg geeft aan 'n bepaalde op dracht in zake de bedrijfsvoering, zal hij met een geldboete gestraft kunnen worden. De betrokken op dracht zal voorts kunnen worden uitgevoerd op zijn kosten. Ingeval een bedrijf in het algemeen niet goed wordt be heerd, zal de minister van land bouw bevoegd zijn een andere bedrijfsvoerder aan te stellen, die voor den eigenaar het be drijf zal uitoefenen. Het wetsontwerp bevat mede voorschriften «mtrent vergoeding, ingeval een pachter uit het be drijf ontzet wordt. Geschiedt dit, zonder dat hem eenige fout ten laste kan worden gelegd, dan zal hij volledige vergoeding ontvangen voor alle schade, welke hij daardoor lijdt, alsme de een bedrag, overeenkomende met een jaar landhuur. Wanneer hij geheel willekeurig uit het bedrijf wordt gezet, d.w.z. „zon der deugdelijke redenen en zon der dat op zijn bedrijfsvoering aanmerking kon worden ge maakt", dan zal hem bij ar bitrage een vergoeding, over eenkomende met vier jaar land huur, kunnen worden toegekend. Wanneer een eigenaar de pacht verhoogen wil of wanneer de huurder de pacht verlaagd wil zien, kan de laatste daartoe arbitrage aanvragen. Weigert de eigenaar zich daaraan te onderwerpen, zoo kan hij in het eerste geval den pachter niet zonder vergoeding ontzetten; uit het tweede geval is hij tot ver goeding verplicht. De huurder kan met toe stemming van het Provinciaal Landbouwcomité op kosten van den eigenaar verbeteringen aan het bedrijf aanbrengen, ook zonder dat de eigenaar zich er mede vereenigt. De landeigenaar aanzag. De minste harer be gingen ontging hem niet. Ook legde hij het er op aan steeds met Lucie in gesprek te komen en noteerde zelfs eenige harer verstrooide antwoorden. Eens was zij bijzonder opge wonden. Zij dacht aan den Rothbachmolen, den diefstal door haar gepleegd en den door dringenden blik van den ouden molenaar. Zij wendde onwille keurig het hoofd af, zoo leven dig stond haar alles nog voor den geest De komedie, die zij speelde, kwam haar toch zoo belachelijk voor. Zij, Lucie En- ders, de arme schrijversdochter, nu eene gravin van Rheinsburg 1 Plotseling kwam eene dolle uitgelatenheid over haar, zij sprak luidop, hetgeen men aan tafel zeer onpassend vond, zoo dat eene dame, die iets verder zat, dan ook afkeurend hierover sprak. Wie is die dame vroeg een dischgenoot aan den heer, die kan echter zelf de verbeteringen aanbrengen en dan de landhuur naar evenredigheid verhoogen. Wanneer de pachter bij voort during een wijze van exploitatie heeft gevolgd, welke, meer dan het huurcontract vereischt, de landerijen :n goeden staat hield, kan daarvoor een bijzondere vergoeding worden geëischt. De eigenaar is bevoegd van den pachter vergoeding te ei- schen voor alle overtredingen van hef contract. Behalve het hierboven bespro ken wetsontwerp is ingediend een ontwerp tot het instellen van landbouwraden. Volgens het ont werp zullen worden ingesteld lo. een Landbouwraad voor Engeland 2o. een Landbouwraad voor Wales 3o. een Raadgevend Land bouwcomité voor Engeland en Wales. De drie lichamen zullen den „Board of Agriculture and Fis heries" bijstaan bij zijn werk zaamheden. Iedere Landbouwraad zal ten minste tweemaal per jaar moe ten bijeenkomen om te beraad slagen over onderwerpen, den landbouw betreffende. Het Raadgevend Landbouw comité moet advies uitbrengen over alle vraagstukken, waarover de „Board of Agriculture" advies zal verlangen. Het Comité zal ook ongevraagd aan den Board voorstellen kunnen doen. De „Board of Agriculture" zal een regeling vastellen omtrent het benoemen van de leden der Landbouwraden en omtrent hun bijeenkomsten. De uitgaven, der Landbouw raden en van het Raadgevend Landbouwcomité zullen worden bestreden uit gelden door het Parlement daarvoor beschikbaar gesteld. Voorts zullen door de bestu ren van de provincier (counties) provinciale landbouwcomités wor den opgericht. Tot leden der comités kunnen ook personen worden benoemd, die geen lid Lucie steeds bespiedde. Eene gravin van Rheinsburg, gaf deze ten antwoord, het hoofd schuddend. De graaf, die Lucie steeds in 't oog hield, gelijk een gevangenbewaarder zijn gevan gene, liet een lichte hoest hoo- ren, en legde dan zijne hand op den arm van dien heer. Beiden wisselden hierop een blik van verstandhouding. En weder teekende die geheim zinnige heer eenige gemaakte bewegingen of gezegden van Lucie op, die door haar geba ren of gesprek de opmerkzaam heid der gasten had gaande gemaakt. De ijzige blik van haren on- barmhartigen rechter, die geen medelijden met haar had trof haar. Toch sprak de graaf in het naaste oogenblik eenige hof felijke woorden met haar en deelde haar mede, dat hij zoo even met meester Robertson dat was de naam van den eer- biedwaardigen heer die elke zijn van het provinciaal bestuur. Deze comités zullen zich heb ben bezig te houden met de werkzaamheden, waarmede de provinciale besturen zich in ver band met verschillende land- bouwwetten te belasten hadden en voorts met alle andere land- bouwaangelegenheden, met uit zondering van bepaalde onder werpen als onderwijs belasting- wezen, als anderzins. De Brusselsche correspondent van de N. R. Crt. meldt Laatste Nieuws heeft onder den titelEen halsbrekende poli tiek, kantteekeningen bij het ver slag van de gemengde militaire commissie, waarin het volgende, Nederland betreffende, voorkomt: Door de militaire overeenkomst met Frankrijk heeft men ons, zonder tegenwicht aan den kant van Engeland of Nederland, als het ware gebonden aan handen en voeten, in de greep van Frankrijk geworpen, tegen den uitgesproken wil in van de meer derheid der Belgische bevolking en heelemaal in strijd met de werkelijke landsbelangen. In Engelai d en Nederland heeft men door die eenzijdige Pro-Fransche politiek ontstem ming verwekt. Om de vriend schap van die twee andere naburen scheen men weinig of niets te geven. Onze nationaal- politiekers en sommige militaire kopstukken hebben niet geaar zeld, Nederland met geringschat ting en zelfs op vijandige wijze te behandelen, het op alle manie ren te ergeren en te beleedigen, heelemaal tegen het welbegrepen Belgisch belang in. Immers ook van militair standpunt is de vriendschap van Nederland ons even onontbeerlijk als die van Engeland. Luister naar generaal Maglinse (blz. 60): „Ik spreek hier niet van den steun, dien Nederland ons eventueel zou kunnen ver- leenen wij weten niet, wat Ne beweging van Lucie bespied, elk woord opgevangen had dat zij den volgenden dag een uitstapje zouden maken naar den beroemden Niagara-waterval. Lucie huiverde doch wist niet te verklaren waarom. Doch zij had een bang voorgevoel, dat het uitstapje door Egon voor gesteld, met een ander doel zou geschieden. Zij wilde reeds een voorwend sel aangeven, waarom zij niet van de partij zou zijn. Doch Egon zeide De Niagara- waterval is een bezienswaardig heid, die men niet voorbij mag laten gaan, als men in Amerika is. Het is slechts enkele uren sporen8. Wij zullen zelfs de reis niet in een dag maken en hier maakte hij eene lichte buiging want meester Robert son, die er op slechts een half uur van af woont, heeft ons uit- genoodigd en gastvrijheid op zijn goed toegezegd en zal ons de stad Buffalo laten zien, waar derland zou kunnen doen bij een geschil met Duitschland, dat het zich tegen of bij ons zou scharen. Indien het zich bij ons schaarde, zou dat natuurlijk zeer voordee- lig zijn, omdat Nederland juist op onzen uitersten linkervleugel bevindt en onze linkerflank zou dekken. Het zou ons beveiligen tegen een omvattenden aanval der Duitschers. Men kan ook onderstellen, dat, zonder met ons te zijn, het toch eenige inschik kelijkheid betoonde. Die kwestie is hier niet te bespreken. Als het iels met ons is, wordt het klaarblijkend, dat wij voor zorgen zullen moeten nemen aan onze Noordergrenzen, en dat zou dus een verlies van levende strijdkrachten beteekenen in de verrichtingen tegen Duitschland". Beseft men nu, aldus het Laat ste Nieuws, verder, in zijn gan- schen omvang het onheil der onvriendelijke politiek, welke onder den drang der annexionis- tische schreeuwers na den wapen stilstand tegen Nederland is ge voerd Men heeft Nederland, dat niet beter vroeg dan ons in alle waarachtige vriendschap de hand te drukken, daardoor tot het uiterste geprikkeld, op gevaar af, een heele toekomst van veilige nabuurschap te verspelen. En dan gaat men daarbij nog een uiterst gevaarlijke militaire over eenkomst met Frankrijk aan. Wij zeggen een uiterst gevaar lijke, zonder vrees, van over drijving beschuldigd te worden. EEN TEGENSPRAAK. Naar aan het Ned. Corres pondentie-Bureau is gebleken, is ter bevoegder plaatse oiets be kend van het gerucht, als zou de ex-Duitsche kroonprins sedert zijn verblijf op Wieringen, in voortdurende relatie staan met contra-revolutionaire groepen in Duitschland, wier doel zou zijn den monarchi8tischen staatsvorm ik zeer prijs op stel. Dit aan bod kunnen wij niet weigeren. Of uwe zenuwen moesten het u onmogelijk maken de reis te doen Een vreesachtige schrik be ving haar. O, neen, zij wilde gezond zijn 1 Gezond voor eiken prijs 1 Neen, neen, riep zij uit. Ik ga mede. Het gezicht van den graaf helderde op, en weder wisselden de beide heeren graaf Rheins burg met meester Robertson een blik van verstandhouding. De volgende dag was een heerlijke lentedag. De zon weer kaatste duizenden schakeeringen in den Niagarawaterval. Zelfs op Lucie, wier gedachten veel verder waren, maakte dit grootsche schouwspel een on- vergetelijken indruk. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1