BurgerL stand DAGEN. I vm. I nam Binnenland. Gemengd Nieuws week bedraagt. Is het wonder, dat het lijden de menschen op het gezicht ligt. Honger en el lende is het deel dier menschen, welke voor den oorlog in goeden doen waren. Wat hebben die menschen aan al het schoon, wat de natuur daar biedt, zij kunnen van al dat schoone niet leven. De aarde breugt daar geen voedsel voort. 's Middags ging onze tocht terug over de sneeuwbergen naar Wee- nen, het hongerende en stervende Weenen. Overal in de stad ontwaart men den geesel van den wereldkrijg, ellende en nog eens ellende. Bleek, lijdende gezichten van manren, vrouwen en kinderen. Soldaten en inva liden ziet men te Weenen niet. Eerstgenoemden bestaan bijna niet meer en invaliden komen niet meer buiten. Winkeliers gaven ons de verzekering dat hun winkels konden openblijven alleen door koopkracht van vreemdelingen. Ingezetenen win kelen niet meer. Niet dan het hoog noodige kan gekocht wor den. Weenen sterft uit, en zoo niet spoedig krachtdadig wordt ingegrepen zal Weenen met haar bevolking verhongeren, zal Wee nen van de wereld verdwijnen. Het leven, wat nu nog in Wee nen is, komt van de vreemde lingen, welke de stad bezoeken, hetzij voor zaken als anderszinds. 's Avonds in ons hotel geko men, wachtte, ons eenige corres pondenties van handelshuizen uit de stad, ons tot een bezoek uit- noodigend, teneinde handels relaties aan te knoopen. Ook lagen er enkele dagbladen aan ons adres gezonden De wil om handel te drijven is er wel, als men maar kan. Na ons van dezen nooit te vergeten bergtocht te hebben verkleed en verfrischt, bezochten wij het Burger Theater. Een schitterend gebouw met haar ruime hallen en prachtige deco raties. Opgevoerd werd „Apa chen", een schitterend tooneel- stuk. Na afloop hiervan begaven wij ons naar 't Camberet, alwaar wij den vorigen avond hadden kennis gemaakt met de heerlijke muziek. Nauwelijks zijn wij bin nen, of het Wilhelmus wordt gespeeld, gevolgd door Wien Neêrlandsch bloed. Werkelijk, wij waren hierdoor getroffen. Te midden van vreemdelingen, dagen reizen van onzen Vader- landschen bodem, onze Volks liederen te hooren. Overal wor den wij, als Hollanders, gastvrij ontvangen. Niet het minst bij familiën, wier kinderen in Holland wor den of werden verpleegd. Wel voldaan van de genietingen van dezen dag deed ons de nacht rust goed, en konden wij krach ten verzamelen voor den vol genden dag. Het duurde even wel geruimen tijd voor wij den slaap konden te pakken krijgen. Onze hersenen hadden nog zoo veel te verwerken. Toch waren wij Zondagmor gen vroegtijdig uit de veeren, want er stond nog zooveel op ons programma, dat we onzen tijd niet mochten verslapen. De morgen werd besteed aan het bezichtigen van Museums, en officiëele gebouwen, o.a. Par lementsgebouw Raadshuis, Ste- phanuskerk enz. Ook bezochten wij de haven, welke vroeger een beeld van welvaart en vertier was, doch thans lamgeslagen ligt. Tegen etenstijd hadden wij een familie uitgenoodigd in het hotel met ons te komen eten. Wij dachten deze menschen eens rijkelijk te onthalen op een heerlijk maal eten, doch, eiheve, de magen der stumperds konden niet meer verdragen dan een bordje soep, de rest van het menu konden zij niet verwerken. Door welwillen de hulp van het hotel-personeel werd alles ingepakt en mochten zij het medeneinen naar hun huis, om daar van de spijzen nog en kele dagen te smullen. Wij wa ren hierdoor zeer gevoelig aan gedaan en besloten een tweetal dier ongelukkige kinderen mede te nemen naar Holland, zoodra wij zouden afreizen. De dank baarheid der arme moeder kende geen grenzen. Schreiend stamel de zij onzen dank. En zoo zou dan ons gezelschap in plaats van uit drie, uit vijf personen bestaan. Ons eerste werk was nu de arme kleinen van fatsoenlijke kleeding te voorzien, waarin wij dan ook spoedig slaagden. De verdere avond brachten wij Joor in het Apollo-Theater en het Camberet, waar wij na tuurlijk op de Vaderlandsche Volksliederen werden vergast. Maandagmorgen, een uur later wakker als wij hadden gedacht, wat evenwel niet te verwonde ren is, na al hetgeen wij had den genoten. Nu was ons eerste werk te zorgen voor reisbiljetten en vergunningen om de kinderen te mogen medenemen, wat goed van stapel liep. Des middags gingen wij uit om eenige in- koopen te doen, teneinde enkele souvenirs van ons verblijf in Weenen mede te nemen. Na des avonds nog gezellig te zijn uit geweest, begaven wij ons ter ruste om Dinsdagsmorgens tijdig wakker te zijn voor onzen terug reis. De kinderen, die met ons mede gingen, stonden reeds te wachten, en zoo vertrokken wij, wel voldaan en na zeer veel droevige en ook aangename her inneringen aan Weenen te heb ben achtergelaten, des morgens om acht uur uit de Donaustad en voerde de trein ons weer naar den Vaderlandschen bodem. Onze reis ging langs dezelfde lijn, doch wat wij op de heen reis niet hadden gezien, om reden het nacht was, konden wij nu zien, daar wij die streken nu overdag passeerden, en wat wij heen gezien hadden, konden wij nu niet aanschouwen, modat wij deze nu des nachts passeerden, zoodoende hebben wij kunnen genieten van het prachtige na tuurschoon langs de geheele lijn. Woensdagmorgen om vier uur arriveerden wij te Keulen. Daar verlieten wij onze slaapwagens, omreden wij een uur moesten wachten en in andere wagons overstappen. Het station biedt een zeer groote ruimte. De wachtkamer, welke ondergrondsch is, is smaak vol ingericht. Om 5 uur ging onze reis verder huiswaarts en om tien uur stoomden wij Hol land weer binnen. Van uit Nijmegen konden wij om half 12 de Hollandsche trein weer nemen, welke ons na vier maal overstappen om half zes te Viissingen bracht. Met de boot van kwart voor zeven be reikten wij weer de Zeeuwsch- Vlaamsche bodem, blijde weer thuis te zijn. Voor wij afscheid nemen, rest ons nog een en ander mede te deelen omtrent prijzen van con- sumpsie, enz. Een goed diner in de spijs- wagen in Oostenrijk koet 200 kronen, zoo ook in de hotels te Weenen. Een glas bier 10 kro nen. Een flesch goede wijn 120 150 kronen. Goede champagne 500700 kronen. Wanneer men weet, dat een kroon in Weenen nog geen halve cent waarde heeft krijgt men een beeld van het goedkoop leven van een Hollan der in Weenen. Wij meenen onze lezers een en ander zoo getrouw mogelijk te hebben weergegeven, teneinde hen een blik te hebben doen slaan in de Donaulanden en het weenende Weenen. Redactie. Oostburg. Hedenmorgen omstreeks acht uur wilde de rijwielhandelaar C. H. alhier met zijn motor rijden gaan, toen hij opeens een ongeluk kreeg. On der hevige pijnen werd hij in zijn werkplaats binnengedragen. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Nieuwwliet. De loop der bevolking was in onze gemeente over 1920 als volgt Op 31 Dec. 1919 bestond zij uit 220 m. en 233 vr., samen 459 zielen. Zij vermeerde door geboorte met 4 m en 6 vr., en door ves tiging met 29 m. en 29 vr., to taal 68daarentegen verminder- derde zij door overlijden met 4 in. en 2 vr., samen 6 en door vertrek met 27 m. en 19 vr., totaal 52. Alzoo bestond de bevolking op 31 Dec. 1920 uit 228 m. en 247 vr. samen 475 en vermeer derde alzoo met 16. Er werden 3 huwelijken ge sloten. Geboorten, overlijden en hu welijken hadden in de maand Dec. niet plaats. GROEDE. Huwelijks-Voltr. 30 Dec. A. J. Cambier, 25 j., jm. en J. M. Vermeulen, 21 j., jd. Geboorten. 2 Dec. Jacobus Izaak, z. van A. de llullu en S. M. Leenhouts. 4, Gustaf, z. v. K. A. Schautteet en S. Roeland. 6, Levinus Josephus, z. van B. de Neve en Ph. Verstraete. 6, Levina Anna, d. van P. Triou, en A. van Meenen. 25, Pieter, z. van J. de Hullu en J. van Hoeve. 24, Simon Hendrik, z. van W. Allaart en J. Overdulve. 27, Leonardus Franciscus, z. v. A. B. Blaakman en V. Schram. 28, Elizabeth Barbara, d. van P. van de Wege en J. C. Ver- straaten. Overlijden. 11 Dec. Jac. Mi- chielsen, 84 j., wedn. van C. de Gelleke. Predikbeurten. MOORDAANSLAG TE UTRECHT. Op Oudejaarsavond is de 30- jarige ongehuwde timmerman Slot, wonende aan den Gale- kopperdijk, gemeente Oudenrijn nabij Utrecht, die werkzaam was aan het nieuwe administra tiegebouw der Nederlandsche spoorwegen, op dien dijk onver hoeds aangevallen en met een zwaar voorwerp den hersenpan ingeslagen, waar den dader zijn slachtoffer zijn weekloon ontstal en zich daarmee uit de voeten heeft gemaakt. Uit het door de justitie inge steld onderzoek is gebleken, dat iemand komende uit Jutphaas, omstreeks dien tijd genoemde Slot tegenkwam, gaande naar zijn woning. Enkele minuten daarna ontmoette die persoon den vader van het slachtoff er in dezelfde richting gaande en kort daarop eenige spelende kinderen. In die enkele minuten moeten de moordaanslag en de beroo- ving hebben plaats gevonden, daar de vader zijn zoon in het duister niet aan den kant van den weg heeft zien liggen. Eeu der kinderen struikelde echter over het lichaam van den zwaar gewonde en zagen toen, dat het een man was. Onmiddellijk gin gen de kinderen hulp halen, waarna de man meer dood dan levend naar het in de nabijheid liggende homopathische zieken huis werd vervoerd' Het slachtoffer heeft wel eeni ge woorden gesproken, doch voor de justitie zijn ze niet van veel belang. De toestand van het slachtoffer ia zoo ernstig door de bekomen schedelbreuk, dat aan verhooren niet te den ken valt. 4 De recherche, die thans een nauwkeurig onderzoek instelt, heeft een zeer moeilijke taak, daar zoo goed als geen aanwij zingen omtrent den dader aan wezig zijn. Ned. Hbrv. Kerk. BRESKENS. Woensdag nm. 6.30 u. lichtbeelden met de Catechisan ten. Donderdag nm. 7 u. Ds v. Griethuijsen, van Groede, Uitwendige Zending en Zending onder Israël. Vrijdag nm. 7 u. Ds J. A. Raams, Inw. Zending, Lezing v. d. arme Fr. Heide. Hoogwatergetij Breskens. Woensdag 5 Jan. Donderdag 6 Vrijdag 7 Nieuwe Maan, Zondag 9 nuari vm. 5.46. 6.15 7.12 8.21 6.39 7.36 8.45 ja- DE KONINGIN LICHT ONGESTELD. In verband met een zeer lich te ongesteldheid der Koningin heeft de ontvangst van hoogere autoriteiten en leden der Hof houding ter gelegenheid van de intrede van het nieuwe jaar, niet plaats gehad. EEN SPOORWEGONGELUK. Trein ro. 208, die te 8 22 van Rotterdam vertrekt, is Maandag morgen even voor Amsterdam ontspoord. De locomotief staat dwars over de rails. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voorgekomen. De dienst Amster damHaarlem ondervond een uur vertraging. Er kon echter worden doorgereden over enkel spoor, 's Avonds was de lijn weer vrij. OPLICHTING. De eigenaar van het bekende Bondshótel „Vechtzicht" te Mui den, is dezer dagen de dupe geworden van een handig op lichter. Iemand die gedurende de mobilisatie was gedetacheerd op fort Pampus, kwam onder een gefingeerden naam, bij hem voor eenige dagen logies ver zoeken. Zooals hij zeide, deed hij verschillende inkoopen van levensmiddelen voor Duitsche firma's. Ook moest hij een mo torboot bestellen voor zoo'n fir ma. Daarbij gaf hij, zooals later bleek, voor, dat hij de bestelling deed in opdracht van de Gebr. Philips te Tilburg en verzocht een lichtdruk. Deze werd hem Donderdagmiddag gratis ver strekt. Wat natuurlijk wel kon op een boot van 14,000. Hij zei echter tegen den hotelhou der, dat hij er een tientje voor had moeten betalen. 's Avonds zou hij echter naar den pastoor gaan, om met deze een partijtje te schaken. De pastoor was echter verhinderd. Aan een der dochters van den hotelhouder verzocht hij nu vroeg te worden gewekt, daar hij om 10 uur naar Maastricht wenschte te vertrekken en of de juffrouw dan tevens de nota klaar wilde leggen. 's Morgens was de vogel even wel gevlogen, zonder de nota te voldoen. Tevens had hij een zoo goed als nieuwe damesfiets me degenomen. Onderwijl was de geheele ge meente- en rijkspolitie bezig met de volkstelling. HET WEGBRENGEN VAN LOGGERS. De rechtbank alhier veroor deelde Donderdag de schippers G. en A. H. en den reeder P. v. W., allen te Scheveningen, ter zake van het zoogenaamd „wegbrengen" van den logger „Doggersbgnk", Scheveningen 139, respectievelijk tot 2 jaar en 6 maanden, 2 jaar en 3 jaar gevangenisstraf, VERLAGING VAN DEN SUIKERPRIJS. Het Ned. Weekblad voor den handel in kruidenierswaren ver neemt, dat de arbitrage-com missie betreffende vergoeding van schade, ontstaan door de prijsverlaging van suiker, thans bezig is met het vaststellen van de redactie der na zes zittingen genomen principiëele beslissing, waarvan de publicatie medio Januari kan worden verwacht. De arbitrage-commissie heeft haar onderzoek niet beperkt tot de vergoeding aan grossiers, maar ook aan winkeliers, waar door het getal aanhangige za ken reeds tot 200 is uitgebreid. BEROOVING. De 36-jarige A. C. v. E., ge scheiden van vrouw II. v. L., kamerverhuurder te Rotterdam, en de 24-jarige C. J. de M., huisvrouw van J. H. K. aldaar, beiden ged., was ten laste gelegd, dat zij tezamen en in vereeni- ging, althans ieder afzonderlijk met het oogmerk zich weder rechtelijk te bevoordeelen, heb ben weggenomen een portefeuille inhoudende een groote hoeveel heid bankbiljetten, alles toebe- hooreqde aan den Zwitserschen paardenhandelaar J. S. uit Lou- pin. De eerste bekl. zou opzet telijk gelegenheid verschaft heb ben aan 't plegen van dezen diefstal door een kamer beschik baar te stellen, waarheen de tweede beklaagde.J. S. tot het plegen van ontucht lokte. Tegen de tweede beklaagde requireerde het O. M., waar genomen door mr. Polmen, vrij spraak. Tegen beklaagde v. E. eischte hij twee jaar en zes maanden gev. straf. Mr v. Toen, optredend voor beide vrouwen, pleitte voor de eerste clementie, terwijl hij voor zijn tweede cliënte refereerde aan het oordeel van de recht bank. Bekl M. werd terstond in vrijheid gesteld. GEBOORTEPREMIE In Frankrijk heeft de raeene raad van het departe van de Seine besloten, een mie voor zuigelingen in te len teneinde verbetering te ver krijgen in het geboortecijfer. Van I Januari af zal een premie van 300 francs aan de ouders worden betaald voor elk derde kind, dat geboren wordt. Voor elk kind boven de drie zal de premie worden verhoogd tot aan den tienden zuigeling, die den ouders een premies van 650 francs zal opleveren. Het gemid delde van de premie zal worden berekend naar het aantal kin deren, dat in leven is op het tijdstip van de geboorte van een premie. Honderdvijftig francs zullen wórden uitgekeerd een maand na den doop van het derde kind, de rest wanneer het een jaar is geworden. De pre mies zullen worden uitgekeerd aan alle gezinnen, die er om vragen, ongeacht hun financiëele positie, en aan natuurlijke kin deren die zijn erkend en wier ouders gedurende de drie laatste jaren in het departement van de Seine hebben gewoond. De kosten van deze bepaling worden geschat op 7,500,000 francs. De moeilijkheid is, hoe het geld daarvoor te verkrijgen. De Staat geeft een subsidie van 2,500,000 francs de rest zal een zware belasting van de begroo ting vormen. De rapporteur voor de begrooting van het departe ment van de Seine wilde daar toe vrijgezellen en kindelooze ouders belasten dit denkbeeld is aangenomen. Bij de jongste staatsbegrooting zijn de inkom sten van vrijgezellen reeds be last, zoodat ze thans dubbel be last worden. Men hoopt thans, dat velen liever de uitgeloofde premie zullen willen verdienen dan dubbele belasting betalen, welke het vrijgezellenleven in Frankrijk zoo duur maakt,

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2