Msfii NlBÜWS. Van 1920. t Binnenland. Rechtzaken. Gemengd Nieuws Gemeente BRESKENS. Advertentiën. beste wenschen. De den den een de geschroeid en de heele Oosten- rijksche staat er door uit zijn voegen is geschroeid Ze leven er nu als bedelaars van de En tente, dje zelf ook de verzen gende hitte is gewaar geworden Maar het gaat niet langer. Staat gaat bankroet en Oostenrijkers zelf bedreigt hongerdood Dat zegt niet wanhopige Weener, maar Engelsche Pers. In Duitschland is het inaar weinig beter. Als ze er niet van honger sterven, is het, omdat ze nog al taai zijn en omdat de Entente begrijpt, dat je van dood-gehongerde schuldenaars niets meer te wachten hebt. In België en Frankrijk doen ze als overwinnaars en grands seigneurs, maar de kleeren hangen hun van armoede ook van het lijf. In Engeland is het wat beter en in Amerika nog bet^r. In Italië hebben ze het ook niet breed, tenzij aan zorgen. Ze weten nog altijd geen raad met d'Annunzio, die Fiume niet uit wil en op wien de ultimatums en proclamaties van generaal Caviglia en van de Italiaansche regeering al even weinig indruk maken als zijn eigen op de rest der wereld. Alleen in Rusland vieren ze feest op het Al-Rus- sisch Sovjet-Congres en ver beelden zich, dat met Lenin's heerschappij de hemel op aarde gekomen is. Dat wil zeggen, weer zijn er daar, die dat meenen of althans zeggen. Maar er zijn er ook die dezen hemel voor een hel aanzien. Dat is altijd zoo in de wereld en zal ook wel zoo blijven. Wat den een hemel lijkt, ziet de an der als een hel. Dat houdt d :n strijd gaande, maar brengt ook den vooruitgang, die veelal im mers uit strijd geboren wordt. Die strijd wacht ons ook in het nieuwe jaar. Maar laten we ho pen, dat de bitterheid van den strijd achterwege blijft. De menschheid heeft nu toch waar lijk genoeg geleerd. Misschien zal ze zoo wijs zijn eindelijk den weg uit deze ellende te zoeken. De eerste vergadering van den Volkenbond heeft com missies benoemd. Laten we goe den moed houden. der Wethouders, zooals die werd voorgesteld door Gedeputeerde Staten op f 250 werd goed gekeurd dit was ook het geval met de jaarwedde van den Amb tenaar van den Burgerlijken Stand op 730,—. Voor kennisgeving werden aan genomen een circulaire van den Nederl. Bond van Gemeente ambtenaren waarin opnieuw eene bijdrage gevraagd werd voor 't rust- en vacantieoord, een ver zoek van het comité tot behar- tiging van het overheidapesoneel, een circulaire van de afdeeling Zeeland van den Nederl. Bond van Gemeente-ambetenaren inza ke aantal ambtnaren ter secreta rie en hunne bezoldiging. Besloten werd adhaesie te be tuigen aan het besluit van den Raad van Sas van Gent inzake spoedige totstandkoming eener drinkwaterleiding. Woensdag j.l. trad alhier op voor een zeer aandachtig pu bliek Mej. S. Wiener vanwege de Nederlandsche Unie voor vrouwanbelangen met alt onder werp De Vrouwenbeweging en het Vrouwenvraagstuk. Aardenburg. Terwijl de molenaar A. op de Draaibrug aan het malen was, brak een ijzeren roe, die op de kap van den molen bleef hangen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Roest is de oorzaak van de breuk. In de Sociëteit alhier werd voor een volle zaal onder leiding van Mevr. de Man door het meisjeskoor opgevoerd de ope rette Oost West, Thuis Best". PASPOORTEN VOOR DOORREIS BELGIË. De Belgische regeering heeft aan het secretariaat van den Volkenbond meegedeeld, dat de prijs voor de pasvisa voor een doorreis naar België, zonder oponthoud in dat land tot één frank goud is terruggebracht. DE TOESTAND VAN DE EX-KEIZERIN. Het volgende bulletin over den toestand der gewezen kei zerin is Dinsdag uitgegeven. In de laatste dagen traden opDieuw door hartkramp ver oorzaakte aanvallen van be nauwdheden in verschillende in tensiteit op. Ofschoon het ook, ondersteund door de sterke constitutie der keizerin, gelukte deze aavallen tot nu toe te overwinnen, wordt toch het weerstandsvermogen, vooral bij de ontoereikende op neming van voedsel, zichtbaar minder. De Eerste Kamer heeft z h.s. het Wetsontwerp tot verhooging van den accijns op gedistilleerd aangenomen. Oostburg. In de Woens- dag gehouden raadsvergadering onzer gemeente, werden de ge loofsbrieven van het nieuwe lid, den heer J. de Puijt, opvolger van den heer mr. P. J. van Bor- tel, goedgekeurd en werd tot zijne toelating besloten. De regeling van de jaarwedde IJzsndIJke, Aan Veldzicht onder deze gemeente zal een nieuw ontvangerskantoor met wo- ning gebouwd worden naast het tegenwoordige, eigendom van den heer Hendrikse, daar dit verkocht is aan dhr. Rots te Watervliet, die het zelf zal bewonen. Aan den heer H. Flierman, hulpkommies op daggeld alhier, is met ingang van 27 Dec. eer vol ontslag verleend, ten einde te Utrecht een cursus te volgen voor Rijkskeurmeester. Eed«, De Tooneel- en Zang- vereeniging ,Tot Nut en Ver maak alhier gaf met kerstmis een uitvoering, die zeer druk werd bezocht. In de zaal werd een collecte gehouden voor de Weensche priesters, die 16,27 opbracht. Voor dezelfde pries ters werd het geheele batig saldo afgestaan. SPORT. VOETBALLEN. Aardenburg. Met Kerstmis speelde de Aardenburgsche Voet balclub een match alhier tegen Zeelandia uit Middelburg. A.V. V. zette het le puntje. Bij de rust was de stand 22. Aan het eind was het 44, of schoon het 10 minuten voor het eindsignaal nog 43 was in het voordeel van A. V. V. A. V. V. gaat 9 Januari spe len naar Brugge. 't Jaar begon met groote ruzie Menig stuk in Breskens' krant, 't Eindigt met papieren oorlog Tegen 't verre Slavenland. All'maal ruzie lag daar tusschen 't Was in Oost of West of Zuid, Boven alles klonk het zwetsen Van den gek d'Annunzio uit. Frankrijk wou heel Duitschland [plukken, Kreeg een tikje op zijn poot, Heeft zijn staatshoofd weer [versleten, Om een nieuwe werd geloot. De entente blijft aan 't praten, En geraakt niet uit het slijk, 't Schip dgr knappe diplomaten Zit maar leelijk op den dijk. Het gezeur ter conferentie, Het gemoord van Bolsjewiek, Van da Turken en Sinn Feiners, Maakt de wereld meer dan ziek. België heeft weer ministers, Is zoo schrikkelijk content, Met zijn twee nieuwe kanonnen, Als een kleuter met een cent. 't Duitsche bankpapier bleef [zakken, 'k Vroeg een guit „Hoe staat [het nou?" 't Antwoord was .Vier cent de [kilo", .Plak ze thuis maar op je [schouw". Holland op de Olympsche spelen Kreeg geducht met voetbal klop Voor onz' diep vereerde joggies Haalde men de neus toen op. Eiken dag ziet David Wijnkoop Met verlangen in de krant ,Nog altijd geen revolutie" Bromt hij, „in dit saaie land. Onze treintjes onverdroten Komen steeds meer overtijd Men weet niet of 't aan den [rommel Of de spoorwegmannen leit. Vrouwenkiesrecht kwam men [pleiten Elk zijn meug, het moet gezegd Ook voor and're ziekten worden Immers pleistertjes gelegd? Holland zit om geld verlegen Zijn ministei zoekt en speurt Middenstand pas op je zakken Daaruit wordt het meest gebeurd. 't Is maar acht uur daags meer [werken Welk een heilstaat in deez' tijd Licht heeft men al na een poosje Spijt van deze nieuwigheid. Vraag een werkman „Heb je liever Dat je acht of zes uur werkt?" Hij zegt, „Liefst van alles zou ik" „Niks doen, als de baas 't niet [merkt. Langen tijd is 't droog gebleven Drooger was 't nog in de krant Nieuws als van gekwetste pinkies Fiets kapot of bijna brand. Distributie gaat verdwijnen Vele zakken zijn nu vol In de stad zijn duizend stakkerds Die maar wonen in een hol IJzendijke wou gaan vliegen Maar de boel ging in het riet Menigeen zei heim'lijk blijde „'k Waag nou toch mijn hachje [niet." .Breskens Vooruit" werdgeboren Wij zijn waarlijk al een end Met een Breskens dat niet verder Acht(e)ruit gaat, ben 'k ook con sent. Steeds nog waar voor woeker- [prijzen Steeds nog menschen die dol- [graag In de krant genoemd zijn, steeds [nog Jaloezie bij hoog en laag. Dubb'le lasten op de dranken Als cognac, Schiedam en rum Menschen die geleerd zich vinden Ambtenaartjes van hm hm. Buren die de wasch bederven Boter met een smaak als roet Menschen die van pret zich krullen Als een hooge Piet eens groet. Groote mannen, groote leugens Maar geen nood - de hoeden af. Zeg de waarheid aan je vrinden Weg de vriendschap je staat [paf. 'k Weet nog meer van 1920. Maar het valt niet all'maal mee 'd Goeden niet te na gesproken I Uit mijn lied ik stop er mee. B. Predikbeurten. Nkd. Hkrv. Kkric. Zondag 2 Jan. 1921. Breskens v 9>/2 u ds J. A. Raams. Bevestiging van Kerkeraads- leden. n 2 u Zondagschool. n 5l/2u dsj. A Raams. Groede v 91/, u ds v. Giiethuijsen Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. P. van Heest Woensdag 5 Jan. n.m. 7 u ds J P. van Heest, Bijbellezing. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 31 Dec. Veroordeeld wegens Beleediging Ch. L. V., 21 j., St. Kruis, Openbaar Ministerie niet ontvankelijk verklaard. Verboden vervoer: L. M. d, V., 21 j-, borduurster, Eede. 50 of 50 d. hecht. Door A. v. L., 43 koop man te 's Gravenhage, H. P., 44 j., handelsreiziger te 's Gra venhage, gedetineerd te Middel, burg is hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis der Rechtbank van 21 Dec. 1920, waarbij zij wegens oplichting zijn veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf ieder. De Ofliccier van Justitie kwam eveneens in hooger beroep, ook tegen de vrijspraak van den medebeklaagde Steunebreuk. EEN AANVARING MET DE „NIEUW-AMSTERDAM" De New Yorksche correspon dent van het Hbld. seint, dat de „Nieuw-Amsterdam", toen het schip bij goed weder de terugreis naar Nederland aan vaardde, voor het Ellis-eiland, na herhaalde maar vergeefsche waarschuwingen, in aanvaring is gekomen met een 300-tons lich ter. Dit schip, dat middendoor gesneden werd, zonk onmiddel lijk. De opvarenden zijn gered op eenige mannen na, die ver mist worden. De „Nieuw-Amsterdam" kon onbeschadigd de reis vervolgen. LICHTING 1922. Aangifte ter secretarie voor de in 1902 geboren jongelingen in de maand Januari 1921. HO en HONDENBELASTING 1920. Ter voorkoming van vervol gingskosten, .wordt herinnerd aan de betaling vóór einde 1920. Heden overleed in den ouderdom van 72 jaren, onze geliefde Echtgenoot, Vader en Behuwdvader Frederik Johan Noest. E. NOEST- du Burck. J. A. NOEST. J. M. S. NOEST- db Smit. J. H. E. NOEST. Sluis, 27 Dec 1920. Getrouwd i ARIE LAUNSPACH en NELLY J. C. CAR ELS, die, ook namens wederzijdsche familie, hun besten dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling vóór en tijdens hun huwelijk ondervonden. 1IKL 23 Dec. 1920. Een heilrijk jaar toegewenscht aan mijne vrienden, begunstigers en bekenden, zoowel binnen als buiten deze gemeente. Breskens. P. C. CATSMAN. {j* Timmerman. Mijn beste wenschen voorliet jaar 1921, aan vrienden, be gunstigers en bekenden, zoowel binnen als buiten deze plaats. H. F. MEIJER, Breskens, in Manufacturen, enz. Mijn heilwensch aangeboden, aan vrienden begunstigers en bekenden, zoowel binnen als buiten deze gemeente, bij de intrede van 1921. L. BRUIJNOOGE, Wz., i' Grossierderij Breskens. Bij de wisseling des jaars ge luk en zegen toegewenscht aan begunstigers, vrienden en be kenden, zoowel binnen als buiten deze gemeente. Breskens M. VROON. I» Kolenhandel. ^7"eel zegen en voorspoed toe- gewenscht in het nieuv\e jaar, aan begunstigers, vrienden en bekenden, zoowel binnen als buiten deze plaats. FRANS KLAAIJSEN, l4 Graanh., Breskens. Veel heil en zegen toege wenscht, aan mijne vrienden, be gunstigers en bekenden, zoowel binnen als buiten deze gemeente. Breskens. P. J. BRILGort, Brood- en Banketbakkerij. Geluk en voorspoed toege wenscht, aan vrienden, begun stigers en bekenden, zoowel bin nen als buiten deze plaats, bij de intrede van het Nieuwe Jaar. L. MAAS, Metselaar, Breskens. De Heer en Mevrouw E. DE THÜUARS. r Breskens. Bij de wisseling des jaars onze WEIJKMAN SCHIPPERS. Breskens. j- Bij de wisseling des jaars ge luk en voorspoed toegewenscht aan begunstigers, vrienden en bekenden, zoowel binnen als buiten deze plaats. Groede. J. A. v. d. HOOFT. Vrienden, begunstigers en be kenden, zoowel binnen als buiten de gemeente een voorspoedig jaar toegewenscht. Iz. BRAKMANde Smit, L> Stoombakkerij, Breskens. Vrienden en begunstigers een gelukkig Niewjaar toegewenscht. - A. v. HANEGHEM. Café Pas Buiten. Groede bij Breskens. Mijn beste wenschen voor het jaar 1921, aan vrienden en be kenden, zoowel binnen al - buiten deze plaats. Breskens. J. DE HULLU. Alle begunstigers, vrienden en bekenden, zoowel van hier als elders een heilrijk jaar toege wenscht. Breskens. V' J. II. VALK Kolenhandel. Breskens Aan allen onzen welgemeenden gelukwensch bij de intrede van 1921. F. v. HULLE en Echtgenoote. Breskens. ij

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2