ALGOS/IEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEfcüWSCHVLAANÖEREN Eet jaar 1920. "¥iiïSi¥iü7" VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLfJ PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 30e Jaargang Woensdag 29 December 1920 Nummer 2585 N ieuwj aa rsweiischen Ontmaskerd SCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 10 cent dispositiekosten. 'Advertentieprijs van 1 5 regels 60 cent Elke regel meer 12 cent. Iogez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgëjver TNo.'°2T breskeks p,073$4r0 Abonnenients-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur f BERICHT. Het nummer van a s. Vrijdag avond zal op Nieuwjaarsmorgen verschijnen, waarin dan tevens worden opgenomen. Beleefd wordt verzocht spoe dige inzending der advertenties. DE UITGEVER. Het leven laat zich niet dwin jen. Wie ouder is, heeft het in eigen levensgebeuren ervaren, naar ook. jongeren zien en be grijpen, dat een onverbreekbare wet van oorzaak en gevolg de eene gebeurtenis rijt aan de anders tot een onverkreekbaron ketan, waarin iedere schakel haar om ermijdelijke plaats heeft. Daarom verwonderen we ons niet. Wanneer we eigen en anderer even overzien, dan weten we, dat het zoo worden moest en dat in dit resultaat het verleden met zijn daden en tekortkomin gen volledig staat uitgedrukt. En in de stille donkere da)*en van het oude jaar keereti we jus onwillekeurig om naar dit verleden, om er de krachten te toeken, die dit heden schiepen. Wij, de menschheid, hebben de lange osrlogsjaren door ge- eefd als in een orgie van ver woesting. Om te voldoen aan jnzen haat, aan onze begeerten ;n onze eerzucht hebben we jmver gegooid, wat de inensch- ïeid in moeizamen arbeid lang- taam heeft opgebouwd. Nu staan ve voor de gevolgen. En al villen we 't niet altijd erkennen, ve begrijpen toch, dat het zoo tomen moest. De menschheid ïeeft haar eigen leven ontred derd. Zij heeft nu den toestand van malaise als een noodzakelijk gevolg te aanvaarden en gela- en de crisissen af te wachten, lie haar donkere schaduwen >ver ons leven uitbreiden. Wij behoeven ons geen illu- ies te maken. Ons werelddeel ,9) Men heeft u misleid, toen men i mededeelde, dat ik den jongen jraaf. gehuwd had. De bedriegers wonen hier in hotel „Waldorff- Astoria" in de ijfde wijk. En nu vaarwel mijn ;rootvadertje In mijn geest leg ic mijn hoold aan uwe borst! k kus uwe handen, die mij slechts veldaden bewezen Leef wel k blijf in eeuwige dankbaarheid we kleindochter „Gerda". Gerda voegde haar adres niet ij, omdat zij vast besloten was loor eigen arbeid zelf in haar nderhoud te voorzien. Zij wilde eenerlei ondersteuning van haar rootvader meer aannemen. Den olgenden morgen droeg zij den rief zelf naar de post en begaf in de eerste plaats verkeert in een noodtoestand, waai uit ze niet gemakkelijk en alleen ten koste van de sterkste inspanning geraken zal. Groote landen en groote vol ken, wier arbeid en productie de vvelvaait der wereld hielpen opbouwen, zijn óf tot een chaos geworden óf den ondergang nabij. In plaats van mee te kun nen werken aan den algemeenen opbouw, hebben ze hulp noodig, willen ze niet het leven der we reld nog verder verkankcien. Maar de geest van de overwin naars uit den grooten oorlog, die thans de wereld regeeren, is er niet naar, die hulp te ver- leenen. De liquidatie van den oorlog, waartoe ze gedrongen zijn, zou allereerst hei op de been helpen van deze landen en volken moeten beteekenen, ten einde dan door den arbeid van allen de wereld op te bou wen. Maar de werking der En tente gaat in andere richting. En het is vooral Frankrijk, dat, gedreven door zijn vrees en im perialistische begeerten, daarbij een noodlottige rol speelt. Hier tegenover liet Italië, dat vooral tijdens Nitti's ministerschap een verzoeningsgezinde politiek ten bate van Europa's bestel voor stond, een matigenden invloed gelden. Tusschen deze beide richtingen stond Lloyd George, die tengevolge van het zich steeds verder terugtrekken van Amerika uit de Europeesche zaken, veel al de beslissende macht kreeg, gewoonlijk aarzelend en onze ker. Deze tegenstellingen openbaar den zich vooral ten opzichte van de tegenover Duitschland aan te nemen houding. Het verdrag van Versailles was in strikten zin on uitvoerbaar en men moest daar om van den aanvang af feitelijk een weg zoeken naar verande ring. Maar dit zoeken ging steeds tegen Frankrijk's streven in, dat veeleer op verscherping van het vredesverdrag gericht was. Voor al in den' eisch der kolenleve- ranties sprak zich dit uit. Maar zicli dan naar liet hotel dorff-Astoria". „Wal- Lucie Enders ontving Gerda ditmaal in een wandelcostume, waarin zij tot hare verbazing weder een wit kleed uit hare garderobe herkende. Daar zij zesr rijk van kleede ren voorzien was, en allen naar de laatste mode gemaakt waren, zoo kon Lucie nog steeds hare keuze vinden in den koffer, in den molen gestolen. De stoffen waren zoo kostbaar en elegant, dat de kleederen nog allen als nieuw uitzagen vooral daar er zooveel verschei dene waren, kon Lucie naar hartelust verwisselen. Ook de andere sieraden van Gerda droeg zij dien dag. Gerda stond heden in eene trotsche houding tegenover de vreemde, die zich gravin noem de. Zij wees den stoel, die Lucie haar hoogmoedig aanwees, ook de bezetting van verschillen de Rijnsteden als Mainz en Frankfort door Franschfe troepen, toen de Duitschers boor den communistischen opstand in het Westen gedwongen, meer troe pen in de neutrale zóne hielden dan het vredesverdrag hun toe stond niettegenstaande 'het ver zet der Entente, toonde deze Fransche onverzoenlijkheid. Zij toonde tevens de zich verscher pende tegenstelling 'tusschen Fransche en Engelsche belangen, waaruit langzamerhand een merk bare verkoeling tusschen de twee bondgenooten ontstond en die bij deze gelegenheid tot een openlijke oneenigheid 1-idde. Gesteund door Italië i slaagde echter Engeland er toch ten slotte in, Frankrijk van de nood zakelijkheid van meedere tege moetkomendheid te overtuigen en tot onderhandelingen met Duitschland te brengen. Want op de Conferentie te Spa werd in tegenstelling met de conferentie te Versailles, waar het vredesverdrag tot stand kwam, werkelijk onderhandeld zij het ook, dat de Entente-mo- gendheden vooraf te Brussel ge poogd hadden eenstemmige ei- schen tegenover Duitschland te formuleeren en den Duitschers nog wat al te weinig ruimte voor onderhandelen gelaten werd. In zooverre was deze conferentie als 't ware een ommekeer, waar van de internationale conferentie voor de credieten te Londen wel de noodzakelijkheid had aange toond, een noodzakelijkheid, die door de latere financiëele confe rentie te Brussel, waaraan ook Duitschland deelnam, nog be vestigend werd. Maar zij was het nog meer omdat zij een nieuwe conferentie te Genève in uitzicht stelde, waar de kwestie van de door Duitschland te be talen schadevergoeding definitief geregeld zou worden. Want over deze schadeloosstelling kon men het te Spa nog niet eens worden. Beter slaagde men ten opzichte van Duitschland's ontwapening en van de leveranties van kolen waaraan Duitschland voortaan m«t een hoofdschudden af. Ik dank u, zeide zij in 't Duisch, terwijl zij een verach- telijken blik op Lucie wierp. Ik ben niet hierheen gekomen om u onderricht te geven, ik wilde u alleen mededeelen, dat het mij tot in 't binnenste mijner ziel tegenstreeft, hier eene rol te spelen, die mij tegcngruwt. Gij noemt u gravin Gerda v. Rheins- burg Gerda trad dichter op Lucie toe, haar scherpe blik rustte op haar en deed haar verbleeken. Wat wilt gij En hoe durft gij mij zulke drieste vraag stellen In Lucie ontwaakte al het slechte dat hare zitl vervulde, hare oogen straalden van vuur. Daarbij verteerde haar een verschrikkelijke angst. Was het bedrog ontdekt? Deze vraag lag zichtbaar in de uitdrukking van haar gelaat en in de vreesachtige blikken, die maar 2 millioen ton per maand aan de Entente zou te leveren hebben, terwijl men omtrent de uitlevering van oorlogsmisdadi gers reeds in dien zin tot over eenstemming was gekomen, dat dezen voor een Duitsche recht bank zouden terechtstaan. Behalve tegenover Duitsch land moest ook tegenover Hon garije en Turkije nog de otfrlog geliquideerd worden. Het ge schiedde door de vredesverdra gen van Trianon en Sèvres. Het eerste, met Hongarije gesloten, beroofde dit oude koninkrijk van meer dan de helft van zijn grondgebied. De vrede van Sèvres'ontbond vrijwel het Turksche rijk, dat al zijn Europeesch gebied be halve Konstantinopel en onmid- delijke omgeving verloor en van zijn Aziatisch rijk alleen een deel van Klein-Azië overhield, terwijl. Engeland Mesopotamië sn Baiastina, Frankrijk Servië en Cilicië, Griekenland Smyrna in bezit nam en Arabië en Ar menië een eigen staat vormden. Maar dit vredesverdrag maakte aan den oorlogstoestand in het Oosten allerminst een einde. De Turksche nationalisten ver-zetten zich tegen deze verregaande verminking van het rijk, vorm den legers in Klein-Azië en zochten aansluiting bij de bolsje- wiki, die evenals zij de macht der Entente in Azië bekampten en daardoor voor Engeland vooral een ernstig gevaar wer den, waar zij met behulp der Turken de Mohammedaansche stammen in Midden-Azië in ver zet wisten te brengen en tegen Britsch-Indië opdrongen. Dit bolsjewistisch gevaar hebben de Engelschen trachten te bezweren door onderhandelingen over liet weer aanknoopen van handels betrekkingen met het sovjet bewind van Moskou te beginnen. Maar hun telkens wisselsnde houding en het weinig houvast dat aan de Sovjet- regeering te' krijgen was, waren oorzaak, dat nog geen resultaat werd -bereikt. En het gevaar blijft voor de Entente, maar voor Engeland in de eerst» plaats dreigend, voor zij van Gerda op Egon van Rheinsburg liet glijden, die uit een nevenvertrek kwam en ver baasd de scène aanzag. Zijn scherpe blik deed hem terstond begrijpen dat de beide vrouwen op dit oogenblik als vijanden tegenover elkander stonden, doch hij kon de oorzaak er niet van gissen. Mag ik weten, wat hier voor valt wendde hij zich tot Gerda. Op deze woorden nam zij eene trotsche houding aan, hare blik ken waren streng op Luc'e ge vestigd en zeide toen Gij zijt niet Gerda van Rheins burg Gij neemt eene plaats in, waartoe gij niet gerechtigd zijt I Door leugen en bedrog hebt gij u in mijne plaats gedrongen. Een schelle kreet, dien Lucie in huar binnenste onderdrukte, ontsnapte aan hare borst. Met beide handen moest zij de leu ning van een stoel vatten, om riet te vallen. al nu na de nederlaag van Venizelos en de terugkeer van koning Konstantijn op den Griek- schen troon de hulp van Grie kenland in Klein-Azië onzeker der is geworden en de toestand in het nabije Oosten weer ge heel onvast. Tot deze onzekerheid in het Oosten draagt ook niet weinig bij de voortdurende oneenigheid tusschen Italië en Zuid-Slavië, die in de Fiume kwestie het duidelijkst tot uitdrukking komt. De regeling van deze kwestie beiioort eveneens tot de liqui datie van den oorlog. Zij is op allerlei wijze beproefd, waarbij W ilson's tusschenkomst te be hoeve van Zuid-Slavië voortdu rend belemmerend werkte, maar heeft nu door de overeenkomst van Rappallo tusschen Italië en Zuid-Siavië toch eindelijk haar beslag gekregen. Alleen het on willig verzet van d'Annunzio, den bestuurder van Fiume, schijnt nog overwonnen te moe ten worden om de oplossing volkomen te maken. Maar men moet zich niet vleien met de hoop, dat met deze oplossing de twist tusschen Italië en Zuid- Slavië geheel en voorgoed zal zijn bijgelegd. Daarvoor is bei der streven naar een overheer- schende positie in de Adriati- sche Zee te heftig en de tegen stelling tusschen beider belan gen te diep. Deze overeenkomst van Rap pallo was alleen de noodzake lijke regeling van een toestand, uit den oorlog geboren, een deel van de liquidatie van den oor log. De werkelijke oorlogs-ge- volgen grijpen dieper in het leven der menschheid, dan dat een simpele overeenkomst ze zou kunnen regelen. Voor die regeling heeft trouwens de Entente, voer- zoover ze daartoe in staat mocht geweest zijn, zich weinig moeite gegeven. En haar liquidatie van den oorlog heeft zich over 't algemeen weinig verder uit gestrekt dan tot een regeling der kwesties, die, door den oorlog opengelaten, onmiddellijke rege ling behoefden en tot het ver werken van «enige der recht- Dat ik u niet terstond mijne ontdekking mededeelde, vindt zijne oorzaak daarin, dat ik te zeer verrast was door deze ont dekking Het is toch zoo on gehoord, dat men er haast geen geloof kan aan slaan. Gij zij» eene bedriegster, die voor de wereld de rol van kleindochter van den molenaar Stellen speelt, om de erfenis van hem machtig te worden. Zij wendde zich nu tot d«n graaf en zag ook hem streng aan. Het geen zij verder zeide, was voor hem bestemd. Denk niet dit bedrog in Duitsch land te kunnen voortzetten, de oude molenaar in den Rothbach- molen is reeds door mij van dit lage schelmstuk op de hoogte gebracht. Lucie viel plotseling op den vloer. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 1