Mul Nieuws. Burger!, stand Gemengd Nieuws Buitenland, Gemeente GI10ÉDE, Gemeente BRESKENS. den er is van verbetering nog niet het allerminste te bespeuren. Een oogenblik scheen het, alsof het iets beter werd, maar in de laatste dagen is het alsof de toestanden steeds erger worden. Wel hebben wij verschillende verklaringen gehoord omtrent de redenen, die tot de debacle in ons spoorwegvervoer hebben geleid. Wij hebben van den voor zitter van den raad van toezicht op het spoorwegperoneel, den heer Van der Vegt, gehoord dat er vier hoofdoorzaken zijn le. De slechte kolen; 2e. ge brek aan geschoold personeel ten gevolge van den verkorten diensttijd 3e. overbelasting van het materieel4e. zekere onver schilligheid van het personeel. Van de zijde van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel werd daar tegenover opgemerkt Sub le. juist, maar door oor deelkundig „vermengen" van brandstollen te verhelpen. Sub 3e. juist, maar het is de schuld van de directie dat er niet meer geschoold personeel is. Sub 3e. juist, maar o.a. het „noodzakelijk onderhoud" is on voldoende. Sub 4e. juist, maar de schuld ligt bij de directie en de ver menging van H. IJ. S. M. en S. S. materiaal is een voorname oorzaak. Daarna heeft de heer Rau- wenhoff, de chef van den ver voerdienst, iets verteld aan een redacteur van het „N. v. d. D." De hoofdoorzaak noemt de heer Rauwenhoff de invoering van den 8-urigen arbeidsdag. Niet alleen, niet zelfs in de eerste plaats, omdat er minder gewerkt wordt en er dus personeelge- brek is, maar omdat de machi nes door te snel afwisselend personeel bediend worden en de machinisten zich niet meer ver antwoordelijk voelen voor den toestand van de machine. Wie weet hoe bang een werkman, neen hoe bang een mensch is, om werk te doen, dat misschien eigenlijk de plicht van een an der was, hoe ongaarne iemand een onderhoudsarbeid verricht, die naar zijn meening een voor ganger had moeten doen of een opvolger zou moeten doen, kan die verklaring gereedelijk be- grijpen. Tot zoover het Alg. Hbld., wij zouden te veel van onze plaatsruimte vergen, wanneer wij alles in details zouden bespre ken. Evenwel, het is te hopen, dat wij in het jaar 1921 een betere treinenloop mogen be groeten. Niet alleen in de eer ste plaats voor het reizend pu bliek, hetwelk in ieder geval de dupe is, maar ook in het belang van het bedienend personeel, opdat de goede samenleving van publiek en personeel weer terug keerde. Oostburg, De Korfbalclub alhier gaf Dinsdagavond een soirée voor een niet zeer talrijk publiek. Zoowel voordrachten* als kwartetten werden goed op gevoerd en oogstten veel bijval. Het programma werd aangenaam afgewisseld door verschillende dansen. De heer F. J. Duste alhier slaagde te Amsterdam voor het examen keurmeester. Cadzand, Alhoewel het al laat op het jaar is en het weer bijzonder meewerkend is ge weest, zijn de bieten nog op verre na niet vervoerd. Aan de wissels alhier, Potjes en Zuidzande liggen nog milli- oenen Kilo's. Aardenburg. De Korfbal club „A. K. C". gaf Maandag avond in de Sociëteit voor een volle zaal eene tooneeluitvoering, die bijzonder goed is geslaagd. Het tooneelspel „Edel metaal" met zijne dramatische gedeelten viel zeer in den smaak van het publiek, dat onder den indruk kwam van het spel. Een goed gekozen slot was het kluchtspel ,,een huis met commensaals". Tot in de kleine uurtjes bleef men gezellig bijeen onder af wisseling van den dans. Deze uitvoering zal den naam der club ten goede komen. IJzendijke. Door fraudu- leuzen invoer van kousen, sajet en katoen werd een bekeuring opgemaakt tegen de G. uit Üassevelde. Eede. Tot gemeente-ont vanger alhier is benoemd de heer F. Standaert, NIEUWVLIET. Huw.-Voltr. II Nov. Frederik Willein van der Hooft, 22 j., jm. en Margaretha Verherbrugge, 21 j., jd. Overlijden. 20 Nov. Johanna de Hullu, 67 j., echtg. van Pie- ter Adtiaan Bouwens. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zaterdag 25 Dec. (le Kerstdag). Breskens v 9l/a u dsj. A. Raams. Groede v 91/, u ds v. Griethuijsen n 5 u Kerstfeest met de kinderen der Zondagschool. Nieuwvl. n2 u dsj. A. Raams Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. P. van Heest. Zondag 26 Dec. Breskens v 9' /2 u ds v. Griethuijsen n 2 u Zondagschool. n 5t/2 u ds J. A Raams. In alle diensten collecte voor de Inwendige Zending. Groede v 9'/2 u ds J. A. Raams. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. Hofker, van Waterlandkerkje. Breskens 27 Dec. (3e Kerstdag) nm. 5.30 u. Kerstfeest met de kinderen der Zondagschool. 28 Dec. n. 5.30 u Kerstfeest te Nieuwesluis. Hoogwatergdtij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 25 Dec. Zondag 26 Maandag 27 Dinsdag 28 12.21 1.10 2.— 2.42 12.45 1.34 2.24 3.06 Volle Maan Zaterdag 25 Dec. nm. 12.58. MISLUKTE POGING TOT ONTVLUCHTING. In den nacht van 24 op 25 November werden in het hotel „De Pooit van Cleve" te Nij megen eenige kleedingstukken en een actentasch met papieren ontvreemd. Twee van dezen diefstal verdachte Duitschers, de ketellapper R. en de monteur J. werden te Rotterdam aangehou den als zijnde niet in het bezit van de vereischte papieren en over de Duitsche grens geleid. Zij keerden weder in ons land terug en pleegden te Eindho ven in den nacht van 30 Nov. diefstal met braak. Den nacht daarop werden ze gearresteerd en overgebracht naar het huis van bewaring te 's Gravenhage. Woensdag naar Nijmegen avergebracht ter zake van onder zoek naar den diefstal in voor noemd hotel, wist een hunner, alhoewel geboeid, te ontvluch ten, doch werd onmiddellijk in een woning, welke hij was bin nen geloopen, weder gepakt. GEVAARLIJKE ARRESTATIE. De familie Wijnands, woon- w xgenbewoners, had de laatste dagen de gemeente Voerendaal onveilig gemaakt door haar baldadigheid. Maandagmiddag waren zij in het huis van zeke ren Hendriks binnengevallen, hadden deuren en meubels ver nield en H., een ouden man, mishandeld. Nadat de jonge Wijnands des nachts in de ge meente Heerlen door de politie was opgesloten wegens dronken schap en Dinsdagmorgen weer was losgelaten, trok hij opnieuw met vader en moeder de cafe's langs, iedereen bedreigend. In de boerderij van Smeets te Voe rendaal werd leelijk huisgehou den en de eigenaar geslagen. Ook bij den boer Hendriks gingen ze weer binnen. De agenten Van Lier en Baten uit Voerendaal, op patrouille om hen te vangen, vonden de lief tallige familie ten slotte bij hun woonwagen. Bij de arrestatie ontstond een hevige worsteling tusschen den man, de vrouw en den zoon en de beide agenten. De agent Baten werd door een hunner enrstig gekwetst, ten gevolge waarvan hij bewusteloos neerviel. Van Lier zich thans alleen tegenover het drietal woestelin gen geplaatst ziende, trok zijn revolver en schoot den zoon in het onderlijf. Hierop kon hij den vader gevangennemen. In be- denkelijken toestand is de 26- jarige W. naar het hospitaal vervoerd. De Crt. EEN LIEFDESDRAMA. In de Schildenstraat te 's-Her- togenbosch had dezer dagen een liefdesdrama plaats. Zekere T. uit Waalwijk, die in den Bosch werkt, had omgang met de 24-jarige Maria V., met wie hij uit was geweest. Bij hun thuiskomst loste hij plotseling een schot op haar waardoor zij ernstig in de borst werd getrof fen. De laatste sacramenten moesten haar worden toegedient, waarna zij naar het ziekenhuis werd vervoerd. Men hoopt echter haar in 't leven te kunnen hou den. De dader heeft zich bij de politie aangemeld. BRUTALE MOORD. Dinsdagavond omstreeks 7 uur, werd de Vingerlingstraat, in het Schipperskwartier, te Antwerpen in opschudding gebracht door een brutale moord. Twee Grie ken kregen, men weet niet om welke reden, woordentwist. Zoo- als het bij dit volkje nog meer het geval is, werden de wapens dadelijk voor den dag gehaald. Revolverschoten knalden weldra van beide kanten, tol een der woestaards neerstortte, badend in zijn bloed. Hierop ging de andere op de vlucht. Toen de hulp bij kwam, bleek, dat de getroffene reeds was overleden. Naar het „Haarl. Dagbl." verneemt is gebleken dat; de tijdelijke bewaarder in de straf gevangenis te Haarlem J. S., aan een gestrafte sigaren heeft gegeven, die hem door familie leden van den gevangene ter bezorging waren verstrekt. Nadat het feit was gebeurd, kwam het uit. S., die dit niet heeft ontkend, is door den direc teur der strafgevangenis onmid dellijk in de uitoefening van zijn beroep geschorst, in afwachting van een nog nader te nemen beslissing omtrent een verdere straf. ERNSTIG ONGELUK. Op den Coolsingel te Rotter dam is een 14 jarige jongen door een vrachtauto overreden. Een voorwiel van de auto ging den jongen over den buik. In wendig ernstig gekwetst is hij in het ziekenhuis overgebracht. EEN DOLLEN OS. Te Tilburg heeft een dolle os het fabriekspersoneel van de firma Bogaerts de stuipen op het lijf gejaagd. Het dier wandelde met een slagei door de Fabriek straat, waar het schrok. Het dier sprong door een groote ruit en kwam terecht in een keuken, waar men niet ingericht was op het bereiden van ossenvleesch in dien vorm. Het dier vernielde nagenoeg den heelen keukenin- ventaris en holde toen door den tuin naar de fabriek. Het personeel zocht in allerijl een goed heenkomen. De hoofd inspecteur, en inspecteur van politie verschenen nu op het tooneel. Zij trachten het dier met revolverschoten af te maken, wat niet aanstonds lukte, omdat de os hardnekkig zijn biefstuk ken aan de inspecteurs presen teerde. Eindelijk trof de inspecteur 't dier boven de oogen. Het dier viel voorover en de slager snelde toe om het verder af te maken. Maar juist sprong de os weer op en de slager redde zich door een kloeken sprong over het hek. De inspecteur maakte met een zestal schoten een einde aan het incident. DREIGEND CONFLICT. Bij de Electrische tramweg maatschappij, Vlissingen-Middel- burg wier centrale ook electri- citeit levert voor kracht en licht te Vlissingen en Middelburg, dreigt een conflict, dat in zijn gevolgen ernstig zou kunnen worden. De directie, die het vol gens het personeel op een con flict schijnt aan te sturen ant woordt niet op adressen der organisaties, waarbij haar ge- heele personeel is aangesloten. De loonen bij deze maatschappij zijn nog van f 2.65 tot f 5.95 per week lager dan die van het gemeentepersoneel en nu heeft de Nederl. Ver van Spoor- en Tramwegpersoneel nogmaals ge schreven en gevorderd, dat de loonen gelijk aan die van het gemeentepersoneel worden ge maakt. Geschiedt dit niet, dan zal een conflct onvermijdelijk zijn. In 1917 heeft ook een sta king plaats gehad, maar alleen onder het trampersoneel terwijl thans bij eventueele staking ook de werklieden uit de centrale het werk zouden neerleggen. GEARRESTEERD. Dezer dagen is te Brest (Frank rijk) een vrouw gearresteerd, die door haar eigen zoon beschul digd was hem te hebben willen vermoorden, nadat zij eerst zijn broeder had gedood. Het eerste misdrijf was in April 1918 ge pleegd. Zij woonde toen te Le Conquet (den Finistère). Op een goeden dag maakte zij een wan deling naar de zeeklippen en nam het een zoontje van 13 jaar met zich mee. 's Avonds keerde zij alleen in het dorp terug. Onder tranen en hevig opgewonden verklaar de zij dat haar jongen van de rotsen in zee gevallen was. Zijn lijk werd eenige dagen later op het strand gevonden. Verleden jaar verdween de tweede zoon, die toen 12 jaar oud was op even geheimzinnige wijze. Onlangs echter kwam hij te Brest (waar zijn moeder was gaan wonen) en deelde aan de politie-autoriteiten mede, dat zijn moeder hem op een dag mee genomen had naar de klippen en hem er af had geduwd. Hij viel op een rotsblok, was bewusteloos geworden en had de geheele nacht op het strand gelegen, 's Morgens was hij bij gekomen en naar een boerderij gewandeld, waar men hem lief derijk had opgenomen en ver pleegd. UIT DE GLASINDUSTRIE. Met ingang van 18 December werden, zoo we reeds berichtten, ruim 100 werklieden aan Van Deventers Glasfabrieken ontsla gen. Door de heerschende ma- ais e zag de directie zich ge noodzaakt nogmaals aan een 100- 'tal arbeiders ontslag te verlee- nen. Van de 300 werklieden die in normale tijden op de fabr;»k werken, blijven er dus plin. 100 in dienst. Een inwoner van Lieshout (N. Br.), die met zijne echtge- noote per motorfiets van Eind hoven kwam, werd op den weg tusschen Lieshout en Gerwen door een kar aangereden. De man beliep een dubbele been breuk, terwijl de vrouw zwaar gekwetst werd. MIJNWERKERSSTAKING IN WALES. In het kolengebied van Rhond- da (Z.-Wales) is een staking uitgebroken, omdat aan de eischen der mijnwerkers, dat 11 ontslagen arbeiders weder zou den worden aangenomen, niet was voldaan. 55000 mijnwerkers zijn bij deze staking betrokken. AANVALLEN OF POSTKANTOREN. In Cork heeft een troep ge wapende mannen een aanval gedaan op het postkantoor. Zij hielden de beambten met hun revolvers in bedwang. De politieagent, die bij het gebouw op wacht stond, vuurde daarop op de indringers. Hij doodde er een, en verwondde er naar verluidt verscheidenen. Een aanval op een ander postkantoor te Cork mislukte. DE AARDBEVING IN ARGENTINIË. In de provincie Mendoza zijn meer dan vierhonderd personen door de aardbeving gedood of gewond Verscheidene dorpen zijn verwoest. In het dorpTres-Porteneswer- den 50 personen gedood en 300 gewond. De stad Costa de Arango is geheel verwoest door een golf kokend water, hetwelk te voor schijn kwam uit een aardspleet. Het aantal dooden wordt daar op honderd geschat. Met het oog op de a.s. feest dagen is de Gemeente-Secreta rie gesloten op 25, 26 en 27 Dec. a.s. en op 1 Januari. Alleen op 27 Dec. zal tus schen 11 en 12 uur vm. gelegen heid worden gegeven voor even tueele aangiften inzake de Bur gerlijke Stand. 10e VOLKSTELLING. Wie goed regeeren wil, dient het volk te kennen. Om die kennis te bevorderen, worden in alle ontwikkelde landen perio diek volkstellingen, of beter gezegd „volksbeschrijvingen" gehouden. In ons land is alles in gang voor de 10e Volks telling, welke ons volk zal be schrijven op het tijdstip van den overgang van oud naar nieuw. Het is de plicht van ieder, door nauwkeurige invulling en door prompte inlevering van de telkaarten, naar vermogen mee te werken aan het welslagen van de 10e Volkstelling; waar eigen kennen of kunnen te kort schiet, is bij de volkstellers raad en hulp te krijgen. Medewerking is niet alleen ieders plicht, zij dient ook eigen belang. Wie goed geregeerd wil worden, moet de overheid steunen in haar streven om het volk te leeren kennen. BRANDSTOFFEN. De bons IA tot en met 5B zijn geldig tot 31 Dec. a.s. Na dien datum mag op deze bons niets meer worden afgeleverd. (Bons 6 en 7 zijn dus ook gel dig in 1921).

Breskensche Courant | 1920 | | pagina 2